ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
georgiapat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2020 10:45 pm

ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό georgiapat » Παρ Αύγ 07, 2020 11:30 pm

Καλησπέρα σας.
Υπηρετώ σε δημόσιο νοσοκομείο από το 2002 με την ειδικότητα ΔΕ παρασκευαστων. Πρόσφατα τελείωσα το ΠΑΔΑ ως ΠΕ Βιοϊατρικων επιστημών με κατεύθυνση ιατρικά εργαστήρια. Καθως δεν υπάρχει ακόμη επίσημη οργανική θέση γι αυτή την ειδικότητα, έκανα τα χαρτιά μου για μετάταξή μου ως ΠΕ διοικητικό-λογιστικό.
Στο μεταξύ ο σύζυγός μου ζει και εργάζεται στη Γερμανία σε πολυεθνική τα τελευταία 3 χρόνια.
Θα ήθελα να ρωτήσω. Εφόσον εγκριθεί η μετάταξή μου, θα μπορέσω να κάνω αίτηση για απόσπαση σε υπηρεσία της Γερμανίας?
Αν ναι σε τι υπηρεσία? Σύμφωνα με το πτυχίο μου? Δλδ ως Βιοϊατρικων επιστημών σε εργαστήριο αντίστοιχου νοσοκομείου στη Γερμανια? Η σύμφωνα με τη θέση που θα κατέχω πλέον ως διοικητικός υπάλληλος? (Πχ σε προξενείο)
Επίσης πρέπει να γνωρίζω τη γλώσσα για να μπορέσω να κάνω αίτηση για αποσπαση? Ή η Αγγλική αρκεί?
Που θα μπορούσα να απευθυνθώ ώστε να με κατευθύνει για τις κινήσεις που πρέπει να κάνω και περαιτέρω πληροφορίες?
Μπήκα στο siteτης ΕΕ και ειχε γενικές πληροφορίες οι οποίες δεν ηταν κατατοπιστικες.
Ευχαριστώ.

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Δευ Αύγ 10, 2020 11:23 am

Απ'όσο ξέρω, δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη ή απόσπαση σε πρεσβεια/ προξενείο, ούτε και σε γερμανικό νοσοκομείο απευθείας από το δικό σου νοσοκομείο. Μονο εαν ο σύζυγος δουλευε σε υπηρεσια της Ελλάδας στη Γερμανία (πχ ελληνική πρεσβεια), θα υπήρχε δυνατότητα απόσπασης από την υπηρεσία σου σε ελληνική αρχή στο εξωτερικό.
Θα πρέπει να απευθυνθείς στις ελληνικές αρχές της Γερμανίας και στην ελληνικη κοινοτητα εκει, για να μάθεις πως αναγνωρίζονται τα εργασιακά σου δικαιώματα εκεί, ώστε να μπορείς να χρησιμοποιησεις τους τιτλους σπουδών σου για εύρεση εργασίας στη Γερμανία. Θα πρέπει να κοιτάζεις τι ανάγκες έχουν τα γερμανικα νοσοκομεία. Συχνά ζητάνε κόσμο και ιδίως Έλληνες, αλλά η γλώσσα θα είναι ένα εμπόδιο. πιθανόν θα πρέπει να παρακολουθήσεις ναι κάποια προγράμματα ένταξης και εκμάθησης της γλώσσας.

georgiapat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2020 10:45 pm

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό georgiapat » Τρί Αύγ 25, 2020 5:43 pm

Καλησπέρα. Έστειλα μήνυμα στο σαιτ της ΕΕ και το μόνο που μου απάντησε ειναι ότι μπορώ να κάνω μεταταξη σε υπηρεσία του εξωτερικού εφόσον υπηρετώ στη χώρα μου ως δημόσιος υπάλληλος, χωρίς να υπηρετεί κάπου ο σύζυγος. Τα υπόλοιπα ερωτήματα έμειναν αναπάντητα. Θα πρέπει όντως να απευθυνθώ σε Ελληνική αρχή στη Γερμανία.

Vana1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 18, 2021 8:41 pm

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό Vana1 » Παρ Νοέμ 19, 2021 1:04 am

georgiapat έγραψε:Καλησπέρα. Έστειλα μήνυμα στο σαιτ της ΕΕ και το μόνο που μου απάντησε ειναι ότι μπορώ να κάνω μεταταξη σε υπηρεσία του εξωτερικού εφόσον υπηρετώ στη χώρα μου ως δημόσιος υπάλληλος, χωρίς να υπηρετεί κάπου ο σύζυγος. Τα υπόλοιπα ερωτήματα έμειναν αναπάντητα. Θα πρέπει όντως να απευθυνθώ σε Ελληνική αρχή στη Γερμανία.


Θα ήθελα να ρωτήσω εάν τελικά καταφέρατε να πάρετε μετάταξη σε άλλη χώρα χωρίς ο σύζυγος να είναι δημόσιος υπάλληλος.
Επίσης, εάν θα μπορούσατε να αναρτήσετε την απάντηση που σας έστειλαν από το site της Ε.Ε.
Είμαι αυτή τη στιγμή σε παρόμοια περίπτωση με τον σύζυγό μου να εργάζεται σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην άλλη χώρα και εγώ σε δήμο και κάθε βοήθεια ή πληροφορία θα ήταν σωτήρια.

georgiapat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2020 10:45 pm

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό georgiapat » Δευ Ιουν 27, 2022 7:17 pm

Vana1 έγραψε:
georgiapat έγραψε:Καλησπέρα. Έστειλα μήνυμα στο σαιτ της ΕΕ και το μόνο που μου απάντησε ειναι ότι μπορώ να κάνω μεταταξη σε υπηρεσία του εξωτερικού εφόσον υπηρετώ στη χώρα μου ως δημόσιος υπάλληλος, χωρίς να υπηρετεί κάπου ο σύζυγος. Τα υπόλοιπα ερωτήματα έμειναν αναπάντητα. Θα πρέπει όντως να απευθυνθώ σε Ελληνική αρχή στη Γερμανία.


Θα ήθελα να ρωτήσω εάν τελικά καταφέρατε να πάρετε μετάταξη σε άλλη χώρα χωρίς ο σύζυγος να είναι δημόσιος υπάλληλος.
Επίσης, εάν θα μπορούσατε να αναρτήσετε την απάντηση που σας έστειλαν από το site της Ε.Ε.
Είμαι αυτή τη στιγμή σε παρόμοια περίπτωση με τον σύζυγό μου να εργάζεται σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην άλλη χώρα και εγώ σε δήμο και κάθε βοήθεια ή πληροφορία θα ήταν σωτήρια.


Δυστυχώς όχι. Αν βρήκατε εσείς κάποια άκρη θα εκτιμούσα τη βοήθεια επίσης.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες