Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Τετ Οκτ 02, 2019 5:51 pm

Η σύζυγός μου έχει διοριστεί σε θέση ΙΔΑΧ σε ΔΕΥΑ επαρχιακής πόλης διαφορετικού νομού από την οποία υπηρετώ εγώ σε σώμα ασφάλειας. Σύμφωνα με τον νόμο 2946/01 υπάλληλοι ΙΔΑΧ δημοσίων υπηρεσιών και ΝΠΔΔ επιτρέπεται να αποσπώνται σε υπηρεσίες στενού και ευρύτερου δημόσιου τομέα στην περιοχή που υπηρετεί ο ένστολος σύζυγός.
Συμβουλεύτηκα δικηγόρο και μου είπε πως παρόλο που οι ΔΕΥΑ είναι ΝΠΙΔ, δε παύει να θεωρούνται δημόσιες υπηρεσίες και άρα με καλύπτει ο νόμος. Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση και αν ναι ποια ήταν η εξέλιξη;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τετ Οκτ 02, 2019 9:31 pm

Gianniszarko21 έγραψε:Η σύζυγός μου έχει διοριστεί σε θέση ΙΔΑΧ σε ΔΕΥΑ επαρχιακής πόλης διαφορετικού νομού από την οποία υπηρετώ εγώ σε σώμα ασφάλειας. Σύμφωνα με τον νόμο 2946/01 υπάλληλοι ΙΔΑΧ δημοσίων υπηρεσιών και ΝΠΔΔ επιτρέπεται να αποσπώνται σε υπηρεσίες στενού και ευρύτερου δημόσιου τομέα στην περιοχή που υπηρετεί ο ένστολος σύζυγός.
Συμβουλεύτηκα δικηγόρο και μου είπε πως παρόλο που οι ΔΕΥΑ είναι ΝΠΙΔ, δε παύει να θεωρούνται δημόσιες υπηρεσίες και άρα με καλύπτει ο νόμος. Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση και αν ναι ποια ήταν η εξέλιξη;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Το θέμα είναι αν επιτρέπεται η απόσπαση πριν λήξει ο χρόνος της δοκιμής θητείας, θα με ενδιέφερε και μένα να μάθουμε, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο....απλά το μόνο που έχω καταλάβει με τις δευα είναι ότι διέπονται από ένα ειδικό καθεστώς, τον εσωτερικό οργανισμό υπηρεσίας, (εου) έτσι λέγεται, και ανάλογα με αυτόν αποφασίζει το ΔΣ...η δόκιμη υπηρεσία στους ΙΔΑΧ των δευα νομίζω είναι ένας χρόνος....γενικά έχω καταλάβει ότι ό,τι θέλει το ΔΣ κάνει, εκτός και περιορίζεται απ' τα προβλεπόμενα στον εου.... βέβαια μπορεί η συνυπηρετηση με ένστολο βάσει του νόμου που είπες να δίνει το δικαίωμα απόσπασης και πριν τη συμπλήρωση χρόνου...

Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Πέμ Οκτ 03, 2019 12:10 pm

Evi το έχω καταλάβει ότι η ΔΕΥΑ διέπονται από ειδικό καθεστώς. Απλά εγώ έχω αυτό τον νόμο για την απόσπαση και είναι κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων (διετία από διορισμό κλπ). Εγώ απλά φοβάμαι ότι η ΔΕΥΑ δεν ανήκει στη γενική κυβέρνηση και δεν είναι ΝΠΔΔ, αλλά θα πρέπει να πατήσω στην φράση δημόσια υπηρεσία για να πάρει η σύζυγός μου την απόσπαση, σε περίπτωση που μου πούνε δεν είμαστε δημόσια υπηρεσία. Εγώ θέλω να την αποσπάσω από ΔΕΥΑ Ωραιοκάστρου στη ΔΕΥΑ Αγρινίου. Νομίζω και εσύ Δευα Αγρινίου διορίστηκες ε;

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό evi44 » Παρ Οκτ 04, 2019 4:10 pm

Gianniszarko21 έγραψε:Evi το έχω καταλάβει ότι η ΔΕΥΑ διέπονται από ειδικό καθεστώς. Απλά εγώ έχω αυτό τον νόμο για την απόσπαση και είναι κατά παρέκκλιση των ισχυουσών διατάξεων (διετία από διορισμό κλπ). Εγώ απλά φοβάμαι ότι η ΔΕΥΑ δεν ανήκει στη γενική κυβέρνηση και δεν είναι ΝΠΔΔ, αλλά θα πρέπει να πατήσω στην φράση δημόσια υπηρεσία για να πάρει η σύζυγός μου την απόσπαση, σε περίπτωση που μου πούνε δεν είμαστε δημόσια υπηρεσία. Εγώ θέλω να την αποσπάσω από ΔΕΥΑ Ωραιοκάστρου στη ΔΕΥΑ Αγρινίου. Νομίζω και εσύ Δευα Αγρινίου διορίστηκες ε;


Ναι, ασε....καλα καταλαβες....αν ηθελα να πάω ωραιόκαστρο, ωραία θα ήταν...να καναμε καμια τραμπα με τη γυναικα σου...καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να κάνεις, αλλά αυτοί επειδή διέπονται απο αυτο το ειδικο καθεστως, που ειναι λιγο δημόσιο, λιγο ιδιωτικο, δεν ξερεις τελικα σε ποιες διαταξεις να στηριχτεις... το σίγουρο είναι ότι οι δευα ειναι ΝΠΙΔ....το ξέρω γιατί κι εγώ μπηκα στη διαδικασία να ψαξω το καθεστώς τους....αυτο που μου ειπαν απο υπουργειο εσωτερικων ειναι οτι οι δευα υπαγονται στον ιδρυτικο νομο των δευα και στους εσωτερικους οργανισμους υπηρεσιας τους πχ υπαρχει εου της δευα αγρινιου, αλλά εμπιμπτουν και σε διαταξεις της επιθεωρησης εργασιας, δηλ να καταλαβεις απο υπ εσωτερικων δεν ηξεραν να μου πουν αν ισχυουν πληρως εκει οι διαταξεις και οι νομοι που ισχυουν για τους υπολοιπους δημ υπαλληλους....ακομη δηλ και για δημοτικους υπαλληλους το καθεστως ειναι διαφορετικο απο αυτο των δευα...εγω να καταλαβεις ζητησα παραταση ορκωμοσίας βάσει νόμου που ισχύει για το υπόλοιπο δημοσιο και που απ' οτι μου ειπε ανθρωπος που γνωριζει τα της δημοσιας διοικησης, οταν επικαλεισαι εξαιρετικους προσωπικους λογους γινεται αποδεκτη...εμενα μου την απερριψαν οπως και κανα δυο αλλων που τα αιτηματα μας εξεταστηκαν στην ιδια συνεδριαση....γνώμη μου ειναι ότι κανουν ότι γουστάρουν εφόσον έχουν αυτό το περίεργο καθεστώς που αφήνει πολλές αποφάσεις στην βούληση του ΔΣ....πάντως λίγο που ειχα ψαξει τον οευ της δευα αγρινιου και γενικα αυτο θα ισχυει και για ολες τις δευα, ειναι οτι γινεται αποσπαση(αφου βεβαια παρελθει η δοκιμη θητεια), αλλα πρεπει να υπαρχει αποδεσμευση απο ΔΣ της δευα που εισαι τωρα(ωραιοκαστρο) και αποδοχή απο τη δευα υποδοχης (Αγρινιο)....Το μόνο ευκολο ειναι να την δεχτουν απο Αγρίνιο γιατί δηλώνουν υποστελεχωμένοι.....απ' το ωραιοκαστρο δες τι θα κανουν, και γενικα πιασε τον δημαρχο εκει(δυστυχως ειναι μία λύση ετσι οπως λειτουργουν τα πραγματα) να δεις αν στηριζόμενος στον νομο που λες μπορούν να την αποδεσμεύσουν να έρθει Αγρίνιο...δυστυχώς θελει ψαξιμο, παρε και τη γνώμη δικηγορου που να ξερει και ισως να συμβουλευθεις και καποιον απο επιθεωρηση εργασίας...αυτα και αν καταφερεις κατι ενημερωσε κι εδω... ευχομαι να παει καλα και να τα καταφερετε...γιατι εγω δεν.....

Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Παρ Οκτ 04, 2019 7:22 pm

Evi σε ευχαριστώ γιατί τις ευχές σου και εύχομαι και εσένα να πάνε όλα καλά. Όλοι για ένα καλύτερο αύριο παλεύουμε έτσι κι αλλιώς. Εγώ απλα δε μπορώ να μετατέθω Θεσσαλονίκη γιατί δεν έχω μόρια για εκεί και την πάτησα που δήλωσε ΔΕΥΑ η σύζυγός μου γιατί δεν τα ήξερα αυτά.. και το θέμα είναι ότι είχε πολλά μόρια και έπιανε και όποιον δήμο ήθελε (εκτός Αγρινίου) από την προκήρυξη. Τέλος πάντων υπάρχει και ο νόμος της μετάταξης του 1995 από ΔΕΥΑ σε ΔΕΥΑ αλλά όπως είπες και εσύ θέλει βύσμα και παρακάλια σε δημάρχους κλπ. Ειδωμεν...

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Σάβ Οκτ 05, 2019 1:04 pm

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι ότι ποιο εύκολο ο ένας εδώ και ο άλλος εκεί. Απλά να ξέρετε ότι επειδή είναι ιδαχ εχει δικαίωμα να κάνει αίτηση σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ. Δεν ισχύει δηλ ο περιορισμός της 5ετιας

Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Σάβ Οκτ 05, 2019 4:10 pm

Το γνωρίζω αυτό και περιμένω και την λεγόμενη ουρά της 3κ για να ξανακάνει χαρτιά. Απλά τώρα που θα πάει να υπογράψει και να αρχίσει να δουλεύει η σύζυγός μου θα χάσει όλη τα μόρια από την ανεργία. Θα το παλέψω με τις ΔΕΥΑ και όπου βγεί...

MKEL2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 10, 2019 1:23 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό MKEL2019 » Πέμ Οκτ 10, 2019 5:26 pm

Καλησπέρα Gianniszarko21 εγώ ενδιαφέρομαι για μετάθεση από ΔΕΥΑ Αγρινίου σε ΔΕΥΑ Ωραιοκάστρου, είμαι και εγώ ΙΔΑΧ.

MKEL2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 10, 2019 1:23 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό MKEL2019 » Πέμ Οκτ 10, 2019 10:42 pm

Gianniszarko21 επειδή είμαι καινούργια στο forum δεν έχω καταλάβει αν μπορώ να στείλω και προσωπικό μήνυμα. Όσο και να έψαξα δεν είδα πουθενά να μου δίνει τέτοια δυνατότητα στο forum αν και φυσικά έχω κάνει την εγγραφή μου. Αν μπορείς εσύ στείλε μου προσωπικό μήνυμα σχετικά με την προηγούμενη αναφορά που έκανα.

Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Παρ Οκτ 11, 2019 3:42 pm

MKEL επειδή δε μπορώ να δημοσιεύσω email γράψε μου το όνομα σου να σε βρω εγώ

Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Παρ Οκτ 11, 2019 4:03 pm

MKEL2019 έγραψε:Gianniszarko21 επειδή είμαι καινούργια στο forum δεν έχω καταλάβει αν μπορώ να στείλω και προσωπικό μήνυμα. Όσο και να έψαξα δεν είδα πουθενά να μου δίνει τέτοια δυνατότητα στο forum αν και φυσικά έχω κάνει την εγγραφή μου. Αν μπορείς εσύ στείλε μου προσωπικό μήνυμα σχετικά με την προηγούμενη αναφορά που έκανα.

Θα βάλω δημοσιεύση στο τμήμα αμοιβαίων μεταταξεων του forum διότι μόνο εκεί μπορούμε να δημοσιεύσουμε το email μας. Ψάξε με εκεί.

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 1:08 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό theakat » Δευ Δεκ 09, 2019 11:01 pm

Καλησπέρα σας. Κι η δική μου οργανική ειναι σε ΝΠΙΔ οπως τις ΔΕΥΑ κι εγω ψάχνω να βρω άκρη για συνυπηρέτηση με ένστολο. Έτσι, απευθύνθηκα με το άρθρο 11 του νόμου 4440 της κινητικότητας στην Επιτροπή Κινητικότητας και με πέρασαν ομόφωνα θετική για συνυπηρέτηση σε περιοχή που ήθελα. Τώρα κατέθεσα τα χαρτιά μου στον φορέα υποδοχής και περιμένω. Δείτε το και με αυτό τον τρόπο γιατι οι νόμοι των ενστόλων γενικά μας έχουν απέξω εμάς των ΝΠΙΔ.

Gianniszarko21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 7:15 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Gianniszarko21 » Παρ Δεκ 13, 2019 12:28 pm

theakat έγραψε:Καλησπέρα σας. Κι η δική μου οργανική ειναι σε ΝΠΙΔ οπως τις ΔΕΥΑ κι εγω ψάχνω να βρω άκρη για συνυπηρέτηση με ένστολο. Έτσι, απευθύνθηκα με το άρθρο 11 του νόμου 4440 της κινητικότητας στην Επιτροπή Κινητικότητας και με πέρασαν ομόφωνα θετική για συνυπηρέτηση σε περιοχή που ήθελα. Τώρα κατέθεσα τα χαρτιά μου στον φορέα υποδοχής και περιμένω. Δείτε το και με αυτό τον τρόπο γιατι οι νόμοι των ενστόλων γενικά μας έχουν απέξω εμάς των ΝΠΙΔ.

Η Υπηρεσία που έχεις την οργανική σου θέση είναι στην κινητικότητα, δηλαδή ανήκει στην γενική κυβέρνηση ή επιχορηγείται κατα ποσοστό 50 της εκατό και ανω;; γιατί αν δεν συμβαίνει κάποιο απο αυτά δεν εφαρμόζεται η κινητικότητα. Εγω πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και μου είπαν οτι δεν με πιάνει ο νομός για απόσπαση με ένστολο και ότι αν η Υπηρεσία της γυναίκας μου αν είναι στην κινητικότητα. Άντε βγάλε άκρη...

theakat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 1:08 pm

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΔΕΥΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό theakat » Παρ Ιαν 31, 2020 4:41 pm

Είναι στην Κινητικότητα το ΝΠΙΔ όπου υπάγομαι. Και τώρα συμβαίνει το εξής: έχω ήδη στείλει τα χαρτιά μου για απόσπαση στη πόλη που δουλεύει ο άντρας μου και παράλληλα έκανα και αίτηση μετάταξης στον Δήμο όπου ήδη δουλεύω, ώστε να κινήσω τις διαδικασίες γρήγορα και να αλλάξει η οργανική θέση μου σε ΝΠΔΔ. Η αλήθεια είναι πως βλέπω να γίνεται η μετάταξη μου πιο γρήγορα από την απόσπαση και να χρειαστεί να ξανακάνω χαρτιά στον φορέα που θέλω να αποσπαστώ... πολύ μπλέξιμο αλλά πιστεύω πως θα είναι για καλό.

Sougka81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2020 11:26 am

Re: Απόσπαση υπαλλήλου ΟΤΑ για συνυπηρέτηση με ένστολο

Δημοσίευσηαπό Sougka81 » Κυρ Φεβ 16, 2020 4:50 pm

Καλησπέρα, είμαι υπάλληλος ΟΤΑ κ υπηρετώ σε διαφορετικό Δήμο απ αυτον που υπηρετει ο ενστολος συζηγος μου... Αλλα εντος του ίδιου νομού.
Ο νομος λεει συνηπηρετηση στην ιδια περιοχη... Μπορω να αιτηθω αποσπαση στην ιδια περιοχή που υπηρετει ο ανδρας μου δλδ σε αλλο Δημο εντος του ίδιου νομου.. Είναι 80χιλ καθημερινα πηγαινε ελα.Εχουμε 3 μικρα παιδια κ μ ενδοιαφερει να παει στην ιδια περιοχη.Κατι εχω ακουσει το πολυ για 20χλμ _30χλμ.
Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες