Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
georgele
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 3:58 pm

Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό georgele » Παρ Δεκ 20, 2019 9:35 pm

Καλησπέρα σε όλους σας.
Αρχικά να ενημερώσω πως μετά από πολύ κόπο, χρόνο και χρήμα, επιτεύχθηκε ο στόχος της αναγνώρισης πτυχίου ΠΕ σε ΝΠΔΔ και από 20/09/2019, ημερομηνία ΦΕΚ, υλοποιήθηκε η μετάταξη από ΔΕ σε ΠΕ. Αυτό που δεν γνωρίζω όμως είναι πως υπολογίζεται ο χρόνος ο πλεονάζον, ο συνολικός, ο βαθμός, πότε αλλάζω ΜΚ και βαθμό. Η ημερομηνία πρόσληψης μου είναι 11/7/2007. Οι πληροφορίες που μου έδωσαν από το γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας μου είναι οι εξής: από ΔΕ και 4ο ΜΚ, σε ΠΕ στο 6ο ΜΚ, με πλεονάζον χρόνο 1Ε, 1Μ, 29ΗΜ και συνολικό χρόνο 10Ε, 2Μ, 8ΗΜ, επόμενη αλλαγή ΜΚ στις 11/07/2021 και βαθμού 20/09/2025. Ο χρόνος που είχα με τον βαθμό Β, ως ΔΕ, δεν μετράει και πόσα χρόνια θέλει για να αλλάξω σε βαθμό Α. Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους.

giogerm
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 4:18 pm

Re: <Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό giogerm » Δευ Δεκ 23, 2019 5:29 pm

georgele έγραψε:Καλησπέρα σε όλους σας.
Αρχικά να ενημερώσω πως μετά από πολύ κόπο, χρόνο και χρήμα, επιτεύχθηκε ο στόχος της αναγνώρισης πτυχίου ΠΕ σε ΝΠΔΔ και από 20/09/2019, ημερομηνία ΦΕΚ, υλοποιήθηκε η μετάταξη από ΔΕ σε ΠΕ. Αυτό που δεν γνωρίζω όμως είναι πως υπολογίζεται ο χρόνος ο πλεονάζον, ο συνολικός, ο βαθμός, πότε αλλάζω ΜΚ και βαθμό. Η ημερομηνία πρόσληψης μου είναι 11/7/2007. Οι πληροφορίες που μου έδωσαν από το γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας μου είναι οι εξής: από ΔΕ και 4ο ΜΚ, σε ΠΕ στο 6ο ΜΚ, με πλεονάζον χρόνο 1Ε, 1Μ, 29ΗΜ και συνολικό χρόνο 10Ε, 2Μ, 8ΗΜ, επόμενη αλλαγή ΜΚ στις 11/07/2021 και βαθμού 20/09/2025. Ο χρόνος που είχα με τον βαθμό Β, ως ΔΕ, δεν μετράει και πόσα χρόνια θέλει για να αλλάξω σε βαθμό Α. Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους.


Κάθε 2 χρόνια υπηρεσίας αλλάζεις και 1 κλιμάκιο πλην της διετίας 16-17 που ήταν παγωμένες οι μισθολογικές ωριμάνσεις. Αρα από την πρόσληψη μέχρι την μετάταξη αφαιρώντας την 2ετία αυτή, έχεις 10Ε, 2Μ, 8ΗΜ που μεταφράζεται σε προαγωγή 5 κλιμακίων από το ΜΚ1. Συνεπώς πας ορθά στο ΜΚ 6. το 1 έτος πλεονάζον δεν κατανοώ όμως πως το έβγαλαν. νομίζω 0Ε, 2Μ, 8ΗΜ, έπρεπε να βγάλουν.

Αν επιτρέπεται σε ποιο φορέα υπηρετείς;

Slayer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 2:08 pm

Re: <Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό Slayer » Δευ Δεκ 23, 2019 7:09 pm

Να κάνω μια ερώτηση συνάδελφοι;
Για μετάταξή από ΔΕ σε ΠΕ σε μόνιμους υπαλλήλους του δημοσίου (όχι ΟΤΑ), αναγνωριζονται όλα τα χρόνια ως ΔΕ στα ΜΚ ή ξεκινάς από την αρχή;

giogerm
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 4:18 pm

Re: <Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό giogerm » Τρί Δεκ 24, 2019 10:01 am

Slayer έγραψε:Να κάνω μια ερώτηση συνάδελφοι;
Για μετάταξή από ΔΕ σε ΠΕ σε μόνιμους υπαλλήλους του δημοσίου (όχι ΟΤΑ), αναγνωριζονται όλα τα χρόνια ως ΔΕ στα ΜΚ ή ξεκινάς από την αρχή;


Βάσει νόμου αναγνωρίζονται όλα. Είναι απόλυτα ξεκάθαρο. Στον ΕΦΚΑ όμως δεν εφαρμόζεται ο νόμος και αφήνουν να εννοηθεί οτι το καθεστώς αυτό θα εφαρμοστεί και στο υπόλοιπο δημόσιο.

georgele
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 3:58 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό georgele » Τετ Ιαν 01, 2020 7:01 pm

Χρόνια Πολλά με υγεία, τύχη και αγάπη. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι αν ο βαθμός από Β σε Α σύμφωνα με τα στοιχεία μου, θα πρέπει να αλλάξει στις 20/09/2025, (όπως μου λένε από την υπηρεσία μου), ή στις 11/07/2021 όπου και συμπληρώνεται η εξαετία στον βαθμό Β;(Από τον 07/2016, είμαι στον βαθμό Β στην κατηγορία ΔΕ και από τον 09/2019 άλλαξα κατηγορία σε ΠΕ με τον ίδιο βαθμό Β, έως ότου "λογικά" να συμπληρώσω την εξαετία στον Β βαθμό, που συμπληρώνεται στις 11/07/2021);;;;;;;;;;;;;

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Πέμ Ιαν 02, 2020 9:48 am

georgele έγραψε:Χρόνια Πολλά με υγεία, τύχη και αγάπη. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι αν ο βαθμός από Β σε Α σύμφωνα με τα στοιχεία μου, θα πρέπει να αλλάξει στις 20/09/2025, (όπως μου λένε από την υπηρεσία μου), ή στις 11/07/2021 όπου και συμπληρώνεται η εξαετία στον βαθμό Β;(Από τον 07/2016, είμαι στον βαθμό Β στην κατηγορία ΔΕ και από τον 09/2019 άλλαξα κατηγορία σε ΠΕ με τον ίδιο βαθμό Β, έως ότου "λογικά" να συμπληρώσω την εξαετία στον Β βαθμό, που συμπληρώνεται στις 11/07/2021);;;;;;;;;;;;;


Θα επανακαταταχθείς σε βαθμό από την ημερομηνία του ΦΕΚ μετάταξης. Έχει όμως σημασία αν κατείχες τον τίτλο σπουδών της ανώτερης κατηγορίας πριν τον διορισμό σου ή αν τον απέκτησες μετά. Διευκρίνισέ μου για να σου πω

georgele
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 3:58 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό georgele » Σάβ Ιαν 04, 2020 1:47 pm

marios1969 έγραψε:
georgele έγραψε:Χρόνια Πολλά με υγεία, τύχη και αγάπη. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι αν ο βαθμός από Β σε Α σύμφωνα με τα στοιχεία μου, θα πρέπει να αλλάξει στις 20/09/2025, (όπως μου λένε από την υπηρεσία μου), ή στις 11/07/2021 όπου και συμπληρώνεται η εξαετία στον βαθμό Β;(Από τον 07/2016, είμαι στον βαθμό Β στην κατηγορία ΔΕ και από τον 09/2019 άλλαξα κατηγορία σε ΠΕ με τον ίδιο βαθμό Β, έως ότου "λογικά" να συμπληρώσω την εξαετία στον Β βαθμό, που συμπληρώνεται στις 11/07/2021);;;;;;;;;;;;;


Θα επανακαταταχθείς σε βαθμό από την ημερομηνία του ΦΕΚ μετάταξης. Έχει όμως σημασία αν κατείχες τον τίτλο σπουδών της ανώτερης κατηγορίας πριν τον διορισμό σου ή αν τον απέκτησες μετά. Διευκρίνισέ μου για να σου πω

Η ημερομηνία κατοχής του πτυχίου είναι 06/2016

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Ιαν 04, 2020 7:16 pm

georgele έγραψε:
marios1969 έγραψε:
georgele έγραψε:Χρόνια Πολλά με υγεία, τύχη και αγάπη. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι αν ο βαθμός από Β σε Α σύμφωνα με τα στοιχεία μου, θα πρέπει να αλλάξει στις 20/09/2025, (όπως μου λένε από την υπηρεσία μου), ή στις 11/07/2021 όπου και συμπληρώνεται η εξαετία στον βαθμό Β;(Από τον 07/2016, είμαι στον βαθμό Β στην κατηγορία ΔΕ και από τον 09/2019 άλλαξα κατηγορία σε ΠΕ με τον ίδιο βαθμό Β, έως ότου "λογικά" να συμπληρώσω την εξαετία στον Β βαθμό, που συμπληρώνεται στις 11/07/2021);;;;;;;;;;;;;


Θα επανακαταταχθείς σε βαθμό από την ημερομηνία του ΦΕΚ μετάταξης. Έχει όμως σημασία αν κατείχες τον τίτλο σπουδών της ανώτερης κατηγορίας πριν τον διορισμό σου ή αν τον απέκτησες μετά. Διευκρίνισέ μου για να σου πω

Η ημερομηνία κατοχής του πτυχίου είναι 06/2016


Εφαρμόζεται μόνο το άρθρο 70 του Ν.3528/2007 (ή αν δουλεύεις σε Δήμο, το αντίστοιχο 76 του Ν.3584/2007) που ορίζει ότι "Ο υπάλληλος μετατάσσεται με το βαθμό που κατέχει.. Ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο ο υπάλληλος μετατάσσεται, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν."
'Αρα αφού πήρες πτυχίο την 01/06/2016 (δεν μου λες ημέρα, αλλά έβαλα 1η χάριν της συζήτησης), επανακατατάχθηκες την 20/09/2019 (ημερομηνία ΦΕΚ) στον Β βαθμό της ΠΕ Κατηγορίας με πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό το χρονικό διάστημα που κατείχες τον τίτλο, δηλαδή από 01/06/2016 έως 20/09/2019, που ανέρχεται σε 3 έτη, 3 μήνες και 15 περίπου ημέρες. Θα πρέπει να μείνεις 6 έτη στον Β βαθμό της ΠΕ, άρα η προαγωγή σου στον Α θα γίνει στις 05/06/2022. (το 2025 δεν ξέρω πώς το βρίσκουν, αλλά υποθέτω ότι κάνουν το συχνό λάθος και σου αφαιρούν και το μισό του πέραν της δεκαετίας που διανύθηκε με το χαμηλό προσόν, που όμως δεν εφαρμόζεται στις μετατάξεις πλέον!! Να τους το πεις!)

Όσο για την επανακατάταξή σου σε ΜΚ, υπάρχει ολόκληρη σχετική συζήτηση.. βρες την και διάβασε, διότι υπάρχει θέμα με το Ελεγκτικό Συνέδριο

georgele
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 3:58 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό georgele » Τρί Ιαν 07, 2020 7:27 am

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Το ίδιο ισχύει και για τα ΝΠΔΔ;

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Τρί Ιαν 07, 2020 8:06 pm

georgele έγραψε:Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Το ίδιο ισχύει και για τα ΝΠΔΔ;

Ναι τα ίδια! Οι ίδιοι νόμοι ισχύουν

georgele
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 3:58 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό georgele » Τετ Ιαν 08, 2020 6:48 pm

marios1969 έγραψε:
georgele έγραψε:Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Το ίδιο ισχύει και για τα ΝΠΔΔ;

Ναι τα ίδια! Οι ίδιοι νόμοι ισχύουν

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου. Αντε να δούμε θα το δεχτούν ή θα εμμένουν στην δική τους θέση. Καλή Χρονιά.

georgele
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 3:58 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό georgele » Παρ Ιαν 10, 2020 8:11 am

georgele έγραψε:
marios1969 έγραψε:
georgele έγραψε:Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Το ίδιο ισχύει και για τα ΝΠΔΔ;

Ναι τα ίδια! Οι ίδιοι νόμοι ισχύουν

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου. Αντε να δούμε θα το δεχτούν ή θα εμμένουν στην δική τους θέση. Καλή Χρονιά.

Καλημέρα, τελικά επιδιορθώθηκε το λάθος και όλα καλά. Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου.

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Παρ Ιαν 10, 2020 7:28 pm

georgele έγραψε:
georgele έγραψε:
marios1969 έγραψε:Ναι τα ίδια! Οι ίδιοι νόμοι ισχύουν

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου. Αντε να δούμε θα το δεχτούν ή θα εμμένουν στην δική τους θέση. Καλή Χρονιά.

Καλημέρα, τελικά επιδιορθώθηκε το λάθος και όλα καλά. Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου.


Παρακαλώ! Καλή χρονιά! Χαίρομαι που τακτοποιήθηκε

GEOdio
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 4:34 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό GEOdio » Τετ Ιαν 06, 2021 6:20 pm

marios1969 έγραψε:
georgele έγραψε:Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Το ίδιο ισχύει και για τα ΝΠΔΔ;

Ναι τα ίδια! Οι ίδιοι νόμοι ισχύουν


Πολύ κατατοπιστική η ενημέρωση σας στα θέματα των μισθολογικών επανακαταταξεων.
Μήπως έτσι περίπου θα μπορούσατε να με κατατοπισετε σχετικά?
Εγώ πιστεύω ότι σε 3 χρόνια θα πάω στον βαθμό Α?
Η μήπως κάνω λάθος?
Πολύ σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διορισμός 21-7-2008 ως Δε σε ΝΠΔΔ με Ασεπ
Κλιμάκιο 4ο στις 4-11-18 έλαβα.
Πτυχίο Πε στις 14-7-2020

Σε τι βαθμό θα με κατατάξουν? Και σε πόσο θα μείνω στον επόμενο βαθμό?

Ευχαριστώ πολύ εάν κάποιος πει την γνώμη του!
Να είστε καλά και Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία!

marpan69
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 4:32 pm

Re: Βαθμολογική κατάταξη μετά από μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία

Δημοσίευσηαπό marpan69 » Τρί Δεκ 14, 2021 11:08 pm

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει βάσει ποιου νόμου έχει καταργηθεί η αφαίρεση του μισού του πέραν της δεκαετίας χρόνου που διανύθηκε με το χαμηλό προσόν όταν κάνουμε μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία πχ από ΤΕ σε ΠΕ. Μου αφαίρεσαν πάνω από 5 χρόνια με συνέπεια να χάσω θέση προισταμένης.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: SF123456 και 6 επισκέπτες