Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Christos86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2023 4:37 pm

Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Christos86 » Παρ Μαρ 24, 2023 8:03 pm

Καλησπέρα,
Διορίστηκα με την προκήρυξη 13κ/2021. Βρίσκομαι στη δοκιμαστική περίοδο.
Ενημερώθηκα ότι δεν μπορώ να αιτηθώ μετάταξη ή απόσπαση για το ποσοστό 70% αναπηρίας της μητέρας μου διότι αυτό προϋπήρχε της πρόσληψης μου.
Ερωτήματα:
α) Υπάρχει η διαδικασία απόσπασης με απευθείας αίτηση στο email grammateia@ypes.gov.gr, η οποία είναι διαφορετική από την κινητικότητα;
β) Η κινητικότητα είναι μόνο για μετατάξεις και γίνεται μόνο δύο φορές το χρόνο;
γ) Η ασθένεια της μητέρας μου που είναι προγενέστερη της πρόσληψης μου πότε και πως μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Σάβ Μαρ 25, 2023 5:34 pm

Καλησπέρα, αρχικά δεν γίνεται μετάταξη εάν είσαι δόκιμος .Στη δοκιμαστική περίοδο μπορείς να αιτηθείς στην ΚΕΚ μόνο απόσπαση. Δυστυχώς με το νέο νομοσχέδιο όπως είπες αν οι λόγοι υγείας προυπήρχαν του διορισμού ή εάν χρησιμοποίησες το κεπα του συγγενη σου για τον διορισμό σου ,δεν εγκρίνει πλέον η ΚΕΚ απόσπαση.
Αυτό που μπορείς να δικιμάσεις να κάνεις είναι να αιτηθείς στη διοίκησή σου μετάθεση ,δλδ εσωτερική μετακίνηση απο νομό σε νομό κ να περάσεις υπηρεσιακό συμβούλιο να δεις εαν σου εγκριθεί. Μπορεί ο νεοδιόριστος να αιτηθεί κατ'εξαίρεση μετάθεση στη δοκιμη περίοδο λόγω σοβαρών λόγων υγείας,προσωπικών κ οικογενειακών ,σύμφωνα με την παρ.8, άρθρο 67 του υπαλληλικού κώδικα

frossopapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2022 11:08 am

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό frossopapa » Τετ Απρ 05, 2023 3:56 pm

Καλησπέρα.
Ενώ η Επιτροπή ενέκρινε το αίτημα μετάταξής μου για λόγους υγείας,
ο φορέας υποδοχής δεν έχει οργανική θέση της ίδιας κατηγορίας.
Τι κάνω;
Πως μπορώ να γνωρίζω ποιός φορέας έχει οργανική θέση στην περιοχή που ζητάω;

Kasi2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2022 2:16 pm

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Kasi2 » Δευ Ιουν 19, 2023 1:26 pm

AngelaLar έγραψε:Καλησπέρα, αρχικά δεν γίνεται μετάταξη εάν είσαι δόκιμος .Στη δοκιμαστική περίοδο μπορείς να αιτηθείς στην ΚΕΚ μόνο απόσπαση. Δυστυχώς με το νέο νομοσχέδιο όπως είπες αν οι λόγοι υγείας προυπήρχαν του διορισμού ή εάν χρησιμοποίησες το κεπα του συγγενη σου για τον διορισμό σου ,δεν εγκρίνει πλέον η ΚΕΚ απόσπαση.
Αυτό που μπορείς να δικιμάσεις να κάνεις είναι να αιτηθείς στη διοίκησή σου μετάθεση ,δλδ εσωτερική μετακίνηση απο νομό σε νομό κ να περάσεις υπηρεσιακό συμβούλιο να δεις εαν σου εγκριθεί. Μπορεί ο νεοδιόριστος να αιτηθεί κατ'εξαίρεση μετάθεση στη δοκιμη περίοδο λόγω σοβαρών λόγων υγείας,προσωπικών κ οικογενειακών ,σύμφωνα με την παρ.8, άρθρο 67 του υπαλληλικού κώδικα


Γεια σας, επομένως μπορεί μέσω υπηρεσιακού συμβουλίου ένας δόκιμος υπάλληλος να ζητήσει εσωτερική μετακίνηση κατ εξαίρεση, από τον ενα δήμο στον άλλον? Αν φυσικά συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Το καταθέτει στο υπηρεσιακό συμβούλιο του δήμου που εργάζεται ήδη ή στον δήμο που θέλει να μετακινηθεί? Ευχαριστώ

Ariel33
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 10:34 pm

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Ariel33 » Τρί Αύγ 29, 2023 12:07 pm

Καλημέρα. Οι λόγοι υγείας για υπηρεσιακή μεταβολή ποιοι είναι; Π.χ νόσος κρον, ρευματοειδής αρθρίτιδα; Για απόσπαση από Δ/νση σε Δ/νση; Για μετάθεση; Για ανάκληση πιθανώς μετάταξης ή κινητικότητα;
Υπάλληλος σε Β/βάθμια είμαι και θέλω να φύγω...
Θέλει ΚΕΠΑ ή απλά ιστορικό εξετάσεων- αγωγές από γιατρούς;

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό leeds » Παρ Δεκ 29, 2023 10:53 am

Θα ηθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.
1)Πόσος ειναι περίπου ο χρόνος από τη στιγμή της αίτησης μέχρι να παρουσιαστείς στη νέα υπηρεσία; (ΜΕ ΑΠΌΣΠΑΣΗ)
2) τΙς λεες υπηρεσίς στον τόπο ακτοικάις σου τις προτείνεις εσύ ή Εσκ; ΕΠιτροπή κινητικότητας; Πόσες είναι;
ευχαριστώ

marde
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2024 11:59 am

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό marde » Πέμ Φεβ 01, 2024 10:04 am

Christos86 έγραψε:Καλησπέρα,
Διορίστηκα με την προκήρυξη 13κ/2021. Βρίσκομαι στη δοκιμαστική περίοδο.
Ενημερώθηκα ότι δεν μπορώ να αιτηθώ μετάταξη ή απόσπαση για το ποσοστό 70% αναπηρίας της μητέρας μου διότι αυτό προϋπήρχε της πρόσληψης μου.
Ερωτήματα:
α) Υπάρχει η διαδικασία απόσπασης με απευθείας αίτηση στο email grammateia@ypes.gov.gr, η οποία είναι διαφορετική από την κινητικότητα;
β) Η κινητικότητα είναι μόνο για μετατάξεις και γίνεται μόνο δύο φορές το χρόνο;
γ) Η ασθένεια της μητέρας μου που είναι προγενέστερη της πρόσληψης μου πότε και πως μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;




Καλησπέρα σας, είχατε καμμία εξέλιξη στο θέμα σας? Είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση, διορισμένη με τη 13κ και αναπηρία του πατερα μου 80%.

Tika2023
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2023 3:18 pm

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Tika2023 » Τρί Φεβ 13, 2024 10:32 pm

Christos86 έγραψε:Καλησπέρα,
Διορίστηκα με την προκήρυξη 13κ/2021. Βρίσκομαι στη δοκιμαστική περίοδο.
Ενημερώθηκα ότι δεν μπορώ να αιτηθώ μετάταξη ή απόσπαση για το ποσοστό 70% αναπηρίας της μητέρας μου διότι αυτό προϋπήρχε της πρόσληψης μου.
Ερωτήματα:
α) Υπάρχει η διαδικασία απόσπασης με απευθείας αίτηση στο email grammateia@ypes.gov.gr, η οποία είναι διαφορετική από την κινητικότητα;
β) Η κινητικότητα είναι μόνο για μετατάξεις και γίνεται μόνο δύο φορές το χρόνο;
γ) Η ασθένεια της μητέρας μου που είναι προγενέστερη της πρόσληψης μου πότε και πως μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;


marde έγραψε:
Christos86 έγραψε:Καλησπέρα,
Διορίστηκα με την προκήρυξη 13κ/2021. Βρίσκομαι στη δοκιμαστική περίοδο.
Ενημερώθηκα ότι δεν μπορώ να αιτηθώ μετάταξη ή απόσπαση για το ποσοστό 70% αναπηρίας της μητέρας μου διότι αυτό προϋπήρχε της πρόσληψης μου.
Ερωτήματα:
α) Υπάρχει η διαδικασία απόσπασης με απευθείας αίτηση στο email grammateia@ypes.gov.gr, η οποία είναι διαφορετική από την κινητικότητα;
β) Η κινητικότητα είναι μόνο για μετατάξεις και γίνεται μόνο δύο φορές το χρόνο;
γ) Η ασθένεια της μητέρας μου που είναι προγενέστερη της πρόσληψης μου πότε και πως μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;




Καλησπέρα σας, είχατε καμμία εξέλιξη στο θέμα σας? Είμαι και εγώ στην ίδια περίπτωση, διορισμένη με τη 13κ και αναπηρία του πατερα μου 80%.


Καλησπέρα! Για γονείς ή πεθερικά έχετε εξετάσει την περίπτωση να οριστείτε δικαστικός παραστάτης. Αυτό βέβαια προϋποθέτει βαριά ψυχική νόσο, άνοια ή οποιαδήποτε περίπτωση που ο γονιός δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί.

Μήπως κάποιος από εσάς θέλει να φύγει από Θεσσαλονίκη;

Marios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 8:34 am

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Marios1985 » Σάβ Φεβ 17, 2024 5:00 pm

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ας μοιραστεί τις γνώσεις του.
Ευχαριστώ.

StellaTser
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2024 12:22 am

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό StellaTser » Τρί Φεβ 20, 2024 10:16 pm

Καλησπέρα,
Διορίστηκα κι εγω με την προκήρυξη 13κ/2021. Βρίσκομαι στη δοκιμαστική περίοδο και θέλω να φύγω από Θεσσαλονίκη (Δημο Θερμαϊκού).

Drama105
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:26 pm

Re: Μετάταξη - Απόσπαση για σοβαρούς λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό Drama105 » Τετ Φεβ 21, 2024 12:34 pm

StellaTser έγραψε:Καλησπέρα,
Διορίστηκα κι εγω με την προκήρυξη 13κ/2021. Βρίσκομαι στη δοκιμαστική περίοδο και θέλω να φύγω από Θεσσαλονίκη (Δημο Θερμαϊκού).


Μόνο λόγω ασθενείας ή αμοιβαία μετάθεση


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 7 επισκέπτες