2Κ/2017 Αποτελέσματα

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Μάιος 14, 2018 3:23 pm

rainshine έγραψε:γνωρίζει κανείς: πρώτα παραιτούμαστε από την υπηρεσία που υπηρετούμε τώρα και μετά αναλαμβάνουμε-ορκιζόμαστε ή το ανάποδο;


Πρώτα θα ορκιστείς και μετά θα παραιτηθείς. Αν για κάποιο λόγο μετά την ορκωμοσία δεν θέλεις να εμφανιστείς στην παλιά σου υπηρεσία, στέλνεις με φαξ το πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας/ορκωμοσίας και η λύεται αυτοδίκαια η σχέση εργασίας που είχες με την παλιά υπηρεσία.

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Δευ Μάιος 14, 2018 10:49 pm

knts έγραψε:
rainshine έγραψε:γνωρίζει κανείς: πρώτα παραιτούμαστε από την υπηρεσία που υπηρετούμε τώρα και μετά αναλαμβάνουμε-ορκιζόμαστε ή το ανάποδο;


Πρώτα θα ορκιστείς και μετά θα παραιτηθείς. Αν για κάποιο λόγο μετά την ορκωμοσία δεν θέλεις να εμφανιστείς στην παλιά σου υπηρεσία, στέλνεις με φαξ το πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας/ορκωμοσίας και η λύεται αυτοδίκαια η σχέση εργασίας που είχες με την παλιά υπηρεσία.

Είναι παράνομο να παραιτηθείς από την προηγούμενη δουλειά πριν ορκίστεις? Εγώ σκεφτόμουν αν είμαι στους διοριστέους να παραιτηθεί κ να βγω ταμείο ανεργιας

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Μάιος 14, 2018 11:45 pm

Dkesp έγραψε:
knts έγραψε:
rainshine έγραψε:γνωρίζει κανείς: πρώτα παραιτούμαστε από την υπηρεσία που υπηρετούμε τώρα και μετά αναλαμβάνουμε-ορκιζόμαστε ή το ανάποδο;


Πρώτα θα ορκιστείς και μετά θα παραιτηθείς. Αν για κάποιο λόγο μετά την ορκωμοσία δεν θέλεις να εμφανιστείς στην παλιά σου υπηρεσία, στέλνεις με φαξ το πρακτικό ανάληψης υπηρεσίας/ορκωμοσίας και η λύεται αυτοδίκαια η σχέση εργασίας που είχες με την παλιά υπηρεσία.

Είναι παράνομο να παραιτηθείς από την προηγούμενη δουλειά πριν ορκίστεις? Εγώ σκεφτόμουν αν είμαι στους διοριστέους να παραιτηθεί κ να βγω ταμείο ανεργιας


Όχι, καθόλου παράνομο.
Άλλοι ενεργούν όπως προανέφερα είτε για να μη χάσουν ούτε μία μέρα σε χρήμα, είτε γιατί έτσι νιώθουν περισσότερη "ασφάλεια".

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 7:19 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τρί Μάιος 15, 2018 9:25 am

Κάποιο νεότερο για ΤΕ έχει κανένας?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Μάιος 15, 2018 1:53 pm

zisis168 έγραψε:
knts έγραψε:
Dkesp έγραψε:Είναι παράνομο να παραιτηθείς από την προηγούμενη δουλειά πριν ορκίστεις? Εγώ σκεφτόμουν αν είμαι στους διοριστέους να παραιτηθεί κ να βγω ταμείο ανεργιας


Όχι, καθόλου παράνομο.
Άλλοι ενεργούν όπως προανέφερα είτε για να μη χάσουν ούτε μία μέρα σε χρήμα, είτε γιατί έτσι νιώθουν περισσότερη "ασφάλεια".

Σχετικά με τις δυο θέσεις και τα αυτοδίκαια και τις παραιτησεις κτλπ απάντηση από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ
ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ
Σε απάντηση του ως άνω σχετικού ερωτήματος, σας γνωρίζουμε τα εξής:
Δυνάμει των διατάξεων του άρθ.35 του ίδιου Κώδικα ορίζεται ότι: «1.Απαγορεύεται ο διορισμός υπαλλήλου, με οποιαδήποτε σχέση, σε δεύτερη θέση: α) δημοσίων υπηρεσιών, β) νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, γ)Ο.Τ.Α., συμπεριλαμβανομένων και των ενώσεων αυτών, δ) δημοσίων επιχειρήσεων και δημοσίων οργανισμών, ε) νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου, που ανήκουν στο κράτος ή επιχορηγούνται τακτικώς, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, από κρατικούς πόρους κατά 50% τουλάχιστον του ετήσιου προϋπολογισμού τους ή το κράτος κατέχει το 51% τουλάχιστον του μετοχικού τους κεφαλαίου και στ) νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου, που ανήκουν στα υπό στοιχεία β', γ', δ' και ε' νομικά πρόσωπα ή επιχορηγούνται από αυτά τακτικώς, κατά 50% τουλάχιστον του ετήσιου προϋπολογισμού τους, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις ή κατά τα οικεία καταστατικά ή που τα ανωτέρω νομικά πρόσωπα κατέχουν το 51% τουλάχιστον του μετοχικού τους κεφαλαίου. 
2. Διατάξεις ειδικών νόμων που επιτρέπουν το διορισμό σε δεύτερη θέση εξακολουθούν να ισχύουν.
3. Υπάλληλος που κατά παράβαση των διατάξεων των παραπάνω παραγράφων διορίζεται σε δεύτερη θέση και αποδέχεται το διορισμό του θεωρείται ότι παραιτείται αυτοδίκαια από την πρώτη θέση.».
Εκ των ανωτέρω προκύπτει ότι σε περίπτωση αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση, σύμφωνα με τα ανωτέρω παρέλκει (Μπαμπινιωτης " παρέλκει = είναι περιττή ,δεν χρειάζεται )η υποβολή αίτησης παραίτησης από την πρώτη θέση καθώς δυνάμει της παρ.3 του άρθρου 35 του Υπαλληλικού Κώδικα η παραίτηση από την πρώτη θέση γίνεται αυτοδίκαια. Ως εκ τούτου, στην περίπτωση αυτή, παρέλκει και ο αυτεπάγγελτος έλεγχος γνησιότητας των υποχρεωτικών και λαμβανομένων υπόψη για το διορισμό, πρόσληψη ή εν γένει υπηρεσιακή κατάσταση δικαιολογητικών, κατόπιν αίτησης παραίτησης του υπαλλήλου, ο οποίος προβλέπεται βάσει της παρ.5 του άρθ.28 του ν.4305/2014, δεδομένου μάλιστα ότι ο έλεγχος αυτός θα διενεργηθεί από την Υπηρεσία που ανήκει πλέον οργανικά.


Το ίδιο πράγμα λέμε. Το ορίζει το άρθρο 35. Ποιος ο λόγος για Μπαμπινιώτη (που δεν τον έχω και στο top10) και σούπες-μούπες;

rainshine
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 27, 2017 3:38 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό rainshine » Τρί Μάιος 15, 2018 2:37 pm

@knts @zisis
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 7:19 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τετ Μάιος 16, 2018 12:08 pm

Τελικά οι ΤΕ είναι για υπογραφές ακόμα. Μετά πρέπει να γίνει η διαδικασία για εγγραφή στα μητρώα δημοσίων υπαλλήλων, που το κάνει η κάθε υπηρεσία που θα πάει ο καθένας ξεχωριστά, και μετά πάει για Φεκ (περ+20 ημέρες). Μου είπαν να υπολογίζω τέλη Ιουνίου να βγει το Φεκ, οπότε φαντάζομαι μιλάμε για μέσα-τελη Ιουλίου να μας καλέσουν. Αυτά.

JIMSCOOL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 12:12 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό JIMSCOOL » Τετ Μάιος 16, 2018 2:00 pm

Ultem έγραψε:Τελικά οι ΤΕ είναι για υπογραφές ακόμα. Μετά πρέπει να γίνει η διαδικασία για εγγραφή στα μητρώα δημοσίων υπαλλήλων, που το κάνει η κάθε υπηρεσία που θα πάει ο καθένας ξεχωριστά, και μετά πάει για Φεκ (περ+20 ημέρες). Μου είπαν να υπολογίζω τέλη Ιουνίου να βγει το Φεκ, οπότε φαντάζομαι μιλάμε για μέσα-τελη Ιουλίου να μας καλέσουν. Αυτά.


Πιστεύεις ότι έχει μεγάλες πιθανότητες να πάει τόσο πίσω η δημοσίευση του ΦΕΚ;

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 7:19 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τετ Μάιος 16, 2018 2:23 pm

Δεν είναι θέμα πιθανοτήτων. Υπολογίζω υπογραφές και εγγραφές στα μητρώα 2 βδομάδες. Πάμε αρχές Ιουνίου. Και 20 ημέρες το Φεκ που μου είπανε να υπολογίζω, αφού πρώτα ολοκληρωθούν τα άλλα δύο. Οπότε βγαίνει το τέλη Ιουνίου.. Μη πάει και πιό μετά..

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2017 2:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Gig » Τετ Μάιος 16, 2018 2:42 pm

Ultem έγραψε:Τελικά οι ΤΕ είναι για υπογραφές ακόμα. Μετά πρέπει να γίνει η διαδικασία για εγγραφή στα μητρώα δημοσίων υπαλλήλων, που το κάνει η κάθε υπηρεσία που θα πάει ο καθένας ξεχωριστά, και μετά πάει για Φεκ (περ+20 ημέρες). Μου είπαν να υπολογίζω τέλη Ιουνίου να βγει το Φεκ, οπότε φαντάζομαι μιλάμε για μέσα-τελη Ιουλίου να μας καλέσουν. Αυτά.


Κάλεσες στο Υπουργείο σήμερα?

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 7:19 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τετ Μάιος 16, 2018 3:57 pm

Ναι αυτά που έγραψα στο πρώτο ποστ μου σήμερα, είναι αυτά που μου είπανε.

Ultem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2017 7:19 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Ultem » Τετ Μάιος 16, 2018 6:00 pm

Ultem έγραψε:Ναι αυτά που έγραψα στο πρώτο ποστ μου σήμερα, είναι αυτά που μου είπανε.


Πηρα τηλ στο γνωστό νούμερο που έχουμε όλοι στο χαρτί για τα δικαιολογητικά. Αυτά μου είπαν αυτά λέω, και δεν ξανά ενημερώνω. Την όρεξή σου είχα. Να το κάνεις εσύ που είσαι και έξυπνος και έχεις πετύχει όλους τους χρόνους μέχρι τώρα.

JIMSCOOL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 12:12 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό JIMSCOOL » Τετ Μάιος 16, 2018 9:08 pm

Ultem έγραψε: Ναι αυτά που έγραψα στο πρώτο ποστ μου σήμερα, είναι αυτά που μου είπανε.

Πηρα τηλ στο γνωστό νούμερο που έχουμε όλοι στο χαρτί για τα δικαιολογητικά. Αυτά μου είπαν αυτά λέω, και δεν ξανά ενημερώνω. Την όρεξή σου είχα. Να το κάνεις εσύ που είσαι και έξυπνος και έχεις πετύχει όλους τους χρόνους μέχρι τώρα.


Δεν υπάρχει λόγος οξείας αντιπαράθεσης. Όλοι καταθέτουν τις γνώμες τους και, το βασικότερο, τις πληροφορίες που έχουν για την πορεία της διαδικασίας. Ψυχραιμία λοιπόν, διότι η απρόσωπη διαδικασία ανταλλαγής μηνυμάτων σε ένα forum οδηγεί σε παρεξηγήσεις που δεν αξίζουν.
Φιλικά πάντα.

JIMSCOOL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 12:12 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό JIMSCOOL » Πέμ Μάιος 17, 2018 12:03 pm

zisis168 έγραψε:
zisis168 έγραψε:
JIMSCOOL έγραψε:
Δεν υπάρχει λόγος οξείας αντιπαράθεσης. Όλοι καταθέτουν τις γνώμες τους και, το βασικότερο, τις πληροφορίες που έχουν για την πορεία της διαδικασίας. Ψυχραιμία λοιπόν, διότι η απρόσωπη διαδικασία ανταλλαγής μηνυμάτων σε ένα forum οδηγεί σε παρεξηγήσεις που δεν αξίζουν.
Φιλικά πάντα.
Όλα καλά δεν υπάρχει κανένα θέμα , σήμερα θα ρωτήσω και εγώ για την εγγραφή στα μητρώα . Ultem εγώ το είπα επειδή κάποια στιγμή ψαχνόμασταν για το Γ.Λ.Κ ενώ αυτό είχε κλείσει μήνες πριν .Καμια φορά οι πληροφορίες μας δεν είναι ακριβείς και επειδή οι λεπτομέρειες κάνουν την διάφορα μας δίνουν λίθος εκτιμήσεις .
Έχει δίκιο ο ultem dεν έχει γίνει η εγγραφή ακόμα στα μητρώα οπότε μιλάμε για κανενα μήνα για το φεκ ..


Έτσι όπως πηγαίνουν οι διαδικασίες και αν λάβουμε υπόψη και τις καλοκαιρινές άδειες, αρχίζει να μοιάζει πιθανό και το ενδεχόμενο να ξεκινήσουμε Σεπτέμβριο (μικρές οι πιθανότητες κατά τη γνώμη μου).
Ευχαριστώ ultem και zisis168 για την ενημέρωση σας.

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2017 2:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Gig » Πέμ Μάιος 17, 2018 7:29 pm

zisis168 έγραψε:
JIMSCOOL έγραψε:
zisis168 έγραψε:Έχει δίκιο ο ultem dεν έχει γίνει η εγγραφή ακόμα στα μητρώα οπότε μιλάμε για κανενα μήνα για το φεκ ..


Έτσι όπως πηγαίνουν οι διαδικασίες και αν λάβουμε υπόψη και τις καλοκαιρινές άδειες, αρχίζει να μοιάζει πιθανό και το ενδεχόμενο να ξεκινήσουμε Σεπτέμβριο (μικρές οι πιθανότητες κατά τη γνώμη μου).
Ευχαριστώ ultem και zisis168 για την ενημέρωση σας.

Έγκυρη διασταυρωμένη πληροφορία σχετικά με τις ορκωμοσίες ΤΕ !! Τριμελές συμβούλιο γίνεται κανονικότατα κατά το μήνα των δικαστικών διακοπών ...Δίκες δεν γίνονται !!


Δηλαδή ούτε διακοπές δε μπορούμε να κανονίσουμε... ( ο καθένας με τον πόνο του :P )


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες