Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
aimilia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 10:04 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό aimilia2020 » Τρί Φεβ 27, 2024 11:06 am

Πάντως στους δήμους με το 80% θάφτηκε η κινητικότητα, στα νοσοκομεία επίσης, τεχνικές υπηρεσίες δήμων εκτός, εφκα εκτός Μα ποιο το νόημα της κινητικότητα πια? Απλά δημιουργούνται ελπίδες που στο τέλος καταρρέουν...

LIBRARYP21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 7:58 am

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP21 » Τρί Φεβ 27, 2024 12:09 pm

Καλημέρα σας, μόλις μίλησα με το ΥΠΕΣ και μου είπαν να υπολογίζω τέλος Μαρτίου να ανοίξουν οι αιτήσεις. Δυστυχώς πάλι στο 40ήμερο όπως γίνεται κάθε φορά. Καλή συνέχεια και είμαστε στην αναμονή.

Drama105
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:26 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό Drama105 » Πέμ Φεβ 29, 2024 11:07 am

aimilia2020 έγραψε:Πάντως στους δήμους με το 80% θάφτηκε η κινητικότητα, στα νοσοκομεία επίσης, τεχνικές υπηρεσίες δήμων εκτός, εφκα εκτός Μα ποιο το νόημα της κινητικότητα πια? Απλά δημιουργούνται ελπίδες που στο τέλος καταρρέουν...


Έτσι ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας! Μάταιος κόπος και φρούδες ελπίδες...

Drama105
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 06, 2023 7:26 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό Drama105 » Πέμ Φεβ 29, 2024 11:08 am

LIBRARYP21 έγραψε:Καλημέρα σας, μόλις μίλησα με το ΥΠΕΣ και μου είπαν να υπολογίζω τέλος Μαρτίου να ανοίξουν οι αιτήσεις. Δυστυχώς πάλι στο 40ήμερο όπως γίνεται κάθε φορά. Καλή συνέχεια και είμαστε στην αναμονή.


Το ίδιο ακριβώς με όλες τις φορές. Θεωρώ ότι η κινητικότητα πλέον γίνεται τύποις. Απευθύνεται σε πολύ μικρό αριθμό ενδιαφερομένων. Και ίσως σύντομα καταργηθεί...

LIBRARYP21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 7:58 am

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP21 » Πέμ Φεβ 29, 2024 11:24 am

aimilia2020 έγραψε:Καλημέρα σε όλους και όλες. Έχουμε κάποιο νεότερο για την εγκύκλιο της κινητικότητας;



Καλημέρα σας, την περασμένη βδομάδα μίλησα με το ΥΠΕΣ και μου είπαν να υπολογίζω τέλος Μαρτίου να ανοίξουν οι αιτήσεις. Δυστυχώς πάλι στο 40ήμερο όπως γίνεται κάθε φορά. Καλή συνέχεια και είμαστε στην αναμονή.

Dorothea123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2023 5:57 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό Dorothea123 » Παρ Μαρ 01, 2024 11:06 am

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα, καλή άνοιξη.
Καταρχάς θέλω να πω πως σε προηγούμενή μου ανάρτηση είχα ανεβάσει πληροφορίες που τηλεφωνικά πήρα απο το Υπουργείο μιλώντας με κάποια κυρία, γραμματέα. Τότε μου είπε πως όλα θα γίνουν γρήγορα και με έκπληξή μου με ενημέρωσς πως 28 Φλεβάρη θα ανοίξουν οι αιτήσεις και πως σκοπός πλέον όλα να γίνονται χωρίς καθυστερήσεις.. Έστειλα τότε και email και περίμενα και τη γραπτή αυτή απάντηση. Έπίσης ανέφερα εδώ πως οι πληροφορίες που κατα καιρούς δίνονται τηλεφωνικά είναι διαφορετικές για αυτό και υπάρχουν εδώ διαφορετικές απαντήσεις. Γραπτή απάντηση δεν πήρα ποτέ και μέχρι χτές περίμενα μήπως έχουμε κάποια εξέλιξη.. Όπως όλοι γνωρίζουμε όχι μόνο θέσεις δεν έχουν αναρτηθεί, ενημέρωση ημερομηνιών δεν υπάρχει, τι γίνεται με τους Δήμους κτλ, ενημέρωση γενικότερη δεν υπάρχει, ένα θολό- σκοτεινό τοπίο.. Δεν ξέρω τι να πώ, ή μάλλον ξέρω αλλά δεν είναι για αυτή την ώρα ή για αυτό το χώρο.
Κάποιοι εδώ γράφετε απο την αρχή για 30 με 40 ημέρες και απο ότι φαίνεται έχετε δίκιο, αλλά απο που το γνωρίζατε εσείς; Και μάλιστα γράφετε επίσης ότι έτσι γινόταν.. Έψαξα, δεν γινόταν ποτέ έτσι.. Και ακόμη μια ρητορική ερώτηση, δεν περιμένω απάντηση: - Υπομονή γιατί συστήνετε;
Άν κάποιος έχει νεότερα ας τα ανεβάσει, εγώ δεν θα προσπαθήσω ξανά να έχω επικοινωνία διότι οι απαντήσεις που λαμβάνω δεν έχουν καμία εγκυρότητα.

DrKatsikis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2024 10:23 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό DrKatsikis » Σάβ Μαρ 02, 2024 4:24 pm

Drama105 έγραψε:Το ίδιο ακριβώς με όλες τις φορές. Θεωρώ ότι η κινητικότητα πλέον γίνεται τύποις. Απευθύνεται σε πολύ μικρό αριθμό ενδιαφερομένων. Και ίσως σύντομα καταργηθεί...


Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.

Κατι που δεν έχουν πάρει πολλοί γραμμή, είναι ότι προωθείται νέα αναμόρφωση του υπαλληλικού κώδικα καθώς και του κώδικα υπαλλήλων αυτοδιοίκησης.

Έχει βγει ΦΕΚ για αυτό για την επιτροπή που θα το επιμεληθεί.

Επίσης ειπωθηκε και από τον Γραμματέα του υπες σε πρόσφατο συνέδριο τόσο αυτό (περί αναμόρφωσης των κωδικών), όσο και ότι θα δωθουν «κίνητρα» για να μένουν οι υπάλληλοι στις θεσεις τους.

Η μετάφραση επαφίεται στον καθέναν.

ΥΓ Με το παλαιότεροι καθεστώς τουλάχιστον μπορούσε κάποιος υπάλληλος να φύγει με το άρθρο 72 του ΥΚ έστω για παραμεθόριο. Πλέον ούτε αυτό

LIBRARYP211
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 02, 2024 2:08 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP211 » Κυρ Μαρ 03, 2024 7:31 pm

Dorothea123 έγραψε:Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα, καλή άνοιξη.
Καταρχάς θέλω να πω πως σε προηγούμενή μου ανάρτηση είχα ανεβάσει πληροφορίες που τηλεφωνικά πήρα απο το Υπουργείο μιλώντας με κάποια κυρία, γραμματέα. Τότε μου είπε πως όλα θα γίνουν γρήγορα και με έκπληξή μου με ενημέρωσς πως 28 Φλεβάρη θα ανοίξουν οι αιτήσεις και πως σκοπός πλέον όλα να γίνονται χωρίς καθυστερήσεις.. Έστειλα τότε και email και περίμενα και τη γραπτή αυτή απάντηση. Έπίσης ανέφερα εδώ πως οι πληροφορίες που κατα καιρούς δίνονται τηλεφωνικά είναι διαφορετικές για αυτό και υπάρχουν εδώ διαφορετικές απαντήσεις. Γραπτή απάντηση δεν πήρα ποτέ και μέχρι χτές περίμενα μήπως έχουμε κάποια εξέλιξη.. Όπως όλοι γνωρίζουμε όχι μόνο θέσεις δεν έχουν αναρτηθεί, ενημέρωση ημερομηνιών δεν υπάρχει, τι γίνεται με τους Δήμους κτλ, ενημέρωση γενικότερη δεν υπάρχει, ένα θολό- σκοτεινό τοπίο.. Δεν ξέρω τι να πώ, ή μάλλον ξέρω αλλά δεν είναι για αυτή την ώρα ή για αυτό το χώρο.
Κάποιοι εδώ γράφετε απο την αρχή για 30 με 40 ημέρες και απο ότι φαίνεται έχετε δίκιο, αλλά απο που το γνωρίζατε εσείς; Και μάλιστα γράφετε επίσης ότι έτσι γινόταν.. Έψαξα, δεν γινόταν ποτέ έτσι.. Και ακόμη μια ρητορική ερώτηση, δεν περιμένω απάντηση: - Υπομονή γιατί συστήνετε;
Άν κάποιος έχει νεότερα ας τα ανεβάσει, εγώ δεν θα προσπαθήσω ξανά να έχω επικοινωνία διότι οι απαντήσεις που λαμβάνω δεν έχουν καμία εγκυρότητα.


Καλησπέρα σας, αν ψάξετε σωστά από το 2018 έως και την τελευταία κινητικότητα του 2022 θα διαπιστώσετε ότι ακριβώς 30 έως 40 ημέρες μεσολαβούν πάντα από την λήξη της υποβολής των φορέων και των έλεγχο των θέσεων... μέχρι να ανοίξουν οι αιτήσεις.

Άρα η υπομονή είναι για τις επόμενες μέρες της αναμονής μέχρι να ανοίξει η πλατφόρμα των αιτήσεων.
Καλό βράδυ

aimilia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2024 10:04 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό aimilia2020 » Τρί Μαρ 12, 2024 10:34 pm

Καλησπέρα σε όλους!!!
Μήπως έχουμε κάποιο νεότερο για το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις??

LIBRARYP21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 7:58 am

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP21 » Τετ Μαρ 13, 2024 12:37 pm

aimilia2020 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!!!
Μήπως έχουμε κάποιο νεότερο για το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις??



Καλημέρα, τέλος Μάρτη με αρχές Απρίλη.
Καλή συνέχεια.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Δευ Μαρ 18, 2024 11:38 pm

Για τα αποτελέσματα της κινητικότητας ποιος αποφασίζει; Έχω διαβάσει ότι γίνεται από τον φορέα υποδοχής η επιλογή, αλλά υπάρχουν κάποιου είδους κριτήρια βαθμολόγησης; Μπορεί ο φορέας υποδοχής να πει ότι έχω2 υποψηφίους αλλά δεν μου κάνουν και δεν παίρνω κανέναν; Ή να πει ότι ο τάδε έχει παραπάνω τυπικά προσόντα και εμπειρία, αλλά ο δείνα έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση άρα παίρνω αυτόν;

LIBRARYP21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 7:58 am

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP21 » Τρί Μαρ 19, 2024 7:59 am

lux aeterna έγραψε:Για τα αποτελέσματα της κινητικότητας ποιος αποφασίζει; Έχω διαβάσει ότι γίνεται από τον φορέα υποδοχής η επιλογή, αλλά υπάρχουν κάποιου είδους κριτήρια βαθμολόγησης; Μπορεί ο φορέας υποδοχής να πει ότι έχω2 υποψηφίους αλλά δεν μου κάνουν και δεν παίρνω κανέναν; Ή να πει ότι ο τάδε έχει παραπάνω τυπικά προσόντα και εμπειρία, αλλά ο δείνα έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση άρα παίρνω αυτόν;


Καλημέρα σας καλή βδομάδα,
εγώ που πέρασα από αυτήν την διαδικασία... έγινε με zoom συνέντευξη από 5μελή επιτροπή και μετά από 3 μέρες περίπου μου απάντησαν ότι με δέχονται. Πρέπει τουλάχιστον να δείτε τα προσόντα της θέσης, καθήκοντα, ξένες γλώσσες κλπ.

LIBRARYP21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 7:58 am

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP21 » Τρί Μαρ 19, 2024 11:58 am

aimilia2020 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!!!
Μήπως έχουμε κάποιο νεότερο για το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις??



Καλημέρα μόλις με ενημέρωσαν από το ΥΠΕΣ, ότι βρίσκονται ακόμη στον έλεγχο των αιτημάτων των θέσεων από τους φορείς.
Δυστυχώς...

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Μαρ 19, 2024 4:48 pm

LIBRARYP21 έγραψε:
lux aeterna έγραψε:Για τα αποτελέσματα της κινητικότητας ποιος αποφασίζει; Έχω διαβάσει ότι γίνεται από τον φορέα υποδοχής η επιλογή, αλλά υπάρχουν κάποιου είδους κριτήρια βαθμολόγησης; Μπορεί ο φορέας υποδοχής να πει ότι έχω2 υποψηφίους αλλά δεν μου κάνουν και δεν παίρνω κανέναν; Ή να πει ότι ο τάδε έχει παραπάνω τυπικά προσόντα και εμπειρία, αλλά ο δείνα έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση άρα παίρνω αυτόν;


Καλημέρα σας καλή βδομάδα,
εγώ που πέρασα από αυτήν την διαδικασία... έγινε με zoom συνέντευξη από 5μελή επιτροπή και μετά από 3 μέρες περίπου μου απάντησαν ότι με δέχονται. Πρέπει τουλάχιστον να δείτε τα προσόντα της θέσης, καθήκοντα, ξένες γλώσσες κλπ.


Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! Τα τυπικά προσόντα τα έχω. Όμως έχω τα ελάχιστα τυπικά και αυτό με προβληματίζει. Γιατί τα ουσιαστικά τα έχω -τολμώ να πω- και με το παραπάνω. Μάλιστα στον ίδιο τον φορέα με γνωρίζουν πολύ καλά λόγω της συνεργασίας που έχουμε σε εξωτερική βάση. Όμως εάν η επιλογή γίνεται από άτομα εκτός του φορέα, τότε βάσει τυπικών προσόντων δεν μπορώ να συναγωνιστώ τους συνυποψήφιους με αξιώσεις.

LIBRARYP21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 7:58 am

Re: Α΄ κύκλος κινητικότητας 2023

Δημοσίευσηαπό LIBRARYP21 » Τετ Μαρ 20, 2024 2:29 pm

lux aeterna έγραψε:
LIBRARYP21 έγραψε:
lux aeterna έγραψε:Για τα αποτελέσματα της κινητικότητας ποιος αποφασίζει; Έχω διαβάσει ότι γίνεται από τον φορέα υποδοχής η επιλογή, αλλά υπάρχουν κάποιου είδους κριτήρια βαθμολόγησης; Μπορεί ο φορέας υποδοχής να πει ότι έχω2 υποψηφίους αλλά δεν μου κάνουν και δεν παίρνω κανέναν; Ή να πει ότι ο τάδε έχει παραπάνω τυπικά προσόντα και εμπειρία, αλλά ο δείνα έχει μεγαλύτερη εξειδίκευση άρα παίρνω αυτόν;


Καλημέρα σας καλή βδομάδα,
εγώ που πέρασα από αυτήν την διαδικασία... έγινε με zoom συνέντευξη από 5μελή επιτροπή και μετά από 3 μέρες περίπου μου απάντησαν ότι με δέχονται. Πρέπει τουλάχιστον να δείτε τα προσόντα της θέσης, καθήκοντα, ξένες γλώσσες κλπ.


Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! Τα τυπικά προσόντα τα έχω. Όμως έχω τα ελάχιστα τυπικά και αυτό με προβληματίζει. Γιατί τα ουσιαστικά τα έχω -τολμώ να πω- και με το παραπάνω. Μάλιστα στον ίδιο τον φορέα με γνωρίζουν πολύ καλά λόγω της συνεργασίας που έχουμε σε εξωτερική βάση. Όμως εάν η επιλογή γίνεται από άτομα εκτός του φορέα, τότε βάσει τυπικών προσόντων δεν μπορώ να συναγωνιστώ τους συνυποψήφιους με αξιώσεις.


Καλησπέρα και πάλι... Τότε να είστε αισιόδοξη γιατί η επιτροπή είναι από στελέχη του φορέα υποδοχής και αν σας γνωρίζουν κιόλας, είναι αβαντάζ για σας στην επιλογή σας. Εύχομαι να έχετε καλά αποτελέσματα.
Καλή συνέχεια.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 3 επισκέπτες