ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Δευ Μάιος 06, 2019 3:13 pm

Διόρθωση: 2016 και 2017

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Δευ Μάιος 06, 2019 4:34 pm

Εμένα μου είπαν ότι μπορώ να διοριστώ και σε συνεδρίαση του Δικαστηρίου (Ειρηνοδικείου), όπου διορίζομαι και το οποίο δεν βρίσκεται στην πρωτεύουσα του νομού.Τι ισχύει τελικά με αυτό? Κάποιος, διορισθείς σε Ειρηνοδικείο, που έχει ήδη ορκιστεί, μπορεί να μας διαφωτίσει επ' αυτού? Ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλάλων στο άρθρο 13 το αναφέρει ρητά "Οι υπάλληλοι των δικαστηρίων και των εισαγγελιών τους ορκίζονται ενώπιον του οικείου δικαστηρίου, σε δημόσια συνεδρίαση". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας λένε οι προϊστάμενοι δαφορετικά πράγματα, μας μπερδεύουν και μας αγχώνουν...

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Τρί Μάιος 07, 2019 9:16 pm

Νομίζω πως ούτε οι ίδιοι ξέρουν πως να χειριστούν την κατάσταση καθώς είναι κάτι νέο και γι αυτούς. Κάποιος υπάλληλος μου ανέφερε ότι στην υπηρεσία που παρουσιάζομαι έχουν να υποδεχτούν νέο προσωπικό σχεδόν 15 χρόνια.

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Τετ Μάιος 08, 2019 7:33 am

[quote="eleath234"][quote="flavia"][quote="nuvolari"]

Απ ότι μου είπανε η ορκομωσία γίνεται σε συνεδρίαση αυτού του δικαστηρίου όπου διορίζεσαι.




Αν και η αλήθεια είναι ότι τελικά δεν παρέλαβα σήμερα το χαρτί, απ όσο θυμάμαι από το μειλ που μου είχε διαβάσει η υπάλληλος δεν περιμέναμε να έρθει κάποιο άλλο χαρτί κι απλά ανέφερε ότι πρέπει να ενημερωθώ και να αποδεχτώ εντός 20 ημερών.

Οσον αφορά τον μισθό, ένας υπάλληλος που διορίστηκε πριν 11μηνες από έναν άλλο παλιότερο διαγωνισμό του 1998, μου ανέφερε ότι ο αρχικός μισθός ΠΕ είναι 805 ευρώ (χωρίς να συμπεριλαμβάνεται μεταπτυχιακό ή επίδομα τέκνου). Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται κάτι σε εμάς.[/quote]
Καλησπερα.Ξερει καποιος που διοριστηκε προσφατα να μας πει μετα απο ποσο καιρο απο την ορκομοσια πληρωνομαστε;[/quote]
Κάνα δίμηνο μετά το διορισμό, χωρίς μεταπτυχιακά κλπ. Αρχικός μισθός γύρω στα 840.[/quοte]

ΤΑ 840 ΕΥΡΩ ΑΡΧΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ?

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Πέμ Μάιος 09, 2019 12:22 am

dorink έγραψε:
eleath234 έγραψε:
flavia έγραψε:Καλησπερα.Ξερει καποιος που διοριστηκε προσφατα να μας πει μετα απο ποσο καιρο απο την ορκομοσια πληρωνομαστε;

Κάνα δίμηνο μετά το διορισμό, χωρίς μεταπτυχιακά κλπ. Αρχικός μισθός γύρω στα 840.[/quοte]

ΤΑ 840 ΕΥΡΩ ΑΡΧΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ?

Ναι.. βεβαια εγώ είμαι παλιά ασφαλισμένη, δεν ξέρω αν διαφοροποιεί κάτι αυτό.. διότι άκουσα και για 860.. δεν ξέρω.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Πέμ Μάιος 09, 2019 12:25 am

dorink έγραψε:Εμένα μου είπαν ότι μπορώ να διοριστώ και σε συνεδρίαση του Δικαστηρίου (Ειρηνοδικείου), όπου διορίζομαι και το οποίο δεν βρίσκεται στην πρωτεύουσα του νομού.Τι ισχύει τελικά με αυτό? Κάποιος, διορισθείς σε Ειρηνοδικείο, που έχει ήδη ορκιστεί, μπορεί να μας διαφωτίσει επ' αυτού? Ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλάλων στο άρθρο 13 το αναφέρει ρητά "Οι υπάλληλοι των δικαστηρίων και των εισαγγελιών τους ορκίζονται ενώπιον του οικείου δικαστηρίου, σε δημόσια συνεδρίαση". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας λένε οι προϊστάμενοι δαφορετικά πράγματα, μας μπερδεύουν και μας αγχώνουν...

Εγώ διορίστηκα πριν αρχίσουν οι δίκες, σε συνεδρίαση του Ειρηνοδικείου.

vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Πέμ Μάιος 09, 2019 7:56 pm

Πώς σας κονοποιήθηκε ο διορισμός;
Πήγατε στην υπηρεσία που διορίζεστε και υπογράψατε κάποιο έγγραφο;
Ορκιστήκατε την ίδια ημέρα;

siourock
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 5:35 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό siourock » Πέμ Μάιος 09, 2019 11:59 pm

eleath234 έγραψε:
dorink έγραψε:Εμένα μου είπαν ότι μπορώ να διοριστώ και σε συνεδρίαση του Δικαστηρίου (Ειρηνοδικείου), όπου διορίζομαι και το οποίο δεν βρίσκεται στην πρωτεύουσα του νομού.Τι ισχύει τελικά με αυτό? Κάποιος, διορισθείς σε Ειρηνοδικείο, που έχει ήδη ορκιστεί, μπορεί να μας διαφωτίσει επ' αυτού? Ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλάλων στο άρθρο 13 το αναφέρει ρητά "Οι υπάλληλοι των δικαστηρίων και των εισαγγελιών τους ορκίζονται ενώπιον του οικείου δικαστηρίου, σε δημόσια συνεδρίαση". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας λένε οι προϊστάμενοι δαφορετικά πράγματα, μας μπερδεύουν και μας αγχώνουν...

Εγώ διορίστηκα πριν αρχίσουν οι δίκες, σε συνεδρίαση του Ειρηνοδικείου.


Έλενα πες μας πως ειναι η καθημερινότητα στο ειρηνοδικείο;

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Παρ Μάιος 10, 2019 1:03 am

vikita337 έγραψε:Πώς σας κονοποιήθηκε ο διορισμός;
Πήγατε στην υπηρεσία που διορίζεστε και υπογράψατε κάποιο έγγραφο;
Ορκιστήκατε την ίδια ημέρα;

Με πήραν τηλέφωνο ότι βγήκε το ΦΕΚ και πήγα στο φορέα για να παραλάβω το διορισμό. Από την παραλαβή του και εντός 20 ημερών είχα υποχρέωση να παρουσιαστώ για να ορκιστώ. Προσωπικά δεν εξάντλησα το χρόνο, αλλά δεν πήγα αμέσως.

vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Παρ Μάιος 10, 2019 9:47 am

eleath234 έγραψε:
vikita337 έγραψε:Πώς σας κονοποιήθηκε ο διορισμός;
Πήγατε στην υπηρεσία που διορίζεστε και υπογράψατε κάποιο έγγραφο;
Ορκιστήκατε την ίδια ημέρα;

Με πήραν τηλέφωνο ότι βγήκε το ΦΕΚ και πήγα στο φορέα για να παραλάβω το διορισμό. Από την παραλαβή του και εντός 20 ημερών είχα υποχρέωση να παρουσιαστώ για να ορκιστώ. Προσωπικά δεν εξάντλησα το χρόνο, αλλά δεν πήγα αμέσως.



Ευχαριστώ για την απάντηση.

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Παρ Μάιος 10, 2019 12:32 pm

Καλημέρα.
Και εγώ μετέβην στο Ειρηνοδικείο διορισμού και μου παρέδωσαν το έγγραφο, εκδόσεως του Υπουργείου Δικαιοσύνης, με τίτλο "Ανακοίνωση διορισμού δικαστικού υπαλλήλου". Επίσης, συντάχθηκε και έτερο έγγραφο για την ακριβή ημερομηνία παράδοσης της ανακοίνωσης διορισμού, που υπογράψαμε και ο υπάλληλος - γραμματέας (παραδίδων) και εγώ (παραλαβούσα). Έχουμε είκοσι μέρες περιθώριο από το χρόνο παραλαβής του εγγράφου, για να ορκισθούμε και να αναλάβουμε καθήκοντα.

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Παρ Μάιος 10, 2019 3:59 pm

vidaenvilla έγραψε:Μίλησα πριν λίγο με τον Προϊστάμενο της Υπηρεσίας που διορίζομαι, ο οποίος είναι ευγενέστατος, και με ενημέρωσε ότι δεν έχει το έγγραφο του διορισμού που περιμένουμε για την παραλαβή του.
Τον ρώτησα αν όντως χρειάζεται να περιμένουμε ένα τέτοιο έγγραφο και δεν ήταν σίγουρος.
Επίσης τον ρώτησα αν η ορκωμοσία γίνει σ αυτή την Υπηρεσία και μου απάντησε ότι ίσως γίνει στη κεντρική πόλη του Νομού...
Αν όντως η παραλαβή που έχετε κάνει αφορά σε πρωτότυπο έγγραφο του Υπουργείου τότε καλώς περιμένουν και εδώ, ειδάλλως που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να το επιβεβαιώσω;
Σας ευχαριστώ και πάλι!


Για να το αποσαφηνίσουμε κι αυτό, το έγγραφο έρχεται στην αρχή μέσω μειλ και μετά σε φυσική μορφή μέσω ταχυδρομείου εις διπλούν. Ουσιαστικά είναι ακριβώς το ίδιο έγγραφο, με ίδια ημερομηνία και αριθμό πρωτοκόλλου, απλά το μειλ έρχεται αυθημερόν ενώ ο φάκελος μέσω ταχυδρομείου 15 μέρες αργότερα.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Παρ Μάιος 10, 2019 11:50 pm

siourock έγραψε:
eleath234 έγραψε:
dorink έγραψε:Εμένα μου είπαν ότι μπορώ να διοριστώ και σε συνεδρίαση του Δικαστηρίου (Ειρηνοδικείου), όπου διορίζομαι και το οποίο δεν βρίσκεται στην πρωτεύουσα του νομού.Τι ισχύει τελικά με αυτό? Κάποιος, διορισθείς σε Ειρηνοδικείο, που έχει ήδη ορκιστεί, μπορεί να μας διαφωτίσει επ' αυτού? Ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλάλων στο άρθρο 13 το αναφέρει ρητά "Οι υπάλληλοι των δικαστηρίων και των εισαγγελιών τους ορκίζονται ενώπιον του οικείου δικαστηρίου, σε δημόσια συνεδρίαση". Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας λένε οι προϊστάμενοι δαφορετικά πράγματα, μας μπερδεύουν και μας αγχώνουν...

Εγώ διορίστηκα πριν αρχίσουν οι δίκες, σε συνεδρίαση του Ειρηνοδικείου.


Έλενα πες μας πως ειναι η καθημερινότητα στο ειρηνοδικείο;

Πολύ υποκειμενική η θεώρηση των πραγμάτων. Αντικειμενικά υπάρχει πολλή δουλειά. Ενδιαφέρουσα ωστόσο, plus ότι δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί κανένας με κανέναν.. σε κυνηγάει η δουλειά. Υπάρχει κοινό, που τραβάει και πέρα από τις ώρες κοινού (διότι δεν μπορείς και να τους διώξεις τους ανθρώπους) και αντικείμενα διαφορετικά. Έχει μια πολυπλοκότητα, αλλά όλα με την τριβή μαθαίνονται.
Δεν ξέρω ακριβώς τι θέλετε να μάθετε..

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Σάβ Μάιος 11, 2019 12:10 am

vikita337 έγραψε:
eleath234 έγραψε:
Kitsas έγραψε:Κάπου εκεί το τοποθετώ κι εγώ . Σε ευχαριστώ.

Να σαι καλά συνάδελφε ! :)

Από ότι είδα το 2015 και το 2016 δεν λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό της προϋπηρεσίας.

Ναι, πράγματι.. για 16-17 όπως διορθώσατε. Οπότε πρεπει να υπολογίζετε 1ΜΚ λιγότερο αν δεν κάνω λάθος.

vidaenvilla
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Οκτ 26, 2018 1:38 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vidaenvilla » Σάβ Μάιος 11, 2019 9:03 am

Καλημέρα σας!
θα κάνω μια μικρή περίληψη των μέχρι τώρα διαδικασιών που έχω συναντήσει,
γιατί κάποιος μπορεί να αντιμετωπίζει τις ίδιες δυσκολίες με μένα και να βοηθηθεί, αλλά κυρίως κάποιος να τα έχει αντιμετωπίσει ήδη και να μας διαφωτίσει.

Αν και δεν έχει έρθει ακόμη το έντυπο έγγραφο ενημέρωσαν τον προϊστάμενο της υπηρεσίας ότι μπορεί να γίνει η κοινοποίηση επίδοση σε μένα του mail.
- Παραλαμβάνοντας το έγγραφο αναφέρει ότι πρέπει να καταθέσουμε δηλώσεις περιουσιακής και οικογενειακής κατάστασης και δεν ήξερε να μου πει ποιες δηλώσεις. Στην αρχή με παρέπεμψε στον λογιστή μου και στο Δήμο, εν συνεχεία να πάω να ρωτήσω μια συνάδελφο του σε άλλη υπηρεσία.
Η προϊσταμένη της άλλης υπηρεσίας μου έδωσε ένα πεντασέλιδο έντυπο δήλωσης περιουσιακής κατάστασης, στην ουσία τη δήλωση πόθεν έσχες, ώστε να συμπληρώσω αυτή και να την καταθέσω.
Εσείς ποιες δηλώσεις προσκομίσατε;
Αν είναι όντως η δήλωση πόθεν έσχες και η οικογενειακή κατάσταση από τον Δήμο τα έστειλε η υπηρεσία σας μαζί με το πρακτικό της Ορκωμοσίας στο ίδιο mail? Στις οδηγίες που μου έδωσε η Προϊσταμένη έχει συγκεκριμένες οδηγίες αποστολής λόγω ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων, και τις στέλνεις σε δυο διαφορετικούς φακέλους, στον ένα αναγράφοντας τα Πρωτότυπη δήλωση περιουσιακής κατάστασης και στον άλλο φωτοαντίγραφο προς επεξεργασία.
Στη περίπτωση που κάνατε αυτή τη δήλωση, αναγράψατε όλους τους λογαριασμούς που μπορεί να είστε συνδικαιούχος;
Σε κάθε περίπτωση θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το Υπουργείο τη Δευτέρα να με ενημερώσουν.

- Σε σχέση με τις αιτήσεις αναγνώρισης προϋπηρεσίας και μεταπτυχιακού δυστυχώς πάλι ο Προϊστάμενος μου δεν ήταν ενήμερος.
Αυτές τις αιτήσεις θα τις στείλει στο ίδιο mail με το πρακτικό ορκωμοσίας, συνοδευόμενες από τα πλήρη δικαιολογητικά;

- Τέλος, προσωπικά, ταυτόχρονα με την ανάληψη υπηρεσίας εισέρχομαι και στο δίμηνο άδειας μητρότητας προ της πιθανολογούμενης ημερομηνίας τοκετού. Πάλι δεν γνώριζε βάσει ποιας διαδικασίας δικαιούμαι την άδεια και που πρέπει να απευθυνθεί και αν τη δικαιούμαι απευθείας. Πρόκειται για μια αίτηση μαζί με την βεβαίωση του θεράποντος ιατρού για την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Επίσης απορία του ήταν, αν τους 14 μήνες απουσίας μου λόγω τοκετού αν θα ισχύει η δίχρονη δοκιμαστική περίοδος ή αν παρατείνεται.

Σε όλα τα παραπάνω προσπαθώ να βρω απαντήσεις, αν ενημερωθώ εμπεριστατωμένα για κάτι θα σας ενημερώσω, αν εσείς γνωρίζετε κάτι από τα παραπάνω παρακαλώ όπως ενημερώσετε και εμάς.
Ευχαριστώ όλους σας για τις ανα διαστήματα απαντήσεις σας στις ερωτήσεις μας.


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες