Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
nikolettakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2022 10:58 pm

Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό nikolettakar » Πέμ Δεκ 15, 2022 11:41 pm

Καλησπέρα σας. Καινούργια στην ομάδα. Ελπίζω να είστε όλοι καλά!
Επιθυμώ να κάνω μετάταξη για λόγους υγείας και προσπαθώ να κάνω την αίτηση που χρειάζεται για να τη στείλω στην επιτροπή κινητικότητας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με την αίτηση. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν φανούν χαζές οι ερωτήσεις μου ή σας κουράσω!
Στο σημείο που ζητάει να γράψουμε τον ΒΑΘΜΟ μας , τί εννοεί; Εγώ είμαι ΔΕ βοηθός βρεφονηπιοκόμου. Το οποίο το αναγράφω στο πεδίο ΚΛΑΔΟΣ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ
Επίσης στο πεδίο που γράφει ΦΟΡΕΑΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ γράφω απλά το όνομα του δήμου που εργάζομαι χωρίς τίποτα άλλο;
Και ένα τελευταίο. Στα επισυναπτόμενα δικαιολογητικά μου είπαν πως χρειάζεται μόνο το πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών, που έχω πάρει από τον δήμο στον οποίο εργάζομαι, καθώς και το πιστοποιητικό απο τα ΚΕΠΑ στο οποίο αναγράφεται το ποσοστό αναπηρίας μου. Χρειάζεται κάτι ακόμη; Το έγγραφο από Δημόσια Αρχή που να πιστοποιεί τους λόγους υγείας ποιο είναι; Χρειάζεται και αυτό στην αίτηση και αν ναι από που το παίρνω;

Αυτα! Ελπίζω να μη σας κούρασα! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :D

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Δεκ 26, 2022 2:19 pm

είστε δόκιμη ? ή έχετε μονιμοποιηθεί ? εννοώ έχετε περάσει τα 2 χρόνια απο την ώρα που αναλάβατε υπηρεσία?

writer1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 28, 2019 5:43 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό writer1 » Παρ Ιαν 06, 2023 4:49 pm

Καλή Χρονιά σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξής: αιτήθηκα στην Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας για λόγους υγείας την απόσπασή μου. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν και είμαι στους απορριπτέους. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω ένσταση και αν ναι πώς? Χρειάζεται να βάλω δικηγόρο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιαν 07, 2023 9:19 am

writer1 έγραψε:Καλή Χρονιά σε όλους! Θέλω να ρωτήσω το εξής: αιτήθηκα στην Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας για λόγους υγείας την απόσπασή μου. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν και είμαι στους απορριπτέους. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω ένσταση και αν ναι πώς? Χρειάζεται να βάλω δικηγόρο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Όχι δεν έχετε δικαίωμα να κάνετε ένσταση ο λόγος απόρριψης ποιος είναι; Και το βασικό είναι τι επικαλέστηκαν στην αίτηση σας

writer1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 28, 2019 5:43 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό writer1 » Σάβ Απρ 01, 2023 4:01 pm

Καλησπέρα σας. Είμαι διοικητικός υπάλληλος σε νοσοκομείο και γνωρίζω ότι εξαιρούμαστε ακόμα από τους κύκλους του ΕΣΚ λόγω πανδημίας. Επειδή έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας και ενώ είχα υποβάλει αίτηση στην ΚΕΚ για μετάταξη για λόγους υγείας (που δεν εξαιρούμαστε), αυτή απορρίφθηκε διότι ο φορέας υποδοχής που αιτήθηκα είναι σε όμορο δήμο με τον φορέα προέλευσης. Παρόλα αυτά όμως το αίτημά μου έγινε δεκτό από το Δ.Σ του Νοσοκομείου που έχω την οργανική μου θέση (εξαιτίας των σοβαρών λόγων υγείας) και πήρα τρίμηνη μετακίνηση στον φορέα που αιτήθηκα αρχικά (φορέα υποδοχής). Σύμφωνα με το άρθρο 50 Κινητικότητα του νοσηλευτικού παραϊατρικού και λοιπού προσωπικού, πλην των Ιατρών Εθνικού Συστήματος Υγείας, εντός των φορέων παροχής υπηρεσιών υγείας Διοίκησης Υγειονομικής Περιφέρειας για θέματα μετάταξης αναφέρονται τα εξής: "Οι αιτήσεις για μετάταξη υποβάλλονται 2 φορές το χρόνο, κάθε Μάρτιο και Οκτώβριο. Εξαιρούνται οι μετατάξεις για λόγους υγείας και για λόγους συνυπηρέτησης με σύζυγο, που υποβάλλονται οποτεδήποτε". Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ να αιτηθώ μετάταξη (σε κενή οργανική θέση του φορέα που είμαι μετακινημένος για λόγους υγείας) στην οικεία υγειονομική περιφέρεια που ανήκω ή εξακολουθώ να εξαιρούμαι ακόμα λόγω πανδημίας εφόσον ανήκω σε προσωπικό του Υπουργείου Υγείας? Δηλαδή η κατ' εξαίρεση αιτήσεις προσωπικού του Υπ. Υγείας για θέματα υγείας είναι μόνο μέσω ΚΕΚ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.
.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Απρ 02, 2023 7:51 am

writer1 έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι διοικητικός υπάλληλος σε νοσοκομείο και γνωρίζω ότι εξαιρούμαστε ακόμα από τους κύκλους του ΕΣΚ λόγω πανδημίας. Επειδή έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας και ενώ είχα υποβάλει αίτηση στην ΚΕΚ για μετάταξη για λόγους υγείας (που δεν εξαιρούμαστε), αυτή απορρίφθηκε διότι ο φορέας υποδοχής που αιτήθηκα είναι σε όμορο δήμο με τον φορέα προέλευσης. Παρόλα αυτά όμως το αίτημά μου έγινε δεκτό από το Δ.Σ του Νοσοκομείου που έχω την οργανική μου θέση (εξαιτίας των σοβαρών λόγων υγείας) και πήρα τρίμηνη μετακίνηση στον φορέα που αιτήθηκα αρχικά (φορέα υποδοχής). Σύμφωνα με το άρθρο 50 Κινητικότητα του νοσηλευτικού παραϊατρικού και λοιπού προσωπικού, πλην των Ιατρών Εθνικού Συστήματος Υγείας, εντός των φορέων παροχής υπηρεσιών υγείας Διοίκησης Υγειονομικής Περιφέρειας για θέματα μετάταξης αναφέρονται τα εξής: "Οι αιτήσεις για μετάταξη υποβάλλονται 2 φορές το χρόνο, κάθε Μάρτιο και Οκτώβριο. Εξαιρούνται οι μετατάξεις για λόγους υγείας και για λόγους συνυπηρέτησης με σύζυγο, που υποβάλλονται οποτεδήποτε". Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ να αιτηθώ μετάταξη (σε κενή οργανική θέση του φορέα που είμαι μετακινημένος για λόγους υγείας) στην οικεία υγειονομική περιφέρεια που ανήκω ή εξακολουθώ να εξαιρούμαι ακόμα λόγω πανδημίας εφόσον ανήκω σε προσωπικό του Υπουργείου Υγείας? Δηλαδή η κατ' εξαίρεση αιτήσεις προσωπικού του Υπ. Υγείας για θέματα υγείας είναι μόνο μέσω ΚΕΚ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.
.

ανήκει σε φορέα υγείας ο φορέας που αποσπάστηκες? ή είναι πχ δήμος?

writer1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 28, 2019 5:43 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό writer1 » Τρί Απρ 04, 2023 8:12 pm

Ο φορέας που μετακινήθηκα (3μηνη μετακίνηση) είναι φορέας υγείας και συγκεκριμένα Κέντρο Υγείας. Είμαι ΤΕ Διοικητικός με ειδικότητα Διοίκησης Μονάδων Υγείας και Πρόνοιας.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Μετάταξη για λόγους υγείας. Διευκρινίσεις για την αίτηση

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Απρ 17, 2023 5:34 pm

writer1 έγραψε:Ο φορέας που μετακινήθηκα (3μηνη μετακίνηση) είναι φορέας υγείας και συγκεκριμένα Κέντρο Υγείας. Είμαι ΤΕ Διοικητικός με ειδικότητα Διοίκησης Μονάδων Υγείας και Πρόνοιας.

Ναι μπορείς είναι φορέας παροχής υγείας . θα αιτηθείς μετάταξη για λόγους υγείας στο φορέα που υπηρετείς ως αποσπασμένος. Λογικά θα στην εγκρίνουν.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες