ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
johnny74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2022 8:31 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό johnny74 » Πέμ Μάιος 12, 2022 11:07 am

Καλημέρα.

Τρίτη 10 Μάϊου προγραμματισμένη συνέντευξη με τον φορέα υποδοχής και ώρα 13:00, 10 λεπτά πριν δέχομαι τηλέφωνο από το υπουργείο εργασίας, άκυρη η συνέντευξη διότι ο περίφημος ΟΑΕΔ νυν Δ.ΥΠ.Α., μου έκοψε την μετακίνηση με το σκεπτικό ότι ανήκω στο 65% ως ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ όταν σε σύνολο 5300 θέσεων του οργανισμού οι 2500 θέσεις είναι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ.
Αξιοκρατία σε όλο το μεγαλείο, ο Διοικητής του ΟΑΕΔ υπεράνω του νόμου. Δεν θορυβήθηκε ότι οι υπάλληλοί του θέλουν να φύγουν απο τον οργανισμό. Νομίζετε ότι πρέπει να μας κρατάει φυλακισμένους;

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Πέμ Μάιος 12, 2022 4:49 pm

johnny74 έγραψε:Καλημέρα.

Τρίτη 10 Μάϊου προγραμματισμένη συνέντευξη με τον φορέα υποδοχής και ώρα 13:00, 10 λεπτά πριν δέχομαι τηλέφωνο από το υπουργείο εργασίας, άκυρη η συνέντευξη διότι ο περίφημος ΟΑΕΔ νυν Δ.ΥΠ.Α., μου έκοψε την μετακίνηση με το σκεπτικό ότι ανήκω στο 65% ως ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ όταν σε σύνολο 5300 θέσεων του οργανισμού οι 2500 θέσεις είναι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ.
Αξιοκρατία σε όλο το μεγαλείο, ο Διοικητής του ΟΑΕΔ υπεράνω του νόμου. Δεν θορυβήθηκε ότι οι υπάλληλοί του θέλουν να φύγουν απο τον οργανισμό. Νομίζετε ότι πρέπει να μας κρατάει φυλακισμένους;

Επειδή κι εμένα ο φορέας μου με έκοψε για τον ίδιο λόγο υπάρχει κάποιος τρόπος να επιτευχθεί η μετάταξη ή θα μείνουμε για πάντα στους ίδιους φορείς?

jn18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 2:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό jn18 » Πέμ Μάιος 12, 2022 8:53 pm

johnny74 έγραψε:Καλημέρα.

Τρίτη 10 Μάϊου προγραμματισμένη συνέντευξη με τον φορέα υποδοχής και ώρα 13:00, 10 λεπτά πριν δέχομαι τηλέφωνο από το υπουργείο εργασίας, άκυρη η συνέντευξη διότι ο περίφημος ΟΑΕΔ νυν Δ.ΥΠ.Α., μου έκοψε την μετακίνηση με το σκεπτικό ότι ανήκω στο 65% ως ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ όταν σε σύνολο 5300 θέσεων του οργανισμού οι 2500 θέσεις είναι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ.
Αξιοκρατία σε όλο το μεγαλείο, ο Διοικητής του ΟΑΕΔ υπεράνω του νόμου. Δεν θορυβήθηκε ότι οι υπάλληλοί του θέλουν να φύγουν απο τον οργανισμό. Νομίζετε ότι πρέπει να μας κρατάει φυλακισμένους;


Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Έχω άλλες τρεις φίλες που έπαθαν το ίδιο. Στην ερώτηση γιατί δεν τις κόψανε στο αρχικό στάδιο, πριν τις επιλέξουν οι φορείς υποδοχής, η απάντηση ήταν ότι δεν προλάβαιναν να δουν τις αιτήσεις για να κάνουν την απόρριψη. Έπεσε δηλαδή γραμμή για κόψιμο και δεν σεβάστηκαν και το χρόνο των φορέων υποδοχής που είχαν καταλήξει στις συγκεκριμένες υποψήφιες. Στην επόμενη κινητικότητα θεωρώ ότι ο ΔΥΠΑ θα ναι εκτός, όπως κι ο ΕΦΚΑ από ότι δείχνει.

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Μάιος 14, 2022 4:12 pm

Σε διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στη Θεσσαλία, πάντως, κάλεσαν κανονικά για συνέντευξη υπαλλήλους ΟΑΕΔ...

johnny74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2022 8:31 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό johnny74 » Σάβ Μάιος 14, 2022 7:27 pm

Καλησπέρα. Στη Θεσσαλία οι συνεντεύξεις ήταν κλάδου πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;; Εγώ έμαθα ότι ο διοικητής τού ΟΑΕΔ έκοψε μόνο τους υπαλλήλους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Οι υπόλοιποι ΤΕ και ΔΕ προχώρησαν κανονικά. Εάν γνωρίζεις 100%, ότι δώσανε συνέντευξη ΠΕ, να προχωρήσουμε σε αναφορά κατά του ΟΑΕΔ.

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Μάιος 14, 2022 7:41 pm

Στη σχετική εγκύκλιο Οδηγίες προς τους φορείς προέλευσης και υποδοχής για την υλοποίηση του Α΄ Κύκλου Κινητικότητας έτους 2022, στο πλαίσιο του ΕΣΚ – 4 η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ» αναφέρεται:

«Τα τριμελή όργανα αξιολόγησης των φορέων υποδοχής πρέπει να έχουν ολοκληρώσει το έργο τους το αργότερο έως την 15η Μαΐου 2022, καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του αρ. 6 του ν. 4440/2016 « 7. Σε κάθε περίπτωση, η μη ολοκλήρωση των διαδικασιών μετάταξης και απόσπασης μέχρι τις 15 Μαΐου καθιστά τη διαδικασία αυτοδικαίως ατελέσφορη, με εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης ή απόσπασης για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης και πληρούνται οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις. Οι πράξεις του προηγούμενου εδαφίου ολοκληρώνονται υποχρεωτικά μέχρι τις 30 Ιουνίου.»

Τι σημαίνει: «με εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης ή απόσπασης για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης και πληρούνται οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις»??

Σε τι αφορά αυτή η εξαίρεση? Ποιες είναι αυτές οι περιπτώσεις?

anna38
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2021 1:49 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό anna38 » Κυρ Μάιος 15, 2022 1:38 am

Καλησπέρα!θα ήθελα τα φώτα σας κι εγω με τη σειρά μου!στις 12/5 έδωσα συνέντευξη στον έναν δήμο που ειχα δηλώσει και στις 13/5 στον άλλο κοντινό δήμο που έχω δηλώσει!εαν απαντήσουν και οι δυο θετικά τι πρέπει να κάνω;;ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να μην βγουνε δυο ΦΕΚ μετάταξης;;(Υ.Γ. Ο Δήμος στον οποίο εργάζομαι έχει δώσει την έγκριση του για να φύγω)ευχαριστω εκ των προταιρων).

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Κυρ Μάιος 15, 2022 10:22 am

Μήπως γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία υποβολής αίτησης αμοιβαίας μετάταξης στο https://www.apografi.gov.gr/ Προσπάθησα να βρω οδηγίες αλλά μπερδεύτηκα ως προς τον τρόπο ή τη διεύθυνση αποστολής, όπως και για το χρόνο, δηλαδή μπορώ να στείλω την αίτηση μου οποιαδήποτε στιγμή ή προβλέπονται συγκεκριμένες ημερομηνίες; Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει, ευχαριστώ.

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Κυρ Μάιος 15, 2022 1:13 pm

johnny74 έγραψε:Καλησπέρα. Στη Θεσσαλία οι συνεντεύξεις ήταν κλάδου πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;; Εγώ έμαθα ότι ο διοικητής τού ΟΑΕΔ έκοψε μόνο τους υπαλλήλους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Οι υπόλοιποι ΤΕ και ΔΕ προχώρησαν κανονικά. Εάν γνωρίζεις 100%, ότι δώσανε συνέντευξη ΠΕ, να προχωρήσουμε σε αναφορά κατά του ΟΑΕΔ.


Ναι, ήταν κλάδου ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Κυρ Μάιος 15, 2022 8:39 pm

mariavoyatzi έγραψε:
johnny74 έγραψε:Καλησπέρα. Στη Θεσσαλία οι συνεντεύξεις ήταν κλάδου πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;; Εγώ έμαθα ότι ο διοικητής τού ΟΑΕΔ έκοψε μόνο τους υπαλλήλους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Οι υπόλοιποι ΤΕ και ΔΕ προχώρησαν κανονικά. Εάν γνωρίζεις 100%, ότι δώσανε συνέντευξη ΠΕ, να προχωρήσουμε σε αναφορά κατά του ΟΑΕΔ.


Ναι, ήταν κλάδου ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού

Ειναι σίγουρο ότι οι ΤΕ προχώρησαν κανονικά; Γιατί εγώ ξέρω ότι ΤΕ που πέρασε από συνέντευξη τελικά δεν συνεχίστηκε η διαδικασία διότι ενημερώθηκε ότι δεν καλύπτεται το 65% για τους ΤΕ.

johnny74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2022 8:31 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό johnny74 » Δευ Μάιος 16, 2022 1:16 am

Τελικά αυτοί που κόπηκαν στην κινητικότητα από τον ΟΑΕΔ, είναι υπάλληλοι ΑΕΙ & ΤΕΙ. Είναι σίγουρο 100%. Για την ακρίβεια το ποσοστό ήταν 64,04%, στο σύνολο των υπαλλήλων ΑΕΙ & ΤΕΙ και τελικά ο διοικητής δεν άφησε κανέναν να φύγει.

johntram
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 1:35 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό johntram » Δευ Μάιος 16, 2022 8:34 am

Καλημέρα.Την προηγούμενη εβδομάδα με καλέσανε σε (διαδυκτιακή μέσω zoom) συνέντευξη στην ΑΑΔΕ.Γνωρίζει κάποιος το χρονοδιάγραμμα της απάντησής τους?Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης υπάρχει ενημέρωση ή μόνο σε θετική στέλνουν την "αποδοχή της μετάταξης"?
Ευχαριστώ.

batallia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2022 8:07 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό batallia » Δευ Μάιος 16, 2022 9:48 am

mariavoyatzi έγραψε:Στη σχετική εγκύκλιο Οδηγίες προς τους φορείς προέλευσης και υποδοχής για την υλοποίηση του Α΄ Κύκλου Κινητικότητας έτους 2022, στο πλαίσιο του ΕΣΚ – 4 η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ» αναφέρεται:

«Τα τριμελή όργανα αξιολόγησης των φορέων υποδοχής πρέπει να έχουν ολοκληρώσει το έργο τους το αργότερο έως την 15η Μαΐου 2022, καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του αρ. 6 του ν. 4440/2016 « 7. Σε κάθε περίπτωση, η μη ολοκλήρωση των διαδικασιών μετάταξης και απόσπασης μέχρι τις 15 Μαΐου καθιστά τη διαδικασία αυτοδικαίως ατελέσφορη, με εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης ή απόσπασης για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης και πληρούνται οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις. Οι πράξεις του προηγούμενου εδαφίου ολοκληρώνονται υποχρεωτικά μέχρι τις 30 Ιουνίου.»

Τι σημαίνει: «με εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης ή απόσπασης για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης και πληρούνται οι λοιπές νόμιμες προϋποθέσεις»??

Σε τι αφορά αυτή η εξαίρεση? Ποιες είναι αυτές οι περιπτώσεις?


Καλημέρα και καλή εβδομάδα, θεωρώ ότι αυτή είναι η περίπτωση κατά την οποία ο φορέας προέλευσης αποδεσμεύει τον υπάλληλο, ήτοι δίνει τη σύμφωνη γνώμη για τη μετακίνησή του. Γίνεται ξεχωριστή αναφορά καθόσον η πλειοψηφία ημών (θεωρώ) έχουμε αρνητική γνώμη από τον φορέα μας, οπότε και τρέχουν διαφορετικές προθεσμίες.
Καλά αποτελέσματα σε όλους! :D

johntram
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 1:35 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό johntram » Δευ Μάιος 16, 2022 10:25 am

anna38 έγραψε:Καλησπέρα!θα ήθελα τα φώτα σας κι εγω με τη σειρά μου!στις 12/5 έδωσα συνέντευξη στον έναν δήμο που ειχα δηλώσει και στις 13/5 στον άλλο κοντινό δήμο που έχω δηλώσει!εαν απαντήσουν και οι δυο θετικά τι πρέπει να κάνω;;ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να μην βγουνε δυο ΦΕΚ μετάταξης;;(Υ.Γ. Ο Δήμος στον οποίο εργάζομαι έχει δώσει την έγκριση του για να φύγω)ευχαριστω εκ των προταιρων).

Καλημέρα.Σε προηγούμενο κύκλο κινητικότητας όπου είχα επιλεγεί από δήμο για μετάταξη,μου ζητήθηκε υπεύθυνη δήλωση αποδοχής ή μη της μετάταξης.Οπότε έστειλα δήλωση ότι δεν αποδέχομαι τη μετάταξη και φυσικά δεν βγήκε κανένα ΦΕΚ.Οπότε κι εσύ μπορείς να μην αποδεχτείς τη μία από τις δύο θέσεις αν απαντήσουν θετικά.

batallia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2022 8:07 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 2022

Δημοσίευσηαπό batallia » Δευ Μάιος 16, 2022 11:01 am

anna38 έγραψε:Καλησπέρα!θα ήθελα τα φώτα σας κι εγω με τη σειρά μου!στις 12/5 έδωσα συνέντευξη στον έναν δήμο που ειχα δηλώσει και στις 13/5 στον άλλο κοντινό δήμο που έχω δηλώσει!εαν απαντήσουν και οι δυο θετικά τι πρέπει να κάνω;;ποια η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να μην βγουνε δυο ΦΕΚ μετάταξης;;(Υ.Γ. Ο Δήμος στον οποίο εργάζομαι έχει δώσει την έγκριση του για να φύγω)ευχαριστω εκ των προταιρων).


Καλημέρα! Σε κάθε περίπτωση θα σας ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση αποδοχής της μετάταξης οπότε θα κάνετε μη αποδοχή για τη θέση που εν τέλει δεν επιθυμείτε, και αποδοχή για τη θέση που θέλετε και έτσι θα προχωρήσει η διαδικασία.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Maraki1488 και 12 επισκέπτες