Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
reggi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2021 7:45 pm

Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό reggi » Παρ Ιούλ 23, 2021 1:44 pm

Καλησπέρα σας,
Είχα κάνει αίτηση στο ΚΕΚ για μετάταξη για λόγους υγείας γονέα αλλά τελικά μου γνωστοποιήθηκε αποτέλεσμα για απόσπαση. Επικοινώνησα με τον φορέα υποδοχής και μου ζήτησαν μια αίτηση καθώς και το πτυχίο μου και το αποτέλεσμα του ΚΕΚ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω αίτηση και στην υπηρεσία μου ή θα ενημερωθούν από τον φορέα υποδοχής. Μήπως πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Πέμ Νοέμ 25, 2021 8:50 pm

Καλησπέρα, απαντάω ετεροχρονισμένα μήπως έχει απορία και κάποιος άλλος.

Ο φορέας υποδοχής, αφού παραλάβει την αίτηση σου, την διαβιβάζει στον φορέα προέλευσης (στο γραφείο ανθρώπινου δυναμικού) και μαζί ζητάει κάποια δικαιολογητικά από εκείνους. Άρα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

athberg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2021 6:38 pm

Re: Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό athberg » Παρ Νοέμ 26, 2021 8:59 pm

Στην περίπτωση μου η ΚΕΚ αν και δέχθηκε ομόφωνα το αίτημα για λόγους υγειας, μου έδωσε έγκριση για αποσπαση με σειρα προτεραιότητας σε δύο υπηρεσίες. Το πρόβλημα μου είναι πως η πρώτη υπηρεσία που μου εγκρίθηκε δεν είναι κάποια που έχω επιλέξει. Τι κάνω? Μπορώ να πάω κατευθείαν στην 2η που είναι αυτή που με ενδιαφέρει η πρέπει υποχρεωτικά να κάνω αίτηση στην πρώτη και μόνο αν παρώ απόρριψη πάω εκει που θέλω;

*(Δεν αναφέρει τπτ περισσότερο απο αυτά που έγραψα στην βεβαίωση της κεκ.. απλά οτι εγκρινει την απόσπαση με σειρα προτεραιότητας σε υπηρεσια 1 και υπηρεσια 2)

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Πέμ Δεκ 02, 2021 6:43 pm

athberg έγραψε:Στην περίπτωση μου η ΚΕΚ αν και δέχθηκε ομόφωνα το αίτημα για λόγους υγειας, μου έδωσε έγκριση για αποσπαση με σειρα προτεραιότητας σε δύο υπηρεσίες. Το πρόβλημα μου είναι πως η πρώτη υπηρεσία που μου εγκρίθηκε δεν είναι κάποια που έχω επιλέξει. Τι κάνω? Μπορώ να πάω κατευθείαν στην 2η που είναι αυτή που με ενδιαφέρει η πρέπει υποχρεωτικά να κάνω αίτηση στην πρώτη και μόνο αν παρώ απόρριψη πάω εκει που θέλω;

*(Δεν αναφέρει τπτ περισσότερο απο αυτά που έγραψα στην βεβαίωση της κεκ.. απλά οτι εγκρινει την απόσπαση με σειρα προτεραιότητας σε υπηρεσια 1 και υπηρεσια 2)


Θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις αίτηση σε οποιαδήποτε φορέα από τους δύο. Επίσης, ισχύει και το εξής:

Η υπηρεσία υποδοχής για τον υπάλληλο, στον οποίο έχει δοθεί θετική γνωμοδότηση από την ΚΕΚ για μετάταξη ή απόσπαση για λόγους υγείας δεν είναι κατ΄ αρχήν υποχρεωμένη για την αποδοχή της αιτήσεως του υπαλλήλου, ωστόσο σε περίπτωση άρνησης, η σχετική μη αποδοχή του αιτήματος θα πρέπει να είναι ειδικώς αιτιολογημένη κυρίως εν προκειμένω που η εν λόγω κινητικότητα αφορά στην προάσπιση και στην εξυπηρέτηση ιδιαίτερα σοβαρών λόγων υγείας. (ΥΠ.ΕΣ. ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/ 521/οικ.10972/27.05.2020)

Οπότε ακόμα και αν πρέπει να πας πρώτα στην πρώτη εγκεκριμένη επιλογή και μετά στην δεύτερη, θα μπορούσες να ζητήσεις από την πρώτη να μην αποδεχτούν την απόσπαση με ειδική αιτιολόγηση ότι θα αποσπαστείς στην δεύτερη εγκεκριμένη επιλογή.

polgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2022 1:30 pm

Re: Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό polgr » Τετ Μαρ 09, 2022 4:25 pm

athberg έγραψε:Στην περίπτωση μου η ΚΕΚ αν και δέχθηκε ομόφωνα το αίτημα για λόγους υγειας, μου έδωσε έγκριση για αποσπαση με σειρα προτεραιότητας σε δύο υπηρεσίες. Το πρόβλημα μου είναι πως η πρώτη υπηρεσία που μου εγκρίθηκε δεν είναι κάποια που έχω επιλέξει. Τι κάνω? Μπορώ να πάω κατευθείαν στην 2η που είναι αυτή που με ενδιαφέρει η πρέπει υποχρεωτικά να κάνω αίτηση στην πρώτη και μόνο αν παρώ απόρριψη πάω εκει που θέλω;

*(Δεν αναφέρει τπτ περισσότερο απο αυτά που έγραψα στην βεβαίωση της κεκ.. απλά οτι εγκρινει την απόσπαση με σειρα προτεραιότητας σε υπηρεσια 1 και υπηρεσια 2)


Καλησπέρα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπέβαλες την αίτηση απόσπασης στην υπηρεσία με σειρά προτεραιότητας ή στον δεύτερο φορέα απευθείας, καθώς είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση, έκανα αίτηση για μετάταξη αλλά μου εγκρίναν απόσπαση με αναπηρία γονέα 95% και ενώ είχα δηλώσει μόνο μια υπηρεσία μου πρόσθεσαν ακόμη και μάλιστα με σειρά προτεραιότητας την άλλη και όχι αυτή που είχα επιλέξει εγώ .
Η απόσπαση μπορεί να αλλάξει σε μετάταξη μελλοντικά;
Η απάντηση σου είναι σημαντική καθώς σήμερα έλαβα την βεβαίωση από την ΚΕΚ

athberg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 26, 2021 6:38 pm

Re: Άποσπαση μέσω ΚΕΚ για λόγους υγείας

Δημοσίευσηαπό athberg » Παρ Μαρ 11, 2022 2:49 am

Πήρα τηλ στην ΚΕΚ και μου είπαν να κανω αίτηση στην 1η και μονο μετά απο απόρριψη στη 2η.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Maraki1488 και 14 επισκέπτες