ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Sasam12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 20, 2019 10:16 am

ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό Sasam12 » Κυρ Μάιος 03, 2020 9:44 pm

Είμαι αποσπασμένη σε ελεγκτικό σώμα κατά παρέκκλιση κάθε γενικής και ειδικής διάταξης για 3 χρόνια. Για την ολοκλήρωση της απόσπασης μου μένουν 2 χρόνια ακόμη. Παράλληλα έχω επιλεχθεί για μετάταξη σε άλλο υπουργείο από αυτό που είναι η οργανική μου. Μπορώ να αποδεχθώ την μετάταξη αλλά να συνεχίσω να είμαι αποσπασμένη στην τωρινή μου θέση έως ολοκλήρωση της θητείας μου? Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει.

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Δευ Μάιος 04, 2020 10:04 am

Δυστυχώς όχι.
Η απόσπασή σου είναι μια διοικητική πράξη που έγινε βάσει της οργανικής σου, εκείνο το διάστημα και για ένα διάστημα.
Για να φτάσεις στην απόσπαση διανύθηκε ένας δρόμος υπογραφών και αποφάσεων με πραγματικά δεδομένα.
Αν αλλάξεις οργανική πρέπει ξανά όλα από την αρχή. Φιλικά

Sasam12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 20, 2019 10:16 am

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό Sasam12 » Τρί Μάιος 05, 2020 10:45 am

Ευχαριστώ !!! Αν και νομίζω πως με μία επικαιροποίηση της αρχικής απόφασης απόσπασης αναφορικά με τον φορέα προέλευσης μπορεί να γίνει κάτι. Έτσι και αλλιώς για την απόσπασή μου δεν απαιτούταν απόφαση ή σύμφωνη γνώμη των αρμόδιων Υπηρεσιακών Συμβουλίων του φορέα προέλευσης, καθώς και του οργάνου διοίκησης αυτού. Η μόνη απόφαση που εκδόθηκε ήταν από την αρχή που αποσπάστηκα.

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Τρί Μάιος 05, 2020 2:14 pm

[quote="Sasam12"]Ευχαριστώ !!! Αν και νομίζω πως με μία επικαιροποίηση της αρχικής απόφασης απόσπασης αναφορικά με τον φορέα προέλευσης μπορεί να γίνει κάτι. Έτσι και αλλιώς για την απόσπασή μου δεν απαιτούταν απόφαση ή σύμφωνη γνώμη των αρμόδιων Υπηρεσιακών Συμβουλίων του φορέα προέλευσης, καθώς και του οργάνου διοίκησης αυτού. Η μόνη απόφαση που εκδόθηκε ήταν από την αρχή που αποσπάστηκα.[/quote]

Ρώτα τους για σιγουριά, αλλά και εγώ με μετάταξη τους έλεγα κάντε ορθή επανάληψη της ΚΥΑ και όχι ξανά από την αρχή. Άλλες λογικές.

tyra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 8:44 am

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό tyra » Σάβ Μάιος 09, 2020 5:59 pm

Θα συμφωνήσω με την αρνητική απάντηση, διότι μπήκα στην ίδια διαδικασία πριν από λίγους μήνες. Αποσπασμένη (κατά παρέκκλιση) με έγκριση μετάταξης, δεν μπορώ να κρατήσω την απόσπαση. Επέρχεται αυτοδίκαιη λύση και μεταφορά πιστώσεων στον νέο φορέα. Για να ξαναπάει κάποιος σε απόσπαση (έστω και στην ίδια υπηρεσία στην οποία ήταν έως τώρα αποσπασμένος), πρέπει αφού όλα περιέλθουν στην νέα οργανική, να κάνει νέα αίτηση και να ακολουθηθεί ξανά η ίδια διαδικασία.

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Τρί Μάιος 19, 2020 4:11 pm

Καλησπέρα, επειδή διάβασα ότι γνωρίζετε σχετικά με αποσπάσεις - μετατάξεις ήθελα να σας ρωτήσω, αν αποσπαστώ σε κάποιον φορέα (κατά παρέκκλιση) θα υπάρχει κόλλημα δλδ υποχρεωτική συμπλήρωση διετίας για να αιτηθώ μετάταξη στην κινητικότητα?

phndra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 9:45 am

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό phndra » Τετ Μάιος 20, 2020 8:57 am

Ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 42 παρ. 2 αα & ββ, του Ν.4647/2019 (ΦΕΚ 204/Α΄/1.12.2019), όπου αναφέρεται ότι: 2. “Προϋποθέσεις για τη συμμετοχή των υπαλλήλων στο ΕΣΚ είναι: ... β) Η συμπλήρωση διετίας: αα) από προηγούμενη μετάταξη για τη διενέργεια νέας μετάταξης ή απόσπασης και ββ) από προηγούμενη απόσπαση για τη διενέργεια νέας απόσπασης".
Δηλαδή μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάταξη χωρίς να ισχύει η διετία από απόσπαση. :wink:

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Τετ Μάιος 20, 2020 5:58 pm

phndra έγραψε:Ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 42 παρ. 2 αα & ββ, του Ν.4647/2019 (ΦΕΚ 204/Α΄/1.12.2019), όπου αναφέρεται ότι: 2. “Προϋποθέσεις για τη συμμετοχή των υπαλλήλων στο ΕΣΚ είναι: ... β) Η συμπλήρωση διετίας: αα) από προηγούμενη μετάταξη για τη διενέργεια νέας μετάταξης ή απόσπασης και ββ) από προηγούμενη απόσπαση για τη διενέργεια νέας απόσπασης".
Δηλαδή μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάταξη χωρίς να ισχύει η διετία από απόσπαση. :wink:

Σ' ευχαριστώ πολύ!! :D

Marxa99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2020 1:59 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό Marxa99 » Πέμ Μάιος 21, 2020 5:12 pm

Είμαι αποσπασμένη κατά παρέκκλιση σε ΝΠΔΔ από άλλο του ίδιου υπουργείου και θα ζητήσω μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία από ΤΕ σε ΠΕ. Όταν λυθεί η απόσπαση κι επιστρέψω, μπορώ να αιτηθω άμεσα νέα απόσπαση ως ΠΕ πλέον, στην υπηρεσία που ήμουν αποσπασμένη ή πρέπει να περιμένω ένα διάστημα;
Ευχαριστώ.

phndra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 9:45 am

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό phndra » Παρ Μάιος 22, 2020 9:10 am

θεωρώ ότι στην περίπτωσή σου πρέπει να περιμένεις 2 χρόνια για νέα απόσπαση, αλλά μίλα καλύτερα και με το ΥΠΕΣ.

MORNOS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 7:01 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό MORNOS » Τετ Μάιος 27, 2020 5:51 pm

Καλησπέρα
Επειδή ενδιαφέρομαι για να κάνω αίτηση απόσπασης, μια συνάδελφος μου είπε ότι για να είναι έγκυρη πρέπει να την κοινοποιήσω και στον φορέα προέλευσης. Η πρόσκληση για απόσπαση όμως δεν το αναφέρει. Είναι υποχρεωτικό? Υπάρχει νομοθεσία που το αναφέρει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Marxa99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2020 1:59 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό Marxa99 » Τετ Μάιος 27, 2020 8:43 pm

Eγω που είχα κάνει απόσπαση κατά παρέκκλιση των κειμένων διατάξεων, αιτηθηκα μόνο στο φορέα υποδοχής και δεν το κοινοποιησα στο φορέα που δούλευα. Απλώς το ενημέρωσα προφορικά τον προϊστάμενο.

Marxa99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2020 1:59 pm

Re: ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό Marxa99 » Πέμ Μάιος 28, 2020 7:32 pm

Η συμπλήρωση διετίας από προηγούμενη απόσπαση σε διενέργεια νέας απόσπασης, τί σημαίνει; Ξεκινά από τη λήξη της πρώτης απόσπασης;


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες