Μετάταξη και "δημοσιοϋπαλληλισμός" από την υπηρεσία

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Μετάταξη και "δημοσιοϋπαλληλισμός" από την υπηρεσία

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Απρ 11, 2023 6:40 pm

Καλησπέρα! Προσπαθώ εδώ και 4 χρόνια να πάρω μετάταξη από ΔΕ σε κέντρο υγείας σε ΠΕ διαφορετικού κλάδου σε νοσοκομείο.

Η απάντηση που πρόσφατα έλαβα από την υπηρεσία είναι επί λέξει "η δυνατότητα που παρέχεται από τη νομοθεσία είναι να μεταταχθεί σε άλλον φορέα με τον κλάδο που κατέχει και εφόσον στην νέα Υπηρεσία υφίσταται και ο κλάδος που κατέχει και ο κλάδος στον οποίο επιθυμεί να μεταταχθεί, τότε είναι δυνατόν να μεταταχθεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας."

Στην ουσία λένε ότι θα πρέπει να πάω στο νοσοκομείο ως ΔΕ και μετά να μεταταχθώ ως ΠΕ εντός του νοσοκομείου. Παρόλα αυτά δεν αναφέρουν πουθενά ποια είναι αυτή η νομοθεσία!

Σε παλαιότερο ερώτημα μου προς τον νομικό σύμβουλο της υπηρεσίας, ο νομικός σύμβουλος χρησιμοποιεί μεταξύ άλλων τα άρθρα του νόμου ως εξής:
Με βάση το άρθρο 70 του Νόμου 3528/2007 μπορεί να γίνει μετάταξη από τον κλάδο ΔΕ ΒΙΒΕ στον κλάδο ΠΕ ψυχολόγων και με βάση το άρθρο 71 του ίδιου νόμου σε συνδυασμό με το Νόμο 4440/2016 και το Νόμο 4674/2020 αρ. 41 μπορεί να γίνει μετάταξη από την αποκεντρωμένη μονάδα της ΔΥΠΕ (Ν.Π.Δ.Δ.) στην αποκεντρωμένη μονάδα Ν.Π.Δ.Δ. Δρομοκαΐτειο.

Και καταλήγει επί λέξει:
"ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο αιτών μπορεί να μεταταγεί από πρωτοβάθμια αποκεντρωμένη μονάδα σε δευτεροβάθμια μονάδα είτε διαφορετική είτε εποπτευόμενη από τη ΔΥΠΕ. Ταυτόχρονα ο αιτών μπορεί να αλλάξει κλάδο και κατηγορία από ΔΕ ΒΙΒΕ σε ΠΕ Ψυχολόγων".

Έχω ήδη καταφύγει στο διοικητικό δικαστήριο για την αδικαιολόγητη απόρριψη της αίτησης μετάταξης μου σε πρωτοβάθμιο κέντρο υγείας (έχει πάρει τον δρόμο του για εκδίκαση και δεν θέλω να επεκταθώ), αλλά ψάχνω μήπως βρω κάποια άλλη άκρη με μετάταξη σε δευτεροβάθμιο νοσοκομείο.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες