Αποδέσμευση υπαλλήλου για διεκδίκηση μετάταξης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
maraki2911
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αποδέσμευση υπαλλήλου για διεκδίκηση μετάταξης

Δημοσίευσηαπό maraki2911 » Πέμ Μάιος 21, 2020 12:26 pm

Για δυνατούς λύτες:

Έχω αιτηθεί μετάταξη μέσω του ΕΣΚ σε διοικητικές θέσεις Δ/νσεων Α/θμιας και Β/θμιας παραμεθόριας περιοχής (τόπος συμφερόντων). Είμαι εκπαιδευτικός και πήρα πρόσφατα(τέλη Απρίλη) ως εκπαιδευτικός πάλι μετάταξη από τη Β/μια στην Α/θμια εκπαίδευση (και τα δύο είναι μακριά από τον τόπο συμφερόντων μου (8 και 5 ώρες αντίστοιχα). Σημειωτέον ότι για τις εν λόγω μετατάξεις οι αιτήσεις είχαν γίνει από τον Ιανουάριο του 2019, αλλά του υπουργείο Παιδείας κωλυσιεργούσε.
Στην περιοχή που πήρα μετάταξη δεν έχω παρουσιαστεί, καθώς σύμφωνα με την απόφαση του υπουργείου μέχρι τέλος του διδακτικού έτους παραμένουμε στην οργανική μας θέση στη Β/θμια. Από τη Β/θμια έχω αποδεσμευτεί για να διεκδικήσω τις θέσεις του ΕΣΚ στον τόπο συμφερόντων μου. Από την θέση μετάταξης που μόλις πρόσφατα κατέλαβα, δε μπορώ να αποδεσμευτώ, επειδή είμαι η μοναδική εκπαιδευτικός του κλάδου μου με οργανική;;; Ή αυτό ισχύει μόνο για υπαλλήλους ΟΤΑ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε πόσο διάστημα έχω δικαίωμα να υποβάλλω ανάκληση της μετάταξης στην Α/θμια εκπαίδευση;;

Ευχαριστώ πολύ

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες