Κύκλος κινητικότητας 2021

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Κυρ Ιουν 13, 2021 12:00 pm

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής καθώς είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση στην κινητικότητα. Συμπλήρωσα την αίτηση και κάτω στο κουτάκι με τις Λοιπές Πληροφορίες μπορεί να μου πει κάποιος τι γράφουμε; έγραψα ότι έχω παρακολουθήσει το Σεμινάριο Εισαγωγικής Εκπαίδευσης, είναι σωστό αυτό; τι γράφετε εσείς συνήθως;
Μήπως έπρεπε να γράψω κάτι για την οικογενειακή μου κατάσταση ότι έχω 2 ανήλικα τέκνα κ θέλω να πάω σε άλλο φορέα στον τόπο συμφερόντων μου για τους παρακάτω λόγους κτλ;;;

Οποιος μπορεί να μου απαντήσει σας παρακαλώ πολύ.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιουν 13, 2021 3:15 pm

ARMAGEDDON έγραψε:Πέρα από την πλάκα, θα διαπιστώσετε ότι οι περισσότερες θέσεις επαναπροκηρύχτηκαν λόγω έλλειψης υποψηφίων στον προηγούμενο κύκλο. Φυσικό με τόσες εξαιρέσεις. Η Κυβέρνηση δεν ενδιαφέρεται για την κινητικότητα. Το μόνο που την ενδιαφέρει είναι τα εμβόλια.

Ακριβώς .. όταν λέει 11.000 αίτησης. Και είναι. Παλιές θέσεις . Βάρκες της εξαιρέσεις δεν θα πει κανείς πουθενά. Πχ αποκεντρωμένες έξω νοσοκομείο έξω ορισμένοι δήμοι έξω. . κάτι πάει να γίνει με τα δικαστήρια . Αλλά ποιος θα πάει σε αυτές όταν ξέρει ότι δεν θα φύγει ; Χαζός θα είναι . Και κινητικότητα έγινε απλά για τα μάτια του κόσμου και στην ουσία δεν θα μείνω δεν θα μετακινείται κάνεις ή πάνω στο πουθενά τα λέμε και κάτι προσλήψεις με το σταγονόμετρο και όσοι είστε εκεί σε υπηρεσίες εκεί θα μείνετε και οι άλλοι πάλι εκεί θα μείνετε και εμείς πάλι εκεί θα μείνουμε εμβόλια και μόνο εμβόλιο σε νοιάζει

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιουν 13, 2021 3:26 pm

Scorpios1985 έγραψε:Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής καθώς είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση στην κινητικότητα. Συμπλήρωσα την αίτηση και κάτω στο κουτάκι με τις Λοιπές Πληροφορίες μπορεί να μου πει κάποιος τι γράφουμε; έγραψα ότι έχω παρακολουθήσει το Σεμινάριο Εισαγωγικής Εκπαίδευσης, είναι σωστό αυτό; τι γράφετε εσείς συνήθως;
Μήπως έπρεπε να γράψω κάτι για την οικογενειακή μου κατάσταση ότι έχω 2 ανήλικα τέκνα κ θέλω να πάω σε άλλο φορέα στον τόπο συμφερόντων μου για τους παρακάτω λόγους κτλ;;;

Οποιος μπορεί να μου απαντήσει σας παρακαλώ πολύ.

Πόσο χρονών υπάλληλος είσαι ; Έχεις κάνει χρήση εντοπιότητα;

IVIRON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 8:44 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό IVIRON » Κυρ Ιουν 13, 2021 4:46 pm

KalDim1987 έγραψε:Kαλησπέρα σας.
Μήπως γνωρίζετε αν τα τμήματα αυτοτελούς εσωτερικού ελέγχου έχουν κάποιο επίδομα?
Γενικά ενδιαφέρομαι για θέσεις με ελεγκτικό επίδομα αν έχετε να προτείνετε κάτι.


Οι διευθύνσεις εσωτερικού ελέγχου δεν έχουν επιδόματα - στο λέω γιατί εργάζομαι ώς ελεγκτής .
Θα πρέπει να κοιτάξεις για θέσεις με ειδική πρόσκληση του υπουργείου οικονομικών - ΣΔΟΕ που προβλέπουν κάτι.
Συμβουλή : Μην βιαστείς , να προσέχεις διότι έχουν και αστική ευθύνη κάποιες ελεγκτικές θέσεις και μπορεί να βρεθείς μπλεγμένη/νος
και να χάσεις και τον ύπνο σου .

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Δευ Ιουν 14, 2021 11:24 am

Διοριστηκα στη συγκεκριμένη υπηρεσία οπου υπηρετώ πριν 3 έτη και δεν έχω κάνει χρήση εντοπιότητας.
Ειμαι 3 χρόνια δηλαδή στο δημόσιο.

u6s25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 11:51 am

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό u6s25 » Δευ Ιουν 14, 2021 6:17 pm

καλησπέρα σας. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος...στην αίτηση κινητικότητας έχει το πεδίο εργασιακή εμπειρία και το πεδίο άσκηση καθηκόντων ευθύνης. Όταν ρωτάει άσκηση καθηκόντων ευθύνης θέλει να αναγραφεί αν κάποιος κατείχε θέση ευθύνης ή ποια ήταν τα καθήκοντα που ασκούσε στο πεδίο ευθύνης του;

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό paili » Δευ Ιουν 14, 2021 7:48 pm

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκαν οι θέσεις που εγκρίθηκαν από την ΚΕΚ στο πλαίσιο του Α’
Κύκλου 2021. Κατόπιν ερωτημάτων διαφόρων Υπηρεσιών, σας γνωρίζουμε ότι τα
υποβληθέντα αιτήματα αξιολογούνται από την ΚΕΚ και δεν υφίσταται υποχρέωση για
έγκριση του συνόλου των αιτημάτων που υποβλήθηκαν από κάθε φορέα. Ως εκ τούτου,
ορισμένες θέσεις φορέων κατά την αξιολόγηση της αρμόδιας Επιτροπής δεν εγκρίθηκαν
είτε για τυπικούς λόγους είτε κατόπιν ουσιαστικής αξιολόγησης. Συναφώς, σας γνωρίζουμε
ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 5 του αρ. 6 του ν. 4440/2016, όπως ισχύει, «5. Τα
αιτήματα αξιολογούνται από την Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας και εισάγονται σε ενιαία
βάση δεδομένων (Πίνακας) για τις προσφερόμενες – διαθέσιμες θέσεις και ανάγκες στο
Δημόσιο. (…). Για την αξιολόγηση των αιτημάτων από την Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας
λαμβάνονται υπόψη κριτήρια, όπως το ποσοστό κάλυψης του οικείου κλάδου βάσει των
στοιχείων που παρατίθενται στην παρ. 2, η έδρα της Υπηρεσίας, το εν τοις πράγμασι
υπηρετούν προσωπικό, οι προβλεπόμενες αποχωρήσεις που δηλώνονται με την έκθεση της
παρ. 2 και οι προτεραιότητες δημόσιας πολιτικής.».

nasosk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 7:31 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό nasosk » Δευ Ιουν 14, 2021 10:56 pm

Προσωπική μου γνώμη είναι να γράψεις όσα περισσότερα μπορείς για να πείσεις την επιτροπή να διαλέξει εσένα και όχι κάποιον άλλο. Σκέψου ότι την αίτηση θα την διαβάσουν άτομα που δεν σε γνωρίζουν και πιθανόν θα πρέπει να ξεχωρίσουν εσένα ανάμεσα σε άλλους συνυποψηφίους (αρκεί όλα όσα γράψεις να είναι αληθή και να μπορείς να τα αποδείξεις αν σου ζητηθεί). Φιλικά.



Scorpios1985 έγραψε:Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής καθώς είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση στην κινητικότητα. Συμπλήρωσα την αίτηση και κάτω στο κουτάκι με τις Λοιπές Πληροφορίες μπορεί να μου πει κάποιος τι γράφουμε; έγραψα ότι έχω παρακολουθήσει το Σεμινάριο Εισαγωγικής Εκπαίδευσης, είναι σωστό αυτό; τι γράφετε εσείς συνήθως;
Μήπως έπρεπε να γράψω κάτι για την οικογενειακή μου κατάσταση ότι έχω 2 ανήλικα τέκνα κ θέλω να πάω σε άλλο φορέα στον τόπο συμφερόντων μου για τους παρακάτω λόγους κτλ;;;

Οποιος μπορεί να μου απαντήσει σας παρακαλώ πολύ.

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Τρί Ιουν 15, 2021 12:48 am

nasosk σε ευχαριστώ πολύ!!!

Εννοείται ότι θα γράψω όσα περισσότερα μπορώ για να τους πείσω να με διαλέξουν... Θέλω να σε ρωτήσω 2 πράγματα ακομη:

1) Να αναφέρω την οικογενειακή μου κατάσταση πχ ότι έχω 2 μικρά βρεφακια κ δεν έχω βοήθεια στον τόπο που ζω τώρα; γι αυτό θέλω να πάω στον τόπο καταγωγής μου που έχω όλους τους συγγενείς μου εκεί...
2) επίσης όταν τελειώσουν οι αιτήσεις ποια διαδικασία ακολουθείται; ο φορέας που θέλουμε να πάμε ζητάει το φάκελο μας από το φορέα προέλευσης μας κ μας καλεί σε συνέντευξη; τι ακριβώς γίνεται;

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Τρί Ιουν 15, 2021 1:32 pm

u6s25 έγραψε:καλησπέρα σας. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος...στην αίτηση κινητικότητας έχει το πεδίο εργασιακή εμπειρία και το πεδίο άσκηση καθηκόντων ευθύνης. Όταν ρωτάει άσκηση καθηκόντων ευθύνης θέλει να αναγραφεί αν κάποιος κατείχε θέση ευθύνης ή ποια ήταν τα καθήκοντα που ασκούσε στο πεδίο ευθύνης του;


Συμπληρώνεται μόνο σε περίπτωση κατοχής θέσης ευθύνης.

nasosk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 7:31 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό nasosk » Τετ Ιουν 16, 2021 9:14 am

Καλημέρα. Σου γράφω πάντα την προσωπική μου άποψη:
1) Οπωσδήποτε πρέπει να αναφέρεις αυτά που γράφεις για την οικογενειακή σου κατάσταση
2) Μετά από ένα χρονικό διάστημα που θα ανακοινωθεί, και εάν έχεις επιλεγεί στους επικρατέστερους υποψηφίους, θα σε καλέσουν για συνέντευξη και ο φορέας που θες να πας ζητάει κάποια έγγραφα από τον φάκελό σου από το φορέα προέλευσης. Δεν θυμάμαι ακριβώς την διαδικασία, αλλά θα πρέπει να έχεις το νου σου και να κάνεις και κάποια τηλέφωνα στους φορείς υποδοχής, γιατί οι επιτροπές σε κάθε φορέα συνεδριάζουν σε διαφορετικό χρόνο.
Φιλικά.
Καλή επιτυχία.



Scorpios1985 έγραψε:nasosk σε ευχαριστώ πολύ!!!

Εννοείται ότι θα γράψω όσα περισσότερα μπορώ για να τους πείσω να με διαλέξουν... Θέλω να σε ρωτήσω 2 πράγματα ακομη:

1) Να αναφέρω την οικογενειακή μου κατάσταση πχ ότι έχω 2 μικρά βρεφακια κ δεν έχω βοήθεια στον τόπο που ζω τώρα; γι αυτό θέλω να πάω στον τόπο καταγωγής μου που έχω όλους τους συγγενείς μου εκεί...
2) επίσης όταν τελειώσουν οι αιτήσεις ποια διαδικασία ακολουθείται; ο φορέας που θέλουμε να πάμε ζητάει το φάκελο μας από το φορέα προέλευσης μας κ μας καλεί σε συνέντευξη; τι ακριβώς γίνεται;

MarX
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 9:37 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό MarX » Τετ Ιουν 16, 2021 9:31 am

Γνωρίζει κάποιος ο β κύκλος κινητικότητας περιλαμβάνει θέσεις του α κύκλου κινητικότητας που δεν καλύφθηκαν ή περιλαμβάνει και θέσεις που δεν εγκρίθηκαν από την ΚΕΚ για τον πρώτο κύκλο και τις περιλαμβάνουν στον β κύκλο;

thanka12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2021 3:45 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό thanka12 » Τετ Ιουν 16, 2021 5:23 pm

Ο Β Κύκλος περιλαμβάνει όσες θέσεις δεν καλύφθηκαν στον Α Κύκλο από αυτές που εγκρίθηκαν από την ΚΕΚ.
Αυτό μου είπαν αρμόδιοι υπάλληλοι περιφέρειας όταν τους έθεσα ακριβώς αυτό το ερώτημα. Θα πρέπει όμως να γίνει και ένα ερώτημα στο ΥΠΕΣ στην αρμόδια υπηρεσία για να είμαστε σίγουροι.

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό paili » Τετ Ιουν 16, 2021 5:42 pm

MarX έγραψε:Γνωρίζει κάποιος ο β κύκλος κινητικότητας περιλαμβάνει θέσεις του α κύκλου κινητικότητας που δεν καλύφθηκαν ή περιλαμβάνει και θέσεις που δεν εγκρίθηκαν από την ΚΕΚ για τον πρώτο κύκλο και τις περιλαμβάνουν στον β κύκλο;

Περιλαμβάνει Θέσεις που προκυρηχθηκαν και δεν καλύφθηκαν στον Α κύκλο .όποιες δεν εγκρίθηκαν σημαίνει ότι δεν πληρούν προϋποθέσεις

Scorpios1985
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 2:59 pm

Re: Κύκλος κινητικότητας 2021

Δημοσίευσηαπό Scorpios1985 » Τετ Ιουν 16, 2021 9:58 pm

NasosK σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σου!!!!

Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία και με το καλό να πραγματοποιηθούν οι μετατάξεις όλων μας!!!


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες