μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
reggi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2021 7:45 pm

μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό reggi » Παρ Μάιος 20, 2022 2:15 pm

Βρίσκομαι με απόσπαση για λόγους υγείας μετά από απόφαση της ΚΕΚ σε άλλη υπηρεσία. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διάταξη όπου μετά από διαδοχικές αποσπάσεις μπορεί να μετατραπεί η απόσπαση μου σε μετάταξη με προσωποπαγή θέση;

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Σάβ Ιούλ 09, 2022 5:58 pm

Εάν έχεις συμπληρώσει διετία και δεν είσαι πλέον δόκιμη/δόκιμος, μπορείς να συμμετάσχεις στον επόμενο κύκλο κινητικότητας κανονικά ηλεκτρονικά αναζητώντας θέση μετάταξης στον δήμο σου απο τη λίστα που θα ανακοινωθεί. Τώρα το μόνο που δεν γνωρίζω είναι για συγκεκριμένη υπηρεσία ,στην οποία δλδ βρίσκεσαι αυτη την στιγμη με απόσπαση, τί γίνεται σε περίπτωση που δεν ανακοινώσει αυτή η υπηρεσία θέσεις μετάταξης στον κύκλο κινητικότητας. Μήπως πρέπει να συζητήσεις με τον διευθυντή σου εκεί που υπηρετείς τώρα και να τον ρωτήσεις πώς μπορεί να θέσει αίτημα στο ΥΠΕΣ μετάταξης για τον κλάδο σου η υπηρεσία σου στον επόμενο κύκλο κινητικότητας?

Κι επι τη ευκαιρία θα μπορούσα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά την απόσπαση για λόγους υγείας? Φαντάζομαι πως έκανες την πρώτη σου αίτηση απόσπασης ενώ ήσουν ακόμη δόκιμος υπάλληλος. Ενδιαφέρομαι κι εγώ ως δόκιμη να κάνω αίτηση για λόγους υγείας συζύγου εκτός του κύκλου κινητικότητας. Ανησυχώ μόνο μην μου δώσει η επιτροπή αρνητική απάντηση λόγω ελλειπών τυχόν δικαιολογητικών και χάσω πολύτιμο χρόνο έως την επόμενη αίτηση μου και της επόμενης συνεδρίασης της επιτροπής. Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις ως προς τα διακιολογητικά που σου δέχτηκαν? Αρκεί το κεπα και η αναφορά μου σε συγκεκριμενα θέματα υγείας που χρήζουν της παρουσίας μου στο σπίτι ή θα μου δώσουν άκυρο επειδή η αναπηρία προυπήρχε του διορισμού? Να σημειώσω ωστόσο οτι δεν έχω διοριστεί ως έμμεση αμεα ,δεν έκανα δλδ χρήση της αναπηρίας του συζύγου μου.
Θέλει και κάποια βεβαίωση απο νοσοκομείο που να παρουσιάζει κάποιο άλλο θέμα υγείας μεταγενέστερο του διορισμού μου? Ή αρκεί η αναπηρία ,η οποία είναι σε ποσοστό πάνω απο 80%?

writer1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 28, 2019 5:43 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό writer1 » Σάβ Ιούλ 09, 2022 11:39 pm

Καλησπέρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κάθε πότε συνεδριάζει η ΚΕΚ για θέματα υγείας? Δηλαδή αν υποβάλω σήμερα τα δικαιολογητικά μου πότε θα έχω απάντηση? Ευχαριστώ.

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Κυρ Ιούλ 10, 2022 11:04 am

writer1 έγραψε:Καλησπέρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κάθε πότε συνεδριάζει η ΚΕΚ για θέματα υγείας? Δηλαδή αν υποβάλω σήμερα τα δικαιολογητικά μου πότε θα έχω απάντηση? Ευχαριστώ.


Περίπου στους 3 μήνες ,πιθανόν όμως τέτοια θέματα που είναι πιό φλέγοντα όπως τα υγείας να τα εξεταζει κ κάθε μήνα. Για παράδειγμα τώρα στις 17/07 κλείνει ένας έκτακτος κύκλος κινητικότητας, οπότε το λογικό είναι μέχρι τέλος του μηνός να συνεδριάσει κ να εξετάσει κι αυτά τα έκτακτα αιτήματα εκτός κύκλου κινητικότητας.

reggi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2021 7:45 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό reggi » Δευ Ιούλ 18, 2022 3:58 pm

AngelaLar έγραψε:
writer1 έγραψε:Καλησπέρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κάθε πότε συνεδριάζει η ΚΕΚ για θέματα υγείας? Δηλαδή αν υποβάλω σήμερα τα δικαιολογητικά μου πότε θα έχω απάντηση? Ευχαριστώ.


Περίπου στους 3 μήνες ,πιθανόν όμως τέτοια θέματα που είναι πιό φλέγοντα όπως τα υγείας να τα εξεταζει κ κάθε μήνα. Για παράδειγμα τώρα στις 17/07 κλείνει ένας έκτακτος κύκλος κινητικότητας, οπότε το λογικό είναι μέχρι τέλος του μηνός να συνεδριάσει κ να εξετάσει κι αυτά τα έκτακτα αιτήματα εκτός κύκλου κινητικότητας.


Καλησπέρα περίπου κάθε μήνα συνεδριάζει η ΚΕΚ για όσους έχουν κάνει αίτηση μετάταξης ή απόσπασης για λόγους υγείας . Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 2 μήνες. Εφόσον αφορά γονέα συνήθως εγκρίνουν απόσπαση. Πρέπει να προσκομίσεις Απόφαση ΚΕΠΑ και να έχεις την δικαστική επιμέλεια , πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών από την υπηρεσία σου.

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Κυρ Ιούλ 24, 2022 2:47 pm

reggi έγραψε:
AngelaLar έγραψε:
writer1 έγραψε:Καλησπέρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κάθε πότε συνεδριάζει η ΚΕΚ για θέματα υγείας? Δηλαδή αν υποβάλω σήμερα τα δικαιολογητικά μου πότε θα έχω απάντηση? Ευχαριστώ.


Περίπου στους 3 μήνες ,πιθανόν όμως τέτοια θέματα που είναι πιό φλέγοντα όπως τα υγείας να τα εξεταζει κ κάθε μήνα. Για παράδειγμα τώρα στις 17/07 κλείνει ένας έκτακτος κύκλος κινητικότητας, οπότε το λογικό είναι μέχρι τέλος του μηνός να συνεδριάσει κ να εξετάσει κι αυτά τα έκτακτα αιτήματα εκτός κύκλου κινητικότητας.


Καλησπέρα περίπου κάθε μήνα συνεδριάζει η ΚΕΚ για όσους έχουν κάνει αίτηση μετάταξης ή απόσπασης για λόγους υγείας . Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 2 μήνες. Εφόσον αφορά γονέα συνήθως εγκρίνουν απόσπαση. Πρέπει να προσκομίσεις Απόφαση ΚΕΠΑ και να έχεις την δικαστική επιμέλεια , πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών από την υπηρεσία σου.


Έστειλα την αίτηση στο μέιλ της κινητικότητας όπως μου είχαν απαντήσει ,στις 19/07 ,αλλά δεν μου έδωσαν κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου ακόμη.Απο την εμπειρία σας πως γίνεται αυτή η διαδικασία συνήθως;Στέλνουν αμέσως πρωτόκολλο ή αργουνε;

reggi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2021 7:45 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό reggi » Δευ Ιούλ 25, 2022 11:28 am

AngelaLar έγραψε:
reggi έγραψε:
AngelaLar έγραψε:
Περίπου στους 3 μήνες ,πιθανόν όμως τέτοια θέματα που είναι πιό φλέγοντα όπως τα υγείας να τα εξεταζει κ κάθε μήνα. Για παράδειγμα τώρα στις 17/07 κλείνει ένας έκτακτος κύκλος κινητικότητας, οπότε το λογικό είναι μέχρι τέλος του μηνός να συνεδριάσει κ να εξετάσει κι αυτά τα έκτακτα αιτήματα εκτός κύκλου κινητικότητας.


Καλησπέρα περίπου κάθε μήνα συνεδριάζει η ΚΕΚ για όσους έχουν κάνει αίτηση μετάταξης ή απόσπασης για λόγους υγείας . Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 2 μήνες. Εφόσον αφορά γονέα συνήθως εγκρίνουν απόσπαση. Πρέπει να προσκομίσεις Απόφαση ΚΕΠΑ και να έχεις την δικαστική επιμέλεια , πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών από την υπηρεσία σου.


Έστειλα την αίτηση στο μέιλ της κινητικότητας όπως μου είχαν απαντήσει ,στις 19/07 ,αλλά δεν μου έδωσαν κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου ακόμη.Απο την εμπειρία σας πως γίνεται αυτή η διαδικασία συνήθως;Στέλνουν αμέσως πρωτόκολλο ή αργουνε;


Από όσο θυμάμαι εγώ τους είχα πάρει τηλέφωνο και μου έδωσαν τον αρ πρωτοκόλλου

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Ιούλ 26, 2022 11:10 am

Καλημέρα σε όλους θα είναι εύκολο κάποιος να μου παραθέσει το mail της κινητικότητας?

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Σάβ Ιούλ 30, 2022 12:05 am

NSSN έγραψε:Καλημέρα σε όλους θα είναι εύκολο κάποιος να μου παραθέσει το mail της κινητικότητας?


grammateia@ypes.gov.gr

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Σεπ 13, 2022 9:16 am

reggi έγραψε:
AngelaLar έγραψε:
writer1 έγραψε:Καλησπέρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο σε όλους. Η ερώτησή μου είναι η εξής: κάθε πότε συνεδριάζει η ΚΕΚ για θέματα υγείας? Δηλαδή αν υποβάλω σήμερα τα δικαιολογητικά μου πότε θα έχω απάντηση? Ευχαριστώ.


Περίπου στους 3 μήνες ,πιθανόν όμως τέτοια θέματα που είναι πιό φλέγοντα όπως τα υγείας να τα εξεταζει κ κάθε μήνα. Για παράδειγμα τώρα στις 17/07 κλείνει ένας έκτακτος κύκλος κινητικότητας, οπότε το λογικό είναι μέχρι τέλος του μηνός να συνεδριάσει κ να εξετάσει κι αυτά τα έκτακτα αιτήματα εκτός κύκλου κινητικότητας.


Καλησπέρα περίπου κάθε μήνα συνεδριάζει η ΚΕΚ για όσους έχουν κάνει αίτηση μετάταξης ή απόσπασης για λόγους υγείας . Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 2 μήνες. Εφόσον αφορά γονέα συνήθως εγκρίνουν απόσπαση. Πρέπει να προσκομίσεις Απόφαση ΚΕΠΑ και να έχεις την δικαστική επιμέλεια , πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών από την υπηρεσία σου.

Πρέπει να υπάρχει και δικαστική επιμέλεια του γονέα? Η απόφαση ΚΕΠΑ με ποσοστό άνω του 67% δεν είναι επαρκής?

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: μετάταξη μετά διαδοχικές αποσπάσεις για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Σάβ Δεκ 10, 2022 1:37 am

reggi έγραψε:Βρίσκομαι με απόσπαση για λόγους υγείας μετά από απόφαση της ΚΕΚ σε άλλη υπηρεσία. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διάταξη όπου μετά από διαδοχικές αποσπάσεις μπορεί να μετατραπεί η απόσπαση μου σε μετάταξη με προσωποπαγή θέση;

Καλημέρα ,θα ήθελα να ρωτήσω αν καταφέρατε τελικά κάτι μέσω της επιτροπής κινητικότητας σχετικά με τη μετάταξη που επιδιώκατε ή αν τυχόν σας απάντησαν οτι το αίτημά σας εξυπηρετείται με απόσπαση ήδη.
Επίσης επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα θα ήθελα να ρωτήσω για τις προηγούμενες διαδοχικές αποσπάσεις σας εάν κάνατε αίτηση ανανέωσης μια φορά το χρόνο και πόσες ανανεώσεις συνολικά καταφέρατε να κάνετε.Υπάρχει κάποιο όριο? Δεν έχω κάποια ενημέρωση δυστυχώς από την ΚΕΚ για τη διαδικασία


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: spider77 και 10 επισκέπτες