Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 9:42 am

Aelia έγραψε:
trelokomeio έγραψε:
nikos001 έγραψε:
Ο φορέας μου, έστειλε μια αόριστη αρνητική απάντηση, με "αερολογίες" όπως μου είπαν χαρακτηριστικά από τον φορέα υποδοχής,και αυτοί ξαναστείλανε έγγραφο ζητώντας συγκεκριμένες απαντήσεις για το θέμα


δικηγόρο βάλτε, το ίδιο επαθα κ εγω, εβαλα δικηγορο κ το άλλαξαν...
απλά πράματα θα γράψει στην ενσταση αναφορά...



Μήπως είναι εύκολο να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες για δικηγόρο που ασχολείται με το θέμα της μετάταξης και τι κάνουμε σε περίπτωση που ο φορέας προέλευσης βεβαιώσει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του 65%;

Ο φορέας μου στον οποίο υπηρετούμε τέσσερις υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ με ενημέρωσε ότι θα υπολογίσει την ποσόστωση βάσει του Ψηφιακού Οργανογράμματος, που έχει έξι θέσεις ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ (τέσσερις καλυμμένες, μία δεσμευμένη και μία κενή) κι όχι βάσει του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας (τροποποίηση το 2017) ο οποίος έχει τέσσερις οργανικές θέσεις κι άρα η κάλυψη είναι 100%. Είναι βέβαιο ότι η πρόθεση της υπηρεσίας μου είναι να εμποδίσει με κάθε τρόπο τη μετάταξή μου.

Μήπως μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες;
Ευχαριστούμε.
οι δύο παραπάνω θέσεις δηλαδή η μία κενή και μία οι δεσμευμένοι πώς προκύπτουν μετατάχθηκε κάνεις έκλεισε καμία υπηρεσία και μετακινήθηκε κανένας υπάλληλος πώς ξαφνικά ανέβηκαν δύο θέσεις δηλαδή από 4 γίναν 6? Ζήτησε τους έγγραφο και πες τους πως προκύπτει ότι είναι έξι θέσεις αφού σύμφωνα με τον οργανισμό είναι τέσσερις όπως λες το 2017 να σου απαντήσω εγγράφως πώς προκύπτουν οι δύο παραπάνω θέσεις

Aelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 7:49 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό Aelia » Κυρ Ιαν 15, 2023 12:17 pm

daredevil έγραψε:
Aelia έγραψε:
trelokomeio έγραψε:
δικηγόρο βάλτε, το ίδιο επαθα κ εγω, εβαλα δικηγορο κ το άλλαξαν...
απλά πράματα θα γράψει στην ενσταση αναφορά...



Μήπως είναι εύκολο να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες για δικηγόρο που ασχολείται με το θέμα της μετάταξης και τι κάνουμε σε περίπτωση που ο φορέας προέλευσης βεβαιώσει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του 65%;

Ο φορέας μου στον οποίο υπηρετούμε τέσσερις υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ με ενημέρωσε ότι θα υπολογίσει την ποσόστωση βάσει του Ψηφιακού Οργανογράμματος, που έχει έξι θέσεις ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ (τέσσερις καλυμμένες, μία δεσμευμένη και μία κενή) κι όχι βάσει του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας (τροποποίηση το 2017) ο οποίος έχει τέσσερις οργανικές θέσεις κι άρα η κάλυψη είναι 100%. Είναι βέβαιο ότι η πρόθεση της υπηρεσίας μου είναι να εμποδίσει με κάθε τρόπο τη μετάταξή μου.

Μήπως μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες;
Ευχαριστούμε.

οι δύο παραπάνω θέσεις δηλαδή η μία κενή και μία οι δεσμευμένοι πώς προκύπτουν μετατάχθηκε κάνεις έκλεισε καμία υπηρεσία και μετακινήθηκε κανένας υπάλληλος πώς ξαφνικά ανέβηκαν δύο θέσεις δηλαδή από 4 γίναν 6? Ζήτησε τους έγγραφο και πες τους πως προκύπτει ότι είναι έξι θέσεις αφού σύμφωνα με τον οργανισμό είναι τέσσερις όπως λες το 2017 να σου απαντήσω εγγράφως πώς προκύπτουν οι δύο παραπάνω θέσεις


Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό είναι ένα ζητούμενο.

Πριν δύο χρόνια, τότε που καλυμμένες οργανικές θέσεις ήταν οι τρεις από τις τεσσερις, σε απάντηση σε φορέα υποδοχής ανέφεραν ότι οι οργανικές θέσεις είναι τέσσερις και μετά την αποχώρησή μου θα έμενε το 50%. Τώρα που είναι καλυμμένες όλες, κι οι τέσσερις, αλλάζουν το σκεπτικό τους γιατί δε βολεύονται με τον Οργανισμό.
Λένε ότι οι θέσεις του Ψηφιακού Οργανογράμματος είναι οργανικές κι ότι με βάση αυτές μετά την αποχώρησή μου η ποσόστωση θα είναι κάτω από 65%... πάλι δηλαδή πέφτουμε στο 50%!

Και θεωρούν οργανικές, θέσεις μη νομοθετημένες, εφόσον δεν υπάρχουν στον Ο.Ε.Υ.!

Κάθε άποψη είναι δεκτή για συζήτηση, γιατί ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 2:26 pm

Aelia έγραψε:
daredevil έγραψε:
Aelia έγραψε:

Μήπως είναι εύκολο να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες για δικηγόρο που ασχολείται με το θέμα της μετάταξης και τι κάνουμε σε περίπτωση που ο φορέας προέλευσης βεβαιώσει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του 65%;

Ο φορέας μου στον οποίο υπηρετούμε τέσσερις υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ με ενημέρωσε ότι θα υπολογίσει την ποσόστωση βάσει του Ψηφιακού Οργανογράμματος, που έχει έξι θέσεις ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ (τέσσερις καλυμμένες, μία δεσμευμένη και μία κενή) κι όχι βάσει του Οργανισμού Εσωτερικής Υπηρεσίας (τροποποίηση το 2017) ο οποίος έχει τέσσερις οργανικές θέσεις κι άρα η κάλυψη είναι 100%. Είναι βέβαιο ότι η πρόθεση της υπηρεσίας μου είναι να εμποδίσει με κάθε τρόπο τη μετάταξή μου.

Μήπως μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες;
Ευχαριστούμε.

οι δύο παραπάνω θέσεις δηλαδή η μία κενή και μία οι δεσμευμένοι πώς προκύπτουν μετατάχθηκε κάνεις έκλεισε καμία υπηρεσία και μετακινήθηκε κανένας υπάλληλος πώς ξαφνικά ανέβηκαν δύο θέσεις δηλαδή από 4 γίναν 6? Ζήτησε τους έγγραφο και πες τους πως προκύπτει ότι είναι έξι θέσεις αφού σύμφωνα με τον οργανισμό είναι τέσσερις όπως λες το 2017 να σου απαντήσω εγγράφως πώς προκύπτουν οι δύο παραπάνω θέσεις


Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό είναι ένα ζητούμενο.

Πριν δύο χρόνια, τότε που καλυμμένες οργανικές θέσεις ήταν οι τρεις από τις τεσσερις, σε απάντηση σε φορέα υποδοχής ανέφεραν ότι οι οργανικές θέσεις είναι τέσσερις και μετά την αποχώρησή μου θα έμενε το 50%. Τώρα που είναι καλυμμένες όλες, κι οι τέσσερις, αλλάζουν το σκεπτικό τους γιατί δε βολεύονται με τον Οργανισμό.
Λένε ότι οι θέσεις του Ψηφιακού Οργανογράμματος είναι οργανικές κι ότι με βάση αυτές μετά την αποχώρησή μου η ποσόστωση θα είναι κάτω από 65%... πάλι δηλαδή πέφτουμε στο 50%!

Και θεωρούν οργανικές, θέσεις μη νομοθετημένες, εφόσον δεν υπάρχουν στον Ο.Ε.Υ.!

Κάθε άποψη είναι δεκτή για συζήτηση, γιατί ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.


3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 2:55 pm


daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 2:57 pm

hraklhspap έγραψε:
theoLaz έγραψε:
nikos001 έγραψε:Εγώ δηλαδή δεν μπορώ με αίτηση μου να μου απαντήσουν εάν πληρειται το 65%;

καλημέρα
...apografi.gov... ψηφιακό οργανόγραμμα του κάθε φορέα
υπολογίζεις 65% μόνο σε όσους υπηρετούν και όχι σε όσους ανήκουν στον φορέα
την ημέρα της αίτησης μετάταξης.



Στο ψηφιακό οργανόγραμμα υπάρχουν κάποιες θέσεις με κατάσταση "δεσμευμένες", αυτές υπολογίζονται ως κενές θέσεις;


ναι. γιατί το ποσοστό πρέπει να βγαίνει απο τις καλυμμένες και μόνο.

Aelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 7:49 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό Aelia » Κυρ Ιαν 15, 2023 5:26 pm

daredevil έγραψε:
Aelia έγραψε:
daredevil έγραψε: οι δύο παραπάνω θέσεις δηλαδή η μία κενή και μία οι δεσμευμένοι πώς προκύπτουν μετατάχθηκε κάνεις έκλεισε καμία υπηρεσία και μετακινήθηκε κανένας υπάλληλος πώς ξαφνικά ανέβηκαν δύο θέσεις δηλαδή από 4 γίναν 6? Ζήτησε τους έγγραφο και πες τους πως προκύπτει ότι είναι έξι θέσεις αφού σύμφωνα με τον οργανισμό είναι τέσσερις όπως λες το 2017 να σου απαντήσω εγγράφως πώς προκύπτουν οι δύο παραπάνω θέσεις


Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό είναι ένα ζητούμενο.

Πριν δύο χρόνια, τότε που καλυμμένες οργανικές θέσεις ήταν οι τρεις από τις τεσσερις, σε απάντηση σε φορέα υποδοχής ανέφεραν ότι οι οργανικές θέσεις είναι τέσσερις και μετά την αποχώρησή μου θα έμενε το 50%. Τώρα που είναι καλυμμένες όλες, κι οι τέσσερις, αλλάζουν το σκεπτικό τους γιατί δε βολεύονται με τον Οργανισμό.
Λένε ότι οι θέσεις του Ψηφιακού Οργανογράμματος είναι οργανικές κι ότι με βάση αυτές μετά την αποχώρησή μου η ποσόστωση θα είναι κάτω από 65%... πάλι δηλαδή πέφτουμε στο 50%!

Και θεωρούν οργανικές, θέσεις μη νομοθετημένες, εφόσον δεν υπάρχουν στον Ο.Ε.Υ.!

Κάθε άποψη είναι δεκτή για συζήτηση, γιατί ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.


3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)



Ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απάντηση.

2020
-Είχα κάνει αίτηση για μετάταξη στο πλαίσιο του Β' Κύκλου Κινητικότητας 2020.
Οι υπηρετούντες υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ήμασταν τρεις, ενώ οι οργανικές θέσεις στον Ο.Ε.Υ. (2017) ήταν τέσσερις.
Ο φορέας υποδοχής, που θα με δεχόταν, έστειλε έγγραφο στην υπηρεσία μου για να απαντήσει αν πληρούσα την προϋπόθεση του 65% κι εκείνη απάντησε ότι επειδή οι οργανικές θέσεις ήταν τέσσερις (εδώ έλαβε υπ'όψη τον Ο.Ε.Υ.) κι οι υπηρετούντες ήμασταν τρεις, μετά την αποχώρησή μου θα έμεναν δύο, ήτοι το ποσοστό θα ήταν 50%, ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ.
Απάντησαν λανθασμένα;

2022
-Έχω κάνει αίτηση για μετάταξη στο πλαίσιο του Β' Κύκλου Κινητικότητας 2022.
Τώρα οι υπηρετούντες υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ είμαστε τέσσερις κι οι οργανικές θέσεις στον Ο.Ε.Υ. (2017) εξακολουθούν να είναι τέσσερις. Υπάρχει δηλαδή κάλυψη των οργανικών θέσεων 100%. Ωστόσο, επειδή δε σκοπεύουν να με αφήσουν να φύγω, λένε ότι θα υπολογίσουν την ποσόστωση βάσει του Ψηφιακού Οργανογράμματος (ο Ο.Ε.Υ. δεν εξυπηρετεί τώρα) που έχει έξι θέσεις, δηλαδή τέσσερις καλυμμένες, μία δεσμευμένη και μία κενή.

Τι ισχύει τελικά;

Είναι οι θέσεις του Ψ.Ο. οργανικές ενώ δεν υπάρχουν στον Ο.Ε.Υ.;

Με έχουν ζαλίσει.

Υπάρχει ήδη φορέας υποδοχής που με δέχεται, και αυτή την εβδομάδα θα ζητήσει από την υπηρεσία μου βεβαίωση πλήρωσης προϋποθέσεων. Αναμένω με ενδιαφέρον την απάντησή της. Γι' αυτό και ζητάω τα φώτα σας. Δεν ξέρω αν έγινα σαφής.

Ευχαριστώ και πάλι.

Aelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 7:49 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό Aelia » Κυρ Ιαν 15, 2023 5:37 pm

daredevil έγραψε:
Aelia έγραψε:
daredevil έγραψε: οι δύο παραπάνω θέσεις δηλαδή η μία κενή και μία οι δεσμευμένοι πώς προκύπτουν μετατάχθηκε κάνεις έκλεισε καμία υπηρεσία και μετακινήθηκε κανένας υπάλληλος πώς ξαφνικά ανέβηκαν δύο θέσεις δηλαδή από 4 γίναν 6? Ζήτησε τους έγγραφο και πες τους πως προκύπτει ότι είναι έξι θέσεις αφού σύμφωνα με τον οργανισμό είναι τέσσερις όπως λες το 2017 να σου απαντήσω εγγράφως πώς προκύπτουν οι δύο παραπάνω θέσεις


Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό είναι ένα ζητούμενο.

Πριν δύο χρόνια, τότε που καλυμμένες οργανικές θέσεις ήταν οι τρεις από τις τεσσερις, σε απάντηση σε φορέα υποδοχής ανέφεραν ότι οι οργανικές θέσεις είναι τέσσερις και μετά την αποχώρησή μου θα έμενε το 50%. Τώρα που είναι καλυμμένες όλες, κι οι τέσσερις, αλλάζουν το σκεπτικό τους γιατί δε βολεύονται με τον Οργανισμό.
Λένε ότι οι θέσεις του Ψηφιακού Οργανογράμματος είναι οργανικές κι ότι με βάση αυτές μετά την αποχώρησή μου η ποσόστωση θα είναι κάτω από 65%... πάλι δηλαδή πέφτουμε στο 50%!

Και θεωρούν οργανικές, θέσεις μη νομοθετημένες, εφόσον δεν υπάρχουν στον Ο.Ε.Υ.!

Κάθε άποψη είναι δεκτή για συζήτηση, γιατί ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.


3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)



"3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)"

Στο παραπάνω εννοείτε ότι, ενώ ήταν καλυμμένες οι τρεις από τις τέσσερις οργανικές θέσεις, μπορούσα να φύγω; :( :( :( από το Β΄ Κύκλο 2020; Η ερμηνεία της εγκυκλίου από το γραφείο προσωπικού για το 65% και ο υπολογισμός του ποσοστού επί των οργανικών θέσεων έγινε για το χρόνο μετά την αποχώρησή μου. Μετά που θα αποχωρούσα από το φορέα προέλευσης το ποσοστό θα ήταν 50%. Ποια εγκύκλιος αναφέρεται με σαφήνεια σχετικά; Ευχαριστώ πολύ!!!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 9:22 pm

Ο νόμος είναι σαφής σου την φέρανε να το πω απλά εφόσον δεν έκανες αίτηση δεν μου απάντησες έκανες αίτηση και σε έγραψαν ότι απορρίπτεται σε στην μικροεφαρμογή της κινητικότητας ή δεν έκανες καθόλου απάντησέ μου σε αυτό πρώτον δεύτερον ο νόμος ορίζει ότι το άρθρο 4 παράγραφος 4 του νόμου της κινητικότητας ότι να είναι 65% του κλάδου καλυμμένο εσείς τότε ήσασταν τέσσερα άτομα και ήσασταν καλυμμένοι τρεις ήταν τρεις στους τέσσερις ήταν καλυμμένο στο 75% και είχες δικαίωμα να κάνεις αίτηση για μετάταξη όταν εσύ έφευγες ΟΑΕΔ το ποσοστό όταν θα έφευγες δηλαδή θα ορκιζόσουνα στην καινούργια υπηρεσία τότε ο επόμενος που θα έκανε αίτηση θα ήταν 50% κλάδος και δεν θα μπορούσε να φύγει δηλαδή εσύ θα έφευγες πρώτοι και οι άλλοι δεν θα μπορούσαν να φύγουν σου την έφεραν

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Ιαν 15, 2023 9:26 pm

Aelia έγραψε:
daredevil έγραψε:
Aelia έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό είναι ένα ζητούμενο.

Πριν δύο χρόνια, τότε που καλυμμένες οργανικές θέσεις ήταν οι τρεις από τις τεσσερις, σε απάντηση σε φορέα υποδοχής ανέφεραν ότι οι οργανικές θέσεις είναι τέσσερις και μετά την αποχώρησή μου θα έμενε το 50%. Τώρα που είναι καλυμμένες όλες, κι οι τέσσερις, αλλάζουν το σκεπτικό τους γιατί δε βολεύονται με τον Οργανισμό.
Λένε ότι οι θέσεις του Ψηφιακού Οργανογράμματος είναι οργανικές κι ότι με βάση αυτές μετά την αποχώρησή μου η ποσόστωση θα είναι κάτω από 65%... πάλι δηλαδή πέφτουμε στο 50%!

Και θεωρούν οργανικές, θέσεις μη νομοθετημένες, εφόσον δεν υπάρχουν στον Ο.Ε.Υ.!

Κάθε άποψη είναι δεκτή για συζήτηση, γιατί ίσως έχω καταλάβει κάτι λάθος.


3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)



"3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)"

Στο παραπάνω εννοείτε ότι, ενώ ήταν καλυμμένες οι τρεις από τις τέσσερις οργανικές θέσεις, μπορούσα να φύγω; :( :( :( από το Β΄ Κύκλο 2020; Η ερμηνεία της εγκυκλίου από το γραφείο προσωπικού για το 65% και ο υπολογισμός του ποσοστού επί των οργανικών θέσεων έγινε για το χρόνο μετά την αποχώρησή μου. Μετά που θα αποχωρούσα από το φορέα προέλευσης το ποσοστό θα ήταν 50%. Ποια εγκύκλιος αναφέρεται με σαφήνεια σχετικά; Ευχαριστώ πολύ!!!
παραμύθια τούμπανα πιο πάνω σας έχω βάλει μία εγκύκλιο που προφανώς πάνω στην ταραχή σας δεν την έχετε δει σας έχω βάλει link με την εγκύκλιο θα σας λυθούν όλες οι απορίες

Aelia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2023 7:49 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό Aelia » Κυρ Ιαν 15, 2023 11:16 pm

daredevil έγραψε:
Aelia έγραψε:
daredevil έγραψε:
3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)



"3 στους 4 = 75 % 50% θα γινότανε μετά. έκανες τότε αίτηση σε κινητικότητα? ναι ή όχι ? αρκέστηκες δηλαδή σε αυτά που σου είπαν ? ή 2ον έκανες αίτηση και στους λόγους απόρριψης έγραψαβ ότι δεν πληρούνται οι προυποθέσεις ? άν έγραψαν αυτό , τότε εχουν εκδώσει παράνομη διοικητική πράξη. παράβαση καθήκοντος .( δεν έλαβαν υπ''οψιν τις τον νόμο και τις σχετικές εγκυκλίους)"

Στο παραπάνω εννοείτε ότι, ενώ ήταν καλυμμένες οι τρεις από τις τέσσερις οργανικές θέσεις, μπορούσα να φύγω; :( :( :( από το Β΄ Κύκλο 2020; Η ερμηνεία της εγκυκλίου από το γραφείο προσωπικού για το 65% και ο υπολογισμός του ποσοστού επί των οργανικών θέσεων έγινε για το χρόνο μετά την αποχώρησή μου. Μετά που θα αποχωρούσα από το φορέα προέλευσης το ποσοστό θα ήταν 50%. Ποια εγκύκλιος αναφέρεται με σαφήνεια σχετικά; Ευχαριστώ πολύ!!!
παραμύθια τούμπανα πιο πάνω σας έχω βάλει μία εγκύκλιο που προφανώς πάνω στην ταραχή σας δεν την έχετε δει σας έχω βάλει link με την εγκύκλιο θα σας λυθούν όλες οι απορίες


Ευχαριστώ.
Όλα τα έχω διαβάσει, κι αυτή την εγκύκλιο κι άλλες διευκρινιστικές εγκυκλίους. Το θέμα είναι ότι βρίσκω τοίχο στην υπηρεσία και γι'αυτό ζητάω είτε να επιβεβαιώσω αυτά που έχω αντιληφθεί μετά από έρευνα πολλών ωρών είτε κάποιος να με διορθώσει αν κάνω λάθος συλλογισμούς κι έχω βγάλει αυθαίρετα συμπεράσματα.

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Ιαν 16, 2023 6:45 am

: Λέει κατά το χρόνο έκδοσης της απόφασης να ανέρχεται πάνω από 65% αν υποθέσουμε ότι η υπηρεσία σας έχει τέσσερα άτομα και οι τρεις είστε καλυμμένοι και κάνετε τώρα αιτήσεις σήμερα πόσο είναι το ποσοστό κατά την έκδοση εσείς κάνετε αίτηση σήμερα να κάνετε αίτηση στην κινητικότητα και είσαι τρεις στους τέσσερις και πάει το γραφείο προσωπικού σας να εξετάσει την αίτησή σας αν πλήρη το 65% κατά την έκδοση της απόφασης σήμερα πόσο είναι το ποσοστό παίρνετε μία βεβαίωση σήμερα είναι πάνω από 150 είναι είναι πάνω από 75% μόλις το πάρετε αυτό και αφού μεταταχθεί είναι στην υπηρεσία την καινούργια φύγετε ο επόμενος δεν θα μπορεί να κάνει αίτηση γιατί κατά των εκ κατά την έκδοση της απόφασης θα είναι 50%

nikos001
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 3:10 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό nikos001 » Παρ Ιαν 20, 2023 1:42 pm

Έχω το ίδιο πρόβλημα, πλήρως 100% τις προϋποθέσεις του 65% αλλά πάντα η υπηρεσία μου απαντά ψέματα ότι δεν πληρω τις προϋποθέσεις..
1) Τους έκανα γραπτό αίτημα να μου απαντήσουν σε συγκεκρινα ερωτήματα πχ πόσοι είναι ΔΕ της ειδικότητας μου.
2) Η απάντηση του ήταν επί λέξη "Δεν νομιμοποιειστε να ζητάτε τέτοια στοιχεία. Αυτό το δικαίωμα το έχει μόνο ο φορέας επιλογής (αν το ζητήσει)
3) πήρα το υπουργείο Εσωτερικών, μου είπαν επί λέξη "εμείς κύριε δεν μπαίνουμε στην διαδικασία να ελέγχουμε αν ο κάθε φορέας λέει αλήθεια για το 65%. .Πιστεύουμε αυτά που μας λενε" και τους λέω "γι αυτό σας κάνουν ότι θέλουνε.
4) Πήγα σε δικηγόρο που ξέρει από μετατάξεις, του απαντήσανε αυτό που γράφω στο 2.
Ο δικηγόρος μου είπε ότι μπορούμε αν θέλουμε να τους πάμε στα δικαστήρια, αλλα θα μπούμε σε μια μακριά διαδικασία, ότι μπορεί να μην αποδείξουμε τελικά ότι λένε ψέματα κτλπ.....
Ίσως να μην ήταν τόσο πιεστικος, αν ξέρει κανείς καποιον που να μπορεί να τους στριμώξει και να τους κυνηγήσει, με ενδιαφέρει και μένα.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 20, 2023 6:54 pm

--- σχόλιο 1 "
Ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απάντηση.

2020
-Είχα κάνει αίτηση για μετάταξη στο πλαίσιο του Β' Κύκλου Κινητικότητας 2020.
Οι υπηρετούντες υπάλληλοι ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ήμασταν τρεις, ενώ οι οργανικές θέσεις στον Ο.Ε.Υ. (2017) ήταν τέσσερις.

Ο φορέας υποδοχής, που θα με δεχόταν, έστειλε έγγραφο στην υπηρεσία μου για να απαντήσει αν πληρούσα την προϋπόθεση του 65% κι εκείνη απάντησε ότι επειδή οι οργανικές θέσεις ήταν τέσσερις (εδώ έλαβε υπ'όψη τον Ο.Ε.Υ.) κι οι υπηρετούντες ήμασταν τρεις, μετά την αποχώρησή μου θα έμεναν δύο, ήτοι το ποσοστό θα ήταν 50%, ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ.
Απάντησαν λανθασμένα; ΝΑΙ . και οι άσχετοι του φορέα υποδοχής το δέχτηκαν. και οι δύο παρανόμησαν .
-
δεύτερη περίπτωση 2022 . 6 θέσεις καλυμμένες 4 . κενή μια δεσμευμένη 1 . συνεπάγεται 4 / 6 = 66,6 % > 65 % πληροίς τις προϋποθέσεις. Θα τους πεις αν με κόψετε θα σας κάνω μήνυση με για παράβαση καθήκοντος.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 20, 2023 10:42 pm

Η πιο χειρότερη περίπτωση είναι να στείλουν τα πραγματικά περιστατικά σε ερώτημα στο υπουργείο εσωτερικών έχουν το δικαίωμα και έχεις και την υποχρέωση έχεις το δικαίωμα να το στείλεις δια μέσω της υπηρεσίας ότι υπηρετούν στο φορέα μου έξι άτομα μάλλον τέσσερα μία κενή και μία δεσμευμένη κατά το χρόνο εξέτασης της αιτήσεως μου είναι τέσσερα άτομα καλυμμένη είναι πάνω από 65% πληρώ τις προϋποθέσεις για τη μετακίνηση και τους έσκισες

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Βεβαίωση ελεύθερης μετακίνησης (65%)

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Ιαν 20, 2023 10:47 pm

Βρες ένα δικηγόρο να τους πάρει τηλέφωνο για να τους τρίξει τα δόντια γιατί έχουν κάνει παράβαση καθήκοντος το βασικό είναι αυτό πειθαρχικό παράπτωμα χορήγηση ψευδούς βεβαίωσης διότι βεβαιώνουν ψευδώς ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις του 65% οικονομική ζημιά σε σένα διότι δεν μετατάχθηκε σου ούτε τότε ούτε τώρα για διαφυγόντα κέρδη για ηθική ζημιά διότι δεν μετατάχθηκε στο φορέα που ήθελες τι νέα ψυχολογική ζημιά δηλαδή ταινίες που έπαθες μπορεί να τους τρέχεις και να μη φτάνουν


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες