2Κ/2017 Αποτελέσματα

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
kostas32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό kostas32 » Δευ Ιαν 15, 2018 12:29 am

Gig έγραψε:
kostas32 έγραψε:
Ναι για ποσα λεφτά μπάινουν στην τσέπη λέω το μήνα. Πρέπει να ζησω φιλε καπως. Εχω 300 ευρώ νοικι φιλε μου, δεν βγαίνουν τα νούμερα, εκτός αν παω να ζήσω με τη μανα μου. Εκει μας πάνε. Το μεταπτυχιακό είναι κανα 50αρι το μήνα αφού στο αναφνωωρίσουν (κανεις αίτηση), προϋπηρεσία δεν έχω στο δημοσιο (εχω 15 χρονια στον ιδιωτικό αλλα δεν αναγνωρίζονται), δωρα δεν υπάρχουν, ούτε πληρώνουν υπερωριες πλέον.

Φίλε kostas32, σου απαντώ και σε αυτό γιατι καταλαβαίνω πως όταν έκανες την αίτηση δεν είχες καμία εικόνα για το τι συμβαίνει στο δημόσιο... έτσι είναι όπως τα λές.. δε βγαίνεις, οπότε καλύτερα να μη αποδεχτείς τη θέση
Καλή συνέχεια.

Αυτο ισχυει. νομιζα οτι τουλαχιστον επιρναν δωρο, ή οτιαναγνωριζεται η προυπηρεσια. Ή οτι ειναιαυτηροι με το ωραριο. Αλλαξε το δημοσιο. Και μαλλον οσοι ειναι απελπισμενοι ή απογοητευμενοι πανε εκει .δεν εννοω αχρηστοι, αλλα οσουσ δεν εχουν καλυτερη επιλογη

kostas32
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kostas32 » Δευ Ιαν 15, 2018 12:31 am

knts έγραψε:
kostas32 έγραψε:
knts έγραψε:

Ποιός σου είπε ότι δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις φανερά δεύτερη δουλειά;

Οι δικαστικοί υπάλληλοι δεν μπορουν να κάνουν δευτερη δουλειά (επίσημα). Υπάρχει μία περίπτωση να πάρουν άδεια για πολύ συγκεκριμένα πράγματα περιορισμένης φύσεως. Εγω ρώτησα στην υπηρεσία. Έχω ένα eshop (εμπορική επιχείρηση) και επειδή είμαι διοριστέος πήρα τηλ και ρώτησα αν μπορώ να συνεχίσω να το έχω. Μου είπαν όχι δεν επιτρέπεται. Τώρα φυσικά αν δεν είναι στο ονομά μου και αν και αν και αν οκ. Αλλα είπαμε φανερά και επίσημα. Και φυσικά αν σε πιάσουν να εργάζεσαι αλλου κατευθειαν παιρνεις ποδι απο δημοσιο. Κριμα γτ τα λευτα ειναι λίγα ρε γμτ.

Αγαπητέ, την εμπορική ιδιότητα δε μπορεί να την έχει κανένας υπάλληλος του δημοσίου. Είτε είναι δικαστικός υπάλληλος είτε όχι.
Δεύτερη δουλειά μπορεί να κάνει, εφόσον λάβει άδεια από το υπηρεσιακό συμβούλιο κι εφόσον είναι συμβατή με τα καθήκοντα της θέσης που κατέχει στην υπηρεσία.
Είχα λάβει άδεια να εργαστώ ως γραμματέας σε κέντρο συμβουλευτικής.
Έχουν λάβει άδεια να δουλέψουν ως οδηγοί, ως σερβιτόροι κ.α.

Συμφωνοι. Αλλα μετα απο αδεια και οχι οτι δουλεια θελεισ. αυτο λεω.

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Δευ Ιαν 15, 2018 10:05 am

Gig έγραψε:
Dkesp έγραψε:/quote] Ενω δικαιουμαστε
Άδεια όλο τον Αύγουστο, με πήραν τηλέφωνο την ημέρα που θα έφευγα διακοπές από το γραφείο για να γυρίσω πίσω... Επειδή είχανε δουλειά...

Και τι έκανες? Γύρισες?
Και τίναξες στον αέρα εισιτήρια, ξενοδοχεία κτλ? Τρελό!
δεν γύρισα πίσω, υπήρχαν αλλά άτομα στο γραφείο, απλά με ειδοποιήσαν μάλλον για να με τρομαξουν. Κάποιοι δεν πήγαν ούτε διακοπες

alel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό alel » Δευ Ιαν 15, 2018 10:49 am

Καλημέρα,
εγώ πήγα στο πρωτοδικείο Αθηνών να παραλάβω τα χαρτιά μου αν και δεν διορίζομαι εκεί και δε μου άρεσε καθόλου το περιβάλλον, πολλά άτομα σε ένα γραφείο, πολλά χαρτιά και φάκελοι γεμάτα σκόνη, τσιγάρο στα γραφεία και φωνές παντού. Βέβαια εμείς είμαστε πληροφορική οπότε δε ξέρω αν ερχόμαστε σε άμεση επαφή.
Στο υπουργείο που πήγα να δώσω τα δικαιολογητικά ήταν όλα καθαρά, ησυχία και οι υπάλληλοι ευγενέστατοι.

knts
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 12:38 pm

Gig έγραψε:
knts έγραψε:
Με ποιο σκεπτικό δε θα σε αφήσουν να δουλέψεις σε φροντιστήριο;

Φαντάζομαι το σκεπτικό πως αν πχ είσαι καθηγητής 3ης λυκείου, μπορεί να μην εκτελείς σωστά την εργασία σου στο δημόσιο, προκειμένουν να παρακινήσεις τους μαθητές σου να έρθουν στο φροντιστήριο που δουλεύεις?

Το τοποθετείς σε σε τελείως λάθος βάση. Και στον σερβιτόρο γιατί έδωσαν άδεια; Δε μπορεί να εστιάσει στο να τραβήξει κόσμο στην ταβέρνα;
Το ασυμβίβαστο στην περίπτωση του καθηγητή μπορείς να μου πεις από που πηγάζει;

knts
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 12:57 pm

kostas32 έγραψε:
knts έγραψε:
kostas32 έγραψε:
Οι δικαστικοί υπάλληλοι δεν μπορουν να κάνουν δευτερη δουλειά (επίσημα). Υπάρχει μία περίπτωση να πάρουν άδεια για πολύ συγκεκριμένα πράγματα περιορισμένης φύσεως. Εγω ρώτησα στην υπηρεσία. Έχω ένα eshop (εμπορική επιχείρηση) και επειδή είμαι διοριστέος πήρα τηλ και ρώτησα αν μπορώ να συνεχίσω να το έχω. Μου είπαν όχι δεν επιτρέπεται. Τώρα φυσικά αν δεν είναι στο ονομά μου και αν και αν και αν οκ. Αλλα είπαμε φανερά και επίσημα. Και φυσικά αν σε πιάσουν να εργάζεσαι αλλου κατευθειαν παιρνεις ποδι απο δημοσιο. Κριμα γτ τα λευτα ειναι λίγα ρε γμτ.

Αγαπητέ, την εμπορική ιδιότητα δε μπορεί να την έχει κανένας υπάλληλος του δημοσίου. Είτε είναι δικαστικός υπάλληλος είτε όχι.
Δεύτερη δουλειά μπορεί να κάνει, εφόσον λάβει άδεια από το υπηρεσιακό συμβούλιο κι εφόσον είναι συμβατή με τα καθήκοντα της θέσης που κατέχει στην υπηρεσία.
Είχα λάβει άδεια να εργαστώ ως γραμματέας σε κέντρο συμβουλευτικής.
Έχουν λάβει άδεια να δουλέψουν ως οδηγοί, ως σερβιτόροι κ.α.

Συμφωνοι. Αλλα μετα απο αδεια και οχι οτι δουλεια θελεισ. αυτο λεω.

Εάν συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης θα σου δώσουν την άδεια. Επομένως, το "ό,τι δουλειά θέλεις" δεν είναι απόλυτο.

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Gig » Δευ Ιαν 15, 2018 2:09 pm

zisis168 έγραψε:
daoulax έγραψε:Με κάλεσαν σήμερα από την Εισαγγελία Λάρισας (αν και διορίζομαι σε άλλο Νομό) να πάω να παραλάβω τη λίστα με τα δικαιολογητικά. Είμαι ΤΕ.
Καλή αρχή σε όλους μας!!! :D :D :D

Φίλε daoulax Τα δικαιολογητικά τα έστειλες με Ελτα η με courier και πως επιβεβαίωσες οτι τα παρέλαβαν ? Ειναι κάποιος που τα παρέδωσε αυτοπρόσωπος ?Ευχαριστω πολυ!

Zisis168, πήρα τηλ και ρώτησα αν πρέπει να τα στείλω με ΕΛΤΑ συστημένο ή κούριερ και είπαν όπως θέλω.
Στην περίπτωση του κούριερ κρατώντας τον αριθμό αποστολής μπορείς να δεις πότε θα φτάσει ο φάκελος και ποιος θα τον παραλάβει
Με τα ΕΛΤΑ, δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα νομίζω, (με κάθε επιφύλαξη) απλά έχεις μια απόδειξη σε περίπτωση που χαθεί ο φάκελος ότι εσύ τον έστειλες (?)

Για τα ξενόγλωσσα πτυχία θα γράψεις φορέα, τηλ κτλ?

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Gig » Δευ Ιαν 15, 2018 2:21 pm

knts έγραψε:
Gig έγραψε:
knts έγραψε:
Με ποιο σκεπτικό δε θα σε αφήσουν να δουλέψεις σε φροντιστήριο;

Φαντάζομαι το σκεπτικό πως αν πχ είσαι καθηγητής 3ης λυκείου, μπορεί να μην εκτελείς σωστά την εργασία σου στο δημόσιο, προκειμένουν να παρακινήσεις τους μαθητές σου να έρθουν στο φροντιστήριο που δουλεύεις?

Το τοποθετείς σε σε τελείως λάθος βάση. Και στον σερβιτόρο γιατί έδωσαν άδεια; Δε μπορεί να εστιάσει στο να τραβήξει κόσμο στην ταβέρνα;

Φίλε knts, δε ξέρω να σου απαντήσω για το σερβιτόρο. Δε μπορώ να φανταστώ λόγους που ένας δικαστικός υπάλληλος δε μπορεί να γίνει και σερβιτόρος.
Αλλά ο καθηγητής που δουλεύει σε δημόσιο σχολείο να μη δουλεύει και σε φροντιστήριο ή να κάνει ιδιαίτερα, το καταλαβαίνω.
Φαντάσου να είσαι ένας κακός καθηγητής που έχει φροντιστήριο η αδερφή σου κ δουλεύεις εκεί. Τα παιδιά που έχεις μαθητές στο φροντιστήριο , τα μεταχειρίζεσαι με ευνοικό τρόπο στο σχολείο, τους βάζεις μεγαλύτερο βαθμό, τα προετοιμάζεις για τα διαγωνίσματα καλύτερα κτλ. Στο σχολείο δε, δε κάνεις σωστά τη δουλειά σου, βαριέσαι να κάνεις μάθημα, τους λες πως αν θέλουν παραπάνω βοήθεια να έρθουν στο φροντιστήριο κτλ...
Επίσης ο καθηγητής θεωρώ πως ίσως δε θα έπρεπε να δουλεύει σερβιτόρος (μαθητές, καφετέρια, μεγάλη οικειότητα με μείωση κύρους στη τάξη?).. Ειλικρινά δε ξέρω...
Όλα τα παραπάνω, ξαναγράφω πως τα τοποθετώ με βάση τη λογική μου που δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι και σωστή. Απλές εικασίες..

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Δευ Ιαν 15, 2018 3:17 pm

Κάποια σχόλια επιγραμματικά από εμένα:

διότι τα χρήματα είναι πολύ λίγα

Τα χρήματα είναι ενιαίο μισθολόγιο από ότι ξέρω, άρα ότι ισχύει για όλο το δημόσιο και ανάλογα με το κλιμάκιο του καθενός.
Εγώ π.χ. που έχω αρκετή προϋπηρεσία σε ΝΠΔΔ (με σύμβαση εργασίας) θα είμαι καλύτερα από κάποιον που είναι στο πρώτο κλιμάκιο.
Άρα ο καθένας μπορεί να κάνει τους υπολογισμούς του (ενοίκια, μετακινήσεις, δυνατότητα για δεύτερη δουλειά κλπ)

δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις (φανερα δευτερη δουλειά)

Μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές, με άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι. Το τι δουλειές μπορείς και πως, δείτε εδώ, στον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων:
http://www.ministryofjustice.gr/site/ko ... E%A9%CE%9D
Άρθρα 55 και 56
Άρα όχι, να φαίνεσαι ιδιοκτήτης eShop επίσημα δε μπορείς. Τώρα, η φύση της πληροφορικής είναι τέτοια που ανεπίσημα μπορείς να κάνεις διάφορα. Π.χ. για το eShop αν εσύ μπαίνεις το απόγευμα και μανατζάρεις το eshop ενώ αυτό έχει ως ιδιοκτήτη π.χ. στη γυναίκα σου, τη μάνα σου, την αδελφή σου...?

προοπτική σοβαρής εξέλιξης

Όντως, φαντάζομαι ότι στην καλύτερη να γίνεις προϊστάμενος (?) του Τμήματος Πληροφορικής ή κάτι αντίστοιχο.
Εκτός και αν πάρεις μετάταξη για άλλη υπηρεσία, άσχετα από το Υπουργείο Δικαιοσύνης...

Εγώ δουλεύω σε Δήμο, σε πρόγραμμα κοινωφελους εργασίας με σύμβαση...

Το με σύμβαση είναι το κλειδί στην παραπάνω φράση! Αν ήσουν μόνιμος υπάλληλος του Δήμου θα είχαν τις ίδιες απαιτήσεις; Φαντάζομαι πως όχι ή και να τις είχαν θα τους έριχνες άκυρο πολύ πιο χαλαρά! Εδώ πάτησαν στο ότι θες να ανανεωθείς... ;)
Και εγώ έχω σύμβαση σε ΝΠΔΔ και αυτή τη στιγμή είμαι απλήρωτος από τον Οκτώβριο. Προφανώς δε θα τα χάσω αλλά εγώ έμεινα απλήρωτος για τα Χριστούγεννα. Αν δεν δούλευα και αλλού θα είχα πρόβλημα!
Στα δικαστήρια αντίθετα, δε θα παίρνω καν απλά τα δεδουλευμένα στην ώρα τους αλλά θα πληρώνομαι προκαταβολικά το μήνα που ΘΑ δουλέψω ;)

Τα δικαιολογητικά τα έστειλες με Ελτα η με courier και πως επιβεβαίωσες οτι τα παρέλαβαν ?

Εγώ τα έστειλα με ΕΛΤΑ (συστημένο) και τους πήρα τηλέφωνο μερικές μέρες μετά, όλα ΟΚ μου είπαν! :)

Και υπαρχει εξτρα αυστηροτητα στους δικαστικους υπαλληλους

Δε νομίζω... Ότι ισχύει για όλο το δημόσιο ισχύει και εδώ.

Ειδικός δεν είμαι αλλά φαντάσου να κάνεις μάθημα στο δημόσιο σχολείο και να έχεις τα ίδια παιδιά μαθητές και στο φροντιστήριο; Ίσως να επηρεάσει το βαθμό που θα τους βάλεις! Ίσως τους δώσεις τα θέματα των εξετάσεων κλπ κλπ
Επίσης, φαντάσου να δουλεύεις σε ΔΟΥ και παράλληλα σε λογιστικό γραφείο...
Εγώ από αυτά που έχω ακούσει έχω καταλάβει ότι αν δεν είναι ξεκάθαρο ότι το ιδιωτικό έργο που (θα) ασκείς έρχεται σε σύγκρουση με αυτά που κάνεις το πρωί στη δουλειά, δεν έχουν λόγο να σου αρνηθούν την άδεια.
Εννοώ ότι ο κανόνας είναι δίνουμε την άδεια και όχι δεν την δίνουμε μέχρι να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

πήγα στο πρωτοδικείο Αθηνών να παραλάβω τα χαρτιά μου αν και δεν διορίζομαι εκεί και δε μου άρεσε καθόλου το περιβάλλον. Στο υπουργείο που πήγα να δώσω τα δικαιολογητικά ήταν όλα καθαρά.

Αυτό έχει να κάνει όντως με την υπηρεσία που πας και πραγματικά δε μπορείς να κάνεις και πολλά για τις εγκαταστάσεις...

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα επιμείνω.
Μην παραιτηθεί κάποιος από τη θέση του αν δεν πάει για μερικές εβδομάδες να δει τι παίζει. Αν τελικά δει ότι δεν του αρέσει, φεύγει την επόμενη μέρα αλλά κρίμα είναι να πετάξεις έτσι μια μόνιμη θέση, χωρίς δοκιμή.

knts
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 4:39 pm

Προϊστάμενος που; Στο τμήμα πληροφορικής;
Ναι παιδιά, ναι.
Θα πρότεινα σε κάποιους να ρίξουν λίγο τις φιλοδοξίες τους για να προσαρμοστούν πιο εύκολα εκεί που θα πάνε (κι όταν έρθει η ώρα με το καλό ας γίνουν προϊστάμενοι του εαυτού τους γιατί τμήμα πληροφορικής δεν ξέρω αν ποτέ συσταθεί-μακαρι αλλά δεν το βλέπω).
Φιλικά όλα τα παραπάνω. Κόκκινα χαλιά πάντως δε θα σας στρώσουν εκεί που θα πάτε.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Δευ Ιαν 15, 2018 5:42 pm

knts έγραψε:Προϊστάμενος που; Στο τμήμα πληροφορικής;
Ναι παιδιά, ναι.
Θα πρότεινα σε κάποιους να ρίξουν λίγο τις φιλοδοξίες τους για να προσαρμοστούν πιο εύκολα εκεί που θα πάνε (κι όταν έρθει η ώρα με το καλό ας γίνουν προϊστάμενοι του εαυτού τους γιατί τμήμα πληροφορικής δεν ξέρω αν ποτέ συσταθεί-μακαρι αλλά δεν το βλέπω).
Φιλικά όλα τα παραπάνω. Κόκκινα χαλιά πάντως δε θα σας στρώσουν εκεί που θα πάτε.

Επειδή κάποιος έγραψε για προοπτικές εξέλιξης, γι' αυτό άλλωστε έγραψα "στην καλύτερη!" ;)
Εξέλιξη και δημόσιο δύσκολα συνδυάζονται, ειδικά αν είσαι άσχετη ειδικότητα, σε άσχετη υπηρεσία. Εννοώ αν ήσουν ΠΕ Πληροφορικής στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, ΟΚ, τώρα Πληροφορικής σε ένα Πρωτοδικείο...

knts
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 15, 2018 7:02 pm

vasilis_patra έγραψε:Κάποια σχόλια επιγραμματικά από εμένα:

διότι τα χρήματα είναι πολύ λίγα

Τα χρήματα είναι ενιαίο μισθολόγιο από ότι ξέρω, άρα ότι ισχύει για όλο το δημόσιο και ανάλογα με το κλιμάκιο του καθενός.
Εγώ π.χ. που έχω αρκετή προϋπηρεσία σε ΝΠΔΔ (με σύμβαση εργασίας) θα είμαι καλύτερα από κάποιον που είναι στο πρώτο κλιμάκιο.
Άρα ο καθένας μπορεί να κάνει τους υπολογισμούς του (ενοίκια, μετακινήσεις, δυνατότητα για δεύτερη δουλειά κλπ)

δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις (φανερα δευτερη δουλειά)

Μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές, με άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι. Το τι δουλειές μπορείς και πως, δείτε εδώ, στον κώδικα δικαστικών υπαλλήλων:
http://www.ministryofjustice.gr/site/ko ... E%A9%CE%9D
Άρθρα 55 και 56
Άρα όχι, να φαίνεσαι ιδιοκτήτης eShop επίσημα δε μπορείς. Τώρα, η φύση της πληροφορικής είναι τέτοια που ανεπίσημα μπορείς να κάνεις διάφορα. Π.χ. για το eShop αν εσύ μπαίνεις το απόγευμα και μανατζάρεις το eshop ενώ αυτό έχει ως ιδιοκτήτη π.χ. στη γυναίκα σου, τη μάνα σου, την αδελφή σου...?

προοπτική σοβαρής εξέλιξης

Όντως, φαντάζομαι ότι στην καλύτερη να γίνεις προϊστάμενος (?) του Τμήματος Πληροφορικής ή κάτι αντίστοιχο.
Εκτός και αν πάρεις μετάταξη για άλλη υπηρεσία, άσχετα από το Υπουργείο Δικαιοσύνης...

Εγώ δουλεύω σε Δήμο, σε πρόγραμμα κοινωφελους εργασίας με σύμβαση...

Το με σύμβαση είναι το κλειδί στην παραπάνω φράση! Αν ήσουν μόνιμος υπάλληλος του Δήμου θα είχαν τις ίδιες απαιτήσεις; Φαντάζομαι πως όχι ή και να τις είχαν θα τους έριχνες άκυρο πολύ πιο χαλαρά! Εδώ πάτησαν στο ότι θες να ανανεωθείς... ;)
Και εγώ έχω σύμβαση σε ΝΠΔΔ και αυτή τη στιγμή είμαι απλήρωτος από τον Οκτώβριο. Προφανώς δε θα τα χάσω αλλά εγώ έμεινα απλήρωτος για τα Χριστούγεννα. Αν δεν δούλευα και αλλού θα είχα πρόβλημα!
Στα δικαστήρια αντίθετα, δε θα παίρνω καν απλά τα δεδουλευμένα στην ώρα τους αλλά θα πληρώνομαι προκαταβολικά το μήνα που ΘΑ δουλέψω ;)

Τα δικαιολογητικά τα έστειλες με Ελτα η με courier και πως επιβεβαίωσες οτι τα παρέλαβαν ?

Εγώ τα έστειλα με ΕΛΤΑ (συστημένο) και τους πήρα τηλέφωνο μερικές μέρες μετά, όλα ΟΚ μου είπαν! :)

Και υπαρχει εξτρα αυστηροτητα στους δικαστικους υπαλληλους

Δε νομίζω... Ότι ισχύει για όλο το δημόσιο ισχύει και εδώ.

Ειδικός δεν είμαι αλλά φαντάσου να κάνεις μάθημα στο δημόσιο σχολείο και να έχεις τα ίδια παιδιά μαθητές και στο φροντιστήριο; Ίσως να επηρεάσει το βαθμό που θα τους βάλεις! Ίσως τους δώσεις τα θέματα των εξετάσεων κλπ κλπ
Επίσης, φαντάσου να δουλεύεις σε ΔΟΥ και παράλληλα σε λογιστικό γραφείο...
Εγώ από αυτά που έχω ακούσει έχω καταλάβει ότι αν δεν είναι ξεκάθαρο ότι το ιδιωτικό έργο που (θα) ασκείς έρχεται σε σύγκρουση με αυτά που κάνεις το πρωί στη δουλειά, δεν έχουν λόγο να σου αρνηθούν την άδεια.
Εννοώ ότι ο κανόνας είναι δίνουμε την άδεια και όχι δεν την δίνουμε μέχρι να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

πήγα στο πρωτοδικείο Αθηνών να παραλάβω τα χαρτιά μου αν και δεν διορίζομαι εκεί και δε μου άρεσε καθόλου το περιβάλλον. Στο υπουργείο που πήγα να δώσω τα δικαιολογητικά ήταν όλα καθαρά.

Αυτό έχει να κάνει όντως με την υπηρεσία που πας και πραγματικά δε μπορείς να κάνεις και πολλά για τις εγκαταστάσεις...

Σε κάθε περίπτωση, εγώ θα επιμείνω.
Μην παραιτηθεί κάποιος από τη θέση του αν δεν πάει για μερικές εβδομάδες να δει τι παίζει. Αν τελικά δει ότι δεν του αρέσει, φεύγει την επόμενη μέρα αλλά κρίμα είναι να πετάξεις έτσι μια μόνιμη θέση, χωρίς δοκιμή.

Νομίζω ότι αναφερόμαστε στους δικαστικούς υπαλλήλους, ως προς την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Δε θα εξετάσουμε την περίπτωση που καθηγητής ζητά να εργαστεί σε φροντιστήριο διότι είναι άτοπο.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε το ασυμβίβαστο στην περίπτωση τη δική μας.

zisis168
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό zisis168 » Δευ Ιαν 15, 2018 7:08 pm

Gig έγραψε:
zisis168 έγραψε:
daoulax έγραψε:Με κάλεσαν σήμερα από την Εισαγγελία Λάρισας (αν και διορίζομαι σε άλλο Νομό) να πάω να παραλάβω τη λίστα με τα δικαιολογητικά. Είμαι ΤΕ.
Καλή αρχή σε όλους μας!!! :D :D :D

Φίλε daoulax Τα δικαιολογητικά τα έστειλες με Ελτα η με courier και πως επιβεβαίωσες οτι τα παρέλαβαν ? Ειναι κάποιος που τα παρέδωσε αυτοπρόσωπος ?Ευχαριστω πολυ!

Zisis168, πήρα τηλ και ρώτησα αν πρέπει να τα στείλω με ΕΛΤΑ συστημένο ή κούριερ και είπαν όπως θέλω.
Στην περίπτωση του κούριερ κρατώντας τον αριθμό αποστολής μπορείς να δεις πότε θα φτάσει ο φάκελος και ποιος θα τον παραλάβει
Με τα ΕΛΤΑ, δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα νομίζω, (με κάθε επιφύλαξη) απλά έχεις μια απόδειξη σε περίπτωση που χαθεί ο φάκελος ότι εσύ τον έστειλες (?)

Τελικά Gig τα έστειλα με ελτα συστημένο με απόδειξη παραλαβής (σου επιστρέφεται στην διεύθυνση σου υπογεγραμμένη) . Σχετικά με τα αγγλικά εγώ έγραψα τηλέφωνα της ελληνοαμερικανικής ένωσης γιατί μέσω αυτής μπορούν να επιβεβαιώσουν το δικό μου πιστοποιητικό .
Εν αναμονή λοιπόν φίλε ΑΕΛ :) !!

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Gig » Δευ Ιαν 15, 2018 11:00 pm

vasilis_patra έγραψε:
knts έγραψε:Προϊστάμενος που; Στο τμήμα πληροφορικής;
Ναι παιδιά, ναι.

Επειδή κάποιος έγραψε για προοπτικές εξέλιξης, γι' αυτό άλλωστε έγραψα "στην καλύτερη!" ;)
Εξέλιξη και δημόσιο δύσκολα συνδυάζονται, ειδικά αν είσαι άσχετη ειδικότητα, σε άσχετη υπηρεσία. Εννοώ αν ήσουν ΠΕ Πληροφορικής στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, ΟΚ, τώρα Πληροφορικής σε ένα Πρωτοδικείο...

Θα πάμε τώρα αγαπητέ knts και κάπως έτσι θα συσταθεί και το τμήμα της πληροφορικής.
Τώρα το αν είναι εξέλιξη για εμάς της πληροφορικής ή όχι, είναι καθαρά υποκειμενική, συμφωνώ με τον Vasilis_patra

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Gig » Δευ Ιαν 15, 2018 11:02 pm

zisis168 έγραψε:
Gig έγραψε:
zisis168 έγραψε:Φίλε daoulax Τα δικαιολογητικά τα έστειλες με Ελτα η με courier και πως επιβεβαίωσες οτι τα παρέλαβαν ? Ειναι κάποιος που τα παρέδωσε αυτοπρόσωπος ?Ευχαριστω πολυ!

Τελικά Gig τα έστειλα με ελτα συστημένο με απόδειξη παραλαβής (σου επιστρέφεται στην διεύθυνση σου υπογεγραμμένη) . Σχετικά με τα αγγλικά εγώ έγραψα τηλέφωνα της ελληνοαμερικανικής ένωσης γιατί μέσω αυτής μπορούν να επιβεβαιώσουν το δικό μου πιστοποιητικό .
Εν αναμονή λοιπόν φίλε ΑΕΛ :) !!

:D :D :D Με το καλό φίλε!!!

Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], Veronikaf και 2 επισκέπτες