ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Σάβ Ιουν 15, 2019 12:54 am

dikaiol έγραψε:θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος σας παρακαλώ πως είναι η δουλειά στο εφετείο?


Τουλάχιστον ενδιαφέρουσα!

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Σάβ Ιουν 15, 2019 10:54 am

knts έγραψε:
dikaiol έγραψε:θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος σας παρακαλώ πως είναι η δουλειά στο εφετείο?


Τουλάχιστον ενδιαφέρουσα!


Πολύ ωραία.... Σημαντικό να μην υπάρχει πλήξη :P

Κάτι πιο συγκεκριμένο? Βοηθήστε τον εν δυνάμει συνάδελφο :roll:

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Ιουν 16, 2019 12:29 am

dikaiol έγραψε:
knts έγραψε:
dikaiol έγραψε:θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος σας παρακαλώ πως είναι η δουλειά στο εφετείο?


Τουλάχιστον ενδιαφέρουσα!


Πολύ ωραία.... Σημαντικό να μην υπάρχει πλήξη :P

Κάτι πιο συγκεκριμένο? Βοηθήστε τον εν δυνάμει συνάδελφο :roll:


Λοιπόν, η δουλειά, κατά βάση, είναι η έδρα. Εκεί πιστεύω ότι θα τοποθετηθεις, δηλαδή θα παίρνεις έδρες και λογικά θα πας στο ποινικό.
Δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το εφετείο που διοριζεσαι, δηλαδή πόση δουλειά έχει και κατά πόσο είναι στελεχωμένο.
Στο εφετείο δικάζονται τα κακουργήματα που έρχονται κατ' έφεση από το Μικτό ορκωτό δικαστήριο (ΜΟΔ) οπότε πλέον μιλάμε για Μικτό ορκωτό Εφετείο (ΜΟΕ), τα πλημμελήματα που έρχονται κατ'έφεση από το τριμελές πλημμελειοδικείο οπότε πλέον είμαστε στο τριμελές Εφετείο πλημμελημάτων, δικάζονται κακουργήματα σε πρώτο βαθμό στο μονομελές εφετείο κακουργημάτων και κατ' έφεση πάνε στο Δευτεροβάθμιο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων (δηλαδή παραμένουν στο εφετείο), σε πρώτο βαθμό στο τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων και κατ'έφεση στο πενταμελές Εφετείο (δηλαδή παραμένουν πάλι στο εφετείο για εκδίκαση).
Ιεραρχικά ανώτερη υπηρεσία είναι ο Άρειος Πάγος. Εάν ασκηθεί αναίρεση (μετά το στάδιο της έφεσης) σε απόφαση του Εφετείου, η υπόθεση πάει στον Άρειο Πάγο.
Τα κακουργήματα μπορεί να κρατήσουν και μέρες, ως προς την εκδίκαση. Υπάρχουν κακουργήματα που δικάζονται σε 1-2 ώρες, υπάρχουν κι άλλα που μπορεί να κρατήσουν 1-2 μέρες ή και περισσότερο. Επίσης, εξαρτάται που θα τοποθετηθεις και πώς λειτουργεί το εφετείο που διοριζεσαι: δηλαδή ναι μεν στο ποινικό αλλά θα παίρνεις από όλα τα δικαστήρια; Υπάρχουν εφετεία που έχουν χωρισμένες τις έδρες, δηλαδή τα ΜΟΕ τα παίρνουν συγκεκριμένοι υπάλληλοι, τα πλημμελήματα συγκεκριμένοι υπάλληλοι και πάει λέγοντας... Στο εφετείο που είμαι εγώ, όλοι παίρνουμε από όλα, δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.
Υποτίθεται ότι εδώ και 2 χρόνια (να μην πω παραπάνω) έχει εγκατασταθεί το σύστημα μαγνητοφώνησης, το οποίο θα κάνει ευκολότερη τη ζωή των γραμματέων. Δεν λειτουργεί όμως, όχι γιατί έχει βλάβη αλλά γιατί "δεν είναι έτοιμο να λειτουργήσει...". (Κατάλαβες; Στο μεταξύ η εταιρεία έχει πληρωθεί, έχει κάνει την εγκατάσταση αλλά το σύστημα δεν είναι έτοιμο... ψυχολογικά να υποθέσω;).
Με τον καιρό θα δεις ότι η δουλειά που προσφέρεις δεν αντισταθμίζεται με τον μισθό σου και γενικά ότι σε καμία περίπτωση δε θα έπρεπε να έχουμε ενταχθεί στο ενιαίο μισθολόγιο. Ο όγκος της δουλειάς είναι μεγάλος και η ευθύνη επίσης. Δεν τα λέω για να σε τρομάξω. Όχι. Το λέω για να ξέρεις τί σε περιμένει. Θα δεις ότι ο μισθός σου, ακόμη και όταν δε θα έχεις τις κρατήσεις του νεοδιόριστου, είναι πολύ χαμηλός για τη δουλειά που κάνεις και δε μπορεί να συγκριθεί με τη δουλειά ενός υπαλλήλου σε κάτι ξεχασμένες υπηρεσίες του δημοσίου (π.χ. ΚΕΠΠΥΕΛ).

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Κυρ Ιουν 16, 2019 1:16 pm

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για την λεπτομερή απάντησή σου. Το εκτιμώ ιδιαίτερα. Προέρχομαι από ιδιωτικό τομέα και κάθε πληροφορία είναι πραγματικά χρήσιμη. :wink:

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Ιουν 16, 2019 9:56 pm

dikaiol έγραψε:Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για την λεπτομερή απάντησή σου. Το εκτιμώ ιδιαίτερα. Προέρχομαι από ιδιωτικό τομέα και κάθε πληροφορία είναι πραγματικά χρήσιμη. :wink:


Παρακαλώ, καλή αρχή εύχομαι.
Δεν σε αποτρέπω, σε καμία περίπτωση. Ειδικά τώρα που ξέρω ότι είσαι στον ιδιωτικό τομέα (ίσως είσαι ευχαριστημένος από το αντικείμενο, το περιβάλλον και τον μισθό αλλά θεωρώ ότι ότι στον ιδιωτικό τομέα θα αργήσει πολύ κάποιος να νιώσει ασφαλής-προσωπικη άποψη από κάποιον που είναι "εκτός χορού-ιδιωτικού τομέα". Άλλωστε, δες το κι αλλιώς, θα ήμουν παράλογος εάν απέτρεπα κάποιον από την αποδοχή της θέσης, τη στιγμή που οι περισσότερες δικαστικές υπηρεσίες έχουν ανάγκη από προσωπικό (μεταξύ αυτών και η υπηρεσία που υπηρετώ).
Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι περισσότερο και μπορώ να το απαντήσω εδώ, είμαι στη διάθεσή σου.

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Δευ Ιουν 17, 2019 9:46 am

Καλημέρα. Για το χρόνο καταβολής των χρημάτων, που αφορούν τη συμμετοχή μας στα εκλογικά συνεργεία έχετε μάθει κάτι? Θα μας τα δώσουν άμεσα ή μετά από κάποιους μήνες?

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Δευ Ιουν 17, 2019 12:23 pm

knts έγραψε:
dikaiol έγραψε:Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για την λεπτομερή απάντησή σου. Το εκτιμώ ιδιαίτερα. Προέρχομαι από ιδιωτικό τομέα και κάθε πληροφορία είναι πραγματικά χρήσιμη. :wink:


Παρακαλώ, καλή αρχή εύχομαι.
Δεν σε αποτρέπω, σε καμία περίπτωση. Ειδικά τώρα που ξέρω ότι είσαι στον ιδιωτικό τομέα (ίσως είσαι ευχαριστημένος από το αντικείμενο, το περιβάλλον και τον μισθό αλλά θεωρώ ότι ότι στον ιδιωτικό τομέα θα αργήσει πολύ κάποιος να νιώσει ασφαλής-προσωπικη άποψη από κάποιον που είναι "εκτός χορού-ιδιωτικού τομέα". Άλλωστε, δες το κι αλλιώς, θα ήμουν παράλογος εάν απέτρεπα κάποιον από την αποδοχή της θέσης, τη στιγμή που οι περισσότερες δικαστικές υπηρεσίες έχουν ανάγκη από προσωπικό (μεταξύ αυτών και η υπηρεσία που υπηρετώ).
Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι περισσότερο και μπορώ να το απαντήσω εδώ, είμαι στη διάθεσή σου.


Αν είσαι Αθήνα, είμαι ο άνθρωπός σου.... Η συναδελφική σύμπραξη είναι το παν.

Αλήθεια αμοιβαία μετάθεση γίνεται τελικά πριν την πρώτη τριετία από το διορισμό? Γνωρίζεις?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιουν 17, 2019 2:47 pm

dikaiol έγραψε:
knts έγραψε:
dikaiol έγραψε:Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για την λεπτομερή απάντησή σου. Το εκτιμώ ιδιαίτερα. Προέρχομαι από ιδιωτικό τομέα και κάθε πληροφορία είναι πραγματικά χρήσιμη. :wink:


Παρακαλώ, καλή αρχή εύχομαι.
Δεν σε αποτρέπω, σε καμία περίπτωση. Ειδικά τώρα που ξέρω ότι είσαι στον ιδιωτικό τομέα (ίσως είσαι ευχαριστημένος από το αντικείμενο, το περιβάλλον και τον μισθό αλλά θεωρώ ότι ότι στον ιδιωτικό τομέα θα αργήσει πολύ κάποιος να νιώσει ασφαλής-προσωπικη άποψη από κάποιον που είναι "εκτός χορού-ιδιωτικού τομέα". Άλλωστε, δες το κι αλλιώς, θα ήμουν παράλογος εάν απέτρεπα κάποιον από την αποδοχή της θέσης, τη στιγμή που οι περισσότερες δικαστικές υπηρεσίες έχουν ανάγκη από προσωπικό (μεταξύ αυτών και η υπηρεσία που υπηρετώ).
Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι περισσότερο και μπορώ να το απαντήσω εδώ, είμαι στη διάθεσή σου.


Αν είσαι Αθήνα, είμαι ο άνθρωπός σου.... Η συναδελφική σύμπραξη είναι το παν.

Αλήθεια αμοιβαία μετάθεση γίνεται τελικά πριν την πρώτη τριετία από το διορισμό? Γνωρίζεις?


Δεν είμαι Αθήνα, όχι. Είμαι σε εφετείο επαρχίας και πάμε πηλαλωντας!
Πριν τη διετία έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται. Στην ουσία, μέχρι να έρθει το ερώτημα για μονιμοποίηση, να περάσεις υπηρεσιακό, να έρθει απόφαση από το υπουργείο κλπ, θα συμπληρώνεις σχεδόν τρία χρόνια.

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Δευ Ιουν 17, 2019 3:32 pm

Many thanks

elenig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2019 1:22 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό elenig » Τρί Ιουν 18, 2019 3:39 pm

Καλησπέρα, νεοδιοριζόμενη της 1K και εγώ αλλά πήρα παράταση γιατί ζω στο εξωτερικό και έχω ένα μικρό 2 ετών.
Διάβασα το εξής στο με αρ. πρωτ: ΔΙΔΑΔ/Φ.51/ 590 /οικ. 14346 / 29.5.2008, § 8. σχετικά με τη “Χορήγηση διευκολύνσεων ανατροφής τέκνου σε νεοδιόριστο υπάλληλο και σε υπάλληλο που υιοθετεί τέκνο.”
Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 53 του ΥΚ και την παράγραφο 2 του άρθρου 60 του ΚΚΔΚΥ ο χρόνος εργασίας του γονέα υπαλλήλου μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως εφόσον έχουν τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχουν τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Ο γονέας υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες συνεχόμενη άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.
Σημειώνεται ότι ειδικά ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος που κατά το διορισμό έχει τέκνο ηλικίας κάτω των τεσσάρων (4) ετών δικαιούται να λάβει συνεχόμενη άδεια ανατροφής τέκνου τόσης διάρκειας όσο είναι, με βάση το ισχύον μειωμένο ωράριο, το άθροισμα των ωρών οι οποίες απομένουν από την ημερομηνία του διορισμού του μέχρι τη συμπλήρωση του 4ου έτους της ηλικίας του τέκνου του, πέραν του οποίου η συνέχιση της άδειας δεν είναι επιτρεπτή.

Έχει κάνει κάποιος από τους νεοδιοριζόμενους αίτηση ή έχει πάρει συνεχόμενη άδεια ανατροφής αντί για μειωμένο ωράριο; Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει;

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Τρί Ιουν 18, 2019 7:30 pm

Επαναλαμβάνω την ερώτηση:
Όσοι ορκίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία μέσα στην 20ημερη προθεσμία από την επίδοση της ανακοίνωσης διορισμού δικαστικού υπαλλήλου, θα πληρωθούν και για το χρονικό διάστημα από την δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού (22/4) έως και το χρόνο ανάληψης της υπηρεσίας τους? Η' πληρωνόμαστε σε κάθε περίπτωση από το χρόνο ορκωμοσίας και ανάληψης καθηκόντων?
Ξέρει κάποιος κάτι για το ζήτημα αυτό?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Ιουν 18, 2019 9:57 pm

dorink έγραψε:Επαναλαμβάνω την ερώτηση:
Όσοι ορκίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία μέσα στην 20ημερη προθεσμία από την επίδοση της ανακοίνωσης διορισμού δικαστικού υπαλλήλου, θα πληρωθούν και για το χρονικό διάστημα από την δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού (22/4) έως και το χρόνο ανάληψης της υπηρεσίας τους? Η' πληρωνόμαστε σε κάθε περίπτωση από το χρόνο ορκωμοσίας και ανάληψης καθηκόντων?
Ξέρει κάποιος κάτι για το ζήτημα αυτό?


Από την ημερομηνία ανάληψης καθηκόντων (ορκωμοσία).

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Τρί Ιουν 18, 2019 11:50 pm

elenig έγραψε:Σημειώνεται ότι ειδικά ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος που κατά το διορισμό έχει τέκνο ηλικίας κάτω των τεσσάρων (4) ετών δικαιούται να λάβει συνεχόμενη άδεια ανατροφής τέκνου τόσης διάρκειας όσο είναι, με βάση το ισχύον μειωμένο ωράριο, το άθροισμα των ωρών οι οποίες απομένουν από την ημερομηνία του διορισμού του μέχρι τη συμπλήρωση του 4ου έτους της ηλικίας του τέκνου του, πέραν του οποίου η συνέχιση της άδειας δεν είναι επιτρεπτή.[/i]
Έχει κάνει κάποιος από τους νεοδιοριζόμενους αίτηση ή έχει πάρει συνεχόμενη άδεια ανατροφής αντί για μειωμένο ωράριο; Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει;


Απ ότι έχω μάθει από συνάδελφο σε γειτονικό ειρηνοδικείο που θέλει να το αιτηθεί σαφώς και ισχύει, αν και σε σχετική ερώτηση του υπουργείου η απάντηση ήταν ότι η χορήγηση της συγκεκριμένης άδειας είναι θέμα εσωτερικό της υπηρεσίας κι απλά κοινοποιείται στο τμήμα μισθοδοσίας του υπουργείου. Εφόσον το παιδάκι σου είναι 2 ετών δικαιούσαι αναλογικά 3 μήνες άδειας, καθώς δυστυχώς για τον 3ο και 4ο χρόνο προβλέπεται μόνο μια ώρα μειωμένο ωράριο έναντι 2 για τα πρώτα δυο έτη.

Mx1723
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2018 7:19 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Mx1723 » Πέμ Ιουν 20, 2019 4:25 pm

Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σε ποιό ασφαλιστικό ταμείο ανήκουμε μετά τον διορισμό μας. Στο ΟΠΑΔ ή στο ΙΚΑ; Χρειάζεται να κάνουμε την ανάλογη διαδικασία για να ενταχθούμε στο ταμείο; Επίσης, (αν και υποθέτω ότι η απάντηση είναι αρνητική και μπορεί και να γελάσετε) γνωρίζετε αν δικαιούμαστε επίδομα βρεφονηπιακού σταθμού για τα παιδιά μας;

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Πέμ Ιουν 20, 2019 6:33 pm

knts έγραψε:
dorink έγραψε:Επαναλαμβάνω την ερώτηση:
Όσοι ορκίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία μέσα στην 20ημερη προθεσμία από την επίδοση της ανακοίνωσης διορισμού δικαστικού υπαλλήλου, θα πληρωθούν και για το χρονικό διάστημα από την δημοσίευση του ΦΕΚ διορισμού (22/4) έως και το χρόνο ανάληψης της υπηρεσίας τους? Η' πληρωνόμαστε σε κάθε περίπτωση από το χρόνο ορκωμοσίας και ανάληψης καθηκόντων?
Ξέρει κάποιος κάτι για το ζήτημα αυτό?


Από την ημερομηνία ανάληψης καθηκόντων (ορκωμοσία).


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες