ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
alex1692
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ A KΥΚΛΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό alex1692 » Δευ Φεβ 17, 2020 8:20 pm

writer1 έγραψε:
alex1692 έγραψε:
writer1 έγραψε:Υπάρχει κανείς που να αιτηθηκε σε υπηρεσίες του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας (ΓΕΣ, ΓΕΝ, ΓΕΑ) και να έχει κάποια ειδοποίηση είτε τηλεφωνική για συνέντευξη, είτε να έχει έρθει στην υπηρεσία του κάποιο έγγραφο που να ζητά στοιχεία γι αυτόν? (Υπηρεσιακές μεταβολές, άδειες κλπ).

Ναι εγώ έχω κάνει για το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και έχουν έρθει στην υπηρεσία μου οι λίστες με τα ονόματα και έχουν ζητήσει μέσα σε 10 ήμερες να σταλούν ότι πληροφορίες έχουν ζητήσει.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αναρωτιέμαι όμως: επειδή είναι 3 διαφορετικά επιτελεία (ΓΕΣ, ΓΕΝ και ΓΕΑ), θα εκτιμούσα αν μάθαινα ποιο από τα 3 έχει ξεκινήσει αυτή τη διαδικασία. Συγκεκριμένα αιτήθηκα σε ΓΕΣ και ΓΕΝ και όχι σε ΓΕΑ. Άραγε το Υπ. Εθνικής Άμυνας τα επεξεργάζεται όλα ή γίνεται μεμονωμένα σε κάθε σώμα? Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία.

Καλησπέρα,εγώ έχω κάνει στο ΓΕΑ,το κάθε σώμα λειτουργεί ανεξάρτητα,μπορεί το ΓΕΑ να είναι πιο μπροστά στην διαδικασία. Καλή επιτυχία και σε εσένα σου εύχομαι.

iordanis83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό iordanis83 » Τρί Φεβ 18, 2020 6:13 am

alex1692 έγραψε:
writer1 έγραψε:
alex1692 έγραψε:Ναι εγώ έχω κάνει για το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και έχουν έρθει στην υπηρεσία μου οι λίστες με τα ονόματα και έχουν ζητήσει μέσα σε 10 ήμερες να σταλούν ότι πληροφορίες έχουν ζητήσει.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αναρωτιέμαι όμως: επειδή είναι 3 διαφορετικά επιτελεία (ΓΕΣ, ΓΕΝ και ΓΕΑ), θα εκτιμούσα αν μάθαινα ποιο από τα 3 έχει ξεκινήσει αυτή τη διαδικασία. Συγκεκριμένα αιτήθηκα σε ΓΕΣ και ΓΕΝ και όχι σε ΓΕΑ. Άραγε το Υπ. Εθνικής Άμυνας τα επεξεργάζεται όλα ή γίνεται μεμονωμένα σε κάθε σώμα? Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία.

Καλησπέρα,εγώ έχω κάνει στο ΓΕΑ,το κάθε σώμα λειτουργεί ανεξάρτητα,μπορεί το ΓΕΑ να είναι πιο μπροστά στην διαδικασία. Καλή επιτυχία και σε εσένα σου εύχομαι.

Και εγω στο ΓΕΣ και στο ΓΕΝ αλλα ακομη δεν εχω καποια ενημερωση

writer1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό writer1 » Σάβ Φεβ 22, 2020 7:34 am

Παρακαλώ όποιος έχει νεότερα απο ΓΕΣ και ΓΕΝ ας γράψει.

filter30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό filter30 » Σάβ Φεβ 22, 2020 8:46 am

Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς το εξής: αν έχουμε αποδεχτεί μία θέση και βρίσκεται ο νέος φορέας στο στάδιο αποστολής ζήτησης πιστοποιητικού υπηρεσιακών μεταβολών από τον φορέα προέλευσης, έχουμε την δυνατότητα να πάμε και σε άλλη συνέντευξη για άλλη θέση σε άλλο φορέα? Και τι ακολουθεί μετά? Πώς αποφασίζεται ποιος φορέας θα μας πάρει αν αποδεχτούμε και τη νέα θέση ?

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία που τηρείται από έναν φορέα γενικώς ώστε να πραγματοποιηθεί η μετάταξη. π.χ Συνέντευξη, μετά ζήτηση στοιχείων υπηρεσιακών μεταβολών .. μετά τι ακολουθεί ?

Ευχαριστώ πολύ όποιον γνωρίζει

Sougka81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Sougka81 » Σάβ Φεβ 22, 2020 3:14 pm

Φυσικά και μπορείς...
Το οτι ζήτησαν πιστοποιητικό υπηρεσιακων μεταβολών δεν σημαίνει κατι.. Μπορεί να ζητησαν κ για αλλους υποψήφιους... Μπορει στην τελικη να μην σε παρουν... Πηγαινε σε όλες τις συνεντεύξεις... Μπορει να σε διεκδικήσουν 3 φορεις... Εσυ θα επιλέξεις σε ποιον θα πας..

filter30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό filter30 » Σάβ Φεβ 22, 2020 9:06 pm

Sougka81 έγραψε:Φυσικά και μπορείς...
Το οτι ζήτησαν πιστοποιητικό υπηρεσιακων μεταβολών δεν σημαίνει κατι.. Μπορεί να ζητησαν κ για αλλους υποψήφιους... Μπορει στην τελικη να μην σε παρουν... Πηγαινε σε όλες τις συνεντεύξεις... Μπορει να σε διεκδικήσουν 3 φορεις... Εσυ θα επιλέξεις σε ποιον θα πας..

Βασικά με επέλεξαν στον ένα φορέα... έπειτα από συνέντευξη... και απάντησα και εγώ θετικά με e-mail, ότι αποδέχομαι την θέση... γι'αυτό και ρωτάω τώρα αν μπορώ να ξαναπάω σε συνέντευξη? και τι περιθώριο υπάρχει μέχρι να με δεσμέυσει ο πρωτος φορεάς.

Slayer
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Slayer » Κυρ Φεβ 23, 2020 7:04 pm

Έως τις 31 Μαΐου 2020 θα πρέπει να εκδοθούν οι αποφάσεις για μετατάξεις ή αποσπάσεις για τους προηγούμενους κύκλους κινητικότητας, διαφορετικά δεν θα πραγματοποιηθούν. Αυτό προβλέπει διάταξη στο ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ του υπουργείου Εσωτερικών: «Στρατηγική αναπτυξιακή προοπτική των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ρύθμιση ζητημάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Εσωτερικών και άλλες διατάξεις» που κατατέθηκε στη Βουλή.

ΑΡΘΡΟ 81 παρ 1.

3 μήνες ακόμα...μετά πάπαλα....(αυτοδικαίως ατελέσφορη).
Δύσκολα τα πράγματα...βλέπω πολλές να μην γίνονται εντέλει...

efi111
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό efi111 » Δευ Φεβ 24, 2020 11:29 am

Οι αλλαγές του νομοσχεδίου του ΥΠ/ΕΣ που κατατέθηκε θα εφαρμοστεί τώρα η στον επόμενο κύκλο κινητικότητας? Επίσης οι μετατάξεις απο ΟΤΑ χρειάζεται να έχεις συμπληρώσει 7 χρόνια ? Νομίζω ότι είναι 2 χρόνια...τα 7 χρόνια αφορά νομίζω διορισθέντες 3Κ και όσοι δήλωσαν εντοπιότητα και υπάρχει δέσμευση.. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό enik » Δευ Φεβ 24, 2020 12:44 pm

Άρθρο 46
Ρυθμίσεις θεμάτων προσωπικού
1. Η κατάργηση των διατάξεων των άρθρων 71, 72, 74 και 75 τον Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/ΖΟΟ?, Α' 26) με την παράγραΦο 3 του άρθρου 19 του ν. 4440/2016 (7-Υ 224), όπως ισχύει, αΦορά στην κατάργηση των άρθρων αυτόν ως ίσχυαν μέχρι την έναρξη ισχύος του
4440/2016.
2. Οι παράγραΦοι 2 και 3 του άρθρου 71 του Κώδικα Κατάστασης Δημόσιων Πολιτικών και Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.ΓI.Δ.Δ., αντικαθίστανται ως εξής: ‹‹2. ο υπάλληλος μετατάσσεται με τον βαθμό και το μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει, εΦόσον στην υπηρεσία υποδοχής εΦαρμόζεται το ίδιο βαθμολογικό και μισθολογικό καθεστώς με την υπηρεσία προέλευσης, άλλως κατατάσσεται βάσει των διατάξεων που διέπουν τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη των υπαλλήλων του Φορέα υποδοχής. Σε ή,τι αΦορά στην μισθολογική προώθηση του υπαλλήλου λόγω κτήσης μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών, αυτοί λαμβάνονται υπόψη για τη μισθολογική κατάταξη του υπαλλήλου κατόπιν αναγνώρισης της συνάΦειας αυτών βάσει των ισχυουσών μισθολογικών διατάξεων.

Η παράγραφος 2 μου φαίνεται ότι κρύβει παγίδα, όσον αφορά βαθμολογική, μισθολογική εξέλιξη, προσωπική διαφορά κλπ...
Και από όσο καταλαβαίνω πρέπει όσοι μεταταχθούν να αναγνωρίσουν ξανά τα μεταπτυχιακά τους για συνάφεια με τον φορέα που θα πάνε??Είναι δυνατόν?

kyr5554
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kyr5554 » Δευ Φεβ 24, 2020 6:55 pm

Την εξαίρεση από τον παρόντα κύκλο κινητικότητας του τομέα της Υγείας, ανακοίνωσε ο υπουργός Εσωτερικών Τάκης Θεοδωρικάκος. Συγκεκριμένα, μιλώντας στην αρμόδια Επιτροπή Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης της Βουλής επί του νομοσχεδίου του υπουργείου Εσωτερικών: «Στρατηγική αναπτυξιακή προοπτική των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ρύθμιση ζητημάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Εσωτερικών και άλλες διατάξεις», ο κ. Θεοδωρικάκος τόνισε χαρακτηριστικά: «Θα φέρω τροπολογία στο νομοσχέδιο με την οποία θα εξαιρείται ο τομέας της Υγείας από τον παρόντα κύκλο της κινητικότητα. Κι αυτό γιατί σύντομα θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε τις επιπτώσεις του κορωνοϊού και στην Ελλάδα».
Τι να πω;

marinagr78
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marinagr78 » Δευ Φεβ 24, 2020 10:38 pm

"...από τον παρόντα κύκλο κινητικότητας..." Τον Ά Κύκλο του 2019 εννοεί ο ποιητής? (συγγνώμη ο Υπουργός...)

daredevil
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Φεβ 24, 2020 11:18 pm

Ότι δεν παίζονται .... Ότι είναι αναξιόπιστοι.....

paili
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό paili » Τρί Φεβ 25, 2020 9:10 am

Εχετε υπομονη παιδια..συνεντευξη για Σεπε στις 28-2 μετα απο αιτηση που εκανα στις 7-5-2018...

Keira
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Keira » Τρί Φεβ 25, 2020 10:50 am

να κανω και εγω την ερωτηση μου
το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει για τους προηγούμενους κύκλους κινητικότητας δεν εννοεί το κύκλο 2019 αφού είναι ο τρέχων .
καταλαβαίνω κάτι λάθος ?ΣΤΟ ΆΡΘΡΟ 81 αναφέρομαι που ορίζει ως ημερομηνία έκδοσης πράξεων μετάταξης την 31 Μαΐου

daredevil
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Φεβ 25, 2020 11:05 am

Την εξαίρεση από τον παρόντα κύκλο κινητικότητας του τομέα της Υγείας, ανακοίνωσε ο υπουργός Εσωτερικών Τάκης Θεοδωρικάκος. Συγκεκριμένα, μιλώντας στην αρμόδια Επιτροπή Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης της Βουλής επί του νομοσχεδίου του υπουργείου Εσωτερικών: «Στρατηγική αναπτυξιακή προοπτική των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ρύθμιση ζητημάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Εσωτερικών και άλλες διατάξεις»,
ΤΕΛΟΣ.. 0 ΚΙνητικότητα. εκτος καταστήματα κράτησης , δικαστήρια, εφκα, νοσοκομεία, οτα Α + β βαθμού τεχνικές υπηρεσίες ...
και προχωράμε στην ανάπτυξη ....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : κανείς δεν πρόκειται να δεχτεί να να μεταταχθεί σε τεχνικές υπηρεσίες οτα , σε δικαστήρια , εφκα, νοσοκομεία κατάστημα αρρένων βόλου , γιατί όποιος έρθει δεν θα φύγει . η αν έρθει δεν θα φυγει ποτέ

Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες