ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
ntheodorou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2022 7:12 am

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ntheodorou » Παρ Απρ 15, 2022 1:04 pm

Έχω κάνει μετάταξη για λόγους υγείας σε επαρχιακό δήμο, υπηρετώ 1 χρόνο τώρα σε αυτόν το δήμο με μετάταξη για λόγους υγείας, επικοινώνησα με δήμο της Αθήνας που θέλω να κάνω κινητικότητα με τον α κύκλο 2022, έκανα κινητικότητα και μου είπαν ότι δεν με δεσμεύουν τα 2 χρόνια παραμονής στο δήμο Λάρισας που είμαι γιατί πήγα με μετάταξη στο δήμο Λάρισας για λόγους υγείας, και μπορώ να κάνω αίτηση με το νέο κύκλο κινητικότητας και να φύγω ότι ώρα θέλω και δεν με δεσμεύει η 2 ετία παραμονής ξέρει κανείς από αυτά τα θέματα να μου απαντήσει γιατί στο υπουργείο δεν σηκώνουν τηλέφωνα ;;

alxos000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2022 1:20 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό alxos000 » Κυρ Μάιος 01, 2022 6:00 pm

Καλησπέρα! Τι χαρτιά χρειάζονται και που απευθύνομαι γιατί δε μπορώ να βγάλω άκρη. Είμαι στα αστικά στην Αθήνα 1 χρόνο και κάτι και έμαθα οτι μπορώ να πάρω μετάθεση επειδή ο πατέρας μου έχει 67% αναπηρία. Παίρνω τηλέφωνο στην Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας για πληροφορίες και δεν τα σηκώνουν. Τι μπορώ να κάνω? Που απευθύνθηκες?

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τρί Μάιος 17, 2022 1:57 pm

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; Αν κάποια θέση δεν έχει καλυφθεί στην κινητικότητα μπορούμε να αιτηθουμε απόσπαση ή μετάθεση για λόγους υγείας;;; Είναι συγκεντρωμένο το χρονοδιάγραμμα που μπορούμε να αιτηθουμε;

ntheodorou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2022 7:12 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ntheodorou » Παρ Μάιος 20, 2022 3:40 pm

https://apografi.gov.gr/kinitikotita/11-esk.html
Αίτηση για κινητικότητα για λογους υγείας μπορείς να κάνεις οποτεδήποτε, καταθέτοντας τα χαρτια σου στο υπουργείο Εσωτερικών Βασίλισης σοφίας, στο πρωτόκολλο στο ισόγειο.

Μετα απο 3 μήνες συνεδριάζει η κεντρική επιτροπή κινητικότητας απο την κατάθεση της αίτησης σου, αν εγκρίθηκε την πας στην υπηρεσία που έχεις επιλέξει και την καταθετεις και μετά από 3 μήνες (τόσο έκανα εγώ ήρθα στην καινούργια υπηρεσια)

Προσοχή η υπηρεσία που θα πας δεν είναι υποχρεωμένη να σε δεχτεί και ας προκειτε για κινητικότητα για λογους υγείας !!

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Παρ Ιούλ 08, 2022 9:39 pm

Έκανα ανάληψη υπηρεσίας πρίν λίγες ημέρες κι ετοιμάζω την έκτακτη αίτηση για κινητικοτητα για λόγους υγείας ώστε να την καταθέσω στο μειλ που γράφει επάνω το υπόδειγμα της αίτησης, στο ΥΠΕΣ. Ο λόγος θα είναι η αναπηρία 82% του συζύγου ο οποίος έμεινε πίσω (φροντίζοντας μόνος τα 3 ανήλικα τέκνα μας).
Αναφέρεται στα δικαιολογητικά "βεβαίωση απο δημόσια αρχή" και θα ήθελα να ρωτήσω εάν πρόκειται ουσιαστικά για την απόφαση κεπα ή εάν θα πρέπει να προσκομίσω κ κάποια βεβαίωση απο νοσοκομείο για κάποιο απο τα θέματα υγείας του συζύγου. Υπάρχει κάποιος που έχει πάρει απόσπαση πριν τη διετία με αυτήν την αίτηση εκτός του κύκλου κινητικότητας για σοβαρούς λόγους υγείας συζύγου που να μπορεί να με κατατοπίσει? Θα ήθελα να είμαι σίγουρη για τα δικαιολογητικά που θα καταθέσω ώστε να μην απορριφθώ λόγω ελλειπών χαρτιών κ χάσω πολύτιμο χρόνο.
Επίσης να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να συνεδριάσει πιό άμεσα η επιτροπή κλείνοντας ο κύκλος κινητικότητας στις 17/07 ή δεν έχει σχέση με αυτόν?Θέλω να πώ υπάρχει στάνταρ χρονικό διάστημα που συνεδριάζει?Είδα πως τελευταία φορά π.χ. συνεδρίασε τον Μάιο

yelker
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2022 8:26 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό yelker » Τετ Ιούλ 20, 2022 7:45 pm

ntheodorou έγραψε:Έχω κάνει μετάταξη για λόγους υγείας σε επαρχιακό δήμο, υπηρετώ 1 χρόνο τώρα σε αυτόν το δήμο με μετάταξη για λόγους υγείας, επικοινώνησα με δήμο της Αθήνας που θέλω να κάνω κινητικότητα με τον α κύκλο 2022, έκανα κινητικότητα και μου είπαν ότι δεν με δεσμεύουν τα 2 χρόνια παραμονής στο δήμο Λάρισας που είμαι γιατί πήγα με μετάταξη στο δήμο Λάρισας για λόγους υγείας, και μπορώ να κάνω αίτηση με το νέο κύκλο κινητικότητας και να φύγω ότι ώρα θέλω και δεν με δεσμεύει η 2 ετία παραμονής ξέρει κανείς από αυτά τα θέματα να μου απαντήσει γιατί στο υπουργείο δεν σηκώνουν τηλέφωνα ;;


Καλησπέρα σας, με ενδιαφέρει και εμένα η κινητικότητα μετα απο μετάταξη για λόγους υγείας που επίσης έχω κάνει.
Αν έχετε πάρει κάποια απάντηση θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Ιούλ 22, 2022 10:44 am

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση η προϋπόθεση του 65% για μετάταξη ισχύει και για όσους το κάνουν για λόγους υγείας? Γνωρίζω ότι δεν ισχύει η 2ετία για το 65% όμως? Επίσης όταν λέμε κλάδο εννοούμε ειδικότητα και βαθμίδα εκπαίδευσης μαζί ή μόνο ειδικότητα?


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες