Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
nikos001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 3:10 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό nikos001 » Παρ Ιαν 20, 2023 11:29 pm

daredevil έγραψε:--- σχόλιο 1 "
Ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απάντηση.

2020
-Είχα κάνει αίτηση για μετάταξη στο πλαίσιο του Β' Κύκλου Κινητικότητας 2020.
Οι υπηρετούντες υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ήμασταν τρεις, ενώ οι οργανικές θέσεις στον Ο.Ε.Υ. (2017) ήταν τέσσερις.

Ο φορέας υποδοχής, που θα με δεχόταν, έστειλε έγγραφο στην υπηρεσία μου για να απαντήσει αν πληρούσα την προϋπόθεση του 65% κι εκείνη απάντησε ότι επειδή οι οργανικές θέσεις ήταν τέσσερις (εδώ έλαβε υπ'όψη τον Ο.Ε.Υ.) κι οι υπηρετούντες ήμασταν τρεις, μετά την αποχώρησή μου θα έμεναν δύο, ήτοι το ποσοστό θα ήταν 50%, ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ.
Απάντησαν λανθασμένα; ΝΑΙ . και οι άσχετοι του φορέα υποδοχής το δέχτηκαν. και οι δύο παρανόμησαν .
-
δεύτερη περίπτωση 2022 . 6 θέσεις καλυμμένες 4 . κενή μια δεσμευμένη 1 . συνεπάγεται 4 / 6 = 66,6 % > 65 % πληροίς τις προϋποθέσεις. Θα τους πεις αν με κόψετε θα σας κάνω μήνυση με για παράβαση καθήκοντος.


Σε εσένα τουλάχιστον απαντήσανε πόσοι ήταν οι υπηρετούντες υπάλληλοι ΠΕ Διοικητικού.
Σε εμένα απαντάνε πάντα με μια πρόταση "Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του 65%" χωρίς κανένα στοιχείο,ουτε σε μένα ούτε στον φορέα υποδοχής.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Ιαν 21, 2023 8:46 am

nikos001 έγραψε:Έχω το ίδιο πρόβλημα, πλήρως 100% τις προϋποθέσεις του 65% αλλά πάντα η υπηρεσία μου απαντά ψέματα ότι δεν πληρω τις προϋποθέσεις..
1) Τους έκανα γραπτό αίτημα να μου απαντήσουν σε συγκεκρινα ερωτήματα πχ πόσοι είναι ΔΕ της ειδικότητας μου.
2) Η απάντηση του ήταν επί λέξη "Δεν νομιμοποιειστε να ζητάτε τέτοια στοιχεία. Αυτό το δικαίωμα το έχει μόνο ο φορέας επιλογής (αν το ζητήσει)
3) πήρα το υπουργείο Εσωτερικών, μου είπαν επί λέξη "εμείς κύριε δεν μπαίνουμε στην διαδικασία να ελέγχουμε αν ο κάθε φορέας λέει αλήθεια για το 65%. .Πιστεύουμε αυτά που μας λενε" και τους λέω "γι αυτό σας κάνουν ότι θέλουνε.
4) Πήγα σε δικηγόρο που ξέρει από μετατάξεις, του απαντήσανε αυτό που γράφω στο 2.
Ο δικηγόρος μου είπε ότι μπορούμε αν θέλουμε να τους πάμε στα δικαστήρια, αλλα θα μπούμε σε μια μακριά διαδικασία, ότι μπορεί να μην αποδείξουμε τελικά ότι λένε ψέματα κτλπ.....
Ίσως να μην ήταν τόσο πιεστικος, αν ξέρει κανείς καποιον που να μπορεί να τους στριμώξει και να τους κυνηγήσει, με ενδιαφέρει και μένα.



λοιπόν δες τον Ν 2690 ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ ΑΡΙΘΜ 2690 ΦΕΚ Α΄45/9.3.1999

Κύρωση του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας και άλλες διατάξεις.
Άρθρο 3
Αιτήσεις προς τη Διοίκηση, Άρθρο 4
Διεκπεραίωση υποθέσεων από τη Διοίκηση ,Άρθρο 5
Πρόσβαση σε έγγραφα 1. Κάθε ενδιαφερόμενος έχει το δικαίωμα, ύστερα από γραπτή αίτησή του, να λαμβάνει γνώση των διοικητικών εγγράφων. Ως διοικητικά έγγραφα νοούνται όσα συντάσσονται από τις δημόσιες υπηρεσίες, όπως εκθέσεις, μελέτες, πρακτικά, στατιστικά στοιχεία, εγκύκλιες οδηγίες, απαντήσεις της Διοίκησης, γνωμοδοτήσεις και αποφάσεις.

2.Όποιος έχει ειδικό έννομο συμφέρον δικαιούται, ύστερα από γραπτή αίτησή του, να λαμβάνει γνώση των ιδιωτικών εγγράφων που φυλάσσονται στις δημόσιες υπηρεσίες και είναι σχετικά με υπόθεσή του η οποία εκκρεμεί σε αυτές ή έχει διεκπεραιωθεί από αυτές.

3. Το κατά τις προηγούμενες παραγράφους δικαίωμα δεν υφίσταται στις περιπτώσεις που το έγγραφο αφορά την ιδιωτική ή οικογενειακή ζωή τρίτου, ή αν παραβλάπτεται απόρρητο το οποίο προβλέπεται από ειδικές διατάξεις. Η αρμόδια διοικητική αρχή μπορεί να αρνηθεί την ικανοποίηση του δικαιώματος τούτου αν το έγγραφο αναφέρεται στις συζητήσεις του Υπουργικού Συμβουλίου, ή αν η ικανοποίηση του δικαιώματος αυτού είναι δυνατόν να δυσχεράνει ουσιωδώς την έρευνα δικαστικών, διοικητικών,αστυνομικών ή στρατιωτικών αρχών σχετικώς με την τέλεση εγκλήματος ή διοικητικής παράβασης.


4. Το δικαίωμα των παρ. 1 και 2 ασκείται : α) με μελέτη του εγγράφου στο κατάστημα της υπηρεσίας, ή β) με χορήγηση αντιγράφου, εκτός αν η αναπαραγωγή τούτου μπορεί να βλάψει το πρωτότυπο. Η σχετική δαπάνη αναπαραγωγής βαρύνει τον αιτούντα, εκτός αν ο νόμος ορίζει διαφορετικά. Αν πρόκειται για πληροφορίες ιατρικού χαρακτήρα, αυτές γνωστοποιούνται στον αιτούντα με τη βοήθεια γιατρού, ο οποίος ορίζεται για το σκοπό αυτόν.

5. Η άσκηση του κατά τις παρ. 1 και 2 δικαιώματος γίνεται με την επιφύλαξη της ύπαρξης τυχόν δικαιωμάτων πνευματικής ή βιομηχανικής ιδιοκτησίας.

6. Η χρονική προθεσμία για τη χορήγηση εγγράφων κατά τις παραγράφους 1 και 2 ή την αιτιολογημένη απόρριψη της σχετικής αίτησης του πολίτη είναι είκοσι (20) ημέρες.
Ξανάκανε την αίτηση και επικαλέσου για φράση " τις διατάξεις των άρθρων 3 , 4, 5 του Ν, 2690 /99 . Να ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν .

giwrgos74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2023 2:23 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό giwrgos74 » Τρί Ιαν 24, 2023 11:54 am

daredevil έγραψε:
hraklhspap έγραψε:
theoLaz έγραψε:καλημέρα
...apografi.gov... ψηφιακό οργανόγραμμα του κάθε φορέα
υπολογίζεις 65% μόνο σε όσους υπηρετούν και όχι σε όσους ανήκουν στον φορέα
την ημέρα της αίτησης μετάταξης.



Στο ψηφιακό οργανόγραμμα υπάρχουν κάποιες θέσεις με κατάσταση "δεσμευμένες", αυτές υπολογίζονται ως κενές θέσεις;


ναι. γιατί το ποσοστό πρέπει να βγαίνει απο τις καλυμμένες και μόνο.


Καλημέρα. Είχα την εντύπωση ότι το ποσοστό βγαίνει από το σύνολο των θέσεων σε σχέση με τις καλυμμένες.
Παράδειγμα: 3 θέσεις, με δύο υπηρετούντες = 66,6% ή όχι;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 24, 2023 1:43 pm

giwrgos74 έγραψε:
daredevil έγραψε:
hraklhspap έγραψε:

Στο ψηφιακό οργανόγραμμα υπάρχουν κάποιες θέσεις με κατάσταση "δεσμευμένες", αυτές υπολογίζονται ως κενές θέσεις;


ναι. γιατί το ποσοστό πρέπει να βγαίνει απο τις καλυμμένες και μόνο.


Καλημέρα. Είχα την εντύπωση ότι το ποσοστό βγαίνει από το σύνολο των θέσεων σε σχέση με τις καλυμμένες.
Παράδειγμα: 3 θέσεις, με δύο υπηρετούντες = 66,6% ή όχι;
σωστά

giwrgos74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2023 2:23 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό giwrgos74 » Τρί Ιαν 24, 2023 2:21 pm

daredevil έγραψε:
giwrgos74 έγραψε:
daredevil έγραψε:
ναι. γιατί το ποσοστό πρέπει να βγαίνει απο τις καλυμμένες και μόνο.


Καλημέρα. Είχα την εντύπωση ότι το ποσοστό βγαίνει από το σύνολο των θέσεων σε σχέση με τις καλυμμένες.
Παράδειγμα: 3 θέσεις, με δύο υπηρετούντες = 66,6% ή όχι;
σωστά


Και όμως, στην δική μου περίπτωση, με κόβουν.
Η μία συνάδελφος του Γρ. Προσωπικού λέγοντας ότι ο υπολογισμός γίνεται επί των καλυμμένων, η άλλη επειδή δεν υπολογίζομαι εγώ λόγω του ότι είμαι σε μακροχρόνια άδεια ανατρ. τέκνου.
Ιδίως το δεύτερο, το θεωρώ καταστρατήγηση βασικών δικαιωμάτων μου και της Αρχής της ίσης μεταχείρισης. Αδικία δηλαδή.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Ιαν 24, 2023 7:09 pm

giwrgos74 έγραψε:
daredevil έγραψε:
giwrgos74 έγραψε:
Καλημέρα. Είχα την εντύπωση ότι το ποσοστό βγαίνει από το σύνολο των θέσεων σε σχέση με τις καλυμμένες.
Παράδειγμα: 3 θέσεις, με δύο υπηρετούντες = 66,6% ή όχι;
σωστά


Και όμως, στην δική μου περίπτωση, με κόβουν.
Η μία συνάδελφος του Γρ. Προσωπικού λέγοντας ότι ο υπολογισμός γίνεται επί των καλυμμένων, η άλλη επειδή δεν υπολογίζομαι εγώ λόγω του ότι είμαι σε μακροχρόνια άδεια ανατρ. τέκνου.
Ιδίως το δεύτερο, το θεωρώ καταστρατήγηση βασικών δικαιωμάτων μου και της Αρχής της ίσης μεταχείρισης. Αδικία δηλαδή.

Καλώς σε κόβουν. ο Νόμος λέει "4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στον φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξήντα πέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως, άνευ αποδοχών, υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα . Άρα το το ποσοστό σας είναι καλυμμένο στο 33 %

giwrgos74
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2023 2:23 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό giwrgos74 » Τετ Ιαν 25, 2023 8:51 am

daredevil έγραψε:
giwrgos74 έγραψε:
daredevil έγραψε: σωστά


Και όμως, στην δική μου περίπτωση, με κόβουν.
Η μία συνάδελφος του Γρ. Προσωπικού λέγοντας ότι ο υπολογισμός γίνεται επί των καλυμμένων, η άλλη επειδή δεν υπολογίζομαι εγώ λόγω του ότι είμαι σε μακροχρόνια άδεια ανατρ. τέκνου.
Ιδίως το δεύτερο, το θεωρώ καταστρατήγηση βασικών δικαιωμάτων μου και της Αρχής της ίσης μεταχείρισης. Αδικία δηλαδή.

Καλώς σε κόβουν. ο Νόμος λέει "4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στον φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, καθώς και κατά τον χρόνο έκδοσης της απόφασης, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον εξήντα πέντε τοις εκατό (65%) επί του συνόλου των οργανικών θέσεων του εν λόγω κλάδου, στο οποίο ποσοστό δεν συμπεριλαμβάνονται υπάλληλοι, οι οποίοι απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια, όπως ιδίως, άνευ αποδοχών, υπηρεσιακής εκπαίδευσης ή είναι αποσπασμένοι σε άλλον φορέα . Άρα το το ποσοστό σας είναι καλυμμένο στο 33 %


Υπάρχει και η εγκύκλιος https://www.ypes.gr/wp-content/uploads/2020/01/eggr2631-17012020.pdf που αναφέρει:
"Με σκοπό την ορθή και ενιαία εφαρμογή της σχετικής ανωτέρω διάταξης διευκρινίζονται περαιτέρω τα εξής: Οι αρμόδιες Διευθύνσεις Προσωπικού θα προσμετρούν για τον υπολογισμό του ποσοστού και τους υπαλλήλους του συγκεκριμένου κλάδου/ειδικότητας που έχουν υποβάλει αίτηση στο ΕΣΚ. Δεν προσμετρώνται υπάλληλοι του κλάδου ή της ειδικότητας, οι οποίοι απουσιάζουν μακροχρονίως, καθώς έτσι τύποις δύναται να καλύπτεται το ποσοστό 65% , ενώ η κάλυψη να καταλήγει εν τοις πράγμασι να είναι ουσιωδώς μικρότερη.".
Το "Δεν προσμετρώνται" αναφέρεται σε αυτούς που κάνουν αίτηση ή στο γενικό κανόνα; Και αν ναι, δεν καταστρατηγείται η "Αρχή τη Ίσης μεταχείρισης", εφόσον υπό άλλες συνθήκες (εάν δεν ήμουν σε μακροχρόνια άδεια) θα μπορούσα να μεταταχθώ χωρίς πρόβλημα;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης