Αποτελέσματα ΑΣΕΠ 7K/2016

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Ιούλ 20, 2017 6:28 pm

notorius έγραψε:Συνεχίζοντας την κουβέντα σας...

Ας πούμε ότι κάποιος είναι προσωρινά διοριστέος και τον καλεί ο φορέας για 8μηνη σύμβαση γιατί έχει πολύ έκτακτες και σοβαρές ανάγκες και χρειάζεται άμεσα κόσμο.

Ο προσωρινά διοριστέος όμως δεν το θέλει το 8μηνο επειδή ας πούμε πρέπει να μετακομίσει, να παρατήσει άλλη μόνιμη δουλειά, να κάνει ένα σωρό έξοδα κτλ και το πιο βασικό επειδή δεν γνωρίζει μετά το 8μηνο αν, σύμφωνα με τον ΑΣΕΠ, θα είναι εκτός από προσωρινά και οριστικά διοριστέος..

Ο υποψήφιος τα εξηγεί όλα αυτά στον φορέα, αρνούμενος τη σύμβαση, και δηλώνει την επιθυμία του να εργαστεί σε αυτόν μόνο και μόνο αν βγουν τα οριστικά του ΑΣΕΠ.

Ο φορέας όμως επαναλαμβάνω ότι καίγεται να προσλάβει ΑΜΕΣΑ κόσμο και εμμένει στην υπογραφή σύμβασης...

Τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση; Ποιες επιπτώσεις θα υπάρχουν τόσο στον υποψήφιο όσο και στον φορέα; Είναι δυνατόν ο φορέας να εκλάβει την στάση του υποψηφίου ως μη αποδοχή διορισμού και έτσι ο ΑΣΕΠ να τον διαγράψει από τους πίνακες των διοριστέων;

Προσωπική μου άποψη είναι πως κανονικά δεν πρέπει...

Επειδή όμως ζούμε στο ελλαδιστάν ρωτάω για τη δική σας άποψη ή ακόμα καλύτερα και την δική σας εμπειρία αν τυχόν υπάρχει...



Έχει το δικαίωμα ο υποψήφιος να μη δεχθεί να δουλέψει με τα προσωρινά αποτελέσματα, αν δεν το θέλει. Ο φορέας δε μπορεί να εκλάβει τη στάση του ως μη αποδοχή της θέσης (γενικά), αφού στην υπεύθυνη δήλωση θα δηλώνει οτι δεν επιθυμεί ΜΟΝΟ για το διάστημα που τον καλεί ο φορέας και ΜΟΝΟ με τα προσωρινά. Το Α.Σ.Ε.Π. δε θα τον διαγράψει από τον πίνακα διότι, πέραν όσων ανέφερα παραπάνω, το ΑΣΕΠ δε θα έχει καμία εμπλοκή στο κομμάτι αυτό μεταξύ φορέα και υποψηφίου (παρά μόνο τη διαθεση των στοιχείων του υποψηφίου προκειμένουο φορέας να επικοινωνήσει μαζί του)

notorius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 04, 2017 5:15 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό notorius » Πέμ Ιούλ 20, 2017 8:35 pm

Ναι αλλά αν ο φορέας πει στον ΑΣΕΠ ότι ο τάδε δεν ενδιαφέρεται για την θέση, οπότε στείλε μου τα στοιχεία του πρώτου προσωρινά επιλαχόντα να προσλάβω; Αυτό ενέχει τον κίνδυνο ο ΑΣΕΠ να παρερμηνεύσει τη θέληση του υποψήφιου, να τον διαγράψει από τους πίνακες διοριστέων και μετά ο υποψήφιος να τρέχει για να βρει το δίκιο του...

Όπως είπες, ο υποψήφιος σαφώς και έχει το δικαίωμα να μην υπογράψει τη σύμβαση... Κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει με το ζόρι.

Έχει όμως το δικαίωμα να μην υπογράψει χωρίς επιπτώσεις; Το γράφει αυτό πουθενά ή όχι;

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Πέμ Ιούλ 20, 2017 10:51 pm

δεν το ηξερα οτι στα προσωρινα ζητανε τα χαρτια απο τον διοριστεο ο φορεας , την αλλη ερωτηση που εκανες δεν χανεις την θεση σου εαν δεν δεκτεις να πας με συμβαση 8 μηνου .Εσενα που τα εστειλες στους προσωρινους μηπως σου ειπανε οτι θα σε παρουν για 8 μηνο στην αρχη ; Γιατι εαν τα ζητανε απο τωρα ποιος ο λογος να γινονται ενστασεις ;

theochatz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2017 5:12 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό theochatz » Παρ Ιούλ 21, 2017 10:15 am

Σε μενα προσωπικα δν ειπαν τπτ για οχταμηνη συμβαση. Ειπαν μονο οτι θελουν να τα εχουν ολα ετοιμα και με το που βγουν τα οριστικα και το φεκ διορισμου να μας καλεσουν κατευθειαν. Και εμενα μου εκανε εντυπωση που με πηραν τοσο γρηγορα τηλεφωνο και μου ζητησαν τα εγγραφα.
6-7 Ιουλιου με ειχαν παρει και τα εστειλα.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Ιούλ 21, 2017 2:38 pm

theochatz έγραψε:Σε μενα προσωπικα δν ειπαν τπτ για οχταμηνη συμβαση. Ειπαν μονο οτι θελουν να τα εχουν ολα ετοιμα και με το που βγουν τα οριστικα και το φεκ διορισμου να μας καλεσουν κατευθειαν. Και εμενα μου εκανε εντυπωση που με πηραν τοσο γρηγορα τηλεφωνο και μου ζητησαν τα εγγραφα.
6-7 Ιουλιου με ειχαν παρει και τα εστειλα.


Πως ξέρουν όμως ότι δε θα αλλάξουν τα αποτελέσματα; Γιατί να μπαίνουν στη διαδικασία αυτή; Εκτός κι αν είχαν πληροφόρηση από το ΑΣΕΠ για συγκεκριμένες ειδικότητες (είτε ότι δεν υποβλήθηκαν ενστάσεις είτε ότι αυτές συζητήθηκαν και δεν υπήρξε μεταβολή στον πίνακα).

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Ιούλ 21, 2017 2:44 pm

notorius έγραψε:Ναι αλλά αν ο φορέας πει στον ΑΣΕΠ ότι ο τάδε δεν ενδιαφέρεται για την θέση, οπότε στείλε μου τα στοιχεία του πρώτου προσωρινά επιλαχόντα να προσλάβω; Αυτό ενέχει τον κίνδυνο ο ΑΣΕΠ να παρερμηνεύσει τη θέληση του υποψήφιου, να τον διαγράψει από τους πίνακες διοριστέων και μετά ο υποψήφιος να τρέχει για να βρει το δίκιο του...

Όπως είπες, ο υποψήφιος σαφώς και έχει το δικαίωμα να μην υπογράψει τη σύμβαση... Κανείς δεν μπορεί να τον υποχρεώσει με το ζόρι.

Έχει όμως το δικαίωμα να μην υπογράψει χωρίς επιπτώσεις; Το γράφει αυτό πουθενά ή όχι;


Ο φορέας θα πει στο ΑΣΕΠ ότι δεν ενδιαφέρεσαι να προσληφθείς με τα προσωρινά. Δε μπορεί να πει ότι δεν ενδιαφέρεσαι γενικά αφού δε θα έχει κάτι τέτοιο στα χέρια του.

theochatz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2017 5:12 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό theochatz » Παρ Ιούλ 21, 2017 7:16 pm

Ισως δεν αλλαζουν και τοσο συχνα τα οριστικα απο τα προσωρινα αποτελεσματα. Και να αλλαξουν δν νομιζω να αλλαξει πανω απο 1 με 2 ατομα σε καθε φορεα. Οταν ο φορεας προσλαμβανει 15 με 20 ατομα και 1 η' 2 αλλαγες να του γινουν στους διοριστεους(αν γινουν) δν εγινε και τπτ. Το συνολο των διοριστεων δν θα αλλαξει.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Σάβ Ιούλ 22, 2017 1:41 am

theochatz έγραψε:Ισως δεν αλλαζουν και τοσο συχνα τα οριστικα απο τα προσωρινα αποτελεσματα. Και να αλλαξουν δν νομιζω να αλλαξει πανω απο 1 με 2 ατομα σε καθε φορεα. Οταν ο φορεας προσλαμβανει 15 με 20 ατομα και 1 η' 2 αλλαγες να του γινουν στους διοριστεους(αν γινουν) δν εγινε και τπτ. Το συνολο των διοριστεων δν θα αλλαξει.



Όταν όμως είναι λίγοι οι διοριστεοι στο φορέα κι αυτός προχωρά σε διαδικασίες ελέγχου δικαιολογητικών των προσωρινά διοριστέων, τι γίνεται; Αποκλείουμε το ενδεχόμενο να έχουν πάρει πληροφορίες από το Α.Σ.Ε.Π. σχετικά με το αποτέλεσμα των ενστάσεων και των αλλαγώνπου έχουν ή όχι επέλθει; Μας ήρθε λίγο ξαφνικό που η σύζυγός μου έλαβε έγγραφο να προσκομίσει δικαιολογητικά και μάλιστα εντός 20 ημερών, γι' αυτό επιμένω πάνω σ' αυτό.

theochatz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2017 5:12 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό theochatz » Σάβ Ιούλ 22, 2017 5:47 pm

Ο φορεας ειναι υποχρεωμενος να κανει ελεγχο στα εγγραφα των διοριστεων. Το ποτε θα το κανει ειναι μαλλον θεμα διοικησης του φορεα. Δν νομιζω οτι ο φορεας εχει επικοινωνια με το ΑΣΕΠ οσων αφορα τις ενστασεις και την εξελιξη αυτων. Εμενα με πηραν τηλεφωνο πριν καν ληξει η προθεσμια υποβολης ενστασεων. Τωρα αν τυχον αλλαξει ο φορεας διορισμου μου το πολυ πολυ να ζητησω τα εγγραφα μου πισω για να τα στειλω στο νεο φορεα. (Κυριως τις βεβαιωσεις των γιατρων). Αν τωρα παλι δν θα ειμαι καν στους διοριστεους,πραγμα που απευχομαι, τοτε τι να πω, πες οτι τα εστειλα τζαμπα.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Ιούλ 23, 2017 7:42 pm

theochatz έγραψε:Ο φορεας ειναι υποχρεωμενος να κανει ελεγχο στα εγγραφα των διοριστεων. Το ποτε θα το κανει ειναι μαλλον θεμα διοικησης του φορεα. Δν νομιζω οτι ο φορεας εχει επικοινωνια με το ΑΣΕΠ οσων αφορα τις ενστασεις και την εξελιξη αυτων. Εμενα με πηραν τηλεφωνο πριν καν ληξει η προθεσμια υποβολης ενστασεων. Τωρα αν τυχον αλλαξει ο φορεας διορισμου μου το πολυ πολυ να ζητησω τα εγγραφα μου πισω για να τα στειλω στο νεο φορεα. (Κυριως τις βεβαιωσεις των γιατρων). Αν τωρα παλι δν θα ειμαι καν στους διοριστεους,πραγμα που απευχομαι, τοτε τι να πω, πες οτι τα εστειλα τζαμπα.



Διαφωνώ με την άποψη αυτή. Ο φορέας έχει επικοινωνήσει με το ΑΣΕΠ διότι από το ΑΣΕΠ βρήκε τα στοιχεία σου και επικοινώνησε μαζί σου. Στην προκειμένη περίπτωση σ' εμάς ήρθε έγγραφο, άρα ο φορέας έχει πάρει πλήρη στοιχεία επικοινωνίας από το Α.Σ.Ε.Π. Επιπλέον, αν ο φορέας δεν είχε ή δεν τον ενδιέφερε να έχει εικόνα από τις ενστάσεις, γιατί δεν έκανε ενέργειες την επομένη της ανάρτησης των προσωρινών πινάκων ή έστω άμεσα και περίμενε να περάσει 1 1/2 σχεδόν μήνας από την ημερομηνία αυτή; Προφανώς για να έχει μια εικόνα για το γίνεται. Θα κάνουν έλεγχο γνησιότητας σε πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, 22 βεβαιώσεις προϋπηρεσίας, ecdl κλπ με τον "κίνδυνο" να πάνε όλα στράφι; Δε μπορώ να πιστέψω οτι λειτουργούν έτσι επιπόλαια. Ο,τι και να λέμε όμως, σύντομα θα βγουν τα οριστικά κι εκεί θα δούμε τι γίνεται.

theochatz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 20, 2017 5:12 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό theochatz » Δευ Ιούλ 24, 2017 1:40 am

Μπορεί και να έχεις δίκιο όσων αφορά τη δική σου περίπτωση. Σου λέω όμως και σε προηγούμενα μηνύματα,ότι σε μένα ο φορέας επικοινώνησε τηλεφωνικά 7 μέρες αφού βγήκαν τα προσωρινά. Δηλαδή 3 μέρες πριν καν λήξουν οι ενστάσεις για τα προσωρινά. Οχι 1 μήνα μετά . Εγώ είμαι Τ.Ε. και όχι Π.Ε. Πάντως σε καθε περιπτωση και γω πιστεύω ότι θα'πρεπε να βγουν τουλάχιστον τα οριστικά και μετά να μας καλέσουν για να μην δημιουργούνται τέτοιου είδους απορίες-Θέματα. Εννοείται ότι το ΑΣΕΠ στέλνει λιστα προσωρινά διοριστέων με στοιχεία επικοινωνίας, και μόνο, σε όποιον φορέα το ζητήσει.
Δηλαδή λες, οτι γνωρίζει ο φορέας την εξέλιξη-αποτελέσματα των ενστάσεων πριν από εμάς, απλά για κάποιον λόγο το ΑΣΕΠ δν μας τα κοινοποιεί??Δν μου φαίνεται λογικό. Οπως και να χει υπομονή λίγες μέρες για τα οριστικα...

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιούλ 24, 2017 4:10 pm

theochatz έγραψε:Μπορεί και να έχεις δίκιο όσων αφορά τη δική σου περίπτωση. Σου λέω όμως και σε προηγούμενα μηνύματα,ότι σε μένα ο φορέας επικοινώνησε τηλεφωνικά 7 μέρες αφού βγήκαν τα προσωρινά. Δηλαδή 3 μέρες πριν καν λήξουν οι ενστάσεις για τα προσωρινά. Οχι 1 μήνα μετά . Εγώ είμαι Τ.Ε. και όχι Π.Ε. Πάντως σε καθε περιπτωση και γω πιστεύω ότι θα'πρεπε να βγουν τουλάχιστον τα οριστικά και μετά να μας καλέσουν για να μην δημιουργούνται τέτοιου είδους απορίες-Θέματα. Εννοείται ότι το ΑΣΕΠ στέλνει λιστα προσωρινά διοριστέων με στοιχεία επικοινωνίας, και μόνο, σε όποιον φορέα το ζητήσει.
Δηλαδή λες, οτι γνωρίζει ο φορέας την εξέλιξη-αποτελέσματα των ενστάσεων πριν από εμάς, απλά για κάποιον λόγο το ΑΣΕΠ δν μας τα κοινοποιεί??Δν μου φαίνεται λογικό. Οπως και να χει υπομονή λίγες μέρες για τα οριστικα...



Ανεπίσημα (χωρίς δηλαδή να του επιτραπεί κοινοποίηση) μπορεί και να γνωρίζει ο φορέας, ναι. Άλλωστε, αν π.χ. ανακοινωθουν σήμερα τα οριστικά, δε σημαίνει οτι σήμερα ή χθες ολοκληρώθηκε η διαδικασία στο ΑΣΕΠ. Μπορεί να έχει ολοκληρωθεί και δύο εβδομάδες πριν. Συνεπώς, μπορεί ήδη να εχουν βγει τα οριστικά και να μην το γνωρίζουμε. Εξαρτάται από τον αριθμό των ενστάσεων και το περιεχόμενό τους. Αν κάποιοι π.χ. κάνουν ένσταση του τύπου"παρακαλώ να επανεξετάσετε τα δικαιολογητικά των προσωρινά διοριστεων", αυτές δε θέλουν σκέψη, ούτε ψάξιμο. Απορρίπτονται με την ανάγνωση και μόνο ως αβάσιμες.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Δευ Ιούλ 24, 2017 7:47 pm

Από ότι έχω δει στις προκηρύξεις των νοσοκομείων που με ενδιαφέρουν σπάνια έχει γίνει κάποια μεταβολή στα ονόματα των διοριστεων από τους προσωρινους στους οριστικους .Οπότε ο φορέας θέλει να είναι έτοιμος για τους προσλάβει όσο ποιο γρήγορα γίνεται και ζηταεί τα ονόματα από το ΑΣΕΠ

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιούλ 24, 2017 9:56 pm

MARIANTSAK έγραψε:Από ότι έχω δει στις προκηρύξεις των νοσοκομείων που με ενδιαφέρουν σπάνια έχει γίνει κάποια μεταβολή στα ονόματα των διοριστεων από τους προσωρινους στους οριστικους .Οπότε ο φορέας θέλει να είναι έτοιμος για τους προσλάβει όσο ποιο γρήγορα γίνεται και ζηταεί τα ονόματα από το ΑΣΕΠ


Μακάρι να είναι έτσι.

irene77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 8:26 am

Re: 7K/2016

Δημοσίευσηαπό irene77 » Τρί Ιούλ 25, 2017 9:52 am

Kαλημέρα μηπως ξερει κανεις ποτε θα βγουν τα ΥΕ?


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες