ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΑΔΕ Β ΚΥΚΛΟΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΑΔΕ Β ΚΥΚΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Πέμ Απρ 23, 2020 12:03 am

Το καλό πάντως με την προθεσμία που έθεσαν 31η Μαίου, είναι ότι τότε η θα έχουμε τελειώσει, η θα τελειώσει το μαρτύριο της αναμονής.

bas1970
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό bas1970 » Πέμ Απρ 23, 2020 2:58 pm

VKMaria έγραψε:Εγώ έτυχε να βρω στο τηλ την κα Παπακώστα...πριν 2 εβδομάδες την προϊσταμένη... λέγοντας μου ότι η κα Νιζαμη λείπει σε ειδική άδεια....
Την ρώτησα τι γίνεται με την μετάταξη μου και μου είπε μόνο (Να περιμένετε) οτι καταλάβατε κατάλαβα κι εγώ...
Ανησυχώ γιατί οι μέρες περνούν...και όπως έγραψες kyr5554 τα περιθώρια στενεύουν πολύ....και δεν ξέρουμε πώς να κινηθούμε πια...στα τηλέφωνα δεν απαντά κανείς..
Πόσοι δεν έχουμε περάσει ΔΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΏΝ ακόμη;;;

Καλημέρα και Χρόνια πολλά! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μισθολόγιο των Τελωνειακών, ισχύει στις μετατάξεις το παλιό μισθολόγιο δηλ. με επίδομα ΔΕΤΕ ή ισχύει το ενιαίο μισθολόγιο; Για τους νεοδιοριζόμενους ισχύει το νέο μισθολόγιο για τους μεταταχθέντες όμως; Eπίσης υπάρχουν βάρδιες;

ilias1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ilias1986 » Πέμ Απρ 23, 2020 4:48 pm

bas1970 έγραψε:
VKMaria έγραψε:Εγώ έτυχε να βρω στο τηλ την κα Παπακώστα...πριν 2 εβδομάδες την προϊσταμένη... λέγοντας μου ότι η κα Νιζαμη λείπει σε ειδική άδεια....
Την ρώτησα τι γίνεται με την μετάταξη μου και μου είπε μόνο (Να περιμένετε) οτι καταλάβατε κατάλαβα κι εγώ...
Ανησυχώ γιατί οι μέρες περνούν...και όπως έγραψες kyr5554 τα περιθώρια στενεύουν πολύ....και δεν ξέρουμε πώς να κινηθούμε πια...στα τηλέφωνα δεν απαντά κανείς..
Πόσοι δεν έχουμε περάσει ΔΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΏΝ ακόμη;;;

Καλημέρα και Χρόνια πολλά! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μισθολόγιο των Τελωνειακών, ισχύει στις μετατάξεις το παλιό μισθολόγιο δηλ. με επίδομα ΔΕΤΕ ή ισχύει το ενιαίο μισθολόγιο; Για τους νεοδιοριζόμενους ισχύει το νέο μισθολόγιο για τους μεταταχθέντες όμως; Eπίσης υπάρχουν βάρδιες;

Καλησπέρα και χρόνια πολλα!
Το μισθολόγιο για τους μεταταχθεντες είναι το ενιαίο μισθολόγιο στο οποίο διατηρείται η προσωπική διαφορά (εφόσον υπάρχει) από την προηγούμενη υπηρεσία. ΔΕΤΕ δεν υπάρχει. Επίσης τα συνοριακα τελωνεία έχουν 100€ μικτά, επίδομα παραμεθόριου. Βάρδιες εξαρτάται αν το τελωνείο δουλεύει 24ωρο (τα συνοριακα συνήθως), Αλλά καλύτερα πάρε ένα τηλ κατ' ευθείαν στο τελωνείο που σε ενδιαφέρει για να μάθεις σίγουρα

Slayer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Slayer » Πέμ Απρ 23, 2020 7:25 pm

ilias1986 καλησπέρα.
Να σε ρωτήσω... Σε πόσο καιρό παρουσιάστηκες στο τελωνείο από το φεκ?
Επισης από ΔΕ σε ΠΕ αναγνώριστηκαν όλα τα χρόνια?

Και εγώ πρώην δ.α σε κ.κ είμαι, σειρά 09.Ακόμα περιμένω αλλά δύσκολα τα πράγματα. Μάλλον πάμε ολοταχώς για ακύρωση μετά τις 31 Μαΐου.
Φαντασου πήρα τηλ στο τελωνείο που θα πάω... Και δεν ήξεραν τι τους γίνεται... Θα έφερναν μαθές (φήμες) κάτι άλλους με μετάταξή από άλλες υπηρεσίες (αγνοώντας εμάς της κινητικότητας).

ilias1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ilias1986 » Πέμ Απρ 23, 2020 8:33 pm

Slayer έγραψε:ilias1986 καλησπέρα.

Και εγώ πρώην δ.α σε κ.κ είμαι, σειρά 09.Ακόμα περιμένω αλλά δύσκολα τα πράγματα. Μάλλον πάμε ολοταχώς για ακύρωση μετά τις 31 Μαΐου.
Φαντασου πήρα τηλ στο τελωνείο που θα πάω... Και δεν ήξεραν τι τους γίνεται... Θα έφερναν μαθές (φήμες) κάτι άλλους με μετάταξή από άλλες υπηρεσίες (αγνοώντας εμάς της κινητικότητας).

Το ΦΕΚ βγήκε 14/2, η κοινοποίηση της απόφασης έγινε στο κκ και σε εμένα στις 24/2 και το κκ μου έβγαλε φύλλο πορείας στις 3/3. Όσο για τα χρόνια, ήμουν δε μ.κ3 και τώρα είδα στο φύλλο μισθοδοσίας ότι με έχει πε μ.κ.3. Άρα κάτι αναγνωρίστηκε, αλλά όχι απόλυτα σωστά γιατί αναλογικά θα έπρεπε να είναι πε4 η πε5 νομίζω με τα χρόνια που εχω. Τουλάχιστον δεν είναι πε1 γιατί συνάδελφος από κκ σε δήμο αντιμετωπίζει αυτό το θέμα και δεν βρίσκει άκρη...

ilias1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ilias1986 » Πέμ Απρ 23, 2020 10:11 pm

Slayer έγραψε:ilias1986 καλησπέρα.

Το θέμα είναι, τωρα που τα είδα από κοντά, οτί στο τελωνείο δεν πρόκειται ποτέ να έχουν ιδέα, παρά μόνο όταν τους κοινοποιηθεί από την ΑΑΔΕ, η απόφαση του Διοικητή, κάτι που είναι και λογικό βέβαια. Οπότε, πρέπει να επικεντρωθείς, όσο είναι εφικτό αυτό τον καιρό, στην επικοινωνία σου με την ΑΑΔΕ κατ' ευθείαν και ειδικότερα με το τμήμα υπηρεσιακής κατάστασης υπαλλήλων. Από εκεί, γίνεται όλη η διαδικασία, ειδικά στα τελευταία στάδια.

Slayer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Slayer » Παρ Απρ 24, 2020 12:44 am

Η μετάταξή γίνεται στον ίδιο μ. κ που ησουν. Στο 3 δηλαδή. Αργότερα θα γίνει προσαρμογή και θα πας στο μκ5 (10 ετια κτλ).
Στους δήμους υπήρχε θέμα με τον επίτροπο και μια απόφαση του νσκ και γι αυτό τους ξεκινούσαν από την αρχή. Στο στενό δημόσιο δεν εφαρμοζόταν,σχεδον καθόλου.
Το ΔΕΤΕ είναι γνωστό εδώ και 2 χρόνια ότι δεν το παίρνουν όσοι μετατάσσονται στην ΑΑΔΕ. Μονο με δικαστική οδό, εάν και εφόσον.
Η προσωπική διαφορά μειώθηκε ισόποσα με την αύξηση μισθού λόγω ΠΕ ή έμεινε ατόφια και προστέθηκε στο νέο μισθό ΠΕ ?

ilias1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ilias1986 » Παρ Απρ 24, 2020 1:54 pm

Slayer έγραψε:Η μετάταξή γίνεται στον ίδιο μ. κ που ησουν. Στο 3 δηλαδή. Αργότερα θα γίνει προσαρμογή και θα πας στο μκ5 (10 ετια κτλ).
Στους δήμους υπήρχε θέμα με τον επίτροπο και μια απόφαση του νσκ και γι αυτό τους ξεκινούσαν από την αρχή. Στο στενό δημόσιο δεν εφαρμοζόταν,σχεδον καθόλου.
Το ΔΕΤΕ είναι γνωστό εδώ και 2 χρόνια ότι δεν το παίρνουν όσοι μετατάσσονται στην ΑΑΔΕ. Μονο με δικαστική οδό, εάν και εφόσον.
Η προσωπική διαφορά μειώθηκε ισόποσα με την αύξηση μισθού λόγω ΠΕ ή έμεινε ατόφια και προστέθηκε στο νέο μισθό ΠΕ ?

Ναι έμεινε όπως ήταν, ολοκληρη

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Δευ Απρ 27, 2020 3:26 pm

VKMaria έγραψε: (Να περιμένετε) οτι καταλάβατε κατάλαβα κι εγώ...

Ας ελπίσουμε ότι το να περιμένετε δεν σημαίνει ακόμη 550 ημέρες.

Slayer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Slayer » Πέμ Απρ 30, 2020 2:28 pm

Δεν δίνεται παράταση για την κινητικότητα πέραν τις 31 μαίου. ΟΡΙΣΤΙΚΟ με χθεσινή εγκύκλιο....

τέλος για πολλούς από εμάς που καρτερικά περιμέναμε άδοξα τόσο καιρό....

ΘΕΜΑ: Πρόσθετα μέτρα και ρυθμίσεις για την αντιμετώπιση της ανάγκης
περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού
29/4/20
Δ. εδάφιο

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Παρ Μάιος 01, 2020 8:23 am

Slayer έγραψε:Δεν δίνεται παράταση για την κινητικότητα πέραν τις 31 μαίου. ΟΡΙΣΤΙΚΟ με χθεσινή εγκύκλιο....

τέλος για πολλούς από εμάς που καρτερικά περιμέναμε άδοξα τόσο καιρό....

ΘΕΜΑ: Πρόσθετα μέτρα και ρυθμίσεις για την αντιμετώπιση της ανάγκης
περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού
29/4/20
Δ. εδάφιο

Αν θέλουν μπορούν. Το θέμα είναι να θέλουν.

Keira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Keira » Παρ Μάιος 01, 2020 11:44 am

Καλημέρα και καλό μήνα !!
Επιλέχθηκα με το α κύκλο 2019 για ΠΕ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ τα χαρτιά μου πάνε την Δευτέρα στις οικονομικές για πιστώσεις .
Έχω επιλέγει και από άλλο φορέα και τα χαρτιά μου είναι στον έλεγχο και από την άλλη εβδομάδα θα πάνε και αυτά στις οικονομικές .
Τι κάνω τώρα ;
Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα αν βγουν δυο ΦΕΚ !!
Πρέπει να αρνηθώ την θέση σε ένα από τους δυο φορείς πριν ξεκινήσουν οι πιστώσεις ;
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;
Ευχαριστώ πολύ

Slayer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Slayer » Παρ Μάιος 01, 2020 9:05 pm

Keira.,

Καλησπέρα. Εμένα τα χαρτιά για τις πιστώσεις είναι 2 μήνες χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά πιστώσεων ακόμα και είμαι από τον Β κύκλο του 2018.
Καλύτερα να κοιτάς και κάπου αλλού.

ΑΑΔΕ πφφφφφφφ...

Keira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Keira » Παρ Μάιος 01, 2020 9:39 pm

Slayer έγραψε:Keira.,

Καλησπέρα. Εμένα τα χαρτιά για τις πιστώσεις είναι 2 μήνες χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά πιστώσεων ακόμα και είμαι από τον Β κύκλο του 2018.

ΑΑΔΕ πφφφφφφφ...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :))
Ελπίζω να προλάβεις !!!
Το θέμα μου είναι να φύγω από εκεί που είμαι και όπου πάω !!
Απλά φοβάμαι μην δημιουργηθεί θέμα αν το τρέξουν και οι δυο υπηρεσίες με τις πιστώσεις ( λέμε τώρα ) και βγουν δυο ΦΕΚ
Αν πρέπει δηλαδή να αρνηθώ τώρα κάποια από τις δυο θέσεις για να μην έχω πρόβλημα , πράγμα που δεν θέλω καθόλου γιατί το μόνο που θέλω είναι να φύγω από εκεί που είμαι .
Μου είπαν πως θα πρέπει να κάνω άρνηση μιας από τις δυο θέσεις
Ισχύει κάτι τέτοιο η το αφήνω ως έχει και οποίος τρέξει πιο γρήγορα πάω εκεί ;

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Παρ Μάιος 01, 2020 10:06 pm

Slayer έγραψε:Keira.,

ΑΑΔΕ πφφφφφφφ...

Δεν είναι απόλυτο. Για τον κλάδο των Εφοριακών φαίνεται ότι οι διαδικασίες τρέχουν γρήγορα. Για των Τελωνειακών, κάποιος μας μάτιαξε!

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες