ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΑΑΔΕ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό newentry » Παρ Μάιος 08, 2020 9:25 am

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για το οποίο δεν έχω έως τώρα μία σαφή απάντηση εκτός γκρουπ, οπότε θα ενοχλήσω και εδώ :) Ενδιαφέρομαι να μεταταχθώ σε άλλο φορέα μόλις κλείσω το δόκιμη περίοδο...Μία αμοιβαία μετάταξη με υπάλληλο άλλου φορέα της ίδιας κατηγορίας είναι εφικτή μόνο μέσω κινητικότητας ή και ανεξάρτητα από αυτή?Δλδ εάν βρω κάποιον ενδιαφερόμενο για να πραγματοποιηθεί η αμοιβαία εάν χρειάζεται να γίνει μέσω κινητικότητας (δεν γνωρίζω τις διαδικασίες).Σε σχέση με το αντικείμενο της θέσης (είμαι ΠΕ Ελεγκτών στην ΑΑΔΕ) υπάρχει κάποιο κώλυμα να αιτηθώ την μετάταξη μου πχ σε Δήμο ή σε Υπουργείο ως ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού και αντίστοιχα ο άλλος ενδιαφερόμενος να έρθει στην ΑΑΔΕ? Σας ευχαριστώ!!

phndra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό phndra » Παρ Μάιος 08, 2020 12:26 pm

Μπορείς να ενημερωθείς από το ΥΠΕΣ: Τμήμα Κινητικότητας 213 131 3375, 201, 371, 369, 374 (αφορά αμοιβαίες μετατάξεις).
Είμαι ΠΕ Διοικητικού σε ΟΤΑ και θα με ενδιέφερε αμοιβαία μετάταξη.

tziale
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό tziale » Παρ Μάιος 08, 2020 6:28 pm

newentry έγραψε:Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για το οποίο δεν έχω έως τώρα μία σαφή απάντηση εκτός γκρουπ, οπότε θα ενοχλήσω και εδώ :) Ενδιαφέρομαι να μεταταχθώ σε άλλο φορέα μόλις κλείσω το δόκιμη περίοδο...Μία αμοιβαία μετάταξη με υπάλληλο άλλου φορέα της ίδιας κατηγορίας είναι εφικτή μόνο μέσω κινητικότητας ή και ανεξάρτητα από αυτή?Δλδ εάν βρω κάποιον ενδιαφερόμενο για να πραγματοποιηθεί η αμοιβαία εάν χρειάζεται να γίνει μέσω κινητικότητας (δεν γνωρίζω τις διαδικασίες).Σε σχέση με το αντικείμενο της θέσης (είμαι ΠΕ Ελεγκτών στην ΑΑΔΕ) υπάρχει κάποιο κώλυμα να αιτηθώ την μετάταξη μου πχ σε Δήμο ή σε Υπουργείο ως ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού και αντίστοιχα ο άλλος ενδιαφερόμενος να έρθει στην ΑΑΔΕ? Σας ευχαριστώ!!

ΠΕ Ελεγκτών; Δεν θυμάμαι τέτοιο κλάδο στην ΑΑΔΕ. Εάν αναφέρεστε στις Δ.Ο.Υ. τότε η ειδικότητά σας προφανώς είναι ΠΕ Εφοριακών και έχετε τοποθετηθεί στην Υποδιεύθυνση Ελέγχου. Ο κλάδος ΠΕ Εφοριακών είναι κάδος ῾ομπρέλα῾, καθώς δέχεται απόφοιτους πολλών διαφορετικών πτυχίων (Νομική, Οικονομικές Επιστήμες, Πολιτικές Επιστήμες). Θεωρητικά ανάλογα με το πτυχίο σας μπορείτε να ζητήσετε αμοιβαία μετάταξη σε θέση άλλου φορέα που απαιτεί τα ίδια τυπικά προσόντα. Στο υπόλοιπο δημόσιο υπάρχει ΠΕ Διοικητικού, ΠΕ Διοικητικού - Οικονομικού, ΠΕ Οικονομικού κτλ Αν για παράδειγμα έχετε πτυχίο οικονομικού δεν μπορείτε να μεταταχθείτε στον κλάδο ΠΕ Νομικής. Αντίστοιχα, αν έχετε πτυχίο νομικής δεν μπορείτε να μεταχθείτε σε θέση ΠΕ Οικονομικού. Δεν θυμάμαι ειδική διάταξη που να εξαιρεί του υπαλλήλους της ΑΑΔΕ από τη συμμετοχή στην κινητικότητα (χωρίς να αποκλείω να υπάρχει).

newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό newentry » Παρ Μάιος 08, 2020 7:50 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχεις απόλυτο δίκιο προσληφθήκαμε ως ΠΕ Εφοριακών με πρόθεση να τοποθετηθούμε σε τμήματα Ελέγχου και Δικαστικού (εννοούσα πως ήταν αυτό που λέμε μεταξύ μας προκύρηξη Ελεγκτών), άσχετα εάν αυτό δεν εφαρμόστηκε σε όλους...Δεν εννοούσα να εξαιρούμαστε της κινητικότητας αυτό δεν νομίζω να ισχύει...απλά αν υπάρχει δυνατότητα πχ να μεταταχθώ σε άλλο Υπουργείο με αμοιβαία εκτός της διαδικασίας της Κινητικότητας (δηλαδή πιο άμεσα εφόσον υπάρχει ενδιαφερόμενος). Κ πάλι σε ευχαριστώ!!

tziale έγραψε:
newentry έγραψε:Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για το οποίο δεν έχω έως τώρα μία σαφή απάντηση εκτός γκρουπ, οπότε θα ενοχλήσω και εδώ :) Ενδιαφέρομαι να μεταταχθώ σε άλλο φορέα μόλις κλείσω το δόκιμη περίοδο...Μία αμοιβαία μετάταξη με υπάλληλο άλλου φορέα της ίδιας κατηγορίας είναι εφικτή μόνο μέσω κινητικότητας ή και ανεξάρτητα από αυτή?Δλδ εάν βρω κάποιον ενδιαφερόμενο για να πραγματοποιηθεί η αμοιβαία εάν χρειάζεται να γίνει μέσω κινητικότητας (δεν γνωρίζω τις διαδικασίες).Σε σχέση με το αντικείμενο της θέσης (είμαι ΠΕ Ελεγκτών στην ΑΑΔΕ) υπάρχει κάποιο κώλυμα να αιτηθώ την μετάταξη μου πχ σε Δήμο ή σε Υπουργείο ως ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού και αντίστοιχα ο άλλος ενδιαφερόμενος να έρθει στην ΑΑΔΕ? Σας ευχαριστώ!!

ΠΕ Ελεγκτών; Δεν θυμάμαι τέτοιο κλάδο στην ΑΑΔΕ. Εάν αναφέρεστε στις Δ.Ο.Υ. τότε η ειδικότητά σας προφανώς είναι ΠΕ Εφοριακών και έχετε τοποθετηθεί στην Υποδιεύθυνση Ελέγχου. Ο κλάδος ΠΕ Εφοριακών είναι κάδος ῾ομπρέλα῾, καθώς δέχεται απόφοιτους πολλών διαφορετικών πτυχίων (Νομική, Οικονομικές Επιστήμες, Πολιτικές Επιστήμες). Θεωρητικά ανάλογα με το πτυχίο σας μπορείτε να ζητήσετε αμοιβαία μετάταξη σε θέση άλλου φορέα που απαιτεί τα ίδια τυπικά προσόντα. Στο υπόλοιπο δημόσιο υπάρχει ΠΕ Διοικητικού, ΠΕ Διοικητικού - Οικονομικού, ΠΕ Οικονομικού κτλ Αν για παράδειγμα έχετε πτυχίο οικονομικού δεν μπορείτε να μεταταχθείτε στον κλάδο ΠΕ Νομικής. Αντίστοιχα, αν έχετε πτυχίο νομικής δεν μπορείτε να μεταχθείτε σε θέση ΠΕ Οικονομικού. Δεν θυμάμαι ειδική διάταξη που να εξαιρεί του υπαλλήλους της ΑΑΔΕ από τη συμμετοχή στην κινητικότητα (χωρίς να αποκλείω να υπάρχει).

newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό newentry » Παρ Μάιος 08, 2020 7:52 pm

Ευχαριστώ θερμά, θα επικοινωνήσω!!! :D Που εργάζεσαι συγκεκριμένα? Εγώ Θεσσαλονίκη σε Δ.Ο.Υ...
phndra έγραψε:Μπορείς να ενημερωθείς από το ΥΠΕΣ: Τμήμα Κινητικότητας 213 131 3375, 201, 371, 369, 374 (αφορά αμοιβαίες μετατάξεις).
Είμαι ΠΕ Διοικητικού σε ΟΤΑ και θα με ενδιέφερε αμοιβαία μετάταξη.

phndra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό phndra » Δευ Μάιος 11, 2020 7:14 am

Δήμος Αγίας Παρασκευής - Αθήνα :roll:

newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό newentry » Τρί Μάιος 12, 2020 5:46 pm

Δύσκολα μας βλέπω για αμοιβαία.. :D Δεν είναι καλά στο Δήμο??Στην Α.Α.Δ.Ε πλέον στο έλεγχο υπάρχουν πολλές απαιτήσεις κ φυσικά δουλεύω και στο σπίτι...Το αντικείμενο βέβαια σου ανοίγει το μυαλό,σε κρατάει σε εγρήγορση..
phndra έγραψε:Δήμος Αγίας Παρασκευής - Αθήνα :roll:

phndra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό phndra » Τετ Μάιος 13, 2020 8:16 am

Εξαρτάται βέβαια από το Δήμο... Απλώς θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο άλλο αντικείμενο... :wink:

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες