Συνυπηρέτηση με ένστολο 2020

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Συνυπηρέτηση με ένστολο 2020

Δημοσίευσηαπό tyra » Δευ Μάιος 18, 2020 8:20 pm

Έφτασε ξανά η ώρα για νέο κύκλο βασανιστηρίων στις οικογένειες των ένστολων..Ερώτηση για τους κατέχοντες του θέματος: Ο σύζυγος, ένστολος στον ΣΞ, έμαθε επικείμενη μετάθεσή μας. Στην σημερινή φρουρά υπηρέτησης, για να μπορέσω να ακολουθήσω, έκανα αγώνα (και μέσω δικηγόρων) που έφτασε τους 8 μήνες μέχρι να υλοποιηθεί, λόγω μη ύπαρξης αντίστοιχου φορέα ή οποιασδήποτε άλλης υπηρεσίας του υπουργείου στο οποίο ανήκω οργανικά και αναγκαστική απόσπαση σε φορέα άλλου υπουργείου. Στην νέα φρουρά μετάθεσης του συζύγου εξακολουθεί να υφίσταται η αδυναμία απασχόλησής μου σε φορέα του υπουργείου μου, λόγω μη ύπαρξης υπηρεσίας στην περιοχή. Μπορώ να κάνω εκ νέου ανανέωση της απόσπασής μου σε υπηρεσία του υπουργείου που είμαι ήδη αποσπασμένη και έχει θέση για μένα στον νέο τόπο εγκατάστασης? Ποια είναι η διαδικασία? Λύση απόσπασης, μεταφορά πιστώσεων αυτοδίκαια στο φορέα μου (μιας και παύει η μετάθεση του συζύγου στον έως τώρα τόπο υπηρέτησης) και μετά φτου και από την αρχή αιτήσεις συνυπηρέτησης στο υπουργείο που ήμουν έως τώρα αποσπασμένη και εκ νέου μεταφορά πιστώσεων πίσω στο υποδοχής και όοοοολα αυτά τα καλά που τράβηξα για να δουλέψω κοντά στην οικογένειά μου? Είναι απλά τραγικό να ισχύει κάτι τέτοιο και ειλικρινά το νευρικό μου σύστημα δεν θα το αντέξει. Κάθε 2-4 χρόνια max να περνάω τα ίδια και τα ίδια..Μήπως είναι λόγω ήδη απόσπασης πιο απλή η διαδικασία,πχ ένα υπηρεσιακό από το υπουργείο υποδοχής που θα λένε ανανέωση της απόσπασης στον νέο τόπο μετάθεσης? Δεν είμαι εκπαιδευτικός ή νοσηλεύτρια που έχουν ειδικές ρυθμίσεις που απλοποιούν κάπως τα πράγματα. Απλή ΔΥ δυστυχώς, που μας τρώει η μαρμάγκα κάθε φορά και ζούμε τον εφιάλτη στο δρόμο με τις μεταθέσεις. Όποιος/α το έχει περάσει, ας κάνει τον κόπο να με ενημερώσει, θα του/της είμαι υπόχρεη..

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες