Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
PeggyPeggy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 6:36 pm

Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό PeggyPeggy » Τετ Δεκ 04, 2019 11:46 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν διαταξεις για απόσπαση εκτός κινητικότητας και ποιες είναι αυτες, αφορά απόσπαση από νοσοκομείο εσύ της 1ης υπε προς ΕΟΠΥΥ ΠΕ Φαρμακοποιών. Όπου και να έχω ρωτήσει κανείς δεν μπορεί να δώσει σαφή απάντηση. Μου είπαν ότι ο ΕΟΠΥΥ θα βρει τις διατάξεις. Επίσης μου ειπαν ότι μπορεί να γίνει κατά παρέκκλιση των διατάξεων λόγω υπηρεσιακών αναγκών. Τι ισχύει τελικά, μπορεί κάποιος να με φωτίσει, ευχαριστώ πολυ

vivitsoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 8:41 pm

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό vivitsoni » Πέμ Δεκ 12, 2019 8:36 am

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις μια επαφή με τον ΕΟΠΥΥ, κι αν σε θέλουν και είναι διατεθιμένοι να μπουν σε διαδικασία εκτός κινητικότητας, θα κάνεις αίτηση για απόσπασή σου εκεί. Κατά παρέκκλιση των διατάξεων γίνεται μόνο εάν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη Νομοθεσία για τη στελέχωση του ΕΟΠΥΥ (γι' αυτό σου λένε ότι θα βρει ο ΕΟΠΥΥ τις διατάξεις). Επίσης πιθανότατα θα πρέπει να ενημερωθεί και να συμφωνήσει ο φορέας προέλευσής σου (σύμφωνη γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, διοικητή νοσοκομείου, κλπ). Στη συνέχεια θα χρειαστεί υπογραφή Διοικητή ΥΠΕ ή/και Υπουργού, οπότε καταλαβαίνεις ότι παίρνει αρκετό χρόνο.
Το πρώτο βήμα επομένως είναι να επικοινωνήσεις με το τμήμα προσωπικού του ΕΟΠΥΥ και να σου πουν πώς πρέπει να κινηθείς. Σε καθε περίπτωση, εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις κλείσει διετία από το διορισμό σου.

GiannisKr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 07, 2006 3:37 pm

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό GiannisKr » Σάβ Δεκ 14, 2019 4:33 am

Αν έχεις προϋποθέσεις συνυπηρέτησης ή μετάταξης/απόσπασης για λόγους υγείας εσένα ή κοντινού συγγενή σου, κάνε αίτηση στην Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας και όταν (και εάν) γνωμοδοτήσουν θετικά για το αίτημά σου, πάρε την γνωμοδότηση και πήγαινέ την στην υπηρεσία του ΕΟΠΥΥ που θες να πας. Σχεδόν παντού υπάρχουν ανάγκες σε προσωπικό.

PeggyPeggy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 6:36 pm

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό PeggyPeggy » Τετ Δεκ 18, 2019 8:30 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μετά από επικοινωνία με τον ΕΟΠΥΥ μου είπαν μόνο μέσω κινητικοτητας αλλά επειδή δεν έχουν οργανόγραμμα δεν μπορούν να προκυρηξουν θέσεις. Οπότε δεν γίνεται να προχωρήσει το αίτημα παρόλο που με θέλουν, δηλαδή έχει γίνει χαρτί από την υπηρεσία ότι κρίνεται σκόπιμη η απόσπαση λόγω υπηρεσιακών αναγκών. Αλλά το γραφείο προσωπικού λέει ότι δεν γίνεται.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, στην κινητικότητα μπορούν να συμμετέχουν οι φαρμακοποιοί του ΕΣΥ? Στο υπουργείο υγείας δεν ξέρουν να μου απαντήσουν με σιγουριά παρόλο που μετά από 3 χρόνια κινητικότητας θα έπρεπε να μπορούν να απαντούν...έτσι μου είπαν. Επίσης στο Υπ. Διοικ. Μεταρρύθμισης μου είπαν να αποτανθω στο υγείας. Σας ευχαριστώ πολύ. Η επικοινωνία σας μου είναι πολύτιμη!!!

PeggyPeggy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 6:36 pm

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό PeggyPeggy » Τετ Ιαν 15, 2020 7:50 am

vivitsoni έγραψε:Θα πρέπει πρώτα να κάνεις μια επαφή με τον ΕΟΠΥΥ, κι αν σε θέλουν και είναι διατεθιμένοι να μπουν σε διαδικασία εκτός κινητικότητας, θα κάνεις αίτηση για απόσπασή σου εκεί. Κατά παρέκκλιση των διατάξεων γίνεται μόνο εάν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη Νομοθεσία για τη στελέχωση του ΕΟΠΥΥ (γι' αυτό σου λένε ότι θα βρει ο ΕΟΠΥΥ τις διατάξεις). Επίσης πιθανότατα θα πρέπει να ενημερωθεί και να συμφωνήσει ο φορέας προέλευσής σου (σύμφωνη γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, διοικητή νοσοκομείου, κλπ). Στη συνέχεια θα χρειαστεί υπογραφή Διοικητή ΥΠΕ ή/και Υπουργού, οπότε καταλαβαίνεις ότι παίρνει αρκετό χρόνο.
Το πρώτο βήμα επομένως είναι να επικοινωνήσεις με το τμήμα προσωπικού του ΕΟΠΥΥ και να σου πουν πώς πρέπει να κινηθείς. Σε καθε περίπτωση, εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις κλείσει διετία από το διορισμό σου.


Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μετά από επικοινωνία με τον ΕΟΠΥΥ μου είπαν μόνο μέσω κινητικοτητας αλλά επειδή δεν έχουν οργανόγραμμα δεν μπορούν να προκυρηξουν θέσεις. Οπότε δεν γίνεται να προχωρήσει το αίτημα παρόλο που με θέλουν, δηλαδή έχει γίνει χαρτί από την υπηρεσία ότι κρίνεται σκόπιμη η απόσπαση λόγω υπηρεσιακών αναγκών. Αλλά το γραφείο προσωπικού λέει ότι δεν γίνεται.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, στην κινητικότητα μπορούν να συμμετέχουν οι φαρμακοποιοί του ΕΣΥ? Στο υπουργείο υγείας δεν ξέρουν να μου απαντήσουν με σιγουριά παρόλο που μετά από 3 χρόνια κινητικότητας θα έπρεπε να μπορούν να απαντούν...έτσι μου είπαν. Επίσης στο Υπ. Διοικ. Μεταρρύθμισης μου είπαν να αποτανθω στο υγείας. Σας ευχαριστώ πολύ. Η επικοινωνία σας μου είναι πολύτιμη!!

vivitsoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 01, 2018 8:41 pm

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό vivitsoni » Πέμ Ιαν 16, 2020 8:37 am

Τυγχάνει να είμαι φαρμακοποιός του ΕΣΥ, και σου λέω με βεβαιότητα ότι δεν γίνεται να συμμετάσχουμε στην κινητικότητα. Είχα υποβάλει αίτηση στον προηγούμενο κύκλο για την Περιφέρεια, και παρόλο που πληρούσα κάθε απάιτηση και με ήθελαν κι αυτοί πολύ γιατί έχουν μεγάλη ανάγκη για προσωπικό, μετά από μήνες συζητήσεων με το υπουργείο και νομικούς, δυστυχώς κατέληξαν ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία. Το ίδιο έγνε φυσικά με όλους όσους είχαν κάνει αίτηση και ανήκαν σε προσωπικό νοσοκομείου, οπότε οι θέσεις έμειναν κενές, δεν πήγε κανείς, κι απ' ό,τι είδα δεν τις επαναπροκήρυξαν φέτος. Πιθανότατα θα περιλαμβάνονται στην προκήρυξη για νέες προσλήψεις που ακούγεται ότι θα βγει. Ελπίζω να σε βοήθησα :wink:

PeggyPeggy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 6:36 pm

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό PeggyPeggy » Παρ Ιαν 17, 2020 12:22 am

vivitsoni έγραψε:Τυγχάνει να είμαι φαρμακοποιός του ΕΣΥ, και σου λέω με βεβαιότητα ότι δεν γίνεται να συμμετάσχουμε στην κινητικότητα. Είχα υποβάλει αίτηση στον προηγούμενο κύκλο για την Περιφέρεια, και παρόλο που πληρούσα κάθε απάιτηση και με ήθελαν κι αυτοί πολύ γιατί έχουν μεγάλη ανάγκη για προσωπικό, μετά από μήνες συζητήσεων με το υπουργείο και νομικούς, δυστυχώς κατέληξαν ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία. Το ίδιο έγνε φυσικά με όλους όσους είχαν κάνει αίτηση και ανήκαν σε προσωπικό νοσοκομείου, οπότε οι θέσεις έμειναν κενές, δεν πήγε κανείς, κι απ' ό,τι είδα δεν τις επαναπροκήρυξαν φέτος. Πιθανότατα θα περιλαμβάνονται στην προκήρυξη για νέες προσλήψεις που ακούγεται ότι θα βγει. Ελπίζω να σε βοήθησα :wink:


Δηλαδή με λίγα λόγια είμαστε εγκλωβισμένοι???? Εύχομαι καλή δύναμη και σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Dachristo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2023 8:47 am

Re: Απόσπαση εκτός κινητικότητας

Δημοσίευσηαπό Dachristo » Τετ Ιαν 25, 2023 9:46 pm

Καλησπέρα σας, εδω Φαρμακοποιός του ΕΣΥ επίσης!
Τελικά βγάλατε άκρη με απόσπαση/μετάταξη?


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης