ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
katerina1971
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2019 2:04 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό katerina1971 » Τρί Ιουν 30, 2020 8:09 am

Στις 30/6 μίλησα με το υπουργείο Παιδείας και μου είπαν ότι ακόμη συγκεντρώνουν από τις υπηρεσίες προέλευσης
δικαιολογητικά και τα προωθούν στην επιτροπή αξιολόγησης.
Με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να προλαβαίνουν ακόμη και αν δωθεί παράταση εώς 15/7 :(
έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία ;;

Dem77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2020 5:59 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Dem77 » Τρί Ιουν 30, 2020 12:57 pm

Beb έγραψε:Η παράταση έως 15/7 ισχύει?

Η τροπολογια με την παράταση ψηφίσθηκε χθες
Αρ. Τροπολογιας 372/26 23.06.2020

stavros21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2020 2:51 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό stavros21 » Πέμ Ιούλ 02, 2020 8:57 am

katerina1971 έγραψε:Στις 30/6 μίλησα με το υπουργείο Παιδείας και μου είπαν ότι ακόμη συγκεντρώνουν από τις υπηρεσίες προέλευσης
δικαιολογητικά και τα προωθούν στην επιτροπή αξιολόγησης.
Με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να προλαβαίνουν ακόμη και αν δωθεί παράταση εώς 15/7 :(
έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία ;;


Θα περάσουμε και από άλλη επιτροπή; Μιλάω για μετατσξη σε περιφερειακή διεύθυνση του υπουργείου. Πέρασα ηδη απο τον φορέα υποδοχής

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Ιούλ 02, 2020 10:11 am

vaspap έγραψε:Πάρτε τηλ. στο γραφείο του Υπουργού.
τηλ. 2131313502, 2131313507, 2131364901/02/03,
προσωπικώς τηλ εχθές και τους είπα ότι αυτοί που κυρίως κωλυσιεργούν είναι οι φορείς προέλευσης στον βαθμό που ο καθένας εμπλέκεται στην διαδικασία μετάταξης μέσω της κινητικότητας.
Επειδή σε κανέναν φορέα δεν αρέσει να χάνει υπαλλήλους, εφαρμόζουν την μέθοδο της καθυστέρησης στα γραφειοκρατικά γρανάζια με σκοπό να παρέλθει η τεθείσα προθεσμία και να μην πραγματοποιηθεί κάποια μετάταξη.

αυτό αγαπητέ έκαναν και σε πολλούς άλλους και καθυστέρησαν και εμείς που ήμασταν στο υγείας επειδή ακούστηκε ότι θα γίνει η αλλαγή αυτή και θα χαθούν δεν θα εξεταστούν οι αιτήσεις της υγείας καθυστέρησαν κωλυσιεργεί σαν έχασαν 10-12 μέρες μέχρι να στείλουν τα χαρτιά επίτηδες ψηφίστηκε ο νόμος και πήραμε το μακρύτερο την ποινή που πρέπει να έχει ο φορέας προέλευσης που δεν τα πιστοποιημένα σε μία εβδομάδα παράδειγμα δεν ασχολείται κατάλαβες τι πίνει πρέπει να την τρώει ο φορέας προέλευσης όχι ο φορέας που μπορεί να έχεις

irena98
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Απρ 30, 2018 9:56 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό irena98 » Πέμ Ιούλ 02, 2020 11:59 am

stavros21 έγραψε:
katerina1971 έγραψε:Στις 30/6 μίλησα με το υπουργείο Παιδείας και μου είπαν ότι ακόμη συγκεντρώνουν από τις υπηρεσίες προέλευσης
δικαιολογητικά και τα προωθούν στην επιτροπή αξιολόγησης.
Με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να προλαβαίνουν ακόμη και αν δωθεί παράταση εώς 15/7 :(
έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία ;;


Θα περάσουμε και από άλλη επιτροπή; Μιλάω για μετατσξη σε περιφερειακή διεύθυνση του υπουργείου. Πέρασα ηδη απο τον φορέα υποδοχής

πολύ αμφιβάλλω αν θα προλάβουν από ότι είπαν σε φίλη μου που έχει επιλεγεί σε περιφερειακή διεύθυνση το υπουργείου Παιδείας κινείται η διαδικασία με ρυθμούς χελώνας.

enthelexeia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 2:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό enthelexeia » Παρ Ιούλ 03, 2020 8:36 am

Καλημέρα σας,

ίσως κάποιος γνωρίζει τις παρακάτω απορίες μου:

μπορεί ο φορέας προέλευσης να καθυστερήσει τη μετάταξη περισσότερο του ενός μηνός;

Και αν μπορεί μέχρι πόσο είναι αυτό το διάστημα;

Η αποδέσμευσή μου είναι μέχρι 2/8.
Έχω το δικαίωμα να ζητήσω αποδεσμευτώ εντός του μηνός; πχ. στις 20/7;
Μπορώ να επικαλεστώ κάποιο νόμο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

irena98
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Απρ 30, 2018 9:56 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό irena98 » Παρ Ιούλ 03, 2020 12:23 pm

stavros21 έγραψε:
katerina1971 έγραψε:Στις 30/6 μίλησα με το υπουργείο Παιδείας και μου είπαν ότι ακόμη συγκεντρώνουν από τις υπηρεσίες προέλευσης
δικαιολογητικά και τα προωθούν στην επιτροπή αξιολόγησης.
Με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να προλαβαίνουν ακόμη και αν δωθεί παράταση εώς 15/7 :(
έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία ;;


Θα περάσουμε και από άλλη επιτροπή; Μιλάω για μετατσξη σε περιφερειακή διεύθυνση του υπουργείου. Πέρασα ηδη απο τον φορέα υποδοχής

Μήπως έχει επικοινωνήσει κανείς με το υπουργείο Παιδείας?? Με έχουν επιλέξει και μένα σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην Αθήνα. Έχουμε ελπίδες ??

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό fly_high » Σάβ Ιούλ 04, 2020 2:42 am

Εμενα με καλεσε το Υπουργειο Υποδομων και Μεταφορων για θεση ΔΕ που ειχα κανει αιτηση,να την αποδεχτω.Ο φορεας που ειμαι αρνηθηκε την μεταταξη μου καθως λεει οτι τωρα ειναι καλυμενο το 66,6% των οργανικων θεσεων ΥΕ που ανηκω και αν μεταταχθω θα παει στο 51,5%.Εχασα την ευκαιρια να μεταταχθω σε θεση ανωρερης εκπαιδευτικης βαθμιδας.

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό paili » Σάβ Ιούλ 04, 2020 11:46 am

fly_high έγραψε:Εμενα με καλεσε το Υπουργειο Υποδομων και Μεταφορων για θεση ΔΕ που ειχα κανει αιτηση,να την αποδεχτω.Ο φορεας που ειμαι αρνηθηκε την μεταταξη μου καθως λεει οτι τωρα ειναι καλυμενο το 66,6% των οργανικων θεσεων ΥΕ που ανηκω και αν μεταταχθω θα παει στο 51,5%.Εχασα την ευκαιρια να μεταταχθω σε θεση ανωρερης εκπαιδευτικης βαθμιδας.

Εφόσον κατά την έκδοση της απόφασης που γίνεται ο έλεγχος υπάρχει το 65% μπορείς να φύγεις κανονικα

vantou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2020 4:16 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vantou » Κυρ Ιούλ 05, 2020 1:11 pm

Καλημέρα!

Μήπως γνωρίζετε σε πόσες μέρες δημοσιεύεται μια απόφαση μεταταξης σε ΦΕΚ; Η απόφαση μετάταξή μου έχει πάρει ΚΑΔ από 24.6 και τίποτε ακόμη!

Anzaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2020 10:27 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anzaf » Κυρ Ιούλ 05, 2020 1:48 pm

Καλησπέρα σε όλους/όλες!
Με επέλεξαν στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Θεσσαλονίκης μετά από συνέντευξη στις 18/6/2020.
Ενώ λοιπόν την περασμένη Τετάρτη 1/7/2020 μου ζήτησαν να τους στείλω Βεβαίωση της Μισθοδοσίας μου για να την προωθήσουν συντομότερα στο Υπουγείο Παιδείας, την επόμενη μέρα Πέμπτη 2/7/2020 με ειδοποίησε ο Προϊστάμενος της Δ/σης Προσωπικού της Πρωτοβάθμιας και μου διαβίβασε την άρνηση του Υπουργείου Παιδείας να κάνει αποδεκτή την αίτηση μου.
Ο λόγος που επικαλείται το Υπουργείο είναι ότι ΔΕΝ έχει διεξαχθεί 'Ελεγχος Γνησιότητας Δικαιολογητικών- Πτυχίων όπως δήλωσε η Υπηρεσία μου στο Πιστοποιητικό Υπηρεσιακών Μεταβολών.
Την Παρασκευή 3/7, επικοινώνησα με το Τμήμα Κινητικότητας του Υπουργείου Εσωτερικών και η Προϊσταμένη που με παρέπεμψαν, με πληροφόρησε ότι αυτό που απαιτεί το Υπ. Παιδείας ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που η μετάταξη αφορά σε τοποθέτηση σε ΑΝΩΤΕΡΗ κατηγορία από αυτή που ήδη κατέχει ο υποψήφιος (π.χ. από θέση ΤΕ σε θέση ΠΕ). Σε κάθε άλλη περίπτωση ο Φορεάς ΥΠΟΔΟΧΗΣ- δηλαδή στην περίπτωση μου το Υπ. Παιδείας- θα κάνει τον έλεγχο Γνησιότητας εντός 3 μηνών από την μετάταξη μου, άρα δεν μπορεί να αρνηθεί την μετάταξη μου λόγω της έλλειψης Ελέγχου Γνησιότητας.
Ρώτησα την κα. Προϊσταμένη και με προέτρεψε να ενημερώσω την υπεύθυνη του Υπ.Παιδείας δίνοντας τα στοιχεία της για να το επιβεβαιώσει με την ίδια.

Το ερώτημα και η ανησυχία μου είναι να αρνηθεί να επικοινωνήσει η υπεύθυνη του Υπ. Παιδείας με την Προισταμένη του Τμ. Κινητικότητας.
Δυστυχώς η Δημόσια Διοίκηση μου έχει "χαρίσει" πολλές αδικίες και αυθαιρεσίες και παρακαλώ μέσα από αυτό το βήμα επικοινωνίας να μου δώσετε τα φώτα σας για τον πιο αποτελεσματικό τρόπο διαχείρισης αυτής της κατάστασης.

ntospy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 8:46 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ntospy » Κυρ Ιούλ 05, 2020 2:01 pm

irena98 έγραψε:
stavros21 έγραψε:
katerina1971 έγραψε:Στις 30/6 μίλησα με το υπουργείο Παιδείας και μου είπαν ότι ακόμη συγκεντρώνουν από τις υπηρεσίες προέλευσης
δικαιολογητικά και τα προωθούν στην επιτροπή αξιολόγησης.
Με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να προλαβαίνουν ακόμη και αν δωθεί παράταση εώς 15/7 :(
έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία ;;


Θα περάσουμε και από άλλη επιτροπή; Μιλάω για μετατσξη σε περιφερειακή διεύθυνση του υπουργείου. Πέρασα ηδη απο τον φορέα υποδοχής

Μήπως έχει επικοινωνήσει κανείς με το υπουργείο Παιδείας?? Με έχουν επιλέξει και μένα σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην Αθήνα. Έχουμε ελπίδες ??


Σε τμήμα του Υπουργείου που ασχολείται με θέματα Δευτεροβάθμιας; Σε εμένα είπαν ότι δεν θα έχουν χρόν να εξετάσουν τα περιγράμματα θέσεων που αφορούν σε ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού...

stavros21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2020 2:51 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό stavros21 » Κυρ Ιούλ 05, 2020 9:53 pm

ntospy έγραψε:
irena98 έγραψε:
stavros21 έγραψε:
Θα περάσουμε και από άλλη επιτροπή; Μιλάω για μετατσξη σε περιφερειακή διεύθυνση του υπουργείου. Πέρασα ηδη απο τον φορέα υποδοχής

Μήπως έχει επικοινωνήσει κανείς με το υπουργείο Παιδείας?? Με έχουν επιλέξει και μένα σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην Αθήνα. Έχουμε ελπίδες ??


Σε τμήμα του Υπουργείου που ασχολείται με θέματα Δευτεροβάθμιας; Σε εμένα είπαν ότι δεν θα έχουν χρόν να εξετάσουν τα περιγράμματα θέσεων που αφορούν σε ΠΕ Διοικητικού/Οικονομικού...

Μιλήσατε με κάποια συγκεκριμένη υπηρεσία του Υπουργείου;

enthelexeia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 2:09 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό enthelexeia » Δευ Ιούλ 06, 2020 7:37 pm

Καλησπέρα σας
θα ήθελα να ρωτήσω μετά την έκδοση του ΦΕΚ και την κοινοποίηση της απόφασης μετάταξης
από τον φορέα υποδοχής στον φορέα προέλευσης
δεν χρειάζεται κάποιο άλλο χαρτί μετακίνησης από την υπηρεσία μου;

Μου είπαν ότι απλά πάω και παρουσιάζομαι στην καινούρια υπηρεσία;
Δηλαδή το πρωί αντί να πάω στην παλιά μου υπηρεσία πάω στην καινούρια;

Τηλεφωνώ όλο το πρωί στο Διοικητικής Μεταρρύθμισης για να το επιβεβαιώσω, αλλά δεν το σηκώνει κανείς!
Μήπως γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει;

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Δευ Ιούλ 06, 2020 10:52 pm

enthelexeia έγραψε:Καλησπέρα σας
θα ήθελα να ρωτήσω μετά την έκδοση του ΦΕΚ και την κοινοποίηση της απόφασης μετάταξης
από τον φορέα υποδοχής στον φορέα προέλευσης
δεν χρειάζεται κάποιο άλλο χαρτί μετακίνησης από την υπηρεσία μου;

Μου είπαν ότι απλά πάω και παρουσιάζομαι στην καινούρια υπηρεσία;
Δηλαδή το πρωί αντί να πάω στην παλιά μου υπηρεσία πάω στην καινούρια;

Τηλεφωνώ όλο το πρωί στο Διοικητικής Μεταρρύθμισης για να το επιβεβαιώσω, αλλά δεν το σηκώνει κανείς!
Μήπως γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει;


Κανονικά πρέπει να σε αποδεσμεύσει πρώτα η Υπηρεσία προέλευσης, αν και κάποιοι φεύγουν χωρίς αποδέσμευση και απ΄ό,τι ξέρω δεν υφίστανται κάποια κύρωση, εκτός ίσως από κάποια "αντίποινα" αργοπορίας στη διαβίβαση φακέλου, στο υπόλοιπα αδειών κλπ. Εγώ θα περίμενα πάντως να παρέλθει ο μήνας από την κοινοποίηση, μέσα στον οποίο έχει περιθώριο ο φορέας προέλευσης να αποδεσμεύσει τον υπάλληλο.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες