Μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Dimitra2016
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό Dimitra2016 » Τετ Νοέμ 06, 2019 3:03 pm

Καλησπέρα σας
Στις 25/10/2019, μετά από έναν ολόκληρο χρόνο από αίτηση μου για μετάταξη από ΔΕ σε ΤΕ (εργάζομαι στο Πολεμικό Ναυτικό), πέρασε από υπηρεσιακό συμβούλιο το αίτημά μου και η απόφαση ήταν θετική.
Ήθελα να ρωτήσω εάν δικαιούμαι αναδρομικά την αύξηση που θα δω στον μισθό μου από την ημέρα που κατέθεσα την αίτηση και εάν όχι ποιος νόμος το αναφέρει αυτό. Ξέρω ότι παλιά ίσχυε η αναδρομικότητα, αλλά για το τώρα δεν είμαι, δυστυχώς, σίγουρη καθόλου.
Ευχαριστώ
Δήμητρα

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Τετ Νοέμ 06, 2019 6:20 pm

Dimitra2016 έγραψε:Καλησπέρα σας
Στις 25/10/2019, μετά από έναν ολόκληρο χρόνο από αίτηση μου για μετάταξη από ΔΕ σε ΤΕ (εργάζομαι στο Πολεμικό Ναυτικό), πέρασε από υπηρεσιακό συμβούλιο το αίτημά μου και η απόφαση ήταν θετική.
Ήθελα να ρωτήσω εάν δικαιούμαι αναδρομικά την αύξηση που θα δω στον μισθό μου από την ημέρα που κατέθεσα την αίτηση και εάν όχι ποιος νόμος το αναφέρει αυτό. Ξέρω ότι παλιά ίσχυε η αναδρομικότητα, αλλά για το τώρα δεν είμαι, δυστυχώς, σίγουρη καθόλου.
Ευχαριστώ
Δήμητρα

Υπάρχει ειδικό Θέμα για το ερώτημα που κάνεις! Μην ανοίγεις νέα συζήτηση!!

daredevil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Νοέμ 06, 2019 7:20 pm

Όχι πρέπει να πάρει ΦΕΚ και μετά να γίνεις τε πρώτα

Dimitra2016
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Dimitra2016 » Πέμ Νοέμ 07, 2019 12:46 pm

Χαίρεται marios1969
Μάλλον δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί η πλατφόρμα. Σε συζήτηση με το ίδιο θέμα, άλλα ερωτήματα όμως, που μπήκα πριν δημοσιεύσω το δικό μου δεν μπορούσα να γράψω νέο θέμα παρά μόνο να απαντήσω. Να γράφω σε απάντηση κάτω από δημοσίευση άλλου μέλους αυτό που με ενδιαφέρει παρόλο που δεν θέλω να δώσω απάντηση σε αυτό παρά να ρωτήσω κάτι άλλο;
Ευχαριστώ

daredevil ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχεις κάπου αυτό σε νόμο;

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Πέμ Νοέμ 07, 2019 5:52 pm

marios1969 έγραψε:
Dimitra2016 έγραψε:Καλησπέρα σας
Ευχαριστώ
Δήμητρα

Υπάρχει ειδικό Θέμα για το ερώτημα που κάνεις! Μην ανοίγεις νέα συζήτηση!!

Δεν υπάρχει αναδρομικότητα. Η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία θεωρείται, κατά πάγια πλέον νομολογία του ΝΣΚ, ότι ολοκληρώνεται με την έκδοση του ΦΕΚ (Γνωμοδότηση 77/2019). Για το αν θα πάρεις όμως αύξηση ή όχι, δες την άλλη συζήτηση..

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες