ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: ΜΕΤΑΤΑΞΗ- ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΔΙΑΦΟΡΆ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
George22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: ΜΕΤΑΤΑΞΗ- ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΔΙΑΦΟΡΆ

Δημοσίευσηαπό George22 » Πέμ Αύγ 29, 2019 5:19 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κατά τη μετάταξη σε αλλο φορεα του δημοσίου διατηρείται η προσωπικη διαφορα που κάποιος έπαιρνε από τον φορέα προέλευσης του. Ο νόμος 4440/2016(αρ. 2 παρ.5) αναφέρει ρητά ότι διατηρείται η προσωπικη διαφορά κατά τη μετάταξη. Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να μάθω για τη μετάταξη από εφορία, την ΑΑΔΕ δλδ, σε δήμο, ο μετατασσομενος εξακολουθεί να παίρνει την προσωπική διαφορά, παρόλο που πρόκειται για διαφορετικό φορέα κ αντικείμενο εργασίας;
Ευχαριστώ.

tziale
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: ΜΕΤΑΤΑΞΗ- ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΔΙΑΦΟΡΆ

Δημοσίευσηαπό tziale » Δευ Σεπ 02, 2019 2:24 pm

Στην περίπτωση μου (απόσπαση από Ν.Π.Ι.Δ. στην Α.Α.Δ.Ε.) η προσωπική διαφορά διατηρήθηκε αυτούσια. Ωστόσο, η προσωπική διαφορά αφορά τις μεικτές αποδοχές. Εγώ είμαι ΙΔΑΧ, οπότε στην Α.Α.Δ.Ε. αυξήθηκαν οι κρατήσεις μου (πληρώνω πλέον και Τ.Π.Δ.Υ.). Συνεπώς οι καθαρές αποδοχές μου μειώθηκαν χωρίς ωστόσο να μειωθεί η προσωπική διαφορά.

George22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό George22 » Κυρ Σεπ 08, 2019 1:16 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ όμως θα ήθελα να μάθω συγκεκριμένα για την περίπτωση μετάταξης τι γίνεται.

sY8vW9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sY8vW9 » Τετ Οκτ 02, 2019 12:08 pm

Αν το διαβαζουμε σωστα τοτε με τον Ν. 4440 η προσωπικη διαφορα παραμένει, ενώ εκτός αυτού μετάταξη χάνεται. Αν μπορει καποιος να επιβεββ
αιωσει στην πράξη.. :roll:

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες