Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
loumpaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:31 pm

Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό loumpaki » Τετ Μαρ 15, 2023 12:46 pm

Γεια σας.
Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να γίνει απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με σύζυγο κατά την δοκιμαστική περίοδο πριν τη διετία-νεοδιοριζόμενου.
Την δίνουν;
Συγχρόνως υπάρχει τριτεκνία αλλά νομίζω αυτό που άλλαξε ευνοϊκώς για τρίτεκνους είναι ότι πρώτα πρέπει να γίνει απόσπαση για συνυπηρέτηση και μετά αίτηση μετάταξης.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Μαρ 16, 2023 10:46 am

loumpaki έγραψε:Γεια σας.
Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να γίνει απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με σύζυγο κατά την δοκιμαστική περίοδο πριν τη διετία-νεοδιοριζόμενου.
Την δίνουν;
Συγχρόνως υπάρχει τριτεκνία αλλά νομίζω αυτό που άλλαξε ευνοϊκώς για τρίτεκνους είναι ότι πρώτα πρέπει να γίνει απόσπαση για συνυπηρέτηση και μετά αίτηση μετάταξης.



Καλημέρα,
Ναι μπορείς πριν τη διετία. Υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις μερικές φορές αλλά ο γενικός κανόνας είναι ότι μπορείς και χωρίς να σε αφήνουν από τον φορέα προέλευσης. Οντως με την τριτεκνία κατι αλλαξε το οποίο μπορεί να είναι πολύ ευνοικό για σένα και τελικά να μεταταχθεις. Για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος αλλά ψάξε το

loumpaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:31 pm

Re: Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό loumpaki » Τρί Μαρ 21, 2023 1:11 pm

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Ναι θέλει ψάξιμο.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Κυρ Μαρ 26, 2023 9:18 am

loumpaki έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Ναι θέλει ψάξιμο.


Συνάδελφε, αίτημα μετάταξης μπορείς να κάνεις μόνο ενώ είσαι στην παράταση απόσπασης, δηλαδή έχεις πάρει τα 2 έτη, και είσαι στη 2η διετία.
Αναλυτικά το τι ισχύει, στην πρόσφατη εγκύκλιο εδώ:
https://www.apografi.gov.gr/images/esk/ ... 3_2023.pdf

cpanagiotidis1979
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2023 9:25 am

Re: Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό cpanagiotidis1979 » Δευ Ιουν 26, 2023 12:01 pm

καλησπέρα. βρίσκομαι ακριβως στην ίδια θέση. θέλω να πάρω απόσπαση λόγω συνηπηρέτησης (+τριτεκνία) πριν παρέλθει η διετία. Για την ακρίβεια παρουσιάζομαι (μετά από αίτηση παράτασης ορκωμοσίας) τον Οκτώβρη. Μάθατε τελικά τι ισχύει? Εγώ προσπαθώ και δεν μπορώ να πάρω υπεύθυνη απάντηση. Ευχαριστώ.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό nvi » Κυρ Ιούλ 02, 2023 12:36 am

Πήρα απόσπαση λόγω συνυπηρετησης ενώ ήμουν στη δόκιμη περίοδο. Ορκίστηκα τον Φλεβάρη του 21 σε υπουργείο κ αμέσως κατέθεσα αίτηση... Το αμέσως είναι σχετικό γιατί περίμενα 2-3 εβδομάδες να μου ετοιμάσουν το ΠΥΜ κ να καταθέσω το αίτημα μου στην επιτροπή κινητικότητας.

cpanagiotidis1979
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2023 9:25 am

Re: Αίτηση απόσπασης για συνυπηρέτηση με σύζυγο πριν την διετία

Δημοσίευσηαπό cpanagiotidis1979 » Δευ Ιούλ 10, 2023 10:27 am

nvi έγραψε:Πήρα απόσπαση λόγω συνυπηρετησης ενώ ήμουν στη δόκιμη περίοδο. Ορκίστηκα τον Φλεβάρη του 21 σε υπουργείο κ αμέσως κατέθεσα αίτηση... Το αμέσως είναι σχετικό γιατί περίμενα 2-3 εβδομάδες να μου ετοιμάσουν το ΠΥΜ κ να καταθέσω το αίτημα μου στην επιτροπή κινητικότητας.


Την αίτηση την κατέθεσες στην επιτροπή κινητικότητας ή απεύθειας στην υπηρεσία σου? η απόσπαση αφορά την ίδια υπηρεσία αλλά σε άλλη πόλη? Επικαλέστηκες κάποιον λόγω υγιείας?

Σε ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες