Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Πέμ Ιούλ 21, 2022 4:39 pm

Καλησπέρα,

Η σύζυγός μου έλαβε απόσπαση για λόγους συνυπηρέτησης και ήδη έχει αναλάβει καθήκοντα σε υπηρεσία στην ίδια πόλη με εμένα.
Όταν τελειώσει η διετία, με νέο αίτημα στην ΚΕΚ, αφού συντρέχουν ακόμη οι λόγοι συνυπηρέτησης είδα ότι μπορούμε να πάρουμε ακόμη 2 έτη απόσπασης.

Ερώτημα: Όταν τελειώσει και η δεύτερη διετία, δηλαδή είναι 2 + 2 = 4 χρόνια σε απόσπαση, τι γίνεται μετά? Πρέπει να επιστρέψει υποχρεωτικά στην οργανική της? Δε μπορεί να κάνει νέο αίτημα προς την ΚΕΚ? :?

Δυστυχώς μετάταξη μέσω των κύκλων κινητικότητας δεν παίζει, λόγω του 65% του κλάδου...

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Παρ Σεπ 02, 2022 1:05 pm

Βλέπω ότι στην τελευταία συνεδρίαση της ΚΕΚ έχουν απορριφθεί κάποιες αιτήσεις με την αιτιολόγηση ότι έχει λήξει το 2 + 2 έτη...
Αν κάποιος από το forum είναι σε αυτή την περίπτωση ας στείλει ένα μήνυμα, να οργανωθούμε, να στείλουμε κάποια επιστολή στο ΥΠΕΣ να δουν το θέμα!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Σεπ 19, 2022 4:39 pm

4 χρόνια είναι το μέγιστο των αποσπάσεων δυστυχώς 2 +2

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Δευ Μαρ 06, 2023 12:49 pm

Καλησπέρα,

Με πρόσφατη τροπολογία, στο Ν. 5027/2023 πλέον προβλέπεται διαδικασία μετάταξης για λόγους συνυπηρέτησης.
Δυστυχώς, για κάποιον λόγο που μόνο το Υπουργείο ξέρει, αφορά μόνο τρίτεκνους και πολύτεκνους... Δηλαδή κάποιος που έχει δύο ανήλικα τέκνα, όλα καλά, μπορεί ο ένας γονιός να είναι Αθήνα και ο άλλος Κοζάνη; Τι να πω... :roll:

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Τρί Μαρ 07, 2023 9:25 am

Προσωπικά υπέβαλα αναφορά στον Συνήγορο του Πολίτη για άνιση μεταχείριση με βάση την οικογενειακή κατάσταση. Πρέπει να πιέσουμε/ διαμαρτυρηθούμε όπως μπορούμε, αν θέλουμε, ίσως, να γίνει κάτι!

zezes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2023 11:40 pm

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό zezes » Σάβ Μαρ 18, 2023 12:29 pm

Καλημέρα σε όλους. Επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση, (2 παιδιά και τελειώνει η απόσπαση) μπορεί ο συνάδελφος να μας πει τι έγραψε στην καταγγελία που έκανε στον Συνήγορο του πολίτη για να κάνουμε και οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι; Η ισχύς εν τη ενωσει!

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Κυρ Μαρ 26, 2023 9:16 am

Ακριβώς όπως τα λες! Έχεις 2 παιδάκια και τελειώνει η απόσπαση... Τι μπορείς να κάνεις;

Εγώ έστειλα το παρακάτω, το οποίο, με μικρές τροποποιήσεις, θα σταλεί και ως email στο Υπουργείο Εσωτερικών (γραφείο Υπουργού) καθώς και στην κ. Χαραλαμπογιάννη (είναι η Γενική Γραμματέας Ανθρώπινου Δυναμικού Δημόσιου Τομέα του ΥΠΕΣ).

Πρέπει να πιέσουμε παντού (βουλευτές, λοιπά κόμματα) και μαζικά!

Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι XXXX και είμαι διορισμένος στην υπηρεσία ΧΧΧ.
Με τον πρόσφατο νόμο 5027/2023 (ΦΕΚ-Α-48/3.3.2023), εκτός των άλλων, τροποποιήθηκε ο Ν. 4440/2016 (Ενιαίο Σύστημα Κινητικότητας στη Δημόσια Διοίκηση) και πλέον, στον 4440/16, προστέθηκε το άρθρο 11Α, το οποίο προβλέπει τη διενέργεια μετάταξης για λόγους συνυπηρέτησης, το οποίο αναμφισβήτητα είναι μια θετικότατη εξέλιξη.
Δυστυχώς όμως, ο νόμος δίνει αυτό το δικαίωμα αποκλειστικά και μόνο σε τρίτεκνους και πολύτεκνους υπαλλήλους!
Όπως αναφέρεται στην αιτιολογική έκθεση της συγκεκριμένης τροπολογίας "η προτεινόμενη ρύθμιση κρίνεται απαραίτητη για την εναρμόνιση της οικογενειακής με την επαγγελματική ζωή και με σκοπό την συνένωση της οικογένειας, δεδομένου ότι μέχρι στιγμής από την εφαρμογή των διατάξεων της συνυπηρέτησης προκύπτει σε μεγάλο βαθμό ότι οι αιτούντες αποσπώνται για συνυπηρέτηση με σύζυγο ή συμβιούντα, ο οποίος έχει μόνιμη εργασία στην περιοχή, όπου αιτείται απόσπαση ο έτερος σύζυγος ή συμβιών. Δεδομένου ωστόσο ότι η απόσπαση είναι προσωρινή υπηρεσιακή μεταβολή και εν προκειμένω δεν εξυπηρετεί το σκοπό για τον οποίο πραγματοποιείται, με την προτεινόμενη ρύθμιση διασφαλίζεται τόσο η συνένωση της οικογένειας όσο και η εξυπηρέτηση του δημοσίου συμφέροντος στο πλαίσιο της υποχρέωσης της Πολιτείας για την προστασία του θεσμού της οικογένειας."
Προσωπικά, έχω δύο ανήλικα τέκνα.
Επομένως καταλαβαίνετε σε πόσο δύσκολη θέση βρίσκομαι όταν λήξει η απόσπαση που έχω λάβει, για λόγους συνυπηρέτησης!
Θεωρώ ότι η ανωτέρω νομοθετική ρύθμιση, αποτελεί διάκριση των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα, με βάση την οικογενειακή τους κατάσταση και γι΄αυτό ζητώ και την παρέμβασή σας.
Άλλωστε, σύμφωνα και με την αιτιολογική έκθεση της τροπολογίας, δεν προκύπτει ότι π.χ. μία οικογένεια με δύο ανήλικα τέκνα (όπως η δική μου), χρήζει μικρότερης προστασίας, από ότι μια οικογένεια δημοσίων υπαλλήλων με τρία τέκνα.

Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση επί του θέματος.
Σας ευχαριστώ,


Τέλος, να σημειώσω ότι στο Υπουργείο Εσωτερικών γνωρίζουν απόλυτα το πρόβλημα αλλά για κάποιον ακατανόητο σε εμένα λόγο, προχωρούν σε ρυθμίσεις με το σταγονόμετρο, σαν την παραπάνω...

leeds
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 11:36 am

Re: Αποσπάση για λόγους συνυπηρέτησης - Απορία

Δημοσίευσηαπό leeds » Σάβ Απρ 29, 2023 12:52 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει λάβει κάποια-ος συνηπηρέτηση με αναπληρωτή εκπαιδευτικό. Μου έχουν πει ότι εγκρίνεται αλλά αργεί τόσο πολύ που ουσιαστικά δεν συμφέρει. Θα ήθελα όμως να ακούσω απόψεις. Ευχαριστώ.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες