Μετάταξη χωρίς οργανισμό στην υπηρεσία - Υγείας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Μετάταξη χωρίς οργανισμό στην υπηρεσία - Υγείας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Σεπ 28, 2021 11:18 pm

Καλησπέρα.

Εργάζομαι σε Κέντρο Υγείας. Όταν το 2014 συστάθηκαν οι Υγειονομικές Περιφέρειες, είχαν την υποχρέωση να φτιάξουν οργανισμούς για τα Κέντρα Υγείας. Από τότε όμως δεν έχουν γίνει ενέργειες και είμαστε χωρίς οργανισμό.

Ζήτησα μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία σε ειδικότητα που προβλέπεται βάσει νόμου να υπάρχει στα κέντρα υγείας, αλλά λόγω κωλυσιεργίας της διοίκησης δεν έχουν υπάρξει οι οργανισμοί ώστε να υπάρξει η θέση αυτή. Με αυτή την αιτιολογία λοιπόν το υπηρεσιακό το αρνήθηκε.

Ωστόσο στην Υγειονομική Περιφέρεια που υπάγομαι υπηρετεί άτομο σε κέντρο υγείας, ο οποίος μετατάχθηκε στην ειδικότητα που με ενδιαφέρει προγενέστερα από εμένα, αλλά με τις ίδιες συνθήκες (δηλαδή χωρίς την ύπαρξη οργανισμού).

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αφού ήδη υπάρχει άτομο σε αυτή την ειδικότητα και αφού ο νόμος προβλέπει την ύπαρξη της (άσχετα που δεν έχουν συσταθεί οι θέσεις, πώς γίνεται να μη με καλύπτει εμένα αυτό για να μεταταχθώ;

Ένα δεύτερο ερώτημα είναι ότι όταν η πρωτοβάθμια του ΙΚΑ έγινε ΕΟΠΥΥ και μετά οι μονάδες του ΕΟΠΥΥ πέρασαν στις Υγειονομικές Περιφέρειες, συστάθηκαν οργανικές θέσεις για εμάς με τον τρέχοντα βαθμό, κλάδο κλπ. Όλες αυτές οι θέσεις πέρασαν στις ΥΠΕ. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι θέσεις αυτές συνιστούν τον οργανισμό της ΥΠΕ;

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Τα διοικητικά δεν είναι το ατού μου.

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες