Απόσπαση για λόγους υγείας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
BaggosKer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 27, 2019 8:33 pm

Απόσπαση για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό BaggosKer » Σάβ Σεπ 23, 2023 11:14 am

Καλησπέρα σας,
Πάσχω από ψωριασική αρθρίτιδα και ψωρίαση, και ξεκίνησα θεραπεία με ενέσιμο βιολογικό παράγοντα.
Πήρα την γνωμάτευση από την ρευματολόγο μου από δημόσιο νοσοκομείο.

Μπορώ να αιτηθώ απόσπαση για λόγους υγείας? Είχε κάποιος την ίδια πάθηση με εμένα ώστε να μου δώσει τα φώτα του?
Είμαι μόνιμος με την 3κ/2018

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: Απόσπαση για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Lefi » Κυρ Οκτ 08, 2023 11:24 pm

Απόφαση ΚΕΠΑ έχεις;

Drama105
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:26 pm

Re: Απόσπαση για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Drama105 » Τετ Οκτ 18, 2023 5:40 pm

Lefi έγραψε:Απόφαση ΚΕΠΑ έχεις;


Πώς την παίρνουμε;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Απόσπαση για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Οκτ 19, 2023 5:18 am


loumpaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:31 pm

Re: Απόσπαση για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό loumpaki » Κυρ Οκτ 22, 2023 11:36 pm

Στις αποσπάσεις για λόγους υγειας,
ΚΕΠΑ χρειάζεται όταν πρόκειται για λόγους υγειας γονέα ή τεκνου.Για εσάς αρκεί γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο που να προκυπτει συσχετισμός της ασθενειας σας κ του τοπου που ζητατε απόσπαση.Αν είστε δόκιμος πρέπει οι λόγοι υγείας να προέκυψαν μετά τον διορισμό σας κ όχι να προϋπήρχαν.
Επίσης για την 3Κ/2018 δειτε αν ισχύει η δέσμευση 7ετιας και για τις αποσπάσεις για λόγους υγειας ή αν εξαιρούνται όταν υπάρχει λόγος υγείας. ..

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: Απόσπαση για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Lefi » Σάβ Απρ 20, 2024 11:02 am

Καλημέρα αν κάποιος γνωρίζει,θέλω τη βοήθεια σας. Έχω διοριστεί με την 3κ/20. Είχα υποβάλει αίτημα στην υπηρεσία μου για μετακίνηση εντός του ίδιου φορέα για λόγους υγείας. Επιπλέον είμαι τρίτεκνη με 67% αναπηρία με απόφαση ΚΕΠΑ και έχω κάνει χρήση των διατάξεων για να διοριστώ με την αναπηρία. Ενημερώθηκα ότι ενώ η αίτηση μου είχε θετική γνωμοδότηση από διευθυντές (γενικό και τμήματος),θετική γνωμοδότηση από το υπηρεσιακό συμβούλιο τελικά η απόφαση ήταν απορριπτική. Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν τη περίπτωση; Τα παιδιά είναι όλα ανήλικα και σε μικρή ηλικία και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ως προς την επιστροφή μου στην υπηρεσία διότι η εργασία του συζύγου είναι στον τόπο διαμονής μας κ ως εκ τούτου δε θα μπορούμε να είμαστε όλοι μαζί. Επιπρόσθετα ,το ΦΕΚ διορισμού μου ήταν 15/4 την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων για μεταθέσεων μέσω ΕΣΚΑΣΕ. Σε προφορική συνομιλία με προϊστάμενο διοίκησης είχα την ενημέρωση ότι ο κλάδος μου έχει πρόβλημα με το ποσοστό κάλυψης του 65%. Ταυτόχρονα εγώ έχω ξεκινήσει διαδικασίες για να πάρω τον χαρακτηρισμό «πολυτεκνίας» διότι γονέας τρίτεκνος με 67% χαρακτηρίζεται πολύτεκνος..
Είπα να καταθέσω και αίτηση στην ΚΕΚ αλλά το πιο πιθανό είναι να απορρίπτει με την αιτιολογία του «απαράδεκτου» αφού διορίστηκα με ειδικές διατάξεις.
Και ρωτάω,τι άλλο μπορώ να κάνω ;;;
Ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες