Απόσπαση λόγο υγείας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Te1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2021 11:21 pm

Απόσπαση λόγο υγείας

Δημοσίευσηαπό Te1 » Σάβ Νοέμ 27, 2021 10:21 am

Καλημέρα σας.
Έκανα αίτηση στην ΚΕΚ για απόσπαση για λόγους υγείας και πήρα θετική απάντηση, εργάζομαι στην καθαριότητα.
Πήγα στον δήμο υποδοχής την θετική βεβαίωση της ΚΕΚ και μου είπανε να μην την υποβάλλω γιατί το ΚΕΠΑ μου λήγει τέλος τους έτους και να το κάνω με την νέα απόφαση ΚΕΠΑ
που περνάω τον Ιανουάριο.
Μου είπαν ότι αν την δεχτούν τώρα, σε ένα μήνα που λήγει η αναπηρία θα πρέπει να με στείλουν πίσω στον δήμο που είμαι.
Επίσης έμαθα ότι η αναπηρία μου άσχετα αν λήγει τέλος του έτους ισχύει μέχρι να βγει η καινούργια απόφαση.
Η απόσπαση εφόσον εγκρίθηκε δεν ισχύει για ένα χρόνο?
Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να με καθοδηγησετε γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: Απόσπαση λόγο υγείας

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Πέμ Δεκ 02, 2021 5:28 pm

Te1 έγραψε:Καλημέρα σας.
Έκανα αίτηση στην ΚΕΚ για απόσπαση για λόγους υγείας και πήρα θετική απάντηση, εργάζομαι στην καθαριότητα.
Πήγα στον δήμο υποδοχής την θετική βεβαίωση της ΚΕΚ και μου είπανε να μην την υποβάλλω γιατί το ΚΕΠΑ μου λήγει τέλος τους έτους και να το κάνω με την νέα απόφαση ΚΕΠΑ
που περνάω τον Ιανουάριο.
Μου είπαν ότι αν την δεχτούν τώρα, σε ένα μήνα που λήγει η αναπηρία θα πρέπει να με στείλουν πίσω στον δήμο που είμαι.
Επίσης έμαθα ότι η αναπηρία μου άσχετα αν λήγει τέλος του έτους ισχύει μέχρι να βγει η καινούργια απόφαση.
Η απόσπαση εφόσον εγκρίθηκε δεν ισχύει για ένα χρόνο?
Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να με καθοδηγησετε γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!


Καλησπέρα σας,

σύμφωνα με τον νόμο:

Αποσπάσεις, οι οποίες διενεργούνται για λόγους υγείας ανανεώνονται με απόφαση του αρμόδιου για διορισμό οργάνου του φορέα υποδοχής για μια ή και περισσότερες φορές και για όσο χρόνο εξακολουθούν να υφίστανται οι λόγοι υγείας για τους οποίους έγιναν, οι οποίοι αποδεικνύονται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρούσα παράγραφο. (παρ.5 άρθρο 7 Ν.4440/16, όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 43 του Ν.4647/19)


Που σημαίνει ότι υποχρεούνται να σε δεχθούν τώρα και να ανανεώσουν την απόσπαση μία ή και περισσότερες φορές, όσο καταφέρνεις να προσκομίζεις (εγκαίρως) απόφαση ΚΕΠΑ. Αν πιστεύεις όμως ότι δεν θα προλάβεις να έχεις νέα απόφαση ΚΕΠΑ πριν λήξει η προηγούμενη, είναι πιθανό να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα που ανέφεραν. Σχετικά με την ισχύ της απόφασης Κινητικότητας, δεν κατάφερα να βρω κάτι.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες