Κύκλος κινητικότητας 2021

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Apokentromeni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 15, 2021 5:33 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Apokentromeni » Πέμ Ιουν 17, 2021 12:08 am

Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα
Μετάταξης από Αποκεντρωμένη σε άλλην Αποκεντρωμένη και με τι τροπο;
Στην απόφαση που βγήκε για την κινητικότητα όπου εξαιρεί τις Αποκεντρωμένες αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει άρση αυτής της εξαίρεσης με εντολή του Υπουργού.

KIRIMIHA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 14, 2020 6:13 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό KIRIMIHA » Πέμ Ιουν 17, 2021 4:18 pm

Καλησπέρα,

Ερώτηση;

Τελικά μπορούν οι υπάλληλοι των ΟΤΑ Α' να κανουν ελεύθερα αίτηση ή απαιτείτε και σύμφωνη γνώμη;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Ιουν 17, 2021 10:01 pm

Οι φορείς των οποίων οι διαδικασίες μετάταξης του πρώτου κύκλου κινητικότητας κατέστησαν ατελέσφορες λόγω μη υποβολής αιτήσεων ή μη καταλληλότητας των υποψηφίων για τις προκηρυσσόμενες θέσεις, καθώς και οι φορείς των οποίων τα αιτήματα πρόσληψης τακτικού προσωπικού στο πλαίσιο του ετήσιου προγραμματισμού του άρθρου 51 του ν. 4622/2019 δεν ικανοποιήθηκαν, έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε δεύτερο κύκλο κινητικότητας (μετατάξεων αποσπάσεων) που εκκινεί το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου κάθε έτους.

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό paili » Παρ Ιουν 18, 2021 2:45 pm

daredevil έγραψε:Οι φορείς των οποίων οι διαδικασίες μετάταξης του πρώτου κύκλου κινητικότητας κατέστησαν ατελέσφορες λόγω μη υποβολής αιτήσεων ή μη καταλληλότητας των υποψηφίων για τις προκηρυσσόμενες θέσεις, καθώς και οι φορείς των οποίων τα αιτήματα πρόσληψης τακτικού προσωπικού στο πλαίσιο του ετήσιου προγραμματισμού του άρθρου 51 του ν. 4622/2019 δεν ικανοποιήθηκαν, έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε δεύτερο κύκλο κινητικότητας (μετατάξεων αποσπάσεων) που εκκινεί το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου κάθε έτους.

Κατόπιν ερωτημάτων διαφόρων Υπηρεσιών, σας γνωρίζουμε ότι τα
υποβληθέντα αιτήματα αξιολογούνται από την ΚΕΚ και δεν υφίσταται υποχρέωση για
έγκριση του συνόλου των αιτημάτων που υποβλήθηκαν από κάθε φορέα. Ως εκ τούτου,
ορισμένες θέσεις φορέων κατά την αξιολόγηση της αρμόδιας Επιτροπής δεν εγκρίθηκαν
είτε για τυπικούς λόγους είτε κατόπιν ουσιαστικής αξιολόγησης. Συναφώς, σας γνωρίζουμε
ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του αρ. 6 του ν. 4440/2016, όπως ισχύει, «5. Τα
αιτήματα αξιολογούνται από την Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας και εισάγονται σε ενιαία
βάση δεδομένων (Πίνακας) για τις προσφερόμενες – διαθέσιμες θέσεις και ανάγκες στο
Δημόσιο. (…). Για την αξιολόγηση των αιτημάτων από την Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας
λαμβάνονται υπόψη κριτήρια, όπως το ποσοστό κάλυψης του οικείου κλάδου βάσει των
στοιχείων που παρατίθενται στην παρ. 2, η έδρα της Υπηρεσίας, το εν τοις πράγμασι
υπηρετούν προσωπικό, οι προβλεπόμενες αποχωρήσεις που δηλώνονται με την έκθεση της
παρ. 2 και οι προτεραιότητες δημόσιας πολιτικής

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιουν 18, 2021 7:39 pm

νέος όρος .. οι προβλεπόμενες αποχωρήσεις που δηλώνονται με την έκθεση της
παρ. 2 και οι προτεραιότητες δημόσιας πολιτικής εκει μπορεί να μην εγκρινει κια καμμία...

BastamGR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 20, 2021 7:22 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό BastamGR » Κυρ Ιουν 20, 2021 8:49 pm

Apokentromeni έγραψε:Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα
Μετάταξης από Αποκεντρωμένη σε άλλην Αποκεντρωμένη και με τι τρόπο;
Στην απόφαση που βγήκε για την κινητικότητα όπου εξαιρεί τις Αποκεντρωμένες αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει άρση αυτής της εξαίρεσης με εντολή του Υπουργού.


Γεια χαρά!
Είμαι υπάλληλος σε ΑΔ και έμεινα με ανοιχτό το στόμα όταν διάβασα τη συγκεκριμένη τροπολογία τώρα πλέον άρθρο 27 του 4807/2021.
Δυστυχώς, έπειτα απο τηλεφώνημα στην αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου, έλαβα την απάντηση ότι πρόκειται για διάταξη με καθολική εφαρμογή, και ίσως με μια και μοναδική λύση : μετάταξη κατά παρέκκλιση διατάξεων προς άλλη υπηρεσία, εκτός δηλαδή των διατάξεων του 4440/2016. Δυστυχώς, δεν έχουν προβλέψει ούτε μια εξαίρεση, τουλάχιστο για τους συνάδελφους σε παραμεθόριες περιοχές.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιουν 20, 2021 9:00 pm

BastamGR έγραψε:
Apokentromeni έγραψε:Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα
Μετάταξης από Αποκεντρωμένη σε άλλην Αποκεντρωμένη και με τι τρόπο;
Στην απόφαση που βγήκε για την κινητικότητα όπου εξαιρεί τις Αποκεντρωμένες αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει άρση αυτής της εξαίρεσης με εντολή του Υπουργού.


Γεια χαρά!
Είμαι υπάλληλος σε ΑΔ και έμεινα με ανοιχτό το στόμα όταν διάβασα τη συγκεκριμένη τροπολογία τώρα πλέον άρθρο 27 του 4807/2021.
Δυστυχώς, έπειτα απο τηλεφώνημα στην αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου, έλαβα την απάντηση ότι πρόκειται για διάταξη με καθολική εφαρμογή, και ίσως με μια και μοναδική λύση : μετάταξη κατά παρέκκλιση διατάξεων προς άλλη υπηρεσία, εκτός δηλαδή των διατάξεων του 4440/2016. Δυστυχώς, δεν έχουν προβλέψει ούτε μια εξαίρεση, τουλάχιστο για τους συνάδελφους σε παραμεθόριες περιοχές.

Καλώς ορίσατε στην πραγματικότητα. Ή δεν βγαίνουν τα κουκιά και έφευγαν πολύ από τις αποκεντρωμένες Και επειδή δεν έχουν γίνει οργανογράμματα την πρώτη φορά εξαίρεσαν τη συμμετοχή από την κινητικότητα την προηγούμενη δηλαδή της αποκεντρωμένης για εκείνο τον κύκλο του 20 τώρα την εξαιρούν παντελώς με κάποια στιγμή ξαναβάλω στην κινητικότητα εφόσον έχει προσωπικό κάτι τέτοιο έγινε με πρόσχημα τον κορονοϊό στα νοσοκομεία την πρώτη φορά μας ανέστειλε τη συμμετοχή μας ενώ είχαμε κάνει αίτηση και μετά μας έκοψε άδεια πάντως όσο δεν γνωρίζουνε και δεν υπάρχει προσωπικό πουθενά για να γίνει η μόχλευση και καίει η ανακατανομή του προσωπικού δεν θα φεύγει κανείς απλά είναι τα πράγματα δυστυχώς έτσι είναι .

BastamGR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 20, 2021 7:22 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό BastamGR » Κυρ Ιουν 20, 2021 9:47 pm

daredevil έγραψε:
BastamGR έγραψε:
Apokentromeni έγραψε:Καλησπέρα, γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα
Μετάταξης από Αποκεντρωμένη σε άλλην Αποκεντρωμένη και με τι τρόπο;
Στην απόφαση που βγήκε για την κινητικότητα όπου εξαιρεί τις Αποκεντρωμένες αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει άρση αυτής της εξαίρεσης με εντολή του Υπουργού.


Γεια χαρά!
Είμαι υπάλληλος σε ΑΔ και έμεινα με ανοιχτό το στόμα όταν διάβασα τη συγκεκριμένη τροπολογία τώρα πλέον άρθρο 27 του 4807/2021.
Δυστυχώς, έπειτα απο τηλεφώνημα στην αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου, έλαβα την απάντηση ότι πρόκειται για διάταξη με καθολική εφαρμογή, και ίσως με μια και μοναδική λύση : μετάταξη κατά παρέκκλιση διατάξεων προς άλλη υπηρεσία, εκτός δηλαδή των διατάξεων του 4440/2016. Δυστυχώς, δεν έχουν προβλέψει ούτε μια εξαίρεση, τουλάχιστο για τους συνάδελφους σε παραμεθόριες περιοχές.

Καλώς ορίσατε στην πραγματικότητα. Ή δεν βγαίνουν τα κουκιά και έφευγαν πολύ από τις αποκεντρωμένες Και επειδή δεν έχουν γίνει οργανογράμματα την πρώτη φορά εξαίρεσαν τη συμμετοχή από την κινητικότητα την προηγούμενη δηλαδή της αποκεντρωμένης για εκείνο τον κύκλο του 20 τώρα την εξαιρούν παντελώς με κάποια στιγμή ξαναβάλω στην κινητικότητα εφόσον έχει προσωπικό κάτι τέτοιο έγινε με πρόσχημα τον κορονοϊό στα νοσοκομεία την πρώτη φορά μας ανέστειλε τη συμμετοχή μας ενώ είχαμε κάνει αίτηση και μετά μας έκοψε άδεια πάντως όσο δεν γνωρίζουνε και δεν υπάρχει προσωπικό πουθενά για να γίνει η μόχλευση και καίει η ανακατανομή του προσωπικού δεν θα φεύγει κανείς απλά είναι τα πράγματα δυστυχώς έτσι είναι .


Καλώς σε βρήκα αλλά δεν θυμάμαι να απείχα ποτέ απο την πραγματικότητα. Τεσπα. Αλλού το πάνε με τις ΑΔ.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιουν 20, 2021 11:04 pm

Πληρωμένες πάνε για διάλυση η συγχώνευση με άλλο υπουργείο όπως ξέρετε καλά τα λάθη θα πάνε προφανώς στο υπεν λογικά επειδή είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο τα νερά θα πάνε λογικά στις περιφέρειες γιατί ούτως ή άλλως τα νερά έχουν πουληθεί με νόμο του 2011 υπόγεια και επίγεια απλά περιμένουν στην ουσία να διαλύσουν καλά-καλά τις αποκεντρωμένες και θα τις πάρω να σου δώσω το υπουργείο ενέργειας που συζητιέται αλλά επειδή δεν το έχουν κάνει ακόμα τις κρατάνε ζωντανές βασικά ημιθανή. Και δεν ήθελα ούτε να προσβάλλω κανέναν ούτε τίποτα απλά είμαστε στην πραγματικότητα με τις αποκεντρωμένες όπως λες πάνε για διάλυση τα νοσοκομεία πάνε για διαιτητικό ποίηση οι δήμοι θα ναι με κεντρική με αυτοτελείς πόρους για να λειτουργούν τι έμεινε μόνο τα σώματα ασφαλείας

ARMAGEDDON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2019 12:37 am

Κινητικότητα -Α΄ Κύκλος 2021: Λήγει η προθεσμία των αιτήσεων για 11.392 θέσεις

Δημοσίευσηαπό ARMAGEDDON » Τρί Ιουν 22, 2021 10:30 pm

Κινητικότητα -Α΄ Κύκλος 2021: Λήγει η προθεσμία των αιτήσεων για 11.392 θέσεις


Πόσες από αυτές τις θέσεις πιστεύετε ότι θα καλυφθούν;

VASILISR
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιουν 22, 2021 11:19 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό VASILISR » Τετ Ιουν 23, 2021 9:07 am

KIRIMIHA έγραψε:Καλησπέρα,

Ερώτηση;

Τελικά μπορούν οι υπάλληλοι των ΟΤΑ Α' να κανουν ελεύθερα αίτηση ή απαιτείτε και σύμφωνη γνώμη;


Καλήμερα
Στο ανωτέρο ερώτημα υπάρχει κάποιο σχόλιο???

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Ιουν 23, 2021 4:12 pm

VASILISR έγραψε:
KIRIMIHA έγραψε:Καλησπέρα,

Ερώτηση;

Τελικά μπορούν οι υπάλληλοι των ΟΤΑ Α' να κανουν ελεύθερα αίτηση ή απαιτείτε και σύμφωνη γνώμη;


Καλήμερα
Στο ανωτέρο ερώτημα υπάρχει κάποιο σχόλιο???

Απλή γνώμη είναι ότα. Σύμφωνη γνώμη για υπάλληλος όταν και περιφέρειες τεχνικών υπηρεσιών.

u6s25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 11:51 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό u6s25 » Παρ Ιουν 25, 2021 1:44 pm

Καλησπέρα. Έχει κανείς κάποια πληροφορία για το πότε θα ξεκινήσει ο έλεγχος προϋποθέσεων και ο έλεγχος επικρατεστερων από τους φορείς υποδοχής;
Κάποια πληροφορία....

u6s25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 11:51 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό u6s25 » Παρ Ιουν 25, 2021 4:28 pm

Υπάρχει κάποια πληροφορία ποτε θα προχωρήσει η επόμενη φαση;

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Παρ Ιουν 25, 2021 6:44 pm

Καλησπέρα σας κι από μένα,

Θέλω να ρωτήσω τα εξης οποιος γνωρίζει σας παρακαλώ να μου απαντήσει :

1) Έκανα αίτηση για μετάταξη απο Υπουργείο σε Δήμο
2) Δεν έχω μιλήσει με την υπηρεσία μου στο Υπουργείο να τους ενημερώσω ότι έκανα αίτηση για μετάταξη. Αυτοί θα δούνε ότι θέλω να φύγω με μεταταξη; να περιμένω να με ενημερώσουν αυτοί αν θα με αφήσουν να μεταταχθω στο Δήμο;
3) Ειμαι ΤΕ Διοικητικού Λογιστικου. Πρέπει να υπάρχει στο Υπουργείο μου το 65% του κλάδου δηλ. Το 65% των θέσεων ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ Διοικητικού, Διοικητικού-Οικονομικου& Διοικητικού-Λογιστικου, για να μπορέσω να μεταταχθω;
4) ο Δήμος θα δει την αίτηση μου κ θα με ειδοποιήσει να πάω να περάσω επιτροπή και να τους καταθέσω τα χαρτιά μου;
5) Ποια διαδικασία ακολουθείται τώρα; θα επικοινωνήσει ο Δήμος με το Υπουργείο μου να συνενοηθουν αν θα με αφήσουν να φύγω; ή είναι καθαρά στην κρίση του φορέα υποδοχής του Δήμου δηλ αν με θέλουν να πάω κ εγκρίνει η επιτροπή με βάση τα προσόντα μου;
6) Πόσο χρόνο θα πάρει όλη η διαδικασία να ολοκληρωθεί, αν εγκριθεί η μετάταξη μου;
7) Πιστεύετε ότι θα γίνουν οι μετατάξεις; γιατί κάτι άκουσα (σε πηγαδάκια συναδέλφων) ότι δεν θα αφήσουν να γίνουν πολλές μετατάξεις φέτος...

Όποιος μπορεί ας απαντήσει σας παρακαλώ, δεν γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία κ έχω αγχωθεί...

Σας ευχαριστώ.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες