ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Σάβ Απρ 09, 2022 3:01 pm

daredevil έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Για όποιον γνωρίζει 2 ερωτήσεις :
Σε περίπτωση μετάταξης με την κινητικότητα υπαρχει καθυστέρηση στη μισθοδοσία ή καταβάλλεται κανονικά από τον ίδιο μήνα μετάταξης?
2) Εχω αιτηθεί απο το Σεπτέμβρη αναγνώριση πτυχίου στο φορέα μου και μετάταξη σε ανώτερη εκπαιδευτική κατηγορία, δεν εχω απάντηση. Υπαρχει κώλυμα παράλληλα να καμω αίτηση στην κινητικότητα? Η πρέπει να ζητήσω ακυρωση της αίτησης αναγνώρισης και μετα να μπω στην κινητικότητα? Θα ειναι πολύτιμες οι απαντήσεις σας ευχαριστώ.

Κάθε πότε γίνονται αιτήσεις μετατάξεων; Εσωτερικές εκτός κινητικότητας;

Από αυτό που γνωρίζω γίνεται δύο φορές το χρόνο τον Οκτώβριο και τον Μάρτιο

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Απρ 09, 2022 7:20 pm

Pepi23 έγραψε:
daredevil έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Για όποιον γνωρίζει 2 ερωτήσεις :
Σε περίπτωση μετάταξης με την κινητικότητα υπάρχει καθυστέρηση στη μισθοδοσία ή καταβάλλεται κανονικά από τον ίδιο μήνα μετάταξης?
2) Εχω αιτηθεί από το Σεπτέμβρη αναγνώριση πτυχίου στο φορέα μου και μετάταξη σε ανώτερη εκπαιδευτική κατηγορία, δεν εχω απάντηση. Υπάρχει κώλυμα παράλληλα να καμω αίτηση στην κινητικότητα? Η πρέπει να ζητήσω ακύρωση της αίτησης αναγνώρισης και μετά να μπω στην κινητικότητα? Θα είναι πολύτιμες οι απαντήσεις σας ευχαριστώ.

Κάθε πότε γίνονται αιτήσεις μετατάξεων; Εσωτερικές εκτός κινητικότητας;

Από αυτό που γνωρίζω γίνεται δύο φορές το χρόνο τον Οκτώβριο και τον Μάρτιο

έπρεπε να σας είχαν απαντήσει τότε . γαιιτι αν σε περίπτωση κοβόσασταν στην εσωτερικό μετάταξη ( οκτωμβρίου) θα ξανακάνατε τον μάρτιο. πάντως μπορείτε να κάνετε αίτηση και στην κινητικότητα. πρόβλημα της διεύθυνσης προσωπικοί σας , αν δε σας κοινοποίησαν την απόφαση για την αίτηση του οκτωμβρίου. γνώμη μου κάντε και την κινητικότητα να ενδιαφέρεστε

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Κυρ Απρ 10, 2022 4:53 pm

daredevil έγραψε:
Pepi23 έγραψε:
daredevil έγραψε:Κάθε πότε γίνονται αιτήσεις μετατάξεων; Εσωτερικές εκτός κινητικότητας;

Από αυτό που γνωρίζω γίνεται δύο φορές το χρόνο τον Οκτώβριο και τον Μάρτιο

έπρεπε να σας είχαν απαντήσει τότε . γαιιτι αν σε περίπτωση κοβόσασταν στην εσωτερικό μετάταξη ( οκτωμβρίου) θα ξανακάνατε τον μάρτιο. πάντως μπορείτε να κάνετε αίτηση και στην κινητικότητα. πρόβλημα της διεύθυνσης προσωπικοί σας , αν δε σας κοινοποίησαν την απόφαση για την αίτηση του οκτωμβρίου. γνώμη μου κάντε και την κινητικότητα να ενδιαφέρεστε

Ναι κι εγώ λέω να προχωρήσω σε αίτηση στην κινητικότητα διότι έπρεπε να είχα μια απάντηση.
Ευχαριστώ πολύ.

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Κυρ Απρ 10, 2022 5:39 pm

Ψάχνοντας για το ποσοστό κάλυψης 65% μπερδεύτηκα στο εξής: Εγώ είμαι ΤΕ ΔΙΟΙΚ-ΛΟΓΙΣΤ. και θέλω να κάνω αίτηση σε θέση ΠΕ ΔΙΟΙΚ. καθώς έχω το απαραίτητο πτυχίο. Σε αυτήν την περίπτωση ο έλεγχος για το 65 % από το φορέα προέλευσης θα γίνει με βάση τους ΤΕ της υπηρεσίας ή τους ΠΕ?Συγνώμη μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω :shock:
Ευχαριστώ

Petegia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 06, 2018 8:00 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Petegia » Κυρ Απρ 10, 2022 7:30 pm

Εγκύκλιος - 3η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 7.4.22


"9. Σχετικά με τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη του υπαλλήλου μετά από μετάταξη υπενθυμίζονται οι διατάξεις της παρ. 2
του αρ. 71 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007) σύμφωνα με τις οποίες «2. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με τον βαθμό και το
μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει, εφόσον στην υπηρεσία υποδοχής εφαρμόζεται το ίδιο βαθμολογικό και μισθολογικό καθεστώς
με την υπηρεσία προέλευσης, άλλως κατατάσσεται βάσει των διατάξεων που διέπουν τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη
και εξέλιξη των υπαλλήλων του φορέα υποδοχής..."

Ερώτηση: εργαζόμενος ως ΠΕ αλλά κάτοχος πτυχίων ΤΕ και ΠΕ ...

-Μπορώ να αιτηθω κινητικότητα σε οργανική θέση κατώτερη βαθμίδας ΤΕ? Η θέση που καλύπτω είναι ΠΕ αλλά είμαι κάτοχος του ίδιου πτυχίου και σε ΤΕ

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Απρ 10, 2022 8:45 pm

Petegia έγραψε:Εγκύκλιος - 3η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 7.4.22


"9. Σχετικά με τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη του υπαλλήλου μετά από μετάταξη υπενθυμίζονται οι διατάξεις της παρ. 2
του αρ. 71 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007) σύμφωνα με τις οποίες «2. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με τον βαθμό και το
μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει, εφόσον στην υπηρεσία υποδοχής εφαρμόζεται το ίδιο βαθμολογικό και μισθολογικό καθεστώς
με την υπηρεσία προέλευσης, άλλως κατατάσσεται βάσει των διατάξεων που διέπουν τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη
και εξέλιξη των υπαλλήλων του φορέα υποδοχής..."

Ερώτηση: εργαζόμενος ως ΠΕ αλλά κάτοχος πτυχίων ΤΕ και ΠΕ ...

-Μπορώ να αιτηθω κινητικότητα σε οργανική θέση κατώτερη βαθμίδας ΤΕ? Η θέση που καλύπτω είναι ΠΕ αλλά είμαι κάτοχος του ίδιου πτυχίου και σε ΤΕ
σε τε μόνο αν είστε εκπαιδευτικός και έχετε απαλλαγεί από τα εκπαιδευτικά σας καθήκοντα.

jn18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό jn18 » Κυρ Απρ 10, 2022 9:00 pm

Pepi23 έγραψε:Ψάχνοντας για το ποσοστό κάλυψης 65% μπερδεύτηκα στο εξής: Εγώ είμαι ΤΕ ΔΙΟΙΚ-ΛΟΓΙΣΤ. και θέλω να κάνω αίτηση σε θέση ΠΕ ΔΙΟΙΚ. καθώς έχω το απαραίτητο πτυχίο. Σε αυτήν την περίπτωση ο έλεγχος για το 65 % από το φορέα προέλευσης θα γίνει με βάση τους ΤΕ της υπηρεσίας ή τους ΠΕ?Συγνώμη μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω :shock:
Ευχαριστώ

Θεωρώ ότι θα κριθείς ανάλογα με το τι σε θεωρεί ο φορέας προέλευσης. Αν σε θεωρούν ΤΕ θα κοιτάξουν το ποσοστό των ΤΕ, αν σε έχουν αναγνωρίσει ως ΠΕ και απλά δεν το ξέρεις, θα σε κρίνουν με βάση τους ΠΕ.

jn18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό jn18 » Κυρ Απρ 10, 2022 9:07 pm

Petegia έγραψε:Εγκύκλιος - 3η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 7.4.22


"9. Σχετικά με τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη του υπαλλήλου μετά από μετάταξη υπενθυμίζονται οι διατάξεις της παρ. 2
του αρ. 71 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007) σύμφωνα με τις οποίες «2. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με τον βαθμό και το
μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει, εφόσον στην υπηρεσία υποδοχής εφαρμόζεται το ίδιο βαθμολογικό και μισθολογικό καθεστώς
με την υπηρεσία προέλευσης, άλλως κατατάσσεται βάσει των διατάξεων που διέπουν τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη
και εξέλιξη των υπαλλήλων του φορέα υποδοχής..."

Ερώτηση: εργαζόμενος ως ΠΕ αλλά κάτοχος πτυχίων ΤΕ και ΠΕ ...

-Μπορώ να αιτηθω κινητικότητα σε οργανική θέση κατώτερη βαθμίδας ΤΕ? Η θέση που καλύπτω είναι ΠΕ αλλά είμαι κάτοχος του ίδιου πτυχίου και σε ΤΕ


Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αίτηση για ανώτερη βαθμίδα, αν έχεις τα προσόντα, αλλά όχι για κατώτερη. Διαφορετικά όλοι οι ΠΕ ή ΤΕ θα μπορούσαν να κάνουν για θέσεις ΔΕ εφόσον είναι απόφοιτοι λυκείου και μετά να αναγνώριζαν τα πτυχία. Από όσο καταλαβαίνω υπάρχουν αρκετοί κομπλεξικοί φορείς που δεν ζητούν κόσμο ΠΕ με κινητικότητα από φόβο μην χάσουν κάποιοι το προϊσταμενιλικι αν εμφανιστεί κάποιος με περισσότερα προσόντα. Πάντως αν δεν έχεις άλλες επιλογές δεν χάνεις τίποτε να συμπεριλάβεις και μια τέτοια θέση στην αίτηση, αν έχεις χώρο από φορείς και θέσεις.

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Κυρ Απρ 10, 2022 9:23 pm

jn18 έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Ψάχνοντας για το ποσοστό κάλυψης 65% μπερδεύτηκα στο εξής: Εγώ είμαι ΤΕ ΔΙΟΙΚ-ΛΟΓΙΣΤ. και θέλω να κάνω αίτηση σε θέση ΠΕ ΔΙΟΙΚ. καθώς έχω το απαραίτητο πτυχίο. Σε αυτήν την περίπτωση ο έλεγχος για το 65 % από το φορέα προέλευσης θα γίνει με βάση τους ΤΕ της υπηρεσίας ή τους ΠΕ?Συγνώμη μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά πραγματικά δεν γνωρίζω :shock:
Ευχαριστώ

Θεωρώ ότι θα κριθείς ανάλογα με το τι σε θεωρεί ο φορέας προέλευσης. Αν σε θεωρούν ΤΕ θα κοιτάξουν το ποσοστό των ΤΕ, αν σε έχουν αναγνωρίσει ως ΠΕ και απλά δεν το ξέρεις, θα σε κρίνουν με βάση τους ΠΕ.

Σε ευχαριστώ πολυ. ΤΕ είμαι στο φορέα επομένως θα δω σε αυτη την περίπτωση το 65%.

Kat75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 10:26 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Kat75 » Τρί Απρ 12, 2022 5:35 pm

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί το συγκεκριμένο ερώτημα.. ένας μόνιμος υπάλληλος δεν μπορεί να αιτηθεί μετάταξη σε θέση ΙΔΑΧ, σωστά;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Απρ 12, 2022 10:15 pm

Kat75 έγραψε:Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί το συγκεκριμένο ερώτημα.. ένας μόνιμος υπάλληλος δεν μπορεί να αιτηθεί μετάταξη σε θέση ΙΔΑΧ, σωστά;

Σωστα

ntheodorou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2022 7:12 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό ntheodorou » Τετ Απρ 13, 2022 8:12 am

Να ρωτήσω κάτι ήρθα πριν 2 χρόνια στο Δήμο Χαλκίδας με ημερομηνία φεκ 7.04.2020 παρουσιάστηκα για να αναλάβω υπηρεσία 1.05.2020
έκανα αίτηση κινητικότητας με τον α κύκλο 2022 που άνοιξε τώρα, την αίτηση την έκανα 07.04.2022, ξέρει κανένας σας αν θα μου δημιουργηθεί πρόβλημα με τα 2 χρόνια παραμονής μου στην Χαλκίδα μην μου που ότι αφού παρουσιάστηκες για υπηρεσία 1.05.2020 δεν συμπληρώνεις τα 2 χρόνια και ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κινητικότητα ;

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Τετ Απρ 13, 2022 3:55 pm

Συγγνώμη που επανέρχομαι στην ίδια ερώτηση αλλα δεν έχει κάποιος εμπειρία απο προηγούμενη μετάταξη να μου πει αν αργει η μισθοδοσία?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Απρ 13, 2022 6:40 pm

Pepi23 έγραψε:Συγγνώμη που επανέρχομαι στην ίδια ερώτηση αλλά δεν έχει κάποιος εμπειρία από προηγούμενη μετάταξη να μου πει αν αργει η μισθοδοσία?

από πληροφόρηση που είχα επειδή ήθελα να κάνω αίτηση μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και μέχρι 2 μήνες η μεταφορά τις μισθοδοσίας

Balrog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιαν 07, 2009 6:19 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Balrog » Τετ Απρ 13, 2022 6:50 pm

ntheodorou έγραψε:Να ρωτήσω κάτι ήρθα πριν 2 χρόνια στο Δήμο Χαλκίδας με ημερομηνία φεκ 7.04.2020 παρουσιάστηκα για να αναλάβω υπηρεσία 1.05.2020
έκανα αίτηση κινητικότητας με τον α κύκλο 2022 που άνοιξε τώρα, την αίτηση την έκανα 07.04.2022, ξέρει κανένας σας αν θα μου δημιουργηθεί πρόβλημα με τα 2 χρόνια παραμονής μου στην Χαλκίδα μην μου που ότι αφού παρουσιάστηκες για υπηρεσία 1.05.2020 δεν συμπληρώνεις τα 2 χρόνια και ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κινητικότητα ;



Δυστυχώς, η διετία ισχύει από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας, ήτοι 01/05/2022, για την περίπτωσή σου.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες