Νέα κινητικότητα

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό paili » Σάβ Φεβ 20, 2021 11:49 am

Προχωράει ο Α κυκλος του 21.συμφωνα με εγκυκλιο ως 5 Μαρτίου ζητάνε ολοκλήρωση οργανογραμματων και ορισμο θέσεων!!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Φεβ 20, 2021 3:00 pm

Ppeter έγραψε:Καλημέρα.
Σήμερα ενημερώθηκα ότι η τριμελής επιτροπή (της συνέντευξης) σημείωσε ότι δεν είχα τα προσόντα για την θέση της προκήρυξης και δεν μπήκα στην λίστα επιλογής, χωρίς καμία άλλη αναφορά ή αιτιολόγηση.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διαδικασία για ενστάσεις και ποιά/πώς ή αν μπορώ να ζητήσω το πρακτικό της επιτροπής και με ποιά διαδικασία ή κάποια άλλη ενέργεια που μπορώ να προβώ?

Πόιαψθεση έχεις τώρα. Τι πτυχία έχεις κατάθεση . Φαίνονται βστην απογραφή; Και τη θέση ζητάς να πας . Ζητάει εμπειρία;

hraklhspap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 4:08 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό hraklhspap » Σάβ Φεβ 20, 2021 4:35 pm

Donadeus έγραψε:
paili έγραψε:
Donadeus έγραψε:Έχετε δίκιο. Σήμερα το έμαθα κατόπιν επικοινωνίας με το Υπ. Εσωτερικών. Οπότε προσαρμόζω την ερώτηση: Αν δεν έχει σταλεί μέχρι 28/2 προς δημοσίευση, δεν τίθεται ζήτημα αστικής ευθύνης; Γνώμες...

Οι διαδικασίες επιλογής έχουν τελειώσει από αρχές Φεβρουαρίου..1 μηνα να μην βγάλουν αποφαση;

Αυτό που μου λένε είναι ότι τα χαρτιά (που όντως τα έχουν στα χέρια τους από αρχές Φλεβάρη) έχουν σταλεί στο Υπουργείο για να βγουν οι πιστώσεις μας. Ξέρει κανείς αν αυτό στέκει; Και στο Υπουργείο που τηλεφώνησα μου επιβεβαίωσαν ότι τα χαρτιά είναι εκεί και ότι θα προσπαθήσουν να είναι εντός προθεσμιών...


Οι θέσεις για μετάταξη ήταν 11.228. Περιμένουμε δηλαδή να εκδώσουν ΦΕΚ για 11.228 αποφάσεις μέχρι 28/2.
Αν δεν δοθεί παράταση δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό ertianos » Σάβ Φεβ 20, 2021 5:53 pm

hraklhspap έγραψε:Οι θέσεις για μετάταξη ήταν 11.228. Περιμένουμε δηλαδή να εκδώσουν ΦΕΚ για 11.228 αποφάσεις μέχρι 28/2.
Αν δεν δοθεί παράταση δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

Αυτό θα ίσχυε μόνο αν είχαν και προχωρήσει όλες και δεν είχαν ήδη βγει ΦΕΚ (που δεν το ξέρουμε).

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό paili » Σάβ Φεβ 20, 2021 6:29 pm

hraklhspap έγραψε:
Donadeus έγραψε:
paili έγραψε:Οι διαδικασίες επιλογής έχουν τελειώσει από αρχές Φεβρουαρίου..1 μηνα να μην βγάλουν αποφαση;

Αυτό που μου λένε είναι ότι τα χαρτιά (που όντως τα έχουν στα χέρια τους από αρχές Φλεβάρη) έχουν σταλεί στο Υπουργείο για να βγουν οι πιστώσεις μας. Ξέρει κανείς αν αυτό στέκει; Και στο Υπουργείο που τηλεφώνησα μου επιβεβαίωσαν ότι τα χαρτιά είναι εκεί και ότι θα προσπαθήσουν να είναι εντός προθεσμιών...


Οι θέσεις για μετάταξη ήταν 11.228. Περιμένουμε δηλαδή να εκδώσουν ΦΕΚ για 11.228 αποφάσεις μέχρι 28/2.
Αν δεν δοθεί παράταση δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

Να εχει σταλεί η απόφαση για φεκ ως 28-2.οχι να έχει εκδοθεί φεκ.επισης 1.δεν έχουν καλυφθεί πολλες θεσεις,2.εχουν βγει ηδη καποια φεκ και αποφασεις

ARMAGEDDON
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2019 12:37 am

Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό ARMAGEDDON » Σάβ Φεβ 20, 2021 8:32 pm

Από την στιγμή που έκλεισε η μεγάλη δεξαμενή, (Υπουργείο Υγείας και εποπτευόμενοι φορείς) οι μετατάξεις θα είναι πολύ λιγότερες. Το ίδιο θα γίνει και με τον επόμενο κύκλο, αν, και όταν γίνει.

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό paili » Κυρ Φεβ 21, 2021 1:57 pm

ARMAGEDDON έγραψε:Από την στιγμή που έκλεισε η μεγάλη δεξαμενή, (Υπουργείο Υγείας και εποπτευόμενοι φορείς) οι μετατάξεις θα είναι πολύ λιγότερες. Το ίδιο θα γίνει και με τον επόμενο κύκλο, αν, και όταν γίνει.

+αποκεντρωμενες,εφκα,τεχνικές υπηρεσίες των δήμων κτλ

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό ertianos » Κυρ Φεβ 21, 2021 3:52 pm

paili έγραψε:
ARMAGEDDON έγραψε:Από την στιγμή που έκλεισε η μεγάλη δεξαμενή, (Υπουργείο Υγείας και εποπτευόμενοι φορείς) οι μετατάξεις θα είναι πολύ λιγότερες. Το ίδιο θα γίνει και με τον επόμενο κύκλο, αν, και όταν γίνει.

+αποκεντρωμενες,εφκα,τεχνικές υπηρεσίες των δήμων κτλ

+ΕΡΤ... (νέος Ν.4779/21 - αρ. 18).

Κουρέλι έχει γίνει με τις ευλογίες όλων η «κινητικότητα»...

Ppeter
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 5:23 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό Ppeter » Δευ Φεβ 22, 2021 8:40 am

daredevil έγραψε:
Ppeter έγραψε:Καλημέρα.
Σήμερα ενημερώθηκα ότι η τριμελής επιτροπή (της συνέντευξης) σημείωσε ότι δεν είχα τα προσόντα για την θέση της προκήρυξης και δεν μπήκα στην λίστα επιλογής, χωρίς καμία άλλη αναφορά ή αιτιολόγηση.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διαδικασία για ενστάσεις και ποιά/πώς ή αν μπορώ να ζητήσω το πρακτικό της επιτροπής και με ποιά διαδικασία ή κάποια άλλη ενέργεια που μπορώ να προβώ?

Πόιαψθεση έχεις τώρα. Τι πτυχία έχεις κατάθεση . Φαίνονται βστην απογραφή; Και τη θέση ζητάς να πας . Ζητάει εμπειρία;


Το πτυχίο είναι ακριβώς όπως το ζητάει. Τα πάντα φαίνονται στην απογραφή αλλά τα έβαλα αναλυτικά και στην αίτηση. Δεν ζητάει εμπειρία και η περιγραφή και τα επιθυμητά προσόντα τα έχω όλα. Τι μπορώ να κάνω?

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό ertianos » Δευ Φεβ 22, 2021 10:54 am

Ppeter έγραψε:
daredevil έγραψε:Το πτυχίο είναι ακριβώς όπως το ζητάει. Τα πάντα φαίνονται στην απογραφή αλλά τα έβαλα αναλυτικά και στην αίτηση. Δεν ζητάει εμπειρία και η περιγραφή και τα επιθυμητά προσόντα τα έχω όλα. Τι μπορώ να κάνω?

Ζήτησε τα πρακτικά της αρμόδιας επιτροπής, σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν.2690/99 ή, καλύτερα, άρθρο 1 του Π.Δ, 25/01 για πρόσβαση σε έγγραφα. Ισχύει και για ΝΠΙΔ (αρ. 1 Ν.2690/99) και γράψε στην αίτηση για την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός σου, μήπως τρομάξουν αν δεν έχουν «δέσει« καλά την επιλογή τους.

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό ertianos » Δευ Φεβ 22, 2021 11:00 am

Ppeter έγραψε:
daredevil έγραψε:Το πτυχίο είναι ακριβώς όπως το ζητάει. Τα πάντα φαίνονται στην απογραφή αλλά τα έβαλα αναλυτικά και στην αίτηση. Δεν ζητάει εμπειρία και η περιγραφή και τα επιθυμητά προσόντα τα έχω όλα. Τι μπορώ να κάνω?

Ζήτησέ τους για αρχή τα πρακτικά της αρμόδιας επιτροπής τους κατ'εφαρμογή του άρθρου 5 του Ν.2690/99 όπως αυτός ισχύει για πρόσβαση σε δημόσια έγγραφα. Ισχύει και για ΝΠΙΔ με το άρθρο 1. Βέβαια, ακόμα και αν ανακαλύψεις ότι έχει παιχτεί λαμογιά, δεν ξέρω τι μπορεί να κάνεις εκ των υστέρων. Ίσως αν ξέρει κάποιος άλλος...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Φεβ 23, 2021 10:13 pm

ο νόμος ορίζει και η εγκύκλιος ότι εάν δεν πάρεις κάποιον που έχει τα προσόντα πρέπει να είναι ειδικά η αιτιολογημένα από το φορέα υποδοχής ο λόγος που δεν επιλέγουν αυτόν αρνητικά δηλαδή εφόσον έχει τα προσόντα να είναι ειδικά αιτιολογημένο γιατί δεν τον παίρνουν κοίταξε τις εγκυκλίους στο απογραφή τέλεια gov

lila1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Οκτ 30, 2009 12:42 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό lila1 » Τετ Φεβ 24, 2021 7:54 am

Σύμφωνα με τα στατιστικά από το apografi, 4.941 θέσεις σ'αυτόν τον κύκλο κινητικότητας έχουν μείνει χωρίς ενδιαφέρον από υποψήφιο που να πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου. Δηλαδή το 40%. Ειδικά στις θέσεις των μηχανικών το ποσοστό αυτό είναι 57%. Αν δεν τρέξουν τις διαδικασίες για να πάρουν όποιον μπορεί να μετακινηθεί τώρα, στον επόμενο κύκλο δεν θα υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να πάρει μετάταξη. Στο τέλος η κινητικότητα θα αφορά αποκλειστικά υπαλλήλους υπουργείων.

jn18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2020 2:58 pm

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό jn18 » Τετ Φεβ 24, 2021 10:37 am

Ppeter έγραψε:
daredevil έγραψε:
Ppeter έγραψε:Καλημέρα.
Σήμερα ενημερώθηκα ότι η τριμελής επιτροπή (της συνέντευξης) σημείωσε ότι δεν είχα τα προσόντα για την θέση της προκήρυξης και δεν μπήκα στην λίστα επιλογής, χωρίς καμία άλλη αναφορά ή αιτιολόγηση.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διαδικασία για ενστάσεις και ποιά/πώς ή αν μπορώ να ζητήσω το πρακτικό της επιτροπής και με ποιά διαδικασία ή κάποια άλλη ενέργεια που μπορώ να προβώ?

Πόιαψθεση έχεις τώρα. Τι πτυχία έχεις κατάθεση . Φαίνονται βστην απογραφή; Και τη θέση ζητάς να πας . Ζητάει εμπειρία;


Το πτυχίο είναι ακριβώς όπως το ζητάει. Τα πάντα φαίνονται στην απογραφή αλλά τα έβαλα αναλυτικά και στην αίτηση. Δεν ζητάει εμπειρία και η περιγραφή και τα επιθυμητά προσόντα τα έχω όλα. Τι μπορώ να κάνω?


Κι εγώ πέτυχα φορέα που είχε τρεις αιτήσεις (μαζί με τη δική μου) για γραμματεία σχολής ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ "όλα τα πτυχία" γράφει η περιγραφή θέσης και μου παν δεν θα κάνουν συνέντευξη και δεν θα πάρουν κανέναν από τους τρεις γιατί ήθελαν οικονομικό πτυχίο (ενώ δεν το διευκρίνισαν). Μπορούν; Μπορούν υποθέτω μιας και η ένσταση δεν αναφέρεται πουθενά στο σύστημα της κινητικότητας και μας καίνε μια επιλογή φορέα τζάμπα.

ertianos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 10:25 am

Re: Νέα κινητικότητα

Δημοσίευσηαπό ertianos » Τετ Φεβ 24, 2021 12:37 pm

Μπορούν, αλλά έχε και το νου σου μήπως "ξαφνικά" πάρουν κάποιο για την θέση. Το τι μπορείς να κάνεις μετά δεν ξέρω...


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες