Κύκλος κινητικότητας 2021

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό tyra » Παρ Ιούλ 09, 2021 11:09 am

Scorpios1985 το ίδιο ακριβώς είχα πάθει εγώ σε προηγούμενο κύκλο κινητικότητας. Έτοιμη και μες στην τρελή χαρά που μετά από συνεντεύξεις και ταλαιπωρία ετών, κατάφερα να περάσω σε υπηρεσία που όχι μόνο ήθελα, αλλά ήταν ζήτημα μέγιστης σημασίας για την οικογενειακή μας συνοχή, στο τελικό στάδιο ελέγχου μου μόστραρε η ''καλή'' υπηρεσία μου παρόλο που υπήρχε κόσμος και κοσμάκης στους Διοικητικούς, αυτό το: απορρίπτομαι λόγω μη κάλυψης του 65%. Όταν πήρα τηλέφωνο στο εσωτερικών για να ζητήσω διευκρινήσεις μου απάντησε με τα χίλια ζόρια μια εριστικότατη και αγενέστατη υπάλληλος, οτι ο κλάδος αφορά κάθε φορά τη βαθμίδα εκπαίδευσης με όλα τα συναφή της σε ονομασία. Πχ για ΔΕ Διοικητικών, μαζεύεις ΔΕ Γραμματέων, Δε Διοικητικού Οικονομικού κτλ. Άρα μόνο τους ΤΕ με συναφή καθήκοντα να λογίζεις κάθε φορά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω ούτε ένσταση, ούτε τίποτα. Είναι αυτό που λέει και ο λαός: την έφαγα και έκατσα. Χάλασα και την ζαχαρένια μου, καταρρακώθηκα ψυχολογικά, μάλωσα με τους πάντες και το αποτέλεσμα: μηδέν εις το πηλίκον. Εννοείται πως δεν ξαναπαίρνω μέρος σε κανέναν κύκλο κινητικότητας γιατί απλά είναι μια κοροϊδία και μισή που παίζει με τον πόνο και τις ελπίδες του κοσμάκη και πλέον προσανατολίζομαι σε νέες προκηρύξεις ΑΣΕΠ μπας και γλυτώσω έτσι από τα βάσανά μου.

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Παρ Ιούλ 09, 2021 11:31 am

daredevil

Και οι 2 θέσεις ΤΕ Διοικητικού Λογιστικου είναι καλυμμένες μία από μένα και μια από συνάδελφο. Υπηρετούμε κανονικά στις θέσεις μας.

VASILISR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2021 11:19 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό VASILISR » Παρ Ιούλ 09, 2021 3:47 pm

σε δήμο είμαι, έχω έγκριση αλλά αρνητική γνώμη δημάρχου, με κάλεσαν τηλεφωνικά σήμερα, ραντεβού δευτέρα, πε διοικητικός

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Παρ Ιούλ 09, 2021 9:47 pm

Tyra σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Εγω έχω καταλάβει ότι κάθε φορά μετράνε το 65% όπως τους συμφέρει. Κανονικά ο κλάδος Διοικητικού Οικονομικού περιλαμβάνει όλες τις κατηγορίες (ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ Διοικητικού Οικονομικού-Λογιστικου). Η θέση ΠΕ ΤΕ ΔΕ με εξειδίκευση πχ ΤΕ Διοικητικού Λογιστικου είναι ειδικότητα κ όχι μεμονωμένος κλάδος. Ότι θέλουν κάνουν. Με βάση αυτή τη λογική δεν θα μεταταχθουμε ποτέ. Κ τοτε γιατί συμμετέχουν στην κινητικότητα κ βγάζουν 11000 θέσεις που είχαν φετος αφού δεν μας αφήνουν να φύγουμε;
Εγω δε θέλω να συμμετέχω σε νέα προκήρυξη γιατί πάμε φτου από την αρχή αν περάσουμε σίγουρα θα περιμένουμε 2 χρόνια για διορισμό, θα παίρνουμε λιγότερα λεφτά μέχρι να αναγνωριστουν πτυχία, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσίες κτλ.

Ετσι όπως το κάνανε με βάση την πρόσφατη εγκύκλιο για την κινητικότητα, δεν πρόκειται να φύγουν πολλά άτομα. Διότι πολλές υπηρεσίες είναι υποστελεχωμενες κ άλλες είναι υπεραριθμες αλλά δεν μας δίνουν έγκριση να φύγουμε. Μεγάλη αδικία αυτό. Μάλλον μόνο τα βύσματα εξυπηρετούν κ αν δεν έχεις βύσμα δεν κουνιεσαι αυτό καταλαβαίνω.

Εύχομαι να έχεις την καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη για σένα κ την οικογένειά σου.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιούλ 10, 2021 8:46 am

tyra έγραψε:Scorpios1985 το ίδιο ακριβώς είχα πάθει εγώ σε προηγούμενο κύκλο κινητικότητας. Έτοιμη και μες στην τρελή χαρά που μετά από συνεντεύξεις και ταλαιπωρία ετών, κατάφερα να περάσω σε υπηρεσία που όχι μόνο ήθελα, αλλά ήταν ζήτημα μέγιστης σημασίας για την οικογενειακή μας συνοχή, στο τελικό στάδιο ελέγχου μου μόστραρε η ''καλή'' υπηρεσία μου παρόλο που υπήρχε κόσμος και κοσμάκης στους Διοικητικούς, αυτό το: απορρίπτομαι λόγω μη κάλυψης του 65%. Όταν πήρα τηλέφωνο στο εσωτερικών για να ζητήσω διευκρινήσεις μου απάντησε με τα χίλια ζόρια μια εριστικότατη και αγενέστατη υπάλληλος, οτι ο κλάδος αφορά κάθε φορά τη βαθμίδα εκπαίδευσης με όλα τα συναφή της σε ονομασία. Πχ για ΔΕ Διοικητικών, μαζεύεις ΔΕ Γραμματέων, Δε Διοικητικού Οικονομικού κτλ. Άρα μόνο τους ΤΕ με συναφή καθήκοντα να λογίζεις κάθε φορά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω ούτε ένσταση, ούτε τίποτα. Είναι αυτό που λέει και ο λαός: την έφαγα και έκατσα. Χάλασα και την ζαχαρένια μου, καταρρακώθηκα ψυχολογικά, μάλωσα με τους πάντες και το αποτέλεσμα: μηδέν εις το πηλίκον. Εννοείται πως δεν ξαναπαίρνω μέρος σε κανέναν κύκλο κινητικότητας γιατί απλά είναι μια κοροϊδία και μισή που παίζει με τον πόνο και τις ελπίδες του κοσμάκη και πλέον προσανατολίζομαι σε νέες προκηρύξεις ΑΣΕΠ μπας και γλυτώσω έτσι από τα βάσανά μου.
μια απο τα ίδια

thanka12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2021 3:45 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό thanka12 » Σάβ Ιούλ 10, 2021 6:00 pm

Οι 5 ημέρες προθεσμία για την κλήση σε συνέντευξη μετράνε από τις 7/7 που έληξε ο έλεγχος προϋποθέσεων μετακίνησης? άρα μέχρι Δευτέρα 12/7 θα πρέπει να έχουν καλέσει οι φορείς υποδοχής για συνέντευξη? Αυτά ισχύουν?

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Κυρ Ιούλ 11, 2021 4:07 pm

Thanka12

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για την προθεσμία που ρωτάς αλλά φαντάζομαι θα μετράνε εργάσιμες μέρες κ όχι κ τα Σαββατοκύριακα.

Αν γνωρίζει κάποιος για την προθεσμία να μας απαντήσει σας παρακαλώ.

ARMAGEDDON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2019 12:37 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό ARMAGEDDON » Κυρ Ιούλ 11, 2021 6:54 pm

Β) Έλεγχος αιτήσεων και επιλογή από τους φορείς υποδοχής:Από την 8ηΙουλίου 2021 πρόσβαση στις αιτήσεις των υποψηφίων θα έχουν πλέον αποκλειστικά οι φορείς υποδοχής. Ειδικότερα, οι φορείς υποδοχής κατά το εν λόγω στάδιο θα έχουν πρόσβαση τόσο στις αιτήσεις, οι οποίες έχουν ελεγχθεί από τους φορείς προέλευσης όσο και σε αυτές που οι φορείς προέλευσης δεν προέβησαν σε καμία ενέργεια.
Ακολούθως και βάσει της προβλεπόμενης προθεσμίας ολοκλήρωσης του εν λόγω κύκλου, οι φορείς υποδοχής θα πρέπει να έχουν εκδώσει τις αποφάσεις απόσπασης και να έχουν αντιστοίχως λάβει κατ ́ ελάχιστον Κωδικό Αριθμό Δημοσίευσης οι αποφάσεις μετάταξης το αργότερο μέχρι την 15ηΣεπτεμβρίου 2021.

VASILISR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2021 11:19 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό VASILISR » Τρί Ιούλ 13, 2021 11:57 am

αν υπάρχει αποδοχή από 2 φορείς πως επιλέγουμε σε ποιόν θα πάμε?

viki79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 5:57 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό viki79 » Τρί Ιούλ 13, 2021 12:19 pm

Ειδοποιήθηκε κάνεις για συνέντευξη;

thanka12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2021 3:45 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό thanka12 » Τρί Ιούλ 13, 2021 6:39 pm

Εγώ γνωρίζω ότι είμαι ο μοναδικός που έχει κάνει αίτηση για τη θέση πρώτης προτίμησης που έχω, παρόλα αυτά μου είπαν ότι θα
με καλέσουν για συνέντευξη. Η συνέντευξη πάντως είναι προαιρετική και σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν πέραν του ενός αιτούντων για μία
θέση μπορεί ο φορέας υποδοχής να μην καλέσει καθόλου και να προχωρήσει τη διαδικασία βάσει των δικαιολογητικών που ζητάει από το φορέα
προέλευσης. Όταν κάποιος γίνεται αποδεκτός για δύο θέσεις παίζει ρόλο η σειρά προτίμησης. Αν είναι στον ίδιο φορέα τότε θα πρέπει να το δει με τον φορέα.

VASILISR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2021 11:19 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό VASILISR » Τετ Ιούλ 14, 2021 10:52 am

έχω πάει σε μια συνέντευξη (πολύ πιεστικές ερωτήσεις) και με καλέσανε και την επόμενη εβδομάδα ο άλλος φορέας.

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό fly_high » Πέμ Ιούλ 15, 2021 2:52 am

Με κάλεσε το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων ΝΠΠΔ, να τους κατεθέσω αναλυτικό βιογραφικό για θέση ΔΕ.

Ας πούμε ότι είναι ένα πρώτο βήμα για τον κύκλο κινητικότητας του 2021

eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Πέμ Ιούλ 15, 2021 4:56 pm

Να θέσω μία ερώτηση; Υπάρχει περίπτωση η επιτροπή του φορέα υποδοχής, να επιλέξει υπάλληλο ο οποίος δεν έχει τα τυπικά προσόντα ,και να απορρίψει υπάλληλο που τα εχει; Με λίγα λόγια να γίνει μαγειρεμα;

radioelectron
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 3:59 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό radioelectron » Πέμ Ιούλ 15, 2021 11:22 pm

eliasz750 έγραψε:Να θέσω μία ερώτηση; Υπάρχει περίπτωση η επιτροπή του φορέα υποδοχής, να επιλέξει υπάλληλο ο οποίος δεν έχει τα τυπικά προσόντα ,και να απορρίψει υπάλληλο που τα εχει; Με λίγα λόγια να γίνει μαγειρεμα;


Άνετα! Είναι μη σου τύχει το "λαχείο"...


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες