διοριστέα από αναπλήρωση

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

διοριστέα από αναπλήρωση

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Τετ Ιούλ 11, 2012 8:10 am

Καλημέρα παιδιά!
Είμαι διοριστέα από αναπλήρωση με απόφαση του ΑΣΕΠ στη Σιβιτανίδειο (με την προκήρυξη 8κ/2008). Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς πως γίνεται η κατανομή διοριστέων . Ο νόμος λέει ότι η κατανομή γίνεται με βάση τη σειρά κατάταξης στον πίνακα του ΑΣΕΠ. Τι γίνεται όμως όταν ο πρώτος στη σειρά κατάταξης παραιτηθεί του δικαιώματος και μπει κάποιος από αναπλήρωση? Διορίζονται πρώτοι αυτοί που ακολουθούν στον πίνακα κατάταξης ή αυτός που είναι από αντικατάσταση του πρώτου?

geo74
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 5:00 pm

Re: διοριστέα από αναπλήρωση

Δημοσίευσηαπό geo74 » Παρ Ιούλ 13, 2012 9:48 am

MORNOS έγραψε:Καλημέρα παιδιά!
Είμαι διοριστέα από αναπλήρωση με απόφαση του ΑΣΕΠ στη Σιβιτανίδειο (με την προκήρυξη 8κ/2008). Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς πως γίνεται η κατανομή διοριστέων . Ο νόμος λέει ότι η κατανομή γίνεται με βάση τη σειρά κατάταξης στον πίνακα του ΑΣΕΠ. Τι γίνεται όμως όταν ο πρώτος στη σειρά κατάταξης παραιτηθεί του δικαιώματος και μπει κάποιος από αναπλήρωση? Διορίζονται πρώτοι αυτοί που ακολουθούν στον πίνακα κατάταξης ή αυτός που είναι από αντικατάσταση του πρώτου?


αν δεν δεχτει τον διορισμο ο πρωτος ρωτανε τον δευτερο. αν δεν θελει ο δευτερος ρωτανε τον τριτο.. και ετσι παει.

στον πινακα καταταξης αν υπαρχουν πολλες θεσεις και εχει γινει επιλογη θεσεων απο τους υποψηφιους μπορει να περασουν απο τον 1 στον 10ο για παραδειγμα γιατι οι υπολοιποι 9 δεν εχουν δηλωσει στις θεσεις προτιμησεις την Ροδο π.χ. που προεκειψε η κενη θεση. δεν θα καλεσουν τον 2ο αν δεν εχει δηλωσει οτι επιθυμει να διοριστει στη Ροδο. δλδ ακολουθουν τον πινακα καταταξης αναλογα και με τις επιλογες τον υποψηφιων. αν η θεση ειναι μια τοτε απλα πανε στον 2ο.

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Σάβ Ιούλ 14, 2012 1:03 am

νομίζω ότι οι αναπληρώσεις καταργήθηκαν με το ν. 4057/2012.

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Re: διοριστέα από αναπλήρωση

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Σάβ Ιούλ 14, 2012 10:42 am

Ευχαριστώ πολύ geo74 για την απάντηση, αλλά το πώς πάει για τον πίνακα κατάταξης διοριστέων το καταλαβαίνω. Εγώ ρωτάω (ίσως να μην ήμουν αρκετά κατατοπιστική), για το όταν σε φωνάζουν για διορισμό (έγκριση ατομικού φεκ). Για παράδειγμα υπάρχουν 3 διοριστέοι ΔΕ διοικητικού και ο πρώτος δεν έχει δεχτεί την θέση και έχει αναπληρωθεί με απόφαση του ΑΣΕΠ , θα εγκρίνουν (από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης)πρώτα τον αναπληρωτή της πρώτης θέσης ή τους επόμενους και τέλος τον αναπληρωτή? Αυτό το ρωτάω γιατί, για παράδειγμα ενέκριναν 5 θέσεις διοικητικού στο ΙΚΑ, εκεί μπορεί να εγκρίνουν 1 για το 2012. Θα είμαι μέσα, ή θα περιμένω το 2013,2014,2015 και μετά?

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Σάβ Ιούλ 14, 2012 10:43 am

Γεια σουTHL και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ξέρω ότι αναπληρώσεις έχουν καταργηθεί με το ν. 4057/2012 αλλά η απόφαση διάθεσης μου προς αναπλήρωση από τον ΑΣΕΠ έχει εκδοθεί πριν την έναρξη του νόμου .Δες εδώ:
άρθρου 1 παρ.17 του ν.4038/2012
17. Οι διατάξεις των παραγράφων 12 και 13 του άρθρου 17 του ν.2190/1994 (Α' 23) καταργούνται. Για όσες περιπτώσεις, μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, το Α.Σ.Ε.Π. έχει διαθέσει με απόφασή του, επόμενο κατά σειρά στον πίνακα επιτυχίας υποψήφιο για αντικατάσταση - αναπλήρωση διοριστέου που δεν αποδέχτηκε το διορισμό του ή έχει κώλυμα διορισμού ή παραιτήθηκε εντός έτους από το διορισμό του, ο διορισμός μπορεί να ολοκληρωθεί με την έκδοση απόφασης του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 6 του άρθρου 11 του ν.3833/2010

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Σάβ Ιούλ 14, 2012 10:18 pm

MORNOS έγραψε:Γεια σουTHL και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ξέρω ότι αναπληρώσεις έχουν καταργηθεί με το ν. 4057/2012 αλλά η απόφαση διάθεσης μου προς αναπλήρωση από τον ΑΣΕΠ έχει εκδοθεί πριν την έναρξη του νόμου .Δες εδώ:
άρθρου 1 παρ.17 του ν.4038/2012
17. Οι διατάξεις των παραγράφων 12 και 13 του άρθρου 17 του ν.2190/1994 (Α' 23) καταργούνται. Για όσες περιπτώσεις, μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, το Α.Σ.Ε.Π. έχει διαθέσει με απόφασή του, επόμενο κατά σειρά στον πίνακα επιτυχίας υποψήφιο για αντικατάσταση - αναπλήρωση διοριστέου που δεν αποδέχτηκε το διορισμό του ή έχει κώλυμα διορισμού ή παραιτήθηκε εντός έτους από το διορισμό του, ο διορισμός μπορεί να ολοκληρωθεί με την έκδοση απόφασης του Υπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 6 του άρθρου 11 του ν.3833/2010


Α, ευτυχώς είσαι τυχερή! Καλή επιτυχία με το διορισμό σου, καλό θα ήταν να ρωτήσεις το υπουργείο εσωτερικών, είναι το αρμόδιο υπουργείο για να σου απαντήσει.

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Δευ Ιούλ 16, 2012 9:07 am

Ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά!


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες