Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
kkn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2015 12:07 pm

Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Δημοσίευσηαπό kkn » Παρ Νοέμ 18, 2022 8:48 pm

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νοσηλευτρια σε κέντρο υγείας. Για λόγους έλλειψης διοικητικών υπαλλήλων, εδώ και 5 χρόνια απασχολουμαι αποκλειστικά στη γραμματεία Εξωτερικών ιατρειων. Αυτό έγινε επίσημα, δηλαδή οριστηκα και έγινε αποδεκτό από την οικεία υπε. Μάλιστα, τον τελευταίο χρόνο, μου δόθηκαν και κωδικοί για χειρισμό των e rantevou. Η δουλειά μου είναι να κλείνω τα ραντεβού και να "συντονιζω" την κίνηση στην υποδοχή του κέντρου υγείας. Άτυπα, βγάζω και τη στατιστικη της μηνιαίας κίνησης των ιατρειων. Είναι δουλειά που με απασχολεί σε όλο το ωράριο, χωρίς σταματημό ουτε για διάλειμμα! Όμως, την κάνω με πολυ μεράκι και μου αρέσει!

Αυτό που ρωτώ είναι αν μπορώ και πως φυσικά, να κάνω μετάταξη ως ΤΕ διοικητικός. Συμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 44/2005 γίνεται αποδεκτό ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο ΤΕΙ της ημεδαπης. Κι εφόσον απασχολουμαι εδώ και 5 έτη σε διοικητικής θέση, πως μπορώ να το διεκδικήσω;
Έχει κάποιος τέτοια εμπειρία;
Σας ευχαριστω!

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Νοέμ 19, 2022 2:35 pm

kkn έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νοσηλευτρια σε κέντρο υγείας. Για λόγους έλλειψης διοικητικών υπαλλήλων, εδώ και 5 χρόνια απασχολουμαι αποκλειστικά στη γραμματεία Εξωτερικών ιατρειων. Αυτό έγινε επίσημα, δηλαδή οριστηκα και έγινε αποδεκτό από την οικεία υπε. Μάλιστα, τον τελευταίο χρόνο, μου δόθηκαν και κωδικοί για χειρισμό των e rantevou. Η δουλειά μου είναι να κλείνω τα ραντεβού και να "συντονιζω" την κίνηση στην υποδοχή του κέντρου υγείας. Άτυπα, βγάζω και τη στατιστικη της μηνιαίας κίνησης των ιατρειων. Είναι δουλειά που με απασχολεί σε όλο το ωράριο, χωρίς σταματημό ουτε για διάλειμμα! Όμως, την κάνω με πολυ μεράκι και μου αρέσει!

Αυτό που ρωτώ είναι αν μπορώ και πως φυσικά, να κάνω μετάταξη ως ΤΕ διοικητικός. Συμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 44/2005 γίνεται αποδεκτό ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο ΤΕΙ της ημεδαπης. Κι εφόσον απασχολουμαι εδώ και 5 έτη σε διοικητικής θέση, πως μπορώ να το διεκδικήσω;
Έχει κάποιος τέτοια εμπειρία;
Σας ευχαριστω!


Δεν μπορείς , θα πρέπει να έχεις αντίστοιχο πτυχίο για διοικητικές θέσεις.

kkn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2015 12:07 pm

Re: Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Δημοσίευσηαπό kkn » Σάβ Νοέμ 19, 2022 7:20 pm

Που το στηριζετε; ο νόμος που ανέφερα; τον διαβάσατε;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Νοέμ 20, 2022 1:51 pm

kkn έγραψε:Που το στηριζετε; ο νόμος που ανέφερα; τον διαβάσατε;


Εργάζομαι σε νοσοκομείο , έχω αρκετά πάρε δώσε με το γραφείο προσωπικού και γνωρίζω πολύ καλά αρκετά θέματα, καθώς και ότι υπάρχει άλλο Προεδρικό διάταγμα για τις μετάταξης στα ΝΠΔΔ.

1. Την απόφαση που για λόγους έλλειψης μια νοσηλεύτρια εδώ και 5 χρόνια κάνει γραμματειακή υποστήριξη και με τις ευλογίες της αντίστοιχης ΥΠΕ την έχεις στα χέρια σου ?

2. Για λόγους έκτακτων αναγκών εννοούμε πως γίνεται αυτό μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης με το αντίστοιχο πτυχίο, αυτό το γράφει μέσα το επίσημο έγγραφο της ΥΠΕ?

Το γιατί εσύ εδώ και 5 χρόνια ανέχεσαι αυτή την κατάσταση είναι δικό σου θέμα , το να περιμένεις να ευνοηθείς από αυτό επειδή εσένα σε εκμεταλλεύτηκαν είναι μια άλλη κατάσταση.

Το αν εσένα δεν σε ικανοποιεί η παραπάνω απάντηση θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με έναν εργατολόγο και όταν θα σου πει πως δεν γίνεται να τον ρωτήσεις και εκείνον που το στηρίζει και αν γνωρίζει από νόμους.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Δεκ 26, 2022 2:27 pm

δείτε το ΠΔ 85 / 2022 που ψηφίστηκε. το πτυχίο σας ως ΤΕ τι είναι ( Νοσηλευτικής) ? τι κλάδου και τι τυχόν ειδικότητας ? επισης στο οργανόγραμμα του φορέα σας προβλέπονται θέσεις ΤΕ Διοικητικού ή ΤΕ Διοικητικού - Λογιστικου ? δείτε τις δελίδες 7578 και 7579 του ΠΔ 85 2022 ΠΔ 85 ΝΕΟ ΠΡΟΣΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΚΛΑΔΟΛΟΓΙΟ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ γίνεται μετάταξη ως Διοικητικός;

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Δεκ 27, 2022 5:52 am

τον μήνα μάρτιο του 23 θα κάνετε αίτηση στο υπηρεσιακό σας. και θα γρ'αψετε απλά ότι επιθυμείτε μεταταξη σε θέση ανώτερης κατηγορίας ΤΕ σύμφωνα με τα στοιχεία του προσωπικού σας μητρώου


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες