2Κ/2017 Αποτελέσματα

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ramker
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 10:30 am

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό ramker » Πέμ Ιαν 25, 2018 10:54 am

Αγαπητέ zisis168 καταλαβαίνω την αγωνία σου για ανάληψη υπηρεσίας αλλά σε παρακαλώ μην πυροβολάς το forum με το ίδιο θέμα σε άσχετα τοπικ.
(Δεν κρατήθηκα)

Σχετικά με τον προβληματισμό σου να σου πω ότι αυτές οι 30 μέρες δεν είναι σχεδόν ποτέ 30.. Είμαι διορισμένος σε ΔΕΚΟ και τότε που ανέλαβα είχαν περάσει 3 μήνες και κάτι. Και γενικότερα συνήθως το 3μηνο το θες.. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις επίσης που έχουν φύγει κατά πολύ από το 4μηνο, αλλά δεν ξέρω πως δικαιολογείται νομικά μια τέτοια καθυστέρηση. Μην αγχώνεσαι, έχω περάσει από τη θέση σου και ξέρω, αλλά όλα θα γίνουν. Για τέλη Μαρτίου έχω ακούσει οτι θα κληθείτε να αναλάβετε. :roll:

Σχετικά με τις συναδελφικές σχέσεις κι εγώ θα συμφωνήσω οτι είναι πολύ περίεργες.. Και όλο αυτό είναι και ένας παράγοντας για να σκέφτομαι αν όντως θέλω να αλλάξω περιβάλλον εργασίας.. άντε μάθε τους από την αρχή, τα κουμπιά τους, τις παραξενιές τους , κάνε υπομονή, κάνε το βλάκα, άντε να σε μάθουν και εκείνοι.. αλλά η σταθερή δουλειά έχει ένα δέλεαρ παραπάνω.. θα δούμε!
Dkesp που στηρίχθηκαν και σου έκοψαν το master?

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Πέμ Ιαν 25, 2018 1:30 pm

[quote="ramker"]Αγαπητέ zisis168 καταλαβαίνω την αγωνία σου για ανάληψη υπηρεσίας αλλά σε παρακαλώ μην πυροβολάς το forum με το ίδιο θέμα σε άσχετα τοπικ.
(Δεν κρατήθηκα)

Σχετικά με τον προβληματισμό σου να σου πω ότι αυτές οι 30 μέρες δεν είναι σχεδόν ποτέ 30.. Είμαι διορισμένος σε ΔΕΚΟ και τότε που ανέλαβα είχαν περάσει 3 μήνες και κάτι. Και γενικότερα συνήθως το 3μηνο το θες.. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις επίσης που έχουν φύγει κατά πολύ από το 4μηνο, αλλά δεν ξέρω πως δικαιολογείται νομικά μια τέτοια καθυστέρηση. Μην αγχώνεσαι, έχω περάσει από τη θέση σου και ξέρω, αλλά όλα θα γίνουν. Για τέλη Μαρτίου έχω ακούσει οτι θα κληθείτε να αναλάβετε. :roll:

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Πέμ Ιαν 25, 2018 8:29 pm

Dkesp έγραψε:Μιλάμε βέβαια για σύμβαση ορισμένου χρόνου στον Δήμο....

Δίνεις μόνος σου την απάντηση ;)

zisis168 όσον αφορά τις προθεσμίες που βρίσκεις, από τη γενικότερη εμπειρία μου με τον δημόσιο τομέα, αυτές εκλαμβάνονται συνήθως ως (αυστηρές) συστάσεις! Δε νομίζω να γίνει και κάτι αν δεν τηρηθούν ακριβώς :lol:

msgs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2018 12:02 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό msgs » Τρί Ιαν 30, 2018 8:07 am

Στο ΦΕΚ Β 161 ημ. κυκλοφορίας 29-1-2018 υπάρχει η κατανομή των 69 ΠΕ Πληροφορικής. Άρα επίκειται και ο διορισμός τους.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Τρί Ιαν 30, 2018 11:31 am

msgs έγραψε:Στο ΦΕΚ Β 161 ημ. κυκλοφορίας 29-1-2018 υπάρχει η κατανομή των 69 ΠΕ Πληροφορικής. Άρα επίκειται και ο διορισμός τους.


Αυτό σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί και ο έλεγχος γνησιότητας των δικαιολογητικών που στείλαμε αρχές Δεκέμβρη;
Παίζει δηλαδή τον Φλεβάρη να μας καλέσουν; :?:

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Ιαν 30, 2018 11:49 am

vasilis_patra έγραψε:
msgs έγραψε:Στο ΦΕΚ Β 161 ημ. κυκλοφορίας 29-1-2018 υπάρχει η κατανομή των 69 ΠΕ Πληροφορικής. Άρα επίκειται και ο διορισμός τους.


Αυτό σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί και ο έλεγχος γνησιότητας των δικαιολογητικών που στείλαμε αρχές Δεκέμβρη;
Παίζει δηλαδή τον Φλεβάρη να μας καλέσουν; :?:


Νομίζω ότι ο έλεγχος γνησιότητας των δικαιολογητικών κινείται ανεξάρτητα από την έκδοση απόφασης κατανομής. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο να ρωτήσεις εάν ολοκληρώθηκε ο έλεγχος.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Τρί Ιαν 30, 2018 1:24 pm

knts έγραψε:Νομίζω ότι ο έλεγχος γνησιότητας των δικαιολογητικών κινείται ανεξάρτητα από την έκδοση απόφασης κατανομής


Αυτό πιστεύω και εγώ κρίνοντας και από την ημερομηνία υπογραφής της απόφασης κατανομής (4/1/18). Αν καταφέρω να μιλήσω σήμερα με το Υπουργείο θα ποστάρω τυχόν ενημέρωση που θα έχω!

working
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2017 8:00 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό working » Τρί Φεβ 06, 2018 3:06 pm

msgs έγραψε:Στο ΦΕΚ Β 161 ημ. κυκλοφορίας 29-1-2018 υπάρχει η κατανομή των 69 ΠΕ Πληροφορικής. Άρα επίκειται και ο διορισμός τους.


Έχει βγει αντίστοιχα η κατανομή και για τους ΤΕ; Γνωρίζει κάποιος αν μας καλούν όλους μαζί, εννοώ της ίδιας κατηγορίας, ή αν καλούν ατομικά όταν ολοκληρωθεί η διασταύρωση των στοιχείων του καθενός; Μπορεί δηλαδή έναν ΠΕ να τον καλέσουν νωρίτερα από άλλο συνάδελφο ΠΕ επειδή διεκπεραιωθηκε ο φάκελός του νωρίτερα;

Κάποιο νεότερο γενικότερα;

aroniotis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2017 2:13 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό aroniotis » Πέμ Φεβ 08, 2018 2:41 pm

Παιδιά υπάρχει κάποια νέα ενημέρωση; Τι περιμένουμε τώρα; Κάποιο ΦΕΚ ακόμη;

aroniotis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2017 2:13 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό aroniotis » Δευ Φεβ 12, 2018 8:47 pm

Η πράξη διορισμού για εμάς τους ΠΕ πότε περίπου αναμένεται; Γνωρίζει κάποιος;

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Τετ Φεβ 14, 2018 10:22 am

Για τους ΠΕ, πήρα στο Υπουργείο Δικαιοσύνης, στο τηλέφωνο που είχε για πληροφορίες το χαρτί που μας έστειλαν αρχές Δεκεμβρίου...
Ρώτησα αν υπάρχει κάποια εκτίμηση για το πότε θα διοριστούμε, η απάντηση ήταν λακωνική "όχι ακόμη".

Προσωπικά, παρότι δε βιάζομαι ιδιαίτερα, θα ήθελα να ξέρω, ώστε να κάνουμε έναν προγραμματισμό.
Όσον αφορά τα επόμενα βήματα, από αυτά που έχω ακούσει, σημειώνω τα εξής. Κάποιος γνώστης (knts ;) ) ας μας πει αν ισχύουν.
- Θα σου έρθει η πράξη διορισμού. Με το ταχυδρομείο ή στην Εισαγγελία Πρωτοδικών όπως το προηγούμενο χαρτί; Σε κάθε περίπτωση, όπως και να έρθει, έχεις περιθώριο κάποιες μέρες να το παραλάβεις.
- Από τη στιγμή που θα το παραλάβεις, γενικά στο δημόσιο, ισχύει ότι έχεις 1 μήνα να παρουσιαστείς και να αναλάβεις υπηρεσία. Το ίδιο και στα δικαστήρια;
- Έχεις δικαίωμα να ζητήσεις έως 4 μήνες (στο υπόλοιπο δημόσιο είναι 6) παράταση στο διορισμό. Δεν είναι σίγουρο ότι θα στο εγκρίνουν αλλά μπορείς να το αιτηθείς.

Επομένως, ασχέτως παράτασης, από τη στιγμή που θα έρθει η πράξη διορισμού έχεις περιθώριο περίπου 40 μέρες να αναλάβεις υπηρεσία.

working
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2017 8:00 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό working » Πέμ Φεβ 15, 2018 7:24 am

Σε παλιότερη επικοινωνία με το υπουργείο Δικαιοσύνης μου είχαν πει ότι σε ειδοποιούν εγγράφως χωρίς να διευκρινίσουν με ταχυδρομείο ή πρωτοδικείο και ότι έχεις 10 μέρες και όχι μήνα.

working
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2017 8:00 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό working » Πέμ Φεβ 15, 2018 8:16 pm

zisis168 έγραψε:
working έγραψε:Σε παλιότερη επικοινωνία με το υπουργείο Δικαιοσύνης μου είχαν πει ότι σε ειδοποιούν εγγράφως χωρίς να διευκρινίσουν με ταχυδρομείο ή πρωτοδικείο και ότι έχεις 10 μέρες και όχι μήνα.


Αρθρο: 10 ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ
1. Η πράξη διορισμού κοινοποιείται το αργότερο μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη δημοσίευσή της, με έγγραφο που επιδίδεται στο
διοριζόμενο. Για την επίδοση συντάσσεται αποδεικτικό.
2. Στο έγγραφο αυτό ορίζεται και εύλογη προθεσμία που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις είκοσι (20) ημέρες, για την ορκωμοσία του διοριζομένου και την ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν ορίζεται προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία είκοσι (20) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί, για εξαιρετικούς λόγους, ύστερα από αίτηση του διοριζομένου, μόνο μία φορά, για χρονικό διάστημα έως τεσσάρων (4) μηνών.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία που προβλέπεται στην παράγραφο 1, η πράξη διορισμού θεωρείται ότι κοινοποιήθηκε την εξηκοστή (6Οή) ημέρα από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Από την ημέρα αυτή αρχίζει η προθεσμία για την ορκωμοσία του διοριζόμενου και την ανάληψη της υπηρεσίας.
4. Το χρονικό διάστημα από τη δημοσίευση της πράξης διορισμού έως την ανάληψη υπηρεσίας θεωρείται ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, εφόσον η ανάληψη της υπηρεσίας έγινε μέσα στην εικοσαήμερη προθεσμία που προβλέπεται στην παράγραφο 2.


Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση zisis168. Το έγγραφο που μας στείλανε για την αποδοχή της θέσης όριζε τις 10 ημέρες. Την απάντηση μου την είχε δώσει το Γενάρη η ίδια υπάλληλος που είναι αρμόδια για την προκήρυξή μας και θεωρώ ότι με την ίδια διαδικασία θα σταλεί και η ειδοποίηση για διορισμό και πιθανότητα, για να το λέει, θα ορίζει τις 10 μέρες από την παραλαβή της απόφασης.

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 7:19 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Ultem » Παρ Φεβ 16, 2018 7:31 am

2. Στο έγγραφο αυτό ορίζεται και εύλογη προθεσμία που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις είκοσι (20) ημέρες

Δεν μιλάει σώνει και καλά για 20 ημέρες. Μπορεί να είναι και 5 και 7 και 10, αρκεί να μην υπερβαίνει τις 20.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Τρί Φεβ 20, 2018 2:17 pm

Σε επικοινωνία που είχε συνάδελφος με την υπηρεσία που διορίζεται του είπαν ότι από ότι έχουν ακούσει (από συνδικαλιστές) οι ΠΕ Πληροφορικής θα ξεκινήσουν τον Απρίλιο. Αν σκεφτούμε ότι το Πάσχα πέφτει 8/4, πρακτικά μιλάμε για μετά το Πάσχα.
Οι ΤΕ πάνε για αργότερα...

Ξέρω ότι η παραπάνω πρόταση έχει ασάφειες και πολλά "άκουσα", "έμαθαν", "μου είπαν" αλλά δυστυχώς από το Υπουργείο δε δίνουν καμία πληροφόρηση... :?


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες