ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
efi111
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό efi111 » Τετ Απρ 29, 2020 8:40 pm

paili έγραψε:
alexaman έγραψε:
paili έγραψε:Δεν υπάρχει περίπτωση να ολοκληρωθεί το Μάιο ο κύκλος του 19..στις περισσότερες υπηρεσίες δεν έχει προχωρήσει..λογικά θα δοθεί παράταση.ο νόμος λέει ότι ο κύκλος του 20 θα έπρεπε να έχει βγει ως 20 Φεβρουάριου..που όπως καταλαβαίνεις δεν έγινε ποτέ..για να ξεκινήσει ο νέος κύκλος πρέπει πρώτα να στείλουν οι υπηρεσίες αιτήματα...να συνεδριάσει η ΚΕΚ για να τα εγκρίνει και μετά να βγουν οι θέσεις..άρα δεν αναμένεται συντομα

Αν δεν δοθεί παράταση τι κάνουμε?Σήμερα έμαθα απο τον φορέα υποδοχής οτι έστειλε τα χαρτιά μου ο φορέας προέλευσης. Θα προλάβουν να βγάλουν απόφαση εως 31/5/2020??

Ατελέσφορη.. Όπως οριζει κι ο νόμος άλλωστε.

Τελικά δεν θα δοθεί παράταση εγκύκλιος αναφέρει....Κατόπιν διαφόρων ερωτημάτων που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας σχετικά με την παράταση προθεσμιών για τις προβλεπόμενες ενέργειες της Διοίκησης και ειδικότερα όσον αφορά στην ολοκλήρωση των ενεργειών απόσπασης ή μετάταξης, σας γνωρίζουμε εκ νέου ότι δεν προβλέπεται παράταση για τις προβλεπόμενες αποκλειστικές προθεσμίες του άρθρου 79 του ν. 4674/2020. Ως εκ τούτου και δεδομένου ήδη του μεγάλου χρονικού διαστήματος που έχει παρέλθει από τους προηγούμενους κύκλους κινητικότητας, θα πρέπει οι αρμόδιες υπηρεσίες να προβούν κατά προτεραιότητα στην ολοκλήρωση των σχετικών διαδικασιών.

Keira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Keira » Τετ Απρ 29, 2020 11:06 pm

efi111 έγραψε:
paili έγραψε:
alexaman έγραψε:Αν δεν δοθεί παράταση τι κάνουμε?Σήμερα έμαθα απο τον φορέα υποδοχής οτι έστειλε τα χαρτιά μου ο φορέας προέλευσης. Θα προλάβουν να βγάλουν απόφαση εως 31/5/2020??

Τελικά δεν θα δοθεί παράταση εγκύκλιος αναφέρει....Κατόπιν διαφόρων ερωτημάτων που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας σχετικά με την παράταση προθεσμιών για τις προβλεπόμενες ενέργειες της Διοίκησης και ειδικότερα όσον αφορά στην ολοκλήρωση των ενεργειών απόσπασης ή μετάταξης, σας γνωρίζουμε εκ νέου ότι δεν προβλέπεται παράταση για τις προβλεπόμενες αποκλειστικές προθεσμίες του άρθρου 79 του ν. 4674/2020. Ως εκ τούτου και δεδομένου ήδη του μεγάλου χρονικού διαστήματος που έχει παρέλθει από τους προηγούμενους κύκλους κινητικότητας, θα πρέπει οι αρμόδιες υπηρεσίες να προβούν κατά προτεραιότητα στην ολοκλήρωση των σχετικών διαδικασιών.

Καλησπέρα !!
Να ρωτήσω υπάρχει κάπου η εγκύκλιος αυτή να την αναζητήσω ;
Ευχαριστώ

paili
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό paili » Πέμ Απρ 30, 2020 12:09 am

efi111 έγραψε:
paili έγραψε:
alexaman έγραψε:Αν δεν δοθεί παράταση τι κάνουμε?Σήμερα έμαθα απο τον φορέα υποδοχής οτι έστειλε τα χαρτιά μου ο φορέας προέλευσης. Θα προλάβουν να βγάλουν απόφαση εως 31/5/2020??

Έως 31-5..χαχα..το 80% των φορέων υποδοχής δεν έχουν προχωρήσει καν σε συνέντευξη..ατελεσφορες δηλαδη

anastasia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό anastasia12 » Πέμ Απρ 30, 2020 9:52 am

paili έγραψε:
efi111 έγραψε:
paili έγραψε:Ατελέσφορη.. Όπως οριζει κι ο νόμος άλλωστε.

Έως 31-5..χαχα..το 80% των φορέων υποδοχής δεν έχουν προχωρήσει καν σε συνέντευξη..ατελεσφορες δηλαδη

Μέχρι 31/5 δηλαδή πρέπει να σταλεί η απόφαση για ΦΕΚ ή να έχει βγει και ΦΕΚ?
Γιατί εγώ ακόμη περιμένω τα έντυπα που ζήτησε ο φορέας υποδοχής από το φορέα προέλευσης.. Θα προλάβω άραγε?

Keira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Keira » Πέμ Απρ 30, 2020 11:10 am

anastasia12 έγραψε:
paili έγραψε:
efi111 έγραψε:Τελικά δεν θα δοθεί παράταση εγκύκλιος αναφέρει....Κατόπιν διαφόρων ερωτημάτων που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας σχετικά με την παράταση προθεσμιών για τις προβλεπόμενες ενέργειες της Διοίκησης και ειδικότερα όσον αφορά στην ολοκλήρωση των ενεργειών απόσπασης ή μετάταξης, σας γνωρίζουμε εκ νέου ότι δεν προβλέπεται παράταση για τις προβλεπόμενες αποκλειστικές προθεσμίες του άρθρου 79 του ν. 4674/2020. Ως εκ τούτου και δεδομένου ήδη του μεγάλου χρονικού διαστήματος που έχει παρέλθει από τους προηγούμενους κύκλους κινητικότητας, θα πρέπει οι αρμόδιες υπηρεσίες να προβούν κατά προτεραιότητα στην ολοκλήρωση των σχετικών διαδικασιών.

Γιατί εγώ ακόμη περιμένω τα έντυπα που ζήτησε ο φορέας υποδοχής από το φορέα προέλευσης.. Θα προλάβω άραγε?

Άρθρο 79

Μεταβατικές διατάξεις

1. Ειδικά για τις εκκρεμείς διαδικασίες των προηγούμενων κύκλων κινητικότητας, οι αποφάσεις για μετάταξη ή απόσπαση εκδίδονται σε αποκλειστική προθεσμία έως τις 31 Μαΐου 2020. Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε περαιτέρω ενέργεια σε περίπτωση παρέλευσης άπρακτης της αποκλειστικής προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου, με μόνη εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης οι οποίες έχουν σταλεί για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο ή αποσπάσεις για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα πρέπει οι φορείς να 'εχουν στείλει τις αποφάσεις στο ΕΘΝΙΚΌ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ και οχι να έχει βγει το ΦΕΚ μέχρι και τις 31/5

alexaman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό alexaman » Παρ Μάιος 01, 2020 8:49 am

Keira έγραψε:
anastasia12 έγραψε:
paili έγραψε:Έως 31-5..χαχα..το 80% των φορέων υποδοχής δεν έχουν προχωρήσει καν σε συνέντευξη..ατελεσφορες δηλαδη

Άρθρο 79

Μεταβατικές διατάξεις

1. Ειδικά για τις εκκρεμείς διαδικασίες των προηγούμενων κύκλων κινητικότητας, οι αποφάσεις για μετάταξη ή απόσπαση εκδίδονται σε αποκλειστική προθεσμία έως τις 31 Μαΐου 2020. Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε περαιτέρω ενέργεια σε περίπτωση παρέλευσης άπρακτης της αποκλειστικής προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου, με μόνη εξαίρεση τις αποφάσεις μετάταξης οι οποίες έχουν σταλεί για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο ή αποσπάσεις για τις οποίες έχει διατυπωθεί η σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου συλλογικού οργάνου αξιολόγησης της αίτησης.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα πρέπει οι φορείς να 'εχουν στείλει τις αποφάσεις στο ΕΘΝΙΚΌ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ και οχι να έχει βγει το ΦΕΚ μέχρι και τις 31/5

Καλημέρα και καλό μήνα. Πιεσέ τους να στείλουν τα χαρτιά σου άμεσα!!!! Εμένα ευτυχώς τα έστειλαν ,οπότε ελπίζω να βγει η απόφαση σύντομα ,εντός προθεσμίας.

marialevanti82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marialevanti82 » Παρ Μάιος 01, 2020 2:57 pm

Ξέρει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία για τους φορείς, από την ημέρα που θα βγει η απόφαση μέχρι να σταλεί για ΦΕΚ?

marialevanti82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marialevanti82 » Παρ Μάιος 01, 2020 3:52 pm

Keira έγραψε:
anastasia12 έγραψε:
paili έγραψε:Έως 31-5..χαχα..το 80% των φορέων υποδοχής δεν έχουν προχωρήσει καν σε συνέντευξη..ατελεσφορες δηλαδη

Άρθρο 79

Μεταβατικές διατάξεις

Από την απόφαση μέχρι την αποστολή στο ΕΤ, υπάρχει μετά προθεσμία για τους φορείς?

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Δευ Μάιος 04, 2020 11:23 am

Πράξη Νομοθ. Περιεχομένου ΦΕΚ 90/01.05.2020/τ.A' : Μέρος Ε΄ (διατάξεις του ΥΠ.ΕΣ.):
"Κατ εξαίρεση για τον Α κύκλο κινητικότητας 2019 οι αποφάσεις απόσπασης ή μετάταξης εκδίδονται σε αποκλειστική προθεσμία έως τις 30 Ιουνίου 2020"

--

efi111
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό efi111 » Δευ Μάιος 04, 2020 3:37 pm

Ρώτησα στον φορέα υποδοχής (Περιφέρεια) για τη μετάταξη μου και πήρα την απάντηση... Οτι απο Δήμο σε Περιφέρεια δεν μπορεί να γίνει.. γιατί ανήκω σε υπηρεσία ανταποδοτικού χαρακτήρα και μπορώ να μεταταχθώ μόνο σε υπηρεσία τέτοια...δεν βλέπω όμως πουθενά να το λέει αυτό στις διατάξεις περί κινητικότητας.. αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου στείλει και μήνυμα...

paili
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό paili » Δευ Μάιος 04, 2020 4:00 pm

marios1969 έγραψε:Πράξη Νομοθ. Περιεχομένου ΦΕΚ 90/01.05.2020/τ.A' : Μέρος Ε΄ (διατάξεις του ΥΠ.ΕΣ.):
"Κατ εξαίρεση για τον Α κύκλο κινητικότητας 2019 οι αποφάσεις απόσπασης ή μετάταξης εκδίδονται σε αποκλειστική προθεσμία έως τις 30 Ιουνίου 2020"

--

Στο apografi πάντως που βγαίνουν οι ανακοινώσεις δεν υπάρχει τίποτα τετοιο ακομα

paili
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό paili » Δευ Μάιος 04, 2020 6:46 pm

efi111 έγραψε:Ρώτησα στον φορέα υποδοχής (Περιφέρεια) για τη μετάταξη μου και πήρα την απάντηση... Οτι απο Δήμο σε Περιφέρεια δεν μπορεί να γίνει.. γιατί ανήκω σε υπηρεσία ανταποδοτικού χαρακτήρα και μπορώ να μεταταχθώ μόνο σε υπηρεσία τέτοια...δεν βλέπω όμως πουθενά να το λέει αυτό στις διατάξεις περί κινητικότητας.. αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου στείλει και μήνυμα...

Δεν προβλέπεται πουθενά αυτό...στον έλεγχο προϋποθέσεων μετακίνησης τι έγραψαν;;μαλλον είναι μιλημενη η φάση..

alexaman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό alexaman » Δευ Μάιος 04, 2020 7:08 pm

efi111 έγραψε:Ρώτησα στον φορέα υποδοχής (Περιφέρεια) για τη μετάταξη μου και πήρα την απάντηση... Οτι απο Δήμο σε Περιφέρεια δεν μπορεί να γίνει.. γιατί ανήκω σε υπηρεσία ανταποδοτικού χαρακτήρα και μπορώ να μεταταχθώ μόνο σε υπηρεσία τέτοια...δεν βλέπω όμως πουθενά να το λέει αυτό στις διατάξεις περί κινητικότητας.. αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου στείλει και μήνυμα...

Το προσωπικό που ανήκει οργανικά σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα των Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού δύναται να αιτηθεί απόσπαση ή μετάταξη για
λόγους υγείας
μόνο σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα άλλων Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού.

alexaman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό alexaman » Δευ Μάιος 04, 2020 7:15 pm

Επίσης:
η αμοιβαία μετάταξη υπαλλήλων επιτρέπεται μετά την πάροδο διετίας από το διορισμό ή την πρόσληψη. Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η αμοιβαία
μετάταξη πριν την πάροδο της διετίας από το διορισμό ή την πρόσληψη εφόσον οι μετατασσόμενοι ανήκουν οργανικά σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού. Διευκρινίζεται και εν προκειμένω ότι η αμοιβαία μετάταξη προ της παρόδου διετίας από το διορισμό ή την πρόσληψη των υπηρετούντων σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα ΟΤΑ α΄βαθμού, θα πραγματοποιηθεί και πάλι αποκλειστικά σε υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα.

efi111
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό efi111 » Δευ Μάιος 04, 2020 8:59 pm

paili έγραψε:

Δεν προβλέπεται πουθενά αυτό...στον έλεγχο προϋποθέσεων μετακίνησης τι έγραψαν;;μαλλον είναι μιλημενη η φάση..

Στον έλεγχο προυποθέσεων μετακίνησης έγραψαν.. Εγκριση, και γνώμη δημάρχου οχι ..πάντως στις διατάξεις του συστήματος κινητικότητας δεν αναφέρεται πουθενά ..

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες