ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ?

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ?

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Σάβ Φεβ 08, 2020 1:19 am

Επικοινώνησα χτες με το Υπουργείο Διοικητικής Ανασυγκρότησης (ΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΤΜΗΜΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ) για να ρωτήσω σχετικά με τις αμοιβαίες μετατάξεις.
Η υπάλληλος μου είπε ότι για να κάνεις αμοιβαία με τον τρόπο που δημοσιεύονται αιτήματα εδώ στο forum, θα πρέπει να εμπίπτεις σε κάποιον νόμο (ποιον?). Και μου είπε, επίσης, ότι πλέον ο ενδιαφερόμενος υπάλληλος στέλνει το αίτημά του προς την Επιτροπή Κινητικότητας, χωρίς να έχει βρει κάποιον αντίστοιχο ενδιαφερόμενο υπάλληλο νωρίτερα για την αμοιβαία, ότι το αίτημα αναρτάται για 2 μήνες και αν βρεθεί κάποιος ενδιαφερόμενος υπάλληλος που θα δει τη δημόσια ανάρτηση, τότε εκκινεί διαδικασία αμοιβαίας μετάταξης.
Επειδή εγώ νόμισα ότι οι αμοιβαίες μετατάξεις γίνονται αν βρεις εσύ μόνος σου κάποιον υπάλληλο που αντίστοιχα θέλει να έρθει στη θέση σου, τώρα ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Εννοώ ότι δεν είναι προϋπόθεση να βρεις από πριν εσύ το «ζευγάρι» σου που θέλετε να κάνετε ανταλλαγή, αλλά το αίτημα αναρτάται δημόσια και ό,τι ήθελε προκύψει στη συνέχεια…
Αν κάποιος/α έχει σχετική ενημέρωση και γνωρίζει κάτι παραπάνω, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να με κατατοπίσει..!

tarel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Φεβ 26, 2018 8:21 pm

Re: ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ?

Δημοσίευσηαπό tarel » Παρ Φεβ 14, 2020 1:20 pm

Από την συγκεκριμένη διαδικασία προφανώς θα εξαιρούνται όσοι δεσμευονται με εντοπιότητα για 10 έτη. Η μήπως αν δεσμευτεί ο υπάλληλο; που θα δεχθεί να μετακινηθεί στην συγκεκριμένη περιοχή δεν υπαρχει πρόβλημα ;

std124709
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 9:43 pm

Re: ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ?

Δημοσίευσηαπό std124709 » Παρ Φεβ 14, 2020 3:07 pm

Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω διεύθυνση:
http://apografi.gov.gr/kinitikotita/esk_mtransfers.html

Καλή επιτυχία


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες