ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 65% ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (ΕΝΣΤΟΛΟΙ & ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ)

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
sgal4781
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 11:26 pm

ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 65% ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (ΕΝΣΤΟΛΟΙ & ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ)

Δημοσίευσηαπό sgal4781 » Πέμ Δεκ 09, 2021 1:34 pm

Είμαι πολιτικός υπάλληλος (μοναδικός ΠΕ) σε αποκεντρωμένη υπηρεσία όπου υπηρετούν μόνο ένστολοι.

Η αρμόδια υπηρεσία προσωπικού που βρίσκεται στο Υπουργείο απέρριψε την αίτηση κινητικότητας που υπέβαλλα με την αιτιολογία: "Μη κάλυψη του ποσοστού κάλυψης θέσεων του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος (65%), Μοναδικότητα στον οικείο κλάδο"

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν έχει νόημα στη δική μου περίπτωσή ο ανωτέρω λόγος απόρριψης, τη στιγμή που υπάρχουν δίπλα μου 50 ένστολοι που όχι μόνο μπορούν να κάνουν την ίδια δουλεία, αλλά την έκαναν πολύ πριν εμφανιστώ εγώ στη συγκεκριμένη υπηρεσία;

Παρακαλώ για τη βοήθεια όποιου γνωρίζει, γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο καταλαβαίνετε οτι ουσιαστικά έχω εγκλωβιστεί στο ίδιο γραφείο μέχρι να πάρω σύνταξη...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ 65% ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ (ΕΝΣΤΟΛΟΙ & ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Μαρ 29, 2022 8:04 am

Σωστά σου απάντησαν.Άρθρο 4
Προϋποθέσεις συμμετοχής. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στον φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξήντα πέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως, άνευ αποδοχών, υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα. Επίσης, πρέπει ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης