ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sundayp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 3:28 pm

ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό sundayp » Πέμ Οκτ 01, 2015 1:43 pm

Καλησπέρα σας.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Απορρίφθηκα με αιτιολογία "Ελλειψη Τίτλου". Το πτυχίο μου είναι Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών με κατεύθυνση Στατιστικής και είναι ισότιμο με πτυχίο Στατιστικής που ζητείται στην προκήρυξη και επιπλέον έχω μεταπτυχιακό χρηματοοικονομικά. Από τη στιγμή που είμαι στους απορριπτέους πιστεύετε ότι έχει νόημα να κάνω ένσταση? Και αν ναι πως μπορώ να τη στηρίξω καλύτερα? Ευχαριστώ πολύ!

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό stella29 » Πέμ Οκτ 01, 2015 2:57 pm

και γω έχω το ίδιο προβλημά..και φαντάσου είχα και την βεβαίωση πως το πτυχίο καλύπτει με πλήρη επάρκεια. έγώ πήγα σε δικηγόρο.

sundayp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 3:28 pm

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό sundayp » Πέμ Οκτ 01, 2015 6:29 pm

stella29 έγραψε:και γω έχω το ίδιο προβλημά..και φαντάσου είχα και την βεβαίωση πως το πτυχίο καλύπτει με πλήρη επάρκεια. έγώ πήγα σε δικηγόρο.



Μέχρι πότε μπορώ να το κάνω? 9/10 αν δεν κάνω λάθος? Ο δικηγόρος σου είπε ότι έχεις πιθανότητες? Θέλω να πω αξίζει τον κόπο?

tsan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2015 8:48 am

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό tsan » Πέμ Οκτ 01, 2015 7:55 pm

[quote="sundayp"]Καλησπέρα σας.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Απορρίφθηκα με αιτιολογία "Ελλειψη Τίτλου". Το πτυχίο μου είναι Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών με κατεύθυνση Στατιστικής και είναι ισότιμο με πτυχίο Στατιστικής που ζητείται στην προκήρυξη και επιπλέον έχω μεταπτυχιακό χρηματοοικονομικά. Από τη στιγμή που είμαι στους απορριπτέους πιστεύετε ότι έχει νόημα να κάνω ένσταση? Και αν ναι πως μπορώ να τη στηρίξω καλύτερα? Ευχαριστώ πολύ![/qu

ΤΙ ΝΑ ΠΩ??Κ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΙς ΔΙΕΘΝΕΙς ΣΧΕΣΕΙς ΠΟΥ ΚΑΤΕΤΑΧΘΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΥς ΠΙΝΑΚΕς...ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΑΒΑΝ ΣΤΟΥς ΠΙΝΑΚΕς ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ 2Κ/2014 ΟΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΠΙΝΑΚΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ..ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ ΤΩΡΑ...ΔΕΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ...ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΥΣ?ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ?ΠΑΝΤΩς ΞΕΡΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ..

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό stella29 » Πέμ Οκτ 01, 2015 10:20 pm

tsan αλήθεια ξέρεις άτομα που δικαιώθηκαν? αυτό μου δίνει ελπίδες!
εμένα ο δικηγόρος μου είπε να κάνω ένσταση. Και πως εχω ελπίδες να δικαιωθώ.

mari14gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2015 12:34 pm

Σχετικά με πολύτεκνους - τρίτεκνους

Δημοσίευσηαπό mari14gr » Παρ Οκτ 02, 2015 8:48 am

Η διαφορά της 2Κ/2014 από την 2Κ/2015 για την απόδειξη πολυτεκνίας είναι ότι στην τελευταία ζητούσε [b]και[/b] πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Αν κάποιος έχοντας συμμετάσχει στην προηγούμενη δεν έδωσε προσοχή, όπως εγώ που έστειλα μόνο πιστοποιητικό από ΑΣΠΕ, βρίσκεται εκτός της ειδικής κατηγορίας :(

tsan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2015 8:48 am

Re: Σχετικά με πολύτεκνους - τρίτεκνους

Δημοσίευσηαπό tsan » Παρ Οκτ 02, 2015 10:15 am

mari14gr έγραψε:Η διαφορά της 2Κ/2014 από την 2Κ/2015 για την απόδειξη πολυτεκνίας είναι ότι στην τελευταία ζητούσε και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Αν κάποιος έχοντας συμμετάσχει στην προηγούμενη δεν έδωσε προσοχή, όπως εγώ που έστειλα μόνο πιστοποιητικό από ΑΣΠΕ, βρίσκεται εκτός της ειδικής κατηγορίας :(

mari14gr οσο αφορα την πολυτεκνια δεν γνωριζω κατι αλλα σαν τεκνο τριτεκνων οπου ειμαι εγω και στην 2κ/2014 και στην 2κ/2015 δεν ειχε καμια διαφορα ως προς αυτα που ζητουσε για την αποδειξη..
ξερω ατομα που εχουν δικαιωθει..και απο οτι εχω ακουσει δεν υπαρχει "δακτυλος" σε αυτα..αλλα και παλι το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω..εγω προσωπικα δεν εχω να χασω κατι περα απο τα 50ευρω που θελει για τα παραβολα!!

tsan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2015 8:48 am

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό tsan » Παρ Οκτ 02, 2015 10:17 am

stella29 έγραψε:tsan αλήθεια ξέρεις άτομα που δικαιώθηκαν? αυτό μου δίνει ελπίδες!
εμένα ο δικηγόρος μου είπε να κάνω ένσταση. Και πως εχω ελπίδες να δικαιωθώ.


stella29 περα απο τα 50ευρω παραβολα δεν εχεις να χασεις κατι αλλο....

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό stella29 » Παρ Οκτ 02, 2015 12:06 pm

και τα την αμοιβή του δικηγόρου :wink: το κακό είναι πως γενικά τις περισσότερες ενστασεις τις απορρίπτουν..στο ΑΣΕΠ ειναι τυπολάτρες...και μόνο δικαστικά μετά μπορείς να βγάλεις άκρη..αφού έχει φάει πόσα λεφτά και χρονο

stella29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 12:59 pm

Re: ΈΝΣΤΑΣΗ για την 2Κ/2015

Δημοσίευσηαπό stella29 » Παρ Οκτ 02, 2015 12:06 pm

και τα την αμοιβή του δικηγόρου :wink: το κακό είναι πως γενικά τις περισσότερες ενστασεις τις απορρίπτουν..στο ΑΣΕΠ ειναι τυπολάτρες...και μόνο δικαστικά μετά μπορείς να βγάλεις άκρη..αφού έχει φάει πόσα λεφτά και χρονο

city7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2007 9:03 am

Δημοσίευσηαπό city7 » Παρ Οκτ 02, 2015 12:51 pm

Ελάχιστοι είναι αυτοί που δικαιώνονται με την ένσταση στον ΑΣΕΠ (θα έλεγα ένα 5% και είναι και τόσο) γιατί ο ΑΣΕΠ είναι αρκετά τυπολάτρης. Βέβαια δικαστικά τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα αλλά θα πάρει αρκετό χρόνο.

tsan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2015 8:48 am

Δημοσίευσηαπό tsan » Παρ Οκτ 02, 2015 2:08 pm

city7 έγραψε:Ελάχιστοι είναι αυτοί που δικαιώνονται με την ένσταση στον ΑΣΕΠ (θα έλεγα ένα 5% και είναι και τόσο) γιατί ο ΑΣΕΠ είναι αρκετά τυπολάτρης. Βέβαια δικαστικά τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα αλλά θα πάρει αρκετό χρόνο.


ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΩ ΑΤΟΜ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ Κ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩς ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ?ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ....

katerinakatsat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2015 6:27 pm

Re: Σχετικά με πολύτεκνους - τρίτεκνους

Δημοσίευσηαπό katerinakatsat » Παρ Οκτ 02, 2015 2:33 pm

tsan έγραψε:
mari14gr έγραψε:Η διαφορά της 2Κ/2014 από την 2Κ/2015 για την απόδειξη πολυτεκνίας είναι ότι στην τελευταία ζητούσε και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Αν κάποιος έχοντας συμμετάσχει στην προηγούμενη δεν έδωσε προσοχή, όπως εγώ που έστειλα μόνο πιστοποιητικό από ΑΣΠΕ, βρίσκεται εκτός της ειδικής κατηγορίας :(

mari14gr οσο αφορα την πολυτεκνια δεν γνωριζω κατι αλλα σαν τεκνο τριτεκνων οπου ειμαι εγω και στην 2κ/2014 και στην 2κ/2015 δεν ειχε καμια διαφορα ως προς αυτα που ζητουσε για την αποδειξη..
ξερω ατομα που εχουν δικαιωθει..και απο οτι εχω ακουσει δεν υπαρχει "δακτυλος" σε αυτα..αλλα και παλι το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω..εγω προσωπικα δεν εχω να χασω κατι περα απο τα 50ευρω που θελει για τα παραβολα!!


Tsan και ως τεκνο τριτεκνης μηπως υπάρχουν περιορισμοί ηλικίας, αγαμα αδελφια κλπ?Γιατι και εγώ την ίδια απορία εχω...

tsan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2015 8:48 am

Re: Σχετικά με πολύτεκνους - τρίτεκνους

Δημοσίευσηαπό tsan » Παρ Οκτ 02, 2015 7:50 pm

katerinakatsat έγραψε:
tsan έγραψε:
mari14gr έγραψε:Η διαφορά της 2Κ/2014 από την 2Κ/2015 για την απόδειξη πολυτεκνίας είναι ότι στην τελευταία ζητούσε και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Αν κάποιος έχοντας συμμετάσχει στην προηγούμενη δεν έδωσε προσοχή, όπως εγώ που έστειλα μόνο πιστοποιητικό από ΑΣΠΕ, βρίσκεται εκτός της ειδικής κατηγορίας :(

mari14gr οσο αφορα την πολυτεκνια δεν γνωριζω κατι αλλα σαν τεκνο τριτεκνων οπου ειμαι εγω και στην 2κ/2014 και στην 2κ/2015 δεν ειχε καμια διαφορα ως προς αυτα που ζητουσε για την αποδειξη..
ξερω ατομα που εχουν δικαιωθει..και απο οτι εχω ακουσει δεν υπαρχει "δακτυλος" σε αυτα..αλλα και παλι το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω..εγω προσωπικα δεν εχω να χασω κατι περα απο τα 50ευρω που θελει για τα παραβολα!!


Tsan και ως τεκνο τριτεκνης μηπως υπάρχουν περιορισμοί ηλικίας, αγαμα αδελφια κλπ?Γιατι και εγώ την ίδια απορία εχω...

κοιταξε:1)δεν μπορεις να ζητας σαν απαραιτηα προσθετα προσοντα πτυχιο και μεταπτυχιακο και να θετεις για τα τεκνα τριτεκνων οριο ηλικιας.δεν βγαινουν τα χρονια...δηλαδη θα πρεπει να εχεις περασει με την πρωτη, να τελειωσεις στα 4 ετη ακριβως, παραλληλα να παρεις προφισιενψυ και στο καπακι να κανεις μεταπτυχιακο τουλαχιστον 1 ετος..δεν γινεται..ηλικιακο οριο ισχυει για τους γονεις 3 τεκνων.
2)στην 2κ/2014 με συμπεριελαβαν στους πινακες τριτεκνων.ειμαι 29 διαζευγμενη με 2 παιδια κ το ιδιο ισχυε κ περυσι οταν κατεθεσα χαρτια για την 2κ/2014..
οποτε..απο ολα τα παραπανω πιστευω πως δεν ισχυει ηλικιακο οριο η συγκεκριμενη οικογενειακη κατασταση.

SYLVIE
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2015 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό SYLVIE » Παρ Οκτ 02, 2015 9:32 pm

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ξεκαθαρίσω τι ισχύει για τους Τρίτεκνους. Είμαι διοριστέα μητέρα τριών παιδιών και στην 2Κ/2015 και στη ΔΕΔΔΗΕ.

"Την ιδιότητα αυτή αποκτούν (άρθρο 3 ν. 3454/2006):
α) Γονέας ή γονείς που έχουν τη γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον ίδιο ή διαφορετικούς
γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων τα οποία είναι άγαμα και δεν
έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες
σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδα−
πής ή αλλοδαπής ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό
πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους και
β) Τα τέκνα αυτών, όπου αυτό προβλέπεται.
Στα τρία παιδιά περιλαμβάνονται και τα τέκνα με οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά (67%) και
άνω ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης."

Επειδή το έχω επιβεβαιώσει με τον ΑΣΕΠ (έχει επίσης συζητηθεί το θέμα και στο site diorismos forum σε ειδική ενότητα) το όριο ηλικίας ισχύει παραδόξως για τα παιδιά των τριτέκνων. Το ότι κάποιος εμφανίζεται στους πίνακες των τριτέκνων είναι επειδή το δήλωσε στην ηλεκτρονική αίτηση. Ο ΑΣΕΠ ελέγχει τα δικαιολογητικά μόνο των διοριστέων και δεν ασχολείται με τους υπόλοιπους. Αν τυχόν είναι διοριστέο τέκνω τρίτεκνης οικογένειας, τότε ελέγχουν αν πληρεί όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις ( που πολύ δύσκολα θα τις πληρεί).

Θα διαπιστώσατε ότι στη 2Κ 2015 δεν πληρώθηκαν όλες οι προβλεπόμενες θέσεις τριτέκνων γιατί μόνο ουσιαστικά οι γονείς μπορούν να διοριστούν.

Καλό βράδυ!


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες