Κύκλος κινητικότητας 2021

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
δημομπατσακια
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 2:00 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό δημομπατσακια » Παρ Ιούλ 30, 2021 8:33 am

Αν δεν με έχουν καλέσει ως τώρα να μην ελπίζω λέτε;

Υπάρχουν και άλλοι που περιμένουν να κληθούν σε συνέντευξη;

eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Κυρ Αύγ 01, 2021 8:17 am

Βεβαίως και υπάρχουν.Μην απογοητεύεσαι άλλους τους κάλεσαν και άλλους όχι.Καποιες υπηρεσίες κινήθηκαν γρήγορα,κάποιες αργούν.

viki79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 5:57 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό viki79 » Τετ Αύγ 04, 2021 12:05 pm

Εμένα με κάλεσαν σε συνέντευξη αύριο οπότε μην απελπίζεσαι. Σε άλλο φορέα που πήρα τηλέφωνο η επιτροπή θα συνεδριάσει την άλλη εβδομάδα. Γιατί δεν επικοινωνείς με τον φορέα να σου πουν τι έχει γίνει;

eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Σάβ Αύγ 07, 2021 4:18 am

Υπάρχει περίπτωση φορεας υποδοχής να επιλέξει υπάλληλο που δεν πληροί τα τυπικά προσόντα , και να αφήσει απ'έξω υπάλληλο που τα πληροί; Για τον δήμο που έκανα αίτηση ακούστηκε πως θα επιλεγούν υπάλληλοι μεσω γνωριμιών και όχι μέσω αξιολόγησης.

δημομπατσακια
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 2:00 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό δημομπατσακια » Δευ Αύγ 09, 2021 10:33 am

Τι εννοείς δεν πληροί τα προσόντα. Αν είναι πχ θέση ΠΕ και δεν έχει πτυχίο ΑΕΙ δε νομίζω να γίνεται να τον πάρουν.

Στα άλλα προσόντα όμως (προϋπηρεσία κτλ) οι φορείς κάνουν ότι θέλουν, παίρνουν όποιον νομίζουν. Όπως καταλαβαίνεις προηγούνται σίγουρα οι γνωριμίες (πολύ περισσότερο αν μιλάμε για άντρο της ακολασίας, βλέπε ΟΤΑ).

Γιατί όμως να πας σε δήμο; Ρώτα και εμάς που φεύγουμε τρέχοντας...

eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Δευ Αύγ 09, 2021 5:28 pm

Για θέση οδηγού που έκανα αίτηση, τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα είναι: πτυχίο μηχανικου ή εκπαιδευτή οδηγών.Σε περίπτωση που δε δύναται η κάλυψη της θέσης με υπάλληλο κάτοχο των ενός εκ των δύο πτυχίων ,δύναται η δυνατότητα επιλογής υπαλλήλου οποιασδήποτε δευτεροβάθμιας σχολής. Έχουμε κάνει λοιπόν αίτηση εγώ που είμαι εκπαιδευτής οδηγων και κάποιος που απλά έβγαλε το Λύκειο. Μπορεί η επιτροπή να παρακάμψει το πτυχίο μου και να επιλέξει τον επιλαχόντα;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Αύγ 10, 2021 7:11 am

eliasz750 έγραψε:Για θέση οδηγού που έκανα αίτηση, τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα είναι: πτυχίο μηχανικου ή εκπαιδευτή οδηγών.Σε περίπτωση που δε δύναται η κάλυψη της θέσης με υπάλληλο κάτοχο των ενός εκ των δύο πτυχίων ,δύναται η δυνατότητα επιλογής υπαλλήλου οποιασδήποτε δευτεροβάθμιας σχολής. Έχουμε κάνει λοιπόν αίτηση εγώ που είμαι εκπαιδευτής οδηγων και κάποιος που απλά έβγαλε το Λύκειο. Μπορεί η επιτροπή να παρακάμψει το πτυχίο μου και να επιλέξει τον επιλαχόντα;
οχι . κανονικά πρέπει να πάρει εσένα

δημομπατσακια
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 2:00 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό δημομπατσακια » Πέμ Αύγ 12, 2021 9:33 am

eliasz750 έγραψε:Για θέση οδηγού που έκανα αίτηση, τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα είναι: πτυχίο μηχανικου ή εκπαιδευτή οδηγών.Σε περίπτωση που δε δύναται η κάλυψη της θέσης με υπάλληλο κάτοχο των ενός εκ των δύο πτυχίων ,δύναται η δυνατότητα επιλογής υπαλλήλου οποιασδήποτε δευτεροβάθμιας σχολής. Έχουμε κάνει λοιπόν αίτηση εγώ που είμαι εκπαιδευτής οδηγων και κάποιος που απλά έβγαλε το Λύκειο. Μπορεί η επιτροπή να παρακάμψει το πτυχίο μου και να επιλέξει τον επιλαχόντα;


Φίλε Ηλία, να το παρακολουθείς το θέμα σου. Να παίρνεις τηλέφωνα, να πιέζεις κτλ.

Με δήμο έχεις να κάνεις και μπορεί να σου κάνουν καμία κουτσουκέλα... Να γνωρίζουν ότι το κυνηγάς.

eliasz750
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 14, 2021 5:04 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό eliasz750 » Κυρ Αύγ 15, 2021 8:11 am

Ευχαριστώ φιλε μου.Εχει ακουστεί πως θα γίνει εξυπηρέτηση ατόμων, που δεν πληρούν καν τα τυπικά προσόντα.Μα είναι δυνατόν; Τελικα μήπως αυτός είναι ο σκοπός της κινητικότητας; Να βολέψουμε κάποιους "μπούφους" και στα @ρχειδι@ μας η αξιοκρατεια; Δεν είναι υποχρεωμένοι οι δήμοι να στείλουν στο υπουργείο Εσωτερικών, τα αιτιολογημένα τυπικά προσόντα των προσλήψεων; Τι να πω...Ουγκάντα η χώρα μας.

δημομπατσακια
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 2:00 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό δημομπατσακια » Τρί Αύγ 17, 2021 8:55 am

eliasz750 έγραψε:Ευχαριστώ φιλε μου.Εχει ακουστεί πως θα γίνει εξυπηρέτηση ατόμων, που δεν πληρούν καν τα τυπικά προσόντα.Μα είναι δυνατόν; Τελικα μήπως αυτός είναι ο σκοπός της κινητικότητας; Να βολέψουμε κάποιους "μπούφους" και στα @ρχειδι@ μας η αξιοκρατεια; Δεν είναι υποχρεωμένοι οι δήμοι να στείλουν στο υπουργείο Εσωτερικών, τα αιτιολογημένα τυπικά προσόντα των προσλήψεων; Τι να πω...Ουγκάντα η χώρα μας.


Στέλνουν ένα πρακτικό από τις επιτροπές αλλά εύκολα μαγειρεύεται το θέμα.

Ο πρώτος (πχ εσύ) ενώ είχε το τυπικό προσόν θέλαμε περισσότερη προϋπηρεσία, ή δεν μας φάνηκε καλός στη συνέντευξη ή κάποια άλλη δικαιολογία.
Οπότε πάμε στον επόμενο που δεν έχει το τυπικό προσόν αλλά μπορεί να προσληφθεί ελλείψει άλλου (αφού έχουμε απορρίψει τον πρώτο), επειδή το γράφει και στο περίγραμμα εργασίας.

Οι δήμοι το κάνουν αυτό να ξέρεις.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Αύγ 17, 2021 2:39 pm

δημομπατσακια έγραψε:
eliasz750 έγραψε:Ευχαριστώ φιλε μου.Εχει ακουστεί πως θα γίνει εξυπηρέτηση ατόμων, που δεν πληρούν καν τα τυπικά προσόντα.Μα είναι δυνατόν; Τελικα μήπως αυτός είναι ο σκοπός της κινητικότητας; Να βολέψουμε κάποιους "μπούφους" και στα @ρχειδι@ μας η αξιοκρατεια; Δεν είναι υποχρεωμένοι οι δήμοι να στείλουν στο υπουργείο Εσωτερικών, τα αιτιολογημένα τυπικά προσόντα των προσλήψεων; Τι να πω...Ουγκάντα η χώρα μας.


Στέλνουν ένα πρακτικό από τις επιτροπές αλλά εύκολα μαγειρεύεται το θέμα.

Ο πρώτος (πχ εσύ) ενώ είχε το τυπικό προσόν θέλαμε περισσότερη προϋπηρεσία, ή δεν μας φάνηκε καλός στη συνέντευξη ή κάποια άλλη δικαιολογία.
Οπότε πάμε στον επόμενο που δεν έχει το τυπικό προσόν αλλά μπορεί να προσληφθεί ελλείψει άλλου (αφού έχουμε απορρίψει τον πρώτο), επειδή το γράφει και στο περίγραμμα εργασίας.

Οι δήμοι το κάνουν αυτό να ξέρεις.

υπαρχουν τα περιγράμματα θέσης στο απογραφή. ο κωδικός της θέσης που αναρτάται. λεει και το ΠΘΕ κια τους αποδεκτούς τιλους συμαφωνα με το προσοντολόγιο..

GEO2021
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 27, 2021 11:41 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό GEO2021 » Παρ Αύγ 27, 2021 3:20 pm

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που υπάρχει λανθασμένος υπολογισμός ποσοστού 65% από την υπηρεσία και δίνουν βεβαίωση μη πλήρωσης του ποσοστού στον φορέα υποδοχής?

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Αύγ 27, 2021 5:55 pm

GEO2021 έγραψε:Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που υπάρχει λανθασμένος υπολογισμός ποσοστού 65% από την υπηρεσία και δίνουν βεβαίωση μη πλήρωσης του ποσοστού στον φορέα υποδοχής?

μπες στο apografi.gov.gr και ψάξε τον φορέα σου και μέτρα τις θέσεις

roger
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2020 1:25 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό roger » Δευ Αύγ 30, 2021 6:56 pm

daredevil έγραψε:
GEO2021 έγραψε:Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που υπάρχει λανθασμένος υπολογισμός ποσοστού 65% από την υπηρεσία και δίνουν βεβαίωση μη πλήρωσης του ποσοστού στον φορέα υποδοχής?

μπες στο apografi.gov.gr και ψάξε τον φορέα σου και μέτρα τις θέσεις

Και αν δεν έχει καταθέσει στην απογραφή το ΝΠΙΔ οργανόγραμμα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει, τι γίνεται σε αυτήν τη περίπτωση;

Vardar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2021 4:10 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Vardar » Τρί Αύγ 31, 2021 2:12 pm

Ξέρουμε πόσο καιρό κάνει για να βγει το ΦΕΚ από την στιγμή που έχει περάσει το στάδιο συνέντευξης, κατάθεση εγγράφων, κλπ για μετάταξη;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες