Άδειες υπαλλήλων που έχουν συνυπηρετηση με ένστολο

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Άδειες υπαλλήλων που έχουν συνυπηρετηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Παρ Ιουν 23, 2023 6:49 pm

Καλησπέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντησει:

Ειμαι δημόσιος υπάλληλος σε Υπουργείο κ ο άντρας μου είναι ένστολος-αστυνομικος έχουμε συνυπηρετηση κ μένουμε στην επαρχία. Κάθε χρόνο κάνει αρχές του έτους προγραμματισμο αδειών όλης της χρονιάς. Έχουμε μικρά παιδιά ηλικίας 3 κ 4 ετών. Δεν εχω συγγενείς κοντά μου κ τον Αύγουστο που κλείνουν οι παιδικοί δεν έχω που να τα αφήσω. Ο σύζυγος φέτος δήλωσε άδεια 1 με 18 Αυγούστου. Εγώ φέτος δεν έχω πάρει καθόλου κανονική άδεια. Αιτηθηκα κι εγώ τις ίδιες ημερομηνίες άδεια κ μου αρνείται ο προϊστάμενος επειδή θέλουν κ άλλοι 2 υπάλληλοι (ελεύθεροι, χωρίς παιδιά) να πάρουν τότε. Μου είπε να πάρω άδεια μεσα στον Ιούλιο αλλά δεν θέλω γιατί σχεδιάζουμε να πάμε διακοπές μαζί στον τόπο καταγωγής μας να δούμε τους γονείς μας.

Γνωρίζετε αν υπάρχει καποιος νόμος που να λέει ότι λόγω συνυπηρετησης με ένστολο (εγώ ακολουθώ) ή κάτι αντίστοιχο για να μην διαταραχθει ο οικογενειακος μας προγραμματισμος λόγω ανηλίκων τεκνων, επιτρέπεται να παίρνουμε μαζί άδειες; αν μπορούμε τουλάχιστον την καλοκαιρινή άδεια να πάρουμε μαζί...

Θα το εκτιμούσα πολύ αν γνωρίζατε κάτι σχετικα να μου απαντήσετε κ με βάση ποιον νόμο για να μπορέσω να το καταθέσω στην υπηρεσία μου.

Σας ευχαριστώ!

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες