Κινητικότητα 2019 - Επιλεξιμότητα Αίτησης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
AngelikiD
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 4:03 pm

Κινητικότητα 2019 - Επιλεξιμότητα Αίτησης

Δημοσίευσηαπό AngelikiD » Κυρ Δεκ 08, 2019 6:28 pm

Συνάδεφλοι καλησπέρα,

είμαι υπάλληλος ΙΔΑΧ σε Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω αίτηση και σε φορείς του "στενού" δημόσιου τομέα που ζητάνε "Μόνιμο Προσωπικό"? Ή περιορίζομαι αποκλειστικά σε όσους ζητάν ΙΔΑΧ?
Επιπλέον, από το φορέα μου με έχουν δηλώσει ως Κλάδο "Διοικητικού" με ειδικότητα "Διοικητικού-Οικονομικού". Αυτό με περιορίζει μόνο σε θέσεις Κλάδου "Διοικητικού", ή μπορώ να διεκδικήσω και θέσεις "Διοικητικού-Οικονομικού"?

Ευχαριστώ πολύ!

mariavoyatzi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 4:13 pm

Re: Κινητικότητα 2019 - Επιλεξιμότητα Αίτησης

Δημοσίευσηαπό mariavoyatzi » Κυρ Δεκ 08, 2019 10:11 pm

AngelikiD έγραψε:Συνάδεφλοι καλησπέρα,

είμαι υπάλληλος ΙΔΑΧ σε Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω αίτηση και σε φορείς του "στενού" δημόσιου τομέα που ζητάνε "Μόνιμο Προσωπικό"? Ή περιορίζομαι αποκλειστικά σε όσους ζητάν ΙΔΑΧ?
Επιπλέον, από το φορέα μου με έχουν δηλώσει ως Κλάδο "Διοικητικού" με ειδικότητα "Διοικητικού-Οικονομικού". Αυτό με περιορίζει μόνο σε θέσεις Κλάδου "Διοικητικού", ή μπορώ να διεκδικήσω και θέσεις "Διοικητικού-Οικονομικού"?

Ευχαριστώ πολύ!


Για ΙΔΑΧ δεν ξέρω να σου πω.
Θα δεις από το περίγραμμα της θέσης Διοικητικού-Οικονομικού τι πτυχία προβλέπονται και αναλόγως υποβάλεις αίτηση.

sY8vW9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Οκτ 01, 2019 3:52 pm

Re: Κινητικότητα 2019 - Επιλεξιμότητα Αίτησης

Δημοσίευσηαπό sY8vW9 » Δευ Δεκ 09, 2019 10:56 am

Υπάλληλοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου μπορούν να μετέχουν στη διαδικασία κάλυψης οργανικών θέσεων μόνιμου προσωπικού μέσω του ΕΣΚ. Εφόσον για προκηρυσσόμενη θέση μόνιμου προσωπικού δεν υποβληθούν αιτήσεις από μόνιμους υπαλλήλους ή οι αιτούντες μόνιμοι υπάλληλοι δεν έχουν τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, δύναται να επιλεγεί υπάλληλος με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, ο οποίος κρίνεται κατάλληλος για την άσκηση των καθηκόντων της θέσης αυτής από το αρμόδιο τριμελές όργανο της παραγράφου 1. Ο υπάλληλος που επιλέγεται μετατάσσεται σε συνιστώμενη προσωποπαγή θέση με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου, με παράλληλη δέσμευση της κενής οργανικής θέσης μόνιμου προσωπικού για όσο χρόνο υφίσταται η προσωποπαγής θέση.

Η συσταθείσα προσωποπαγής θέση καταργείται αυτοδικαίως με την με οποιοδήποτε τρόπο αποχώρηση του υπαλλήλου.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες