Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό Lefi » Σάβ Απρ 20, 2024 11:27 am

Καλημέρα, μια ερώτηση. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τη διοίκηση μου είπαν ότι μάλλον ο κλάδος μου έχει πρόβλημα με το 65%. Έχω τριτεκνια με 67% αναπηρία. Δεν υπάρχει κάποια διάταξη ή κάτι που να με καλύπτει; Ευχαριστώ.

DimYpal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 9:20 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό DimYpal » Δευ Απρ 22, 2024 5:18 pm

Καλησπέρα!

Μετά την παρέλευση της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, περιμένουμε κάποια νέα εγκύκλιο απ'το ΥΠΕΣ που θα καθορίζει τις νέες προθεσμίες μέσα στις οποίες θα πρέπει να κινηθεί ο κάθε φορέας, ανάλογα με τον ρόλο που φέρει στην διαδικασία της μετακίνησης του υπαλλήλου, μέχρι την έκδοση της απόφασης μετάταξης/απόσπασης;
Το ρωτάω αυτο διότι πρόσεξα ότι στην αίτηση μου υπάρχει ένα φαρδύ-πλατύ ΕΓΚΡΙΣΗ και αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν βγει κάποια νέα εγκύκλιος και οι υπηρεσίες κινηθούν με παρελθούσες οδηγίες.
Γνωρίζει κάποιος/α τίποτα;

Με εκτίμηση

aimilia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 10:04 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό aimilia2020 » Τρί Απρ 23, 2024 2:58 pm

Καλημέρα,
σε προηγούμενους κύκλους εβγαινε μια εγκύκλιος που έδινε οδηγίες και ημερομηνία τελικής προθεσμίας στους φορείς προέλευσης και υποδοχής.Απ οτι βλέπω δεν εχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο προς το παρον στο Θεσμικό Πλαίσιο -Εγκύκλιοι

batallia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2022 8:07 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό batallia » Τετ Απρ 24, 2024 2:31 pm

Παιδιά βγήκε σήμερα η σχετική εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/1302 /οικ.8139/24.4.2024.
Καλή επιτυχία σε όλους!

aimilia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 10:04 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό aimilia2020 » Τετ Απρ 24, 2024 5:23 pm

Νομίζω οτι τα πράγματα δεν είναι καθόλου θετικά για τους ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ειδικά σε Δήμους... γιατι όπως αναφέρει...

ή του κατά περίπτωση προβλεπόμενου με ειδική διάταξη αντίστοιχου ποσοστού κάλυψης,
συνεπεία της υποχρεωτικής κατάταξης όλων των υπαλλήλων σε κλάδο και ειδικότητα, σύμφωνα
με το Π.Δ. 85/2022, διευκρινίζεται ότι ο υπολογισμός αυτός θα γίνεται στην κατηγορία, στον
κλάδο και στην ειδικότητα. Υπάλληλοι ίδιας κατηγορίας και κλάδου, οι οποίοι έχουν
καταταχθεί σε διαφορετικές ειδικότητες του ίδιου κλάδου αυτού δυνάμει των διατάξεων του
Π.Δ. 85/2022 και εφόσον οι οργανικές διατάξεις του φορέα δεν προβλέπουν ήδη διακριτές
απαιτούμενες ειδικότητες, δύνανται οι διαφορετικές ειδικότητες της ίδιας κατηγορίας και
κλάδου να συνυπολογιστούν για τον υπολογισμό κάλυψης του απαιτούμενου κατά περίπτωση
ποσοστού [b]μόνο εφόσον οι υπάλληλοι αυτοί εκτελούν ακριβώς τα ίδια καθήκοντα ή δύνανται να
τα εκτελέσουν βάσει του κλάδου τους ή της ειδικότητάς τους σύμφωνα και με τα οριζόμενα
στην παρ. 1 του αρ. 30 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007) που προβλέπουν «1. Ο
υπάλληλος εκτελεί τα καθήκοντα του κλάδου ή της ειδικότητάς του».
ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ πχ ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ, ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ κλπ ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ??

alina101124
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2023 6:28 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό alina101124 » Παρ Απρ 26, 2024 5:08 pm

Καλησπέρα.
Επειδή ενημερώθηκα ανεπίσημα απο το φορέα προέλευσης μου ότι θα έχω αρνητική απάντηση στην αίτηση συμμετοχής μου στην κινητικότητα λόγω μη κάλυψης του ποσοστού 65% θα ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα:
Σύμφωνα με την εγκύκλιο επειδή πρέπει να προσμετράται και ο υπάλληλος που υποβάλλει αίτηση στον υπολογισμό του ποσοστού κάλυψης, αυτή τη στιγμή οι θέσεις ειδικότητας μου είναι καλυμμένες σε ποσοστό 100% (είμαστε 2 στους 2). Πως γίνεται να μου λένε ότι σε δεύτερο στάδιο (κατά το χρόνο έκδοσης απόφασης) δεν θα πληρειται το ποσοστό γιατί αν φύγω θα μείνει 50%; Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά ότι ελέγχεις το ποσοστό που μένει (αλλιώς θα το έγραφε σαφώς) αλλά εξετάζονται οι προϋποθέσεις και κάτα το χρόνο έκδοσης της απόφασης, γιατί μπορεί εν τω μεταξύ να έχει φύγει ο άλλος συνάδελφος με άνευ αποδοχών. Τι νόημα έχει να επιτρέπεται να κάνω αίτημα και χωρίς να αλλάζει καμία προϋπόθεση να μου λένε ότι θα με κόψουν μετά; Βρίσκομαι σε απόγνωση ειλικρινά....

catcat83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 12:35 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό catcat83 » Δευ Απρ 29, 2024 8:58 pm

Γενικά νομίζω ότι μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Ενώ υποτίθεται θα είχα σύμφωνη γνώμη 100% αλλά τώρα λέει βγήκε εγκύκλιος που τους δένει τα χέρια! Διάβασα την εγκύκλιο 1000 φορές και κάτι ουσιαστικά διαφορετικό δεν βλέπω. Αν είχες σύμφωνη γνώμη ξεπερνουσες το 65% με τον ίδιο τρόπο μπορεί να ξεπεραστεί και το 80%, οπως ξεπερνιούνται όλα στην Ελλάδα!!! Και διατείνονται ότι, ότι κ να πει η υπηρεσία μου θα γίνει μετά έλεγχος προϋποθέσεων από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ και θα το μπλοκάρουν! Πόση κοροϊδία να αντέξουμε; Σας παρακαλώ αν κάνεις καταφέρει να μεταταχθεί ας μας το πει τουλάχιστον μπας κ επιστρέψει λίγο η πίστη μας! :-(

kkem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2018 2:31 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό kkem » Τρί Απρ 30, 2024 12:40 pm

Αν ο φορέας μας επικαλεστεί μη κάλυψη του ποσοστού 65%, υπάρχει διαδικασία να κάνουμε ένσταση?

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τρί Απρ 30, 2024 7:55 pm

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής γιατί δε γνωρίζω.. Στη δίκη μου αίτηση ακόμα λέει " εκκρεμείς". Πρακτικά αυτό τι σημαίνει; Προχωράει η διαδικασία ,δεν προχωράει,θα γίνει έλεγχος στην πορεία; Αν ήταν απορριφθείσα θα το γνώριζα εξαρχής; Ευχαριστώ

aimilia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 10:04 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό aimilia2020 » Τετ Μάιος 01, 2024 10:13 pm

και πέφτουν τα ΑΠΟΡΡΙΨΗ βροχή στους Δήμους .Με το 80% μας τελείωσαν....Ντρέπεται και η ντροπή πια...
και που να κάνεις ένσταση? στο φορέα προελευσης σου? και ποιος θα την εξετάσει...ο ίδιος που σου έβαλε ΑΠΟΡΡΙΨΗ???(!!!)
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.....

aimilia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 10:04 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό aimilia2020 » Τετ Μάιος 01, 2024 10:26 pm

και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
Επίσης εαν κάποιος πάρει μετάταξη απο Δήμο με το ποσοστό 80% παρακαλώ να το δημοσιοποιήσει για να ρίξουμε πυροτεχνήματα βρε παιδιά..


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες