ΑΠΟΣΠΑΣΗ Ν.4440/2016 αρ.48 ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
anna19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΑΠΟΣΠΑΣΗ Ν.4440/2016 αρ.48 ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό anna19 » Τετ Νοέμ 13, 2019 10:00 am

Καλημέρα σας,
υπάρχει κάποιος απο Δήμο που να το έχει χρησιμοποιήσει για συνυπηρέτηση στο εξωτερικό; ή αν κάποιος ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά; χρειάζεται συμφωνη γνωμη Δημάρχου;

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ Ν.4440/2016 αρ.48 ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Τετ Νοέμ 13, 2019 4:45 pm

Ν. 4440/2016:
Άρθρο 48
Συνυπηρέτηση υπαλλήλων στην αλλοδαπή
Επιτρέπεται, ύστερα από αίτηση, η απόσπαση υπαλλήλου δημοσίων υπηρεσιών, Ν.Π.Δ.Δ, Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμού, καθώς και Ν.Π.Ι.Δ., εφόσον ανήκουν στη Γενική Κυβέρνηση, όπως εκάστοτε οριοθετείται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή στο Μητρώο Φορέων Γενικής Κυβέρνησης για συνυπηρέτηση με υπάλληλο, σύζυγο ή συμβιούντα, κατά την έννοια του άρθρου 1 του Ν. 4356/2015, που υπηρετεί σε Υπηρεσία ή Αρχή Εξωτερικού. Η απόσπαση διενεργείται στην υπηρεσία που είναι τοποθετημένος ο/η σύζυγος ή ο συμβιών ή σε άλλη υπηρεσία της ίδιας πόλης ή περιοχής, για όσο διάστημα εξυπηρετείται η ανάγκη της συνυπηρέτησης, με κοινή απόφαση των οικείων Υπουργών, μετά από γνώμη του προϊστάμενου της οικείας διπλωματικής ή προξενικής αρχής, στην περίπτωση που η απόσπαση γίνεται σε αυτήν. Οι αποσπώμενοι, κατά τις διατάξεις του παρόντος, υπάλληλοι, λαμβάνουν αποκλειστικά τις αποδοχές εσωτερικού από το φορέα προέλευσης και δεν δικαιούνται επιδόματος υπηρεσίας αλλοδαπής.

Παρατήρηση πρώτη: Η διάταξη αφορά συζύγους που υπηρετούν σε Υπηρεσία ή Αρχή Εξωτερικού (όχι σε διεθνείς οργανισμούς).

Παρατήρηση δεύτερη: Απαιτείται κοινή απόφαση των οικείων Υπουργών. Δεν προϋποτίθεται σύμφωνη γνώμη Δημάρχου, αλλά από την, περιορισμένη ομολογουμένως, εμπειρία μου, το ΥΠΕΣ ζητάει τη γνώμη του Δήμαρχου, ακόμη κι όταν αυτό δεν απαιτείται, όπως στην περίπτωση αυτή.

anna19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΑΠΟΣΠΑΣΗ Ν.4440/2016 αρ.48 ΑΠΟ ΔΗΜΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό anna19 » Πέμ Νοέμ 14, 2019 12:03 pm

Kαλημέρα , ευχαριστώ για την απάντηση.
Πρόκειτε να παντρευτώ με διπλωματικό υπάλληλο. Και ψάχνω να βρώ την καλύτερη λύση για να πάω μαζί του όταν φύγει για θητεία στο εξωτερικό.
Και εγώ είδα ότι ο νόμος δεν προβλέπει σύμφωνη γνώμη δημάρχου, αλλά σε μια δημοσιευμένη απόσπαση περιελάμβανόταν και συμφωνη γνώμη.
Δεδομένου ότι ο νόμος λέει ότι οι αποδοχές βαρύνουν τον φορέα προέλευσης , το βρίσκω απίθανο κάποιος δήμαρχος να υπογράψει.
Επίσης το αίτημά μου πρέπει να το καταθέσω στο Δήμο μου και απο εκεί να πάει στην Επιτροπή Κινητητότητας? :(

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες